Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

10 hectare teren, ce sa cultiv?

- - - - -
  • Please log in to reply
229 replies to this topic

#37
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Subventia nu o ia decat ala care munceste terenul, impozitul e 30-40 lei/ha(cam 50kg grau) pe care le poti negocia astfel incat sa-ti iasa si impozitul. Spun sa negociezi deoarece ai o suprafata maricica.

#38
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Cumpara cu 10.000 EUR un 650M cu toate utilajele necesare si incepe sa cultivi.

#39
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011
omul se gandea ca nu/l va costa nimik are sa recolteze doar banisorii.

#40
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View Postrand, on 11th January 2012, 09:30, said:

Cumpara cu 10.000 EUR un 650M cu toate utilajele necesare si incepe sa cultivi.

Pe langa astia ii mai trebuie 10000 euro buget de lucru si de neprevazut !

#41
Sandu2012

Sandu2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.12.2011
Nu ma gandeam sa scot doar banii, am si de investit dar problema e ca nu am experienta, poate daca ma informez  pun ceva pe el, sa vedem...totusi as avea o intrebare care e diferenta intre grau panificabil cel pentru brutarii si cel normal, este diferenta de samanta?

#42
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostSandu2012, on 11th January 2012, 23:58, said:

Nu ma gandeam sa scot doar banii, am si de investit dar problema e ca nu am experienta, poate daca ma informez  pun ceva pe el, sa vedem...totusi as avea o intrebare care e diferenta intre grau panificabil cel pentru brutarii si cel normal, este diferenta de samanta?

Continutul de gluten este determinat si de soiul folosit, dar e influentat si de conditiile de vreme si de tehnologia aplicata ( fertilizare si combaterea bolilor).
In panificatie, limita inferioara de gluten pentru graul panificabil este 22%.
De obicei graul din estul Europei ( Ungaria, Romania, Ucraina) contin mai mult gluten decat cele din Franta , Germania datorita climatului mai cald si mai uscat.
In anii ploiosi, continutul de gluten scade. Daca primavara este ploioasa, este bine sa se revina cu o fertilizare cu azotat in martie-aprilie, dar numai daca sunt multe precipitatii care au spalat solul, si azotat in cantitate mica... 50 kg /ha. altfel, e suficient fertilizarea din roamna si cea din primavara devreme.

Edited by rand, 12 January 2012 - 09:55.


#43
Aronclb

Aronclb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 25.01.2012
Buna! Exista un arbore pe numele Paulownia care creste foarte rapid! In 3 ani poate sa ajunga si pana la 15 metrii! Investitia ar fi ca trebuie plantat (min) 1 ha, costul este de 3.000 eur ceea ce inseamna 600 de puieti si ideea ar fii ca peste 3 ani copacul este recumparat garantat prin contract cu 30.000 de eur pe Ha! daca facem un calcul pentru terenul dumneavoastra de 10 ha investitia ar fii de 30.000 de eur sai ati obtine peste 3 ani garantat prin contract 300.000! daca faceti un simplu calcul cu diametrul  copacului ori inaltimea sa vedeti cate cm cubi obtineti, va puteti uite cat este pretul pe piata a lemnului pe cm cubi si vede ca sumele sunt reale!si sa aveti in vedere ca lemnul este unul dintre cele mai cautate produse din lume!Atasez o prezentare pentru mai multe informatii! (in caz ca nu s-a atasat prezentarea ori cine ma poate contacta fara nici un deranj prin email cu titlul Paulownia [email protected])

#44
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Stiam ca un puiet e cam 100 lei, am vrut sa pun unul in curte. Si cam in 10 ani se face numai bun de taiat.

#45
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postkatlin, on 26th January 2012, 08:36, said:

Stiam ca un puiet e cam 100 lei, am vrut sa pun unul in curte. Si cam in 10 ani se face numai bun de taiat.
omul are poate de vanzare si daca vinde la gramada e mai eftin...

#46
alygab

alygab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.07.2011
NU am priceput..... daca cumperi unul este mai scump (corect) dar totusi de ce creste de 3 ori mai repede?
Sau poate fac concurs cand sunt mai multi ..... java script:add_smilie(":D","smid_4")

#47
Aronclb

Aronclb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 25.01.2012
Este mai ieftin pentru ca este alta specia si da, se cumpara mai mult!Sunt cereri pentru cateva mii de hectare si daca socotiti cate puieti sunt daca intrun hectar se pun 600:) Si creste mai repede pentru ca 'katlin' sunt sigur ca a gasit unul pentru ornament care este total alta specie!Pentru ornament exista sepcia Tomentosa (cred) dar sigur era unul de ornament! Despre ce vorbeam eu este o specie noua numita Cotevisa 2 si este asa creat genetic sa creasca repede si drept pentru cherestea de calitate inalta si biomasa! In scurt e mai ieftin si creste mai repede pentru ca vorbim de alta specie :)

#48
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
E si un site cu ce zice omul aici si cifrele corespund...acuma trebuie cercetat daca lucrurile stau asa sau nu pentru ca au tot fost minuni d'astea in .ro de-a lungul timpului...melci, ciuperci, struti, prepelite si alte vietuitoare :lol:
situl ala este oricum o gluma, nu imi inspira niciun fel de incredere, niste poze, niste vorbe si un nr de telefon, nimic mai mult....

#49
Aronclb

Aronclb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 25.01.2012
Da, situl nu este prea bun...dar este in constructie!Sper ca in curand va fi gata! Dar noi ne bazam pe ideea ca ori ce om care este interesat sa sune la nr de tel pe care vi le pot da si eu si sa discutati direct si il invitam pe ori cine la sediul nostru pentru a discuta a va arata cherestea din lemn chiar si o bucata din trunchi de paulownia! Si va putem si arata plantatiile facute chiar pe teren!si cine este cat de cat hotarat sa planteze ne si deplasam sa ii vedem teren pentru a fii sigur ca plantatia va creste in conditii bune! Cred ca asta sugereaza pentru cea mai buna incredere cand se dicuta direct! Dar si site ul nou este in constructie:D

#50
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Daca vreau sa plantez vreo 50ha sunteti dispusi sa va platesc materialul de plantat si manopera la recoltare plus dobanda aferenta? Asta mi-ar insufla o oarecare incredere ca pomul asta creste si are potential cum spuneti in site.

#51
Aronclb

Aronclb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 25.01.2012
In cazul in care sunteti intarasat de plantatie putem discuta de oferta pe care o propuneti! va rog sa ma contactati pentru a discuta! V trimit pe PM nr de tel!

#52
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

View PostAronclb, on 31st January 2012, 11:49, said:

Da, situl nu este prea bun...dar este in constructie!Sper ca in curand va fi gata! Dar noi ne bazam pe ideea ca ori ce om care este interesat sa sune la nr de tel pe care vi le pot da si eu si sa discutati direct si il invitam pe ori cine la sediul nostru pentru a discuta a va arata cherestea din lemn chiar si o bucata din trunchi de paulownia! Si va putem si arata plantatiile facute chiar pe teren!si cine este cat de cat hotarat sa planteze ne si deplasam sa ii vedem teren pentru a fii sigur ca plantatia va creste in conditii bune! Cred ca asta sugereaza pentru cea mai buna incredere cand se dicuta direct! Dar si site ul nou este in constructie:D

Domnule, tara asta e plina de parloage..teren este "cacalau maria ta"...
Daca afacerea este una asa sigura si cu un profit de 3300% pe an, de 100 de ori investitia in 3 ani spuneati...) oare de ce nu se inghesuie toata lumea sa planteze?DE ce nu fac altii care detin suprafete imense de teren afacerea asta? nicio cultura agricola sau de alta natura nu ofera nici macar a zecea parte din profit ca sa nu mai vorbim de munca necesara, adica nimic practic...stai si te uiti la copaci cum cresc...

E o afacere demna de un seic arab, numai aia stau si numara banii...

Mie mi se pare mult prea mult, totusi, caritas-ul sau FNI-ul erau minciuni pe langa afacerea asta.

SI daca e asa de profitabila de ce nu investiti dvs? Pai imi oferiti tot de la material saditor pana la desfacere contra unui profit enorm, de ce nu investiti dumneavoastra? Ce banca nu v-ar da un credit oricat de mare daca profitabilitatea este macar si a zecea parte?

Raspunsul cred ca e simplu, pentru ca deocamdata sunt teorii, probabil ca or creste copacii aia mai repede decat altii dar de aici pana la cifrele alea vehiculate eu cred ca e drum destul de lung.

Nu e logic nimic in treaba asta si de aceea suntem circumspecti.

Iar oamenii se feresc de astfel de lucruri din 2 mari motive...nu atat suma investita, care poate nu e mare, multi ar avea 100 de milioane si un ha de pamant sa faca o incercare...problema e ca daca nu merge treaba, nu doar ca pierzi aia 3000 de euro, da-i dracu:lol:, dar mai ramai si cu pamantul plin de ragalii si ca sa despaduresti si sa "redai agriculturii" un HA de padure costa mult mai mult decat invaestitia initiala pt plantare...

Repet, ca sa fiti credibili trebuie mult mai multe argumente decat un site ......in rest sper sa fie adevarate cifrele, va doresc succes...am iesi din criza instant si am scapa de gazele de sera , salvam si planeta...

#53
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Eu tot nu inteleg, vreti sa spuneti ca plantatia este pentru obtinere de material lemnos?
Eu am vazut acest arbore la varsta asta si nu mi s-a parut ceva gigant, doar inalt ! Plus ca am inteles ca e gol trunchiul .

Pana la urma care e afacerea REALA ?

#54
Aronclb

Aronclb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 25.01.2012
Pentru Parintele;

Stimate Domn,

Am ajuns ca dupa 20 de ani de economie de piata sa avem aceasta atitudine si fata de o oferta reala si va inteleg ca vi se pare incredibila oferta.

In fiecare zi trec pe langa noi oportunitati pe care din cauza mai multor motive nu le bagam in seama sau si daca ne aplecam asupra lor nu avem incredere.

Va garantez ca o sa  planteze si cei cu suprafete imense de teren, au inceput deja. Exploatarea comerciala a acestui arbore  a inceput doar in mai 2011 si deja in romania au fost plantate 260 ha si urmeaza sa fie plantat, pana in momentul de fata doar in romania sunt comandate pentru pentru plantare  2000 ha pentru terti si noi vom planta inca 1200 ha. Sa nu vorbim de alte tari de ex italia, germania, ungaria care au comandat miii si mii de hectare! Din copac noi obtinem cherestea, cererea pentru cherestea este foarte mare si nu dispunem de un teren asa de mare pentru a satisface cererea de cherestea doar din plantatiile proprii!! Daca faceti un simplu calcul cati cm cubi de cherestea pot sa obtin dintr-o plantatie in care copacii sunt de 15-20 m inalti si 24-30cm diametru!

Probabil si mai mult ca sigur ca nu sunt doar teorii,  ca sa nu  va dati doar cu parerea va rog sa va interesati si veti gasi multe informatii despre Paulownia pe internet. Sau direct de la laboratorul unde se obtin aceste plante si unde au studiat ani intergi! www.cotevisa.com

Un laborator din Spania prin incrucisarea a doua specii de Paulownia elongata si Pulownia fortunei au creat o noua specie Paulownia Cotevisa 2 care in 21 august 2007 a fost inregistrat sub Nr. 2007/1679  la Oficiul Comunitar pentru Varietati de Plante,  autoritate competenta a UE.  Aceasta planta   are caracteristicile trecute in prezentarea noastra si are certificat de calitate european, este certificata si de TUV. Mai mult, observatiile facute pe plantatiile experimetale din Spania si  din Romania dovedesc ca intradevar se dezvolta asa cu am mentionat in prezentare.
Va puteti interesa direct de la laborator despre aceasta specie!Laboratorul este al doilea cel mai mare ca acestip in europa! Va trimit si site ul lor www.cotevisa.com
Si daca sunati veti vedea ca suntem singurii care pot comercializa acest tip de Paulownia!(deoarece este cumparata licenta de comercializare) Poate ce spun ei o sa aveti mai multa incredere!



Cei care nu au incredere nu trebuie sa planteze, pe cand vor dori va fi tarziu.

Va trimit pe PM prezentarea a Paulowniei Cotevisa 2 si informatiile de plantare si de afacere!

O sa va tinem la curent.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate