Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

10 hectare teren, ce sa cultiv?

- - - - -
  • Please log in to reply
229 replies to this topic

#217
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Fa calcule si zi-mi oferte serioase, ca poti face o afacere buna, constanta si pe termen lung cu mine.

#218
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011
pai ce afacere sa fac cu tine daca nu-mi spui cantitatile si nici preturile.

#219
spielhur

spielhur

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.09.2008
Am citit acest subiect in totalitate si am aflat destul de multe informatii. Am cautat sa cumpar macar pentru a experimenta la Suceava cum se cimporta aceste plante insa singurele firme care comercializeaza este cea despre care s-a discutat aici. Ar mai fi o varianta cu o persoana din Ungaria care ar fi plantat catriva copaci in curte si a mai executat si o plantatie in Ungaria, ceea ce inseamna ca sunt plantate in conditii asemanatoare cu cele de la noi in ceea ce priveste frigul. Am gasit un video pe youtube care este filmat foarte prost cu telefonul. Nu pot sa imi dau seama intr- adevar daca e vorba de pawlonia dar comercializeaza plante de 30 cm cu 1.5 euro/buc, trimise din Ungaria, deci se adauga costul de transport!
Linkul spre video este: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y1mrDoZBNmc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#220
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
Pe la inceputul topicului initiatorul a primit cateva sfaturi ce sa cultive, printre care si lucerna. Dupa parerea mea cea mai rentebila cultura anul acesta a fost lucerna. In zona de deal si de munte la ora actuala se vinde un balot cu 20-25LEI balotul de 16-20 Kg (echivaleaza pretul cerealelor)

#221
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Asa este, si noi am iesit cel mai bine cu lucerna

#222
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
@ spielhur filmuletul este facut in Ungaria, zona de temperatura este 6 si 7 la unguri. În transilvania si moldova este zona de temperatura 5.
Eu zic ca nu poti sa pui egal între temperaturile iarna in Ungaria si Romania (poate doar cu sudul tarii).

#223
ancap

ancap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.08.2006
A trecut deja un an de la discutiile cu Paulownia. Dnl Alin ne poate da niste informatii privind plantatiile realizate acum doi ani? Cum au rezistat zapezilor din feb. 2012. Cat de mari sunt acum. Ar fi foarte utile aceste informatii cu poze si cu trimiteri catre zonele unde sunt aceste plantatii pentru a le vedea cu ochii nostri. Anul viitor ar trebui sa fie prima recolta, deci acum pomii ar trebui sa fie destul de inalti.
Nu trebuie sa va deranjeze circumspectia romanilor, dupa ce a fost Caritas, FMI, teapa din imobiliare, etc, dvs cereti incredere oamenilor fara a le raspunde concret si fara dovezi.

Daca sunteti atat de sigur de profitabilitatea afaceri, vin eu cu o alta propunere pentru dvs: va pun la dispozitie intre 1 si 15 ha de pamant arabil pe care sa plantati acesti pomi pe cheltuiala dvs, iar dupa 3 ani eu va dau banii pentru hectarele plantate(puieti, plantat, folie) iar dvs imi dati doar 20.000 euro pe ha, nu 30.000. Eu zic ca este echitabil, pe dumneavoastra va costa probabil 1000 eu/ha puietul si catigati peste 3 ani de 10 ori mai mult, adica 10.000 eu din diferenta de pret + 4000 eu/ha banii pe care ii primit de la mine pe puiet . Ce ziceti, acceptati prupunerea?

#224
akbar83

akbar83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.02.2007
Buna ziua
detin(mostenire) o suprafata de 11 ha teren comasat 100%, situata in   Pielesti T 84 P 21,22 ( 21 km de Craiova in apropierea  drumului Europea E574 Craiova -Bucuresti) , terenul are in vecinatate   ( 1,5km) un  I.A.S. functional in extindere   terenul nu este umbrit de constructii.
Din punct de vedere al domeniului agricol , ce culturi ar fi indicate ?
Multumesc anticipat.

#225
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007

View PostAronclb, on 01 februarie 2012 - 09:24, said:

Pt "rand' foarte corect ce ati scris dar nu ati vazut ca scrie ca este vorba, scria asa:"The Royal Paulownia Tree is easy to grow" si eu nu vorbesc aceasta specie! Specia care este comercializata este Paulownia Cotevisa 2! Pe aceasta planta toate drepturile sunt cumparate si rezervate! Despre Businessul care vorbeesc eu nu este numai un business pe care incerc sa fac eu ca este unul de nivel european in care sa investit mai multe milioane de euro! Doare cumpararea dreptului asupra plantei a fost de cateva milioane! Din pacate asa sunt oamenii la noi ca nu au incredere deja in nimeni! Dar in alte tari precum italia germania ungaria sund fonduri de investitii care investesc milioane de euro in plantatii! Eu va inteleg nu aveti dreptate, bine! Altii investesc cate 12 mil de euro in plantatie! Investitotorii respectivi si oricine este interesat poate sa viziteze cu recomandarea noastra laboratorul de a vedea si a discuta cu cei de acolo despre caracteristicile plantei! Pacat ca nici pana acuma nu sa inteles ca Tomentosa este alta specie! Dar este am tot explicat dar tot vorbiti pe langa! Interesant cum stiti cum va fi lemnul cand em am lemn la mine, cherestea care este drept mare si curat fara noduri, este de categoria A! Va cred ca nu aveti incredre atuncea sa fiti numai atent ce se intampla in romania si veti vedea ca dupa martie o sa apara multe plantatii si poate aflati intro zona unde o sa puteti vedea cum creste si cum se comporta! Este o plantatie de puiet lemnificat in mai mlte zone, cand trece frigul si incepe sa creasca o sa trimit poze si cu astea pentru a va arata ca nu sa inghetat! Chiar va rog sa ma contactati pentru a va invita la sediul firmei pentru a discuta si a va demostra ceea ce sustin eu! NU avem nimic de ascuns! ori cine ma poate contacta si sa vina sa discutam fata in fata care cred eu ca este cel mai corect si nu asa in forum! Afacerea da este una noua dar daca sa investit peste 20 mil euro in afacera asta pe nivel european poate prindeti altfel ideea de afaceri si credibilitatea! Cea ce spun eu am dovezi am garantii pentru ele! Si chiar invit pe ori cine este interesat sa ma contacteze pentru a discuta ca pe forum se poate despre plantatiile so copaul pe langa si prostii mult si bine! Si nu vrem sa inducem in eroare pe oamenii! Degaba gasiti pe internet date despre alte specii, daca intelegeti si puteti intelege ca este alta specie si in ziua de azi se poate obtine si un copac nou ma bucur! suntem intrun secol in care evoluam foarte repede si asta cred ca observati si dumneavoastra!
Va rog ori cine este interesat sa ma contacteze pt a va da nr de tel sau adresa unde puteti veni la sediu sa discutam exact despre ce vb eu si a va arata garantiile si dovezile!
O zii buna!

ceva noutati despre plantatiile de paulownia din anii precedenti? cum s-au comportat si daca rezultatele sunt cele asteptate si promise?

#226
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
http://www.capital.ro/cea-mai-profitabila-cultura-agricola-din-romania.html

#227
ererter

ererter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.09.2009
Cum a inghetat Paulownia Cotevista 2
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2zVxZ3xsHHQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dupa iarna aia din 2012 (care a fost cea mai crancena din ultimiii ani) dl Aron nu a mai revenit cu comentarii pe forum. Dle Aron, ma gandesc f serios sa investesc in oferta dvs, dar va rog explicati-mi daca este vreo escrocherie in filmul asta. Poate e trucat. Totusi din toate pozele pe care le-am vazut, copacii ar trebui sa aibe majoritatea frunzelor in varf. Avand in vedere ca este filmat de cineva care face parte din concurenta, ma pot astepta la orice.

#228
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007

View Postadifox, on 17 februarie 2014 - 22:28, said:


ceva noutati despre plantatiile de paulownia din anii precedenti? cum s-au comportat si daca rezultatele sunt cele asteptate si promise?

dupa inca un an revin pe forum si constat ca Paulownia cotevisa 2 nu mai e deloc copac minune.  se pare ca domnul ce acum cativa ani facea reclama si se jura ca in 3 ani vom face nush ce bani la hectar, nici macar nu mai da vreun semn de viata. bine ca au cumparat clientii puiet de paulownia.

pesonal am cumparat niste seminte de tomentosa si le-am plantat. au doi ani de viata, acum intra pe al treilea.  din vreo 10 puieti pe care i-am avut in primul an, au reusit sa treaca prima iarna doar doi, acei care aveau deja o tulpina lemnificata. ceilalti au fost prea firavi si au inghetat. acum este iarna a doua si vom vedea daca vor trece cu bine. nu a fost o iarna grea, insa am avut temperaturi de minus 25 grade cateva zile. asa ca ar trebui sa fie edificator. de crescut au crescut binisor dar nici pe departe de a ma uimi.
dupa doi ani de la plantare a semintelor au 2 cm in diametru si cam 1.5 m inaltime.
astept sa vedem ce urmeaza.

#229
adifox

adifox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 15.03.2007
a mai trecut un an de vegetatie si paulownia mea a luat-o in primavara de la zero din radacina de anul trecut. acrescut din nou vreo50-60 de cm si presupun ca la iarna va ingheta din nou. mai am rabdare si eu sa se aclimatizeze :))

#230
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Toata faza cu Paulownia este prostire in fata, ce pot sa zic de cei care arunca bani in asta Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate