Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

The Hobbit: An Unexpected Journey (2012)

- - - - -
  • Please log in to reply
261 replies to this topic

#163
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View PostKarhu, on 17 decembrie 2012 - 23:29, said:

Foarte fain din toate punctele de vedere, i-a placut  extrem de mult si baiatului meu de (aproape) 10 ani.
I-ai citit tu subtitrarea? Mi-as duce si eu varul, ca o sa vina la mine zilele urmatoare, dar mi-e ca nu o sa aiba timp sa citeasca fiecare replica. Tot aproape 10 are si el.


DaniJ90, in ultimul film moare Thorin.

#164
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Daca totul va merge bine cu The Hobbit si va avea incasari mari cred ca trebuie sa ne asteptam la The Silmarillion.

#165
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

View PostDaniJ90, on 17 decembrie 2012 - 23:23, said:

Ma intrebam astazi dupa film, oare nu se va face un film in care sa ne arate pe Gollum cand era om si batalia aia mare cu Sauron?
Imi pare ca tu nu stii prea multe despre LOTR/Hobbit, dar nu-i o problema, problema e sa-ti dai cu parerea fara sa cunosti.
In LOTR e prezentata lupta si infrangerea lui Sauron, fix la inceput mi se pare. In Intoarcerea regelui sau Cele doua turnuri vedem si povestea lui Gollum, de cand era om, cum gaseste inelul si devine monstruletul care ne enerveaza in toate partile Posted Image

Edited by andreim77, 18 December 2012 - 10:50.


#166
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postandreim77, on 17 decembrie 2012 - 16:14, said:

1Cum a zis cineva mai sus, faza cu vulturii a fost naucitoare: Gandalf ii transmite fluturelui sa cheme vulturii, acestia apar in cateva minute de la kilometri sau cine stie ce distanta. Bine, sa zicem ca au auzit/simtit instant chemarea. Vulturii, in ciuda puterii lor impresionante, omoara doar cativa orci. De ce nu i-a hacuit pe toti, nu am priceput. Apoi ii duce pe calatori pe un varf si ii lasa acolo. Poate un fan ne explica de ce nu i-au dus pana in Ereborn, ajungeau in cateva minute, si nici nu i-au aranjat pe orci?
2Gandalf si Elrond par prieteni de veacuri, totusi Gandalf initial il minte pe Elrond in legatura cu scopul calatoriei. In cateva minute Elrond afla cand citeste harta si nu are nici o reactie la adresa lui Gandalf...ha?
3Si de ce elfii sunt bruneti acum si nu blonzi ca in LOTR? Fanii ce zic? Posted Image
1...sau de ce nu s-a dus Frodo cu un vultur pana la Muntele de Foc sa arunce Inelul in crater?
Pai de aia, ca vulturii sunt spirite incarnate.
Arda e o lume in curs de "materializare" completa, de iesire din lumea mitului si intrare in Istorie.
Fapturile si fenomenele supranaturale sunt pe cale sa dispara si sa plece spre alte dimensiuni.
Spiritele precum vulturii sau Gandalf sau fapturile materiale nesupuse timpului precum elfii mai exista acolo doar fiindca exista Inelul care inca leaga lumea materiala de cea supranaturala. Datoria lor e sa plece indata ce se rupe aceasta ultima legatura.
Fiindca Sauron a fortat destinul lumii legandu-si esenta de ea prin Inel, si alealalte fapturi sunt obligate sa ramana pana se rezolva problema. Dar n-au dreptul sa intervina prea masiv, lumea fiind destinata oamenilor. Fiindca Sauron triseaza isi mai permit si ei cate o interventie, dar nu sa conduca actiunea, n-au voie sa fie eroi principali. Fiintele materiale muritoare trebuie sa se descurce in majoritatea timpului. E regula Jocului.
2Gandalf e spirit deghizat, Elrond e elf, deci oarecum ''sub" Gandalf. Acesta are misiunea lui pe lume despre care nu e obligat sa dea raportul cuiva "mai" inferior.
3Elfii sunt blonzi sau bruneti functie de cat de tare tin legatura cu Gradinile Nemuritoare. Aia mai implicati in lumea materiala si care n-au avut legatura cu Gradinile, sau care au oameni printre stramosi, tind sa fie bruneti.

Edited by searcher-star, 18 December 2012 - 10:58.


#167
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Ok, din film nu tin minte sa reiasa toate astea, in carte probabil e explicat pe indelete.
Zici ca acele fiinte nu pot interveni masiv...pai daca nu interveneau vulturii mureau toti eroii si se termina povestea. Mai masiv de-atat nu se poate Posted Image Si daca tin bine minte..."the vulturs are coming!" nu asta e replica din intoarcearea regelui? Cand intervin decisiv in lupta finala? Si il salveaza si pe Frodo...n-au plecat chiar imediat.
Nu conteaza, uneori te lasa cu semn de intrebare unele secvente dar e divertisment nu test de aptitudini Posted Image

Edited by andreim77, 18 December 2012 - 11:15.


#168
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postandreim77, on 18 decembrie 2012 - 11:13, said:

Si daca tin bine minte..."the vulturs are coming!" nu asta e replica din intoarcearea regelui?
"the eagles are coming"...

#169
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Exact, la tzanc, decisiv :)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uuPHF7_eWYk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#170
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postandreim77, on 18 decembrie 2012 - 11:13, said:

1Ok, din film nu tin minte sa reiasa toate astea, in carte probabil e explicat pe indelete.
2Zici ca acele fiinte nu pot interveni masiv...pai daca nu interveneau vulturii mureau toti eroii si se termina povestea.
1Cartile cum ar fi Silmarillion sau celelalte au in ele filozofia lumii Ardei. Romanele mai putin.
2Stai nitel.
Cand vin dragonii aia cu nazguli, sau cand magia lui Saruman trece de parte raului, atunci mai intervin si vulturii sau alte spirite majore.
Elfii intervin unde-s orci.
Spiritele si fapturile supranaturale bune intervin in general ca sa echilibreze interventiile celor negative.
Dar nu iau initiativa sa le rezolve ele problemele oamenilor de la a la z.

Edited by searcher-star, 18 December 2012 - 15:32.


#171
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
malls,

Aragorn, Legolas sau Thorin? Posted Image

Edited by Enigel, 18 December 2012 - 16:33.


#172
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostEnigel, on 18 decembrie 2012 - 16:31, said:

Aragorn, Legolas sau Thorin? Posted Image
Tu vezi o femeie alegandu-l pe Legolas?
La ce catastrofate sunt cand apar ridurile desi traiesc cu un barbat care imbatraneste si el, oare cum s-ar purta cu unul vesnic tanar?

#173
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Acu' depiunde si cui pui intrebarea. Malls, care e o idealista, s-ar putea chiar sa creada ca nici ea nu va imbatrani vreodata :P.

#174
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View PostEnigel, on 18 decembrie 2012 - 16:31, said:

malls,
Aragorn, Legolas sau Thorin? Posted Image
Asta e dilema vietii mele. Nu ma pot hotari intre Aragorn si Legolas; ambii imi plac de mor :D

#175
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
E simplu, il iau eu pe Aragorn :-))

#176
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011
Da' pe Gimli nu-l vrea nimeni?

Ala mi se pare cel mai de treaba din toti!

#177
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Gimli e bun de dadaca la copil.

#178
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Am citit cartea acum 2 ani.
Mi-a placut mult.

Din pacate filmul ca experienta a fost neplacut, pentru ca:
- sala era arhiplina
- la Cinema Baneasa a fost o caldura ingrozitoare
- a tinut f. mult...

Un mar ebila alba vine din faptul ca s-a mentinut perfect actiunea dinc arte, fara "licente necesare".
Tot asta a facut ca actiunea sa treneze f. mult, devenind plicticos pt cei care nu au citit cartea.

Multe din personajele explciate pe indelete in carte, aici sunt trecute cu vederea din lipsa timpului.

#179
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postandreim77, on 18 decembrie 2012 - 10:49, said:

Imi pare ca tu nu stii prea multe despre LOTR/Hobbit, dar nu-i o problema, problema e sa-ti dai cu parerea fara sa cunosti.
In LOTR e prezentata lupta si infrangerea lui Sauron, fix la inceput mi se pare. In Intoarcerea regelui sau Cele doua turnuri vedem si povestea lui Gollum, de cand era om, cum gaseste inelul si devine monstruletul care ne enerveaza in toate partile Posted Image
Vezi ca existat 3 mari batalii impotriva raului. In prima ala rau e Melkor, in ultima e Sauron si mi se pare ca si in a doua tot Sauron e ala rau si are loc batalia aia mare cu Isildur, care ii ia inelul lui Sauron, apoi inelul e pierdut si gasit de Smeagol.
In The Silmarillion e prezentata treaba cu Melkor, iar in LOTR a doua batalie cu Sauron, dar despre prima batalie cu Sauron nu stim foarte multe decat din cateva trimiteri  (asta din cate am citit eu din Silmarillion, LOTR si The Hobbit).

Edited by caroline_hi, 18 December 2012 - 20:32.


#180
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 03.08.2010
vreau parerea voastra: nu l-am vazut, si vreau sa stiu cat de bun este si daca se merita deranjul.asa ca spuneti-mi va rog, este reusit macar 75% din oricare celelalte din trilogie?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate