Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Ce este durerea?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#1
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Nu ca m-ar durea ceva. Poate-n doar in dos, ca pe tot romanul.
Si n-o sa va dau discursuri d-alea lemnoase si voluminoase.

Pe scurt, fara nerv ca si legatura intre minte (SNC) si zona inervata/traumatizata, n-avem ceea ce se cheama durere. Asta-i un truism, stiu, dar il spun. Din altruism.
Asdar, durerea apare ca o senzatie, ca o constructie mentala si apare excusiv doar la contactul (nervos) dintre zona remote si creier (doar atunci cand creierul e notificat prin impuls nerovs). Caci daca anesteziezi (tai calea nervoasa), atunci nu se mai simte nimic. Sau...oare apare doar la constientizarea acestei legaturi? Ca mai exista si situatia in care sa nu tai legatura nervoasa zonala ci chiar starea de constienta.

Mai exact, ce doare? Mintea doare?
Mintea ne ofera aceasta...qualia si doar mintea? Caci durerea e a dreaq de subiectiva. Totusi, a dreaq de reala!
E reala doar pentru subiectii constienti? Cei care pot dezvolta amintiri in contextul constiintei de sine.

Arunc niste mingi la fileu.
CE DOARE? Ca nervul trimite doar niste banale impulsuri electrice catre creier....
De ce postez aici? Simplu: pentru ca doresc o abordare intr-un cadru mistico-filozofic.
De ce ma preocupa? Ma preocupa de multa vreme. Subiectul poate sa para trivial. Insa, daca-i un pic aprofundat, devine contra-intuitiv.
Maya ???

#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Durerea nu exista decat ca proiectie mentala. De aia masochistii gasesc placere in durere.
Un mic twist in mintea umana si poti sa ai orgasm cand iti tai o mana.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Aparatele au becuri pentru a semnala defectiuni, omul- durere. Fara durere ne-am produce daune semnificative si ne-am uza prematur.

#4
thomas222

thomas222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,265
  • Înscris: 08.12.2011
o senzatie
neeeext

#5
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postonlyone, on 3rd January 2012, 21:01, said:

Durerea nu exista decat ca proiectie mentala. De aia masochistii gasesc placere in durere.
Un mic twist in mintea umana si poti sa ai orgasm cand iti tai o mana.
Suntem pe drumul cel bun. :)

#6
mngx

mngx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 30.07.2009

View PostYOUR_GOD, on 3rd January 2012, 21:03, said:

Aparatele au becuri pentru a semnala defectiuni

:thumbup:

#7
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View PostYOUR_GOD, on 3rd January 2012, 21:03, said:

Aparatele au becuri pentru a semnala defectiuni, omul- durere. Fara durere ne-am produce daune semnificative si ne-am uza prematur.
Zi-mi ceva nou....
Eu n-am intrebat de ce ne doare, sau care este explicatia logica ori dpdv evolutionist a durerii.
Ci...CE DOARE?
Tendinta e sa zic: ma doare mana, ma doar cutare sau cutare. Oare "cutare" doare? Sau doare...mintea?

View Postthomas222, on 3rd January 2012, 21:06, said:

o senzatie
neeeext
Mda, desigur. La fel cum fotonul e energie. Pfaaaai, ce banal! "Energie, gogule, ce nu-ntelegi?"
Laser, frate...

Edited by Bean, 03 January 2012 - 21:13.


#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
durerea un mecanism de aparare
creierul poate amplifica sau diminua anumite senzatii pentru ca sistemul imunitar sa-si faca treaba.
Pentru mai multe dealii recomand seria de documentare The Human Body (Discovery Ch).
Explica foarte frumos, cum lucreaza acesti nervi.


L.E. pentru ca s-au adunat posturi
exista oameni care au picioarele amputate si totusi simt ca cineva le atinge talpa.

daca tot suntem pe spiritualitate, cand tie dor de cineva spui ca te doare inima
cum vine asta?

Edited by MarianG, 03 January 2012 - 21:16.


#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Iei lama, te tai. Exciti niste nervi, acestia trimit un semnal electric creierului: avarie. Cum nu suntem roboti, creierul interpreteaza semnalul primit ca atare si pentru ca nu am asculta daca ne-ar aparea in fata ochilor o holograma gen 'nu te mai taia cu lama ca nu e bine', ne informeaza in cel mai eficient mod cu putinta: 'OUCH!!".

Pe scoarta cerebralaraman imprimate anumte sensatii puternice, animite informatii, asa cum imaginea fixa se imprima pe LCD-uri. Astfel, informatia ramasa blocata mai este accesata uneori din greseala, iar creierul se ocupa de ea cand are timp, pana cand o sterge definitiv pe baza feedback-ului primit de la senzori.

Muschiul inimii este influentat de adrenalina (ati vazut cu totii in filme). In conditii de stres, se produce o cantitate mai mare de adrenalina, pe langa alte efecte da si senzatia de durere. Daca faci efort, nu simti. Stand pe fotoliu, efectul este mai pronuntat, ca un puseu de energie, neconsumat.

Edited by YOUR_GOD, 03 January 2012 - 21:22.


#10
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View PostMarianG, on 3rd January 2012, 21:13, said:

durerea un mecanism de aparare
creierul poate amplifica sau diminua anumite senzatii pentru ca sistemul imunitar sa-si faca treaba.
Pentru mai multe dealii recomand seria de documentare The Human Body (Discovery Ch).
Explica foarte frumos, cum lucreaza acesti nervi.


L.E. pentru ca s-au adunat posturi
exista oameni care au picioarele amputate si totusi simt ca cineva le atinge talpa.

daca tot suntem pe spiritualitate, cand tie dor de cineva spui ca te doare inima
cum vine asta?
Mosu, astea sunt clare. Ce zici tu acolo, e ok, stiu, stim.
Ce intreb eu e altceva, insa probabil ma exprim ca o cizma si nu ma fac inteles unde bat.
(o sa razi, durerea prelungita nu e un avantaj pentru sistemul imunitar. durerea impiedica vindecarea ranii. o intarzie).

Ce vreau eu sa zic este: durerea nu exista de fapt. Desi pare atat de VIE, e de fapt o experienta mentala. Ca si mirarea. Ca si dragostea. Ca si you name it.
Rezulta deci ca durerea este un mecanism mental creat in asa fel incat sa genereze o experienta cand mai zguduitoare - cum s-a ajuns aici in lantul evolutiv, nu stiu; sau n-o fi lant evolutiv? - astfel incat organismul sa faca tot posibilul sa evite exact ACEASTA experienta, nu trauma in sine (cauza), lucru care ar duce la eliminarea sursei de damage printr-un reflex de retragere.

Dar, in fapt, e iluzorie. E crunt de imateriala!
In acest context, stiind astea, ce implicatii filozofice si religioase are...durerea? Dar perceptia in general? Existenta pana la urma?

Edited by Bean, 03 January 2012 - 21:30.


#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Durerea este o componenta software a masinii numita om. Ca si celalalte: iubirea, ura etc. Fara componentele software, masina om ar fi vie ca o piatra.

Edited by YOUR_GOD, 03 January 2012 - 21:37.


#12
Aerigia

Aerigia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.08.2011
[b]Ce este durerea?, Fizica sau nu.[/b]

Un semnal de alarma.

#13
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View PostAerigia, on 3rd January 2012, 21:43, said:

Ce este durerea?, Fizica sau nu.[/b]

Un semnal de alarma.

Doare ceva cu adevarat sau nu?

Edited by Bean, 03 January 2012 - 21:56.


#14
Tiberiu_Alexander

Tiberiu_Alexander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 05.01.2010

View PostBean, on 3rd January 2012, 21:29, said:

Mosu, astea sunt clare. Ce zici tu acolo, e ok, stiu, stim.
Ce intreb eu e altceva, insa probabil ma exprim ca o cizma si nu ma fac inteles unde bat.
(o sa razi, durerea prelungita nu e un avantaj pentru sistemul imunitar. durerea impiedica vindecarea ranii. o intarzie).

Ce vreau eu sa zic este: durerea nu exista de fapt. Desi pare atat de VIE, e de fapt o experienta mentala. Ca si mirarea. Ca si dragostea. Ca si you name it.
Rezulta deci ca durerea este un mecanism mental creat in asa fel incat sa genereze o experienta cand mai zguduitoare - cum s-a ajuns aici in lantul evolutiv, nu stiu; sau n-o fi lant evolutiv? - astfel incat organismul sa faca tot posibilul sa evite exact ACEASTA experienta, nu trauma in sine (cauza), lucru care ar duce la eliminarea sursei de damage printr-un reflex de retragere.

Dar, in fapt, e iluzorie. E crunt de imateriala!
In acest context, stiind astea, ce implicatii filozofice si religioase are...durerea? Dar perceptia in general? Existenta pana la urma?

Chestia asta poate fi extinsă asupra tuturor simțurilor. De fapt, asupra percepției cum ai spus și tu. Din păcate, nu-ți va putea răspunde nimeni la întrebarea "ce doare de fapt?" pentru că nimeni nu știe exact cum funcționează creierul, cum funcționează mintea, cum apar gândurile, de ce apar gândurile etc. Nici măcar nu știu știința care ar putea încerca să explice aceste lucruri.

Ce implicații filozofice și religioase are acest punct de vedere? După mine, niciuna.

Edited by Tiberiu_Alexander, 03 January 2012 - 22:13.


#15
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View PostTiberiu_Alexander, on 3rd January 2012, 22:13, said:

Chestia asta poate fi extinsă asupra tuturor sim?urilor. De fapt, asupra percep?iei cum ai spus ?i tu. Din păcate, nu-?i va putea răspunde nimeni la întrebarea "ce doare de fapt?" pentru că nimeni nu ?tie exact cum func?ionează creierul, cum func?ionează mintea, cum apar gândurile, de ce apar gândurile etc. Nici măcar nu ?tiu ?tiin?a care ar putea încerca să explice aceste lucruri.

Ce implica?ii filozofice ?i religioase are acest punct de vedere? După mine, niciuna.

Si atunci...unde este materialitatea noastra?
Unde existam noi de fapt? La ce nivel? La ce nivel se cristalizeaza individualitatea, constiinta, constienta de sine, perceptia, sentimentele, gandurile etc. Ca nu-mi pare deloc unul pur material ci mai degraba unul relationat, reflectat, interpretat, supra-material.

Edited by Bean, 03 January 2012 - 22:18.


#16
thomas222

thomas222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,265
  • Înscris: 08.12.2011

Quote

Unde existam noi de fapt? La ce nivel? La ce nivel se cristalizeaza individualitatea, constiinta, constienta de sine, perceptia, sentimentele, gandurile etc. Ca nu-mi pare deloc unul pur material ci mai degraba unul relationat, reflectat, interpretat, supra-material.
eu cred ca oamenii nu sunt asa de ''individuali'',compacti,cum vrei tu. Ne schimbam dupa cum sufla vantul.In fine,asta e parerea mea

#17
Tiberiu_Alexander

Tiberiu_Alexander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 05.01.2010
Îți înțeleg punctul de vedere, dar nu am răspunsurile pe care le aștepți. Eu consider că existăm la nivel material, dar nu pot afirma nimic despre conștiința existenței, sentimente, gânduri pentru că am probleme la înțelegera noțiunii de "imaterial" sau "supra-material" cum ai spus tu. Mai exact, "sursa"/"originea" acestor lucruri îmi dă bătăi de cap.. Sau modul în care apar, contextul în care există etc etc.

Edited by Tiberiu_Alexander, 03 January 2012 - 22:32.


#18
thomas222

thomas222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,265
  • Înscris: 08.12.2011
creierul le da ''viata'',nuff said

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate