Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 

The Hobbit: An Unexpected Journey (2012)

- - - - -
  • Please log in to reply
261 replies to this topic

#127
quantiqus

quantiqus

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 685
  • Înscris: 31.07.2012
[ http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/6081763_460s.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#128
gigibarbugiu

gigibarbugiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.11.2007
toate bune si frumoase , dar scena de la final s-a cacat pe tot filmu' . faza cu vulturii :)))) e ca si cum as avea 10 avioane in fata portii , dar plm eu plec pe jos pana in brazilia asa , ca vreau aventura. aaa , si cand nu mai pot merge , iau avioanele , sa nu ma pape monstrii , da nu ma duc pana in brazilia , nuuuuuu , cobor la prima ca nu aveam bilet. asteptari mari , dezamagire usoara spre mare

#129
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View Postkratima, on 15 decembrie 2012 - 22:43, said:

filmul are o claritate net superioara, dar nu e ceva care sa rupa gura targului. Dupa parerea mea, cine poate ar trebui sa aleaga IMAX (care e pe 24 fps) in loc de 3D pe 48 fps.
Si la IMAX e tot 3D. O sa-l vad si la IMAX cel mai probabil, insa in comparatie cu filmele 3D de 24 pe care le-am vazut la IMAX, asta de 48 in sala normala e de 10 ori peste. Nu e vorba numai de claritate, cat si de fluiditate, de efecte etc.

Din punctul asta de vedere (adica strict tehnic) e la modul foarte obiectiv cel mai bun film pe care l-am vazut pana acum. De-ar face toate filmele asa...Posted Image

Edited by malls, 16 December 2012 - 10:44.


#130
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
Am incercat sa vad LOTR de vreo 3 sau 4 ori. Niciodata n-am rezistat mai mult de jumatate de ora. Ori am adormit, ori am facut altceva. N-o sa-l vad nici pe asta.

#131
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Eu nu pricep ce așteptări mărețe puteți avea de la un film făcut după o carte pentru copii.
Nu l-am văzut și nici n-o să-l văd, pentru că mi se pare fraiereală pe față să lungești pelteaua în așa hal încât să faci trei filme dintr-o cărticică.
Și asta o spun în calitate de cititor și admirator al lui Tolkien și om căruia i-a plăcut mult LOTR (cărțile și filmele).

Edited by Moaca, 16 December 2012 - 14:04.


#132
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Pai, nu mergi acolo ca sa vezi actiune pt. adulti si cine stie ce intrigi si psihologii care sa-ti puna creierii pe moate. Mergi ca sa te farmeci putin si sa-ti incarci bateriile :-). As merge si daca s-ar ecraniza Mr.Bliss. Tot in 3 parti ;-))

Edited by Enigel, 16 December 2012 - 12:34.


#133
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,106
  • Înscris: 22.11.2011
Eu ma duc si daca are 10 parti, numa pentru muzica si peisaje.

#134
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View PostEnigel, on 16 decembrie 2012 - 12:34, said:

Pai, nu mergi acolo ca sa vezi actiune pt. adulti si cine stie ce intrigi si psihologii care sa-ti puna creierii pe moate. Mergi ca sa te farmeci putin si sa-ti incarci bateriile :-). As merge si daca s-ar ecraniza Mr.Bliss. Tot in 3 parti ;-))
Eu mă refeream la cei care-au fost dezamăgiți că nu se ridică la nivelul LOTR.

Edited by Moaca, 16 December 2012 - 14:04.


#135
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,846
  • Înscris: 01.09.2006

View PostDaniJ90, on 16 decembrie 2012 - 12:43, said:

Eu ma duc si daca are 10 parti, numa pentru muzica si peisaje.

Eu zic ca cel putin de peisajele cu locuintele hobbitilor vei fi foarte dezamagit Posted Image.

Edited by ech, 16 December 2012 - 14:26.


#136
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View PostMoaca, on 16 decembrie 2012 - 13:18, said:

Eu mă refeream la cei care-au fost dezamăgiți că nu se ridică la nivelul LOTR.


Au fost dezamagiti pentru ca nu au citit Hobbitul si merg la fim ca sa mai vada ceva cafteala intre orci si elfi :D (era in spatele meu o tipa din asta care, dupa ce a ras ca toanta tot filmul, a decretat la sfarsit ca a inceput descurajator, dar a fost bine pana la urma :lol: ).

Deci, Moaca, te poti duce, pe raspunderea mea :D. Filmul e foarte reusit, nu e tras de par, nu nimic. Au facut 3 scene ultrameseriase din 3 chestii care au fost pomenite in 3 fraze in carte, dar asta nu as putea numi tras de par :-).
Macar ca sa-i vezi pe dwarfs du-te, scena in care isi fac aparitia in casa lui Bilbo e nepretuita :inimioare multe: Sau macar sa vezi ce tolomaci simpatici sunt trolii :-))

#137
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
Scuzati de offtopic, da' : pana la urma care-i faza cu LOTR?
Am urmarit 30 de minute din primul film si..nimic. Copilarii, copilarii, pitici si mosi simpatici buni de frecat pe obrajiori.
Este ceva mai serios in urmatoarele sau..?

Edited by Sirius_B, 17 December 2012 - 08:48.


#138
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View PostEnigel, on 17 decembrie 2012 - 08:27, said:

era in spatele meu o tipa din asta care, dupa ce a ras ca toanta tot filmul...
Hai, ma...si nu i-ai dat cu ceva-n cap? Posted Image

View PostEnigel, on 17 decembrie 2012 - 08:27, said:

Deci, Moaca, te poti duce, pe raspunderea mea Posted Image. Filmul e foarte reusit, nu e tras de par, nu nimic. Au facut 3 scene ultrameseriase din 3 chestii care au fost pomenite in 3 fraze in carte, dar asta nu as putea numi tras de par :-).
Macar ca sa-i vezi pe dwarfs du-te, scena in care isi fac aparitia in casa lui Bilbo e nepretuita :inimioare multe: Sau macar sa vezi ce tolomaci simpatici sunt trolii :-))
Love you, Enigel Posted Image
Si eu zic ca merita filmul... Bilbo e genial, cred ca de el mi-a placut cel mai mult, joaca super bine si i se potriveste de minune rolul.
Si chiar daca n-ai nicio treaba cu LOTR, Tolkien ori Jackson...tot merita sa vezi un film in format HFR. Dar la scenele in care se filmeaza muntii sau alte peisaje din astea misto, da-ti ochelarii jos Posted Image

View PostSirius_B, on 17 decembrie 2012 - 08:41, said:

Scuzati de offtopic, da' : pana la urma care-i faza cu LOTR?
Am urmarit 30 de minute din primul film si..nimic. Copilarii, copilarii, pitici si mosi simpatici buni de frecat pe obrajiori.
Este ceva mai serios in urmatoarele sau..?
Pai, daca iti place genul, o sa-l gasesti captivant si serios daca ai rabdare sa vezi mai mult din el, desi pe mine una m-a captivat din prima.
Sau poate nu e genul tau...nici tata nu are rabdare, desi a incercat sa se uite. Pur si simplu nu-i plac filmele fantasy, de aventuri etc.

Edited by malls, 17 December 2012 - 11:24.


#139
kAos

kAos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 20.12.2005
Hello, Arwen. Posted Image

View PostDecember, on 16 decembrie 2012 - 10:44, said:

Am incercat sa vad LOTR de vreo 3 sau 4 ori. Niciodata n-am rezistat mai mult de jumatate de ora. Ori am adormit, ori am facut altceva.

La fel si eu. Posted Image
Prin urmare ma lasa rece tot ce inseamna LOTR, dar ma voi duce sa vad The Hobbit doar pentru ca sunt curios care e treaba cu tehnologia asta noua HFR.

PS: mi-e teama totusi sa nu ma plictisesc sau sa adorm in sala, totusi... aproape 3 ore, wtf? Sper totusi ca efectele sa fie atat de spectaculoase incat sa ma tina cu ochii lipiti de ecran. Posted Image

Edited by kAos, 17 December 2012 - 13:53.


#140
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View PostkAos, on 17 decembrie 2012 - 13:51, said:

Hello, Arwen. Posted Image
Hello, mellon Posted Image

View PostkAos, on 17 decembrie 2012 - 13:51, said:

Sper totusi ca efectele sa fie atat de spectaculoase incat sa ma tina cu ochii lipiti de ecran. Posted Image
Asta depinde de spiritul tau de observatie Posted Image

Edited by malls, 17 December 2012 - 14:51.


#141
quantiqus

quantiqus

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 685
  • Înscris: 31.07.2012

View PostSirius_B, on 17 decembrie 2012 - 08:41, said:

Scuzati de offtopic, da' : pana la urma care-i faza cu LOTR?
Am urmarit 30 de minute din primul film si..nimic. Copilarii, copilarii, pitici si mosi simpatici buni de frecat pe obrajiori.
Este ceva mai serios in urmatoarele sau..?

Nu, nu este.
Sa mor de nu prefer Avatarul in schimb. Da, da, da, stiu, fanboisii lui lord raptor, am comis o blasfemie.


S-ar putea sa ma duc sa vad si eu hobitul lu' peste maine sau poimaine.
Desi am impresia ca tot Cloud Atlas o sa fie mai reusit.

#142
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012

View Postquantiqus, on 17 decembrie 2012 - 14:57, said:


Nu, nu este.

S-ar putea sa ma duc sa vad si eu hobitul lu' peste maine sau poimaine.
Desi am impresia ca tot Cloud Atlas o sa fie mai reusit.

Stiam eu ca-i pentru copii.

Cloud Atlasul vreau sa-l vad si eu, sper sa nu ma dezamageasca.

#143
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,238
  • Înscris: 11.04.2006
Gresit, Atlasul e o panarama pe langa Hobbit. Si nici Hobbit-ul nu straluceste decat la un singur aspect: CGI. efectele speciale sunt spectaculoase in unele momente. Dar pe mine, si nu numai, ma deranjeaza 3D-ul, e obositor, preferam variana 2D. Dar cum nu e...

SPOILERE:
Cum a zis cineva mai sus, faza cu vulturii a fost naucitoare: Gandalf ii transmite fluturelui sa cheme vulturii, acestia apar in cateva minute de la kilometri sau cine stie ce distanta. Bine, sa zicem ca au auzit/simtit instant chemarea. Vulturii, in ciuda puterii lor impresionante, omoara doar cativa orci. De ce nu i-a hacuit pe toti, nu am priceput. Apoi ii duce pe calatori pe un varf si ii lasa acolo. Poate un fan ne explica de ce nu i-au dus pana in Ereborn, ajungeau in cateva minute, si nici nu i-au aranjat pe orci.
Regele goblinilor seamana cu Jabba :)
Per total filmul e o combinatie de urmariri/lupte cu momente de introspectie la sentiment :) Sirop adica.
Singurul moment interesant, neasteptat, a fost lupta gigantilor de piatra, desi in firul povestii nu are relevanta.
La final, dupa toata tavaleala gnomii n-au nici o zgarietura :)
Secventa cu Gollum m-am cam plictisit, cu exceptia momentului amuzant al ghicitorilor daca nu tin cont ca la una din ele Gollum ii spune lui Bilbo raspunsul :D
Gandalf si Elrond par prieteni de veacuri, totusi Gandalf initial il minte pe Elrond in legatura cu scopul calatoriei. In cateva minute Elrond afla cand citeste harta si nu are nici o reactie la adresa lui Gandalf...ha?
Gandalf e singurul care pastreaza atmosfera din LOTR si poate Galadriel care apare 5 min insa nici aici nu am vazut rostul scenei, ca imediat gnomii isi iau talpasita desi elfii sunt cei care ii salvasera inainte sa descopere pasajul de sub pamant. Si de ce elfii sunt bruneti acum si nu blonzi ca in LOTR? Fanii ce zic? :)

Concluzia:
Film de aventuri bun, artistic slabut.

#144
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

Quote

Si de ce elfii sunt bruneti acum si nu blonzi ca in LOTR?

Sunt mai multe "rase" de elfi.
Aia "de padure" sunt blonzi, astia mai din tribul lui Elrond sunt bruneti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate