Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

The Hobbit: An Unexpected Journey (2012)

- - - - -
  • Please log in to reply
261 replies to this topic

#145
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View Postandreim77, on 17 decembrie 2012 - 16:14, said:

Gresit, Atlasul e o panarama pe langa Hobbit. Si nici Hobbit-ul nu straluceste decat la un singur aspect: CGI. efectele speciale sunt spectaculoase in unele momente. Dar pe mine, si nu numai, ma deranjeaza 3D-ul, e obositor, preferam variana 2D. Dar cum nu e...

SPOILERE:
Cum a zis cineva mai sus, faza cu vulturii a fost naucitoare: Gandalf ii transmite fluturelui sa cheme vulturii, acestia apar in cateva minute de la kilometri sau cine stie ce distanta. Bine, sa zicem ca au auzit/simtit instant chemarea. Vulturii, in ciuda puterii lor impresionante, omoara doar cativa orci. De ce nu i-a hacuit pe toti, nu am priceput. Apoi ii duce pe calatori pe un varf si ii lasa acolo. Poate un fan ne explica de ce nu i-au dus pana in Ereborn, ajungeau in cateva minute, si nici nu i-au aranjat pe orci.
Regele goblinilor seamana cu Jabba Posted Image
Per total filmul e o combinatie de urmariri/lupte cu momente de introspectie la sentiment Posted Image Sirop adica.
Singurul moment interesant, neasteptat, a fost lupta gigantilor de piatra, desi in firul povestii nu are relevanta.
La final, dupa toata tavaleala gnomii n-au nici o zgarietura Posted Image
Secventa cu Gollum m-am cam plictisit, cu exceptia momentului amuzant al ghicitorilor daca nu tin cont ca la una din ele Gollum ii spune lui Bilbo raspunsul Posted Image
Gandalf si Elrond par prieteni de veacuri, totusi Gandalf initial il minte pe Elrond in legatura cu scopul calatoriei. In cateva minute Elrond afla cand citeste harta si nu are nici o reactie la adresa lui Gandalf...ha?
Gandalf e singurul care pastreaza atmosfera din LOTR si poate Galadriel care apare 5 min insa nici aici nu am vazut rostul scenei, ca imediat gnomii isi iau talpasita desi elfii sunt cei care ii salvasera inainte sa descopere pasajul de sub pamant. Si de ce elfii sunt bruneti acum si nu blonzi ca in LOTR? Fanii ce zic? Posted Image

Concluzia:
Film de aventuri bun, artistic slabut.



:)
Deci ar trebui sa scrie mare pe afis, ca sa nu mai dea lumea banii degeaba pe bilet: daca nu ati citit nimic din Tolkien si nu sunteti curiosi sa vedeti cum ar putea cineva ecraniza ce ati citit, NU mergeti la filmele facute dupa carti de-ale lui Tolkien!

#146
doctorwho

doctorwho

    Softpedist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,069
  • Înscris: 11.05.2009

View PostSirius_B, on 17 decembrie 2012 - 08:41, said:

Scuzati de offtopic, da' : pana la urma care-i faza cu LOTR?
Am urmarit 30 de minute din primul film si..nimic. Copilarii, copilarii, pitici si mosi simpatici buni de frecat pe obrajiori.
Este ceva mai serios in urmatoarele sau..?
e ok...ish
destul de multe clisee dar per total povestea e bunicica, mult mai slaba decat GoT, de exemplu, dar merge daca-ti plac fantasy-urile.

#147
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Postul lui andreim77 mi se pare unul dintre cele mai proaste citite de mine pe softpedia, se vede ca nu ai inteles filmul si mai nimic nu ai inteles, in fine.
Astazi l-am vazut si eu Posted Image, ce sa zic ....SUPERB.
Nu m-am asteptat sa fie asa fain si fazele alea de care tot se vorbea aici nu mi se par trase de par atata timp cat si in LOTR au fost o gramada de genul asta, doar e film de aventuri si oricum lumea aia nu e reala, nu inteleg de ce se asteapta cineva la ceva real, reala e viata, de aia ma duc la film sa vad ceva ce nu se poate in viata reala.Dupa ce se vor lansa si celelalte doua o sa fie chiar fain sa le vezi toate trei, asa ramai cu un gust un pic amar din cauza ca mai ai de asteptat inca un an si parca vrei sa vezi continuarea calatoriei lor.Muzica, peisaje, actori, totul a fost perfect, nu ma asteptam.Am avut mai sus de mine doua "monstrulete" care nu aveau nici o treaba cu LOTR sau The Hobbit sau orice de genul asta, e enervant cand ai si din astia in sala si trebuie sa auzi discutiile lor cum ca le plac negrii si nu se mai satura de ei (se refereau la tigani cred) sau cand sa traga o betie si mai sunt si fete pe langa asta, fazele astea te scot putin din atmosfera.Oricum miercuri ma mai duc sa il mai vad inca o data.Eu zic sa nu mergeti la 48fps ca acolo da impresia ca nu e real, la 3D normal totul a fost superb, te duce in alta lume si asta e bine, exact ca si LOTR.Nota 9.5 de la mine.

Edited by DaniJ90, 17 December 2012 - 22:06.


#148
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Dani, pentru ce ai scazut cele 50 de sutimi? :D

Eu ii dau 9,97, pentru ca nu mi-au placut 1,5 secunde din Rivendell, faza in care o elfa canta neconvingator la un flaut :-))

#149
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostMoaca, on 16 decembrie 2012 - 10:55, said:

Eu nu pricep ce așteptări mărețe puteți avea de la un film făcut după o carte pentru copii.
Nu l-am văzut și nici n-o să-l văd, pentru că mi se pare fraiereală pe față să lungești pelteaua în așa hal încât să faci trei filme dintr-o cărticică.
Și asta o spun în calitate de cititor și admirator al lui Tolkien și om căruia i-a plăcut mult LOTR (cărțile și filmele).

pentru ca barbatii raman mereu copii :D

#150
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View PostEnigel, on 17 decembrie 2012 - 22:24, said:

Dani, pentru ce ai scazut cele 50 de sutimi? Posted Image

Eu ii dau 9,97, pentru ca nu mi-au placut 1,5 secunde din Rivendell, faza in care o elfa canta neconvingator la un flaut :-))
:)), eu i-am scazut 0,5 pentru caaaaaa am vrut sa aud mai mult coloana sonora :D , cu toate ca a fost data destul de mult dar eu vream mai mult :D .Cum a zis si malls ca i-au dat lacrimile asa mi-au dat si mie la inceput si imi batea inima tare :D , a fost magnific inceputul, chiar nu am cuvinte, nu inteleg de ce zic altii ca nu a fost fain.

#151
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View PostDaniJ90, on 17 decembrie 2012 - 22:05, said:

Eu zic sa nu mergeti la 48fps ca acolo da impresia ca nu e real
Ba crede-ma ca tocmai asta-i faza, creeaza impresia de real, de fluiditate si claritate.
Insa diferenta se observa numai in unele scene si oricum nu oricine o poate observa. Eu bag mana-n foc ca daca imi duc prietenii la 48 si apoi la 24, cei mai multi nu vor putea face diferenta.
Filmul are acelasi farmec oricum l-ai vedea. Eu astept sa apara pe net, sa-l vad in format 2D, de dragul peisajelor. De-as avea si-o plasma de aia cu diagonala de 127 cm ar fi perfect :D

#152
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
In afara de inceput, cand ti-au mai dat lacrimile? Posted Image
Mie mi-au mai dat la cele 2 scene cu rasarit, aia din Rivendell (Gandalf si Galadriel) si aia cu vulturii.

Edited by Enigel, 17 December 2012 - 22:42.


#153
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View PostDaniJ90, on 17 decembrie 2012 - 22:40, said:

Cum a zis si malls ca i-au dat lacrimile asa mi-au dat si mie la inceput si imi batea inima tare [ http://1.1.1.4/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/biggrin.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] , a fost magnific inceputul, chiar nu am cuvinte, nu inteleg de ce zic altii ca nu a fost fain.
Pentru ca nu toti avem aceleasi gusturi ;)

#154
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View PostEnigel, on 17 decembrie 2012 - 22:42, said:

In afara de inceput, cand ti-au mai dat lacrimile? Posted Image
Mie mi-au mai dat la cele 2 scene cu rasarit, aia din Rivendell (Gandalf si Galadriel) si aia cu vulturii.
Ooooo, pai de mai multe ori, aproape de fiecare data cand bagau melodia aia ce o canta ei in casa la Bilbo si de fiecare data cand apare Gandalf asa furtunos :D , la aia cu vulturii si mie, nu mai stiu.

View Postmalls, on 17 decembrie 2012 - 22:42, said:

Pentru ca nu toti avem aceleasi gusturi Posted Image
Da, asa e, dar cum mergi la un film fara sa sti nimic de el? Trebuiau sa se astepte la asa ceva,e facut dupa o carte pentru copilasi.

#155
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Ah, mi-am amintit. Mi s-a parut ca Gandalf (actorul) a imbatranit foarte mult :(

#156
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View PostDaniJ90, on 17 decembrie 2012 - 22:47, said:

Ooooo, pai de mai multe ori, aproape de fiecare data cand bagau melodia aia ce o canta ei in casa la Bilbo
Pe aia am invatat-o pe de rost acum cateva luni si de vineri ascult versiunea asta non stop Posted Image

View PostDaniJ90, on 17 decembrie 2012 - 22:47, said:

Da, asa e, dar cum mergi la un film fara sa sti nimic de el? Trebuiau sa se astepte la asa ceva,e facut dupa o carte pentru copilasi.
Nu vad nimic rau in a merge la un film fara sa ai habar despre el, ci in faptul ca ai asteptari colosale, desi nu stii nici macar ce gen e.



Mie, sincer, mi-a depasit asteptarile. Ma temeam ca voi iesi din sala dezamagita, insa chiar au reusit sa foloseasca resursele la potential maxim. Eu cred ca din partea asta a cartii, ceva mai bun de atat n-ar fi iesit, indiferent cine ar fi regizat sau cine ar fi jucat in film si indiferent ce tehnologie ar fi folosit.

Puteau, totusi, sa aiba grija la scenele alea care apar si in LOTR, sa semene cat de cat, macar in ceea ce priveste decorurile, daca nu actorii.

Edited by malls, 17 December 2012 - 22:56.


#157
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View Postmalls, on 17 decembrie 2012 - 22:52, said:

Pe aia am invatat-o pe de rost acum cateva luni si de vineri ascult versiunea asta non stop Posted Image


Nu vad nimic rau in a merge la un film fara sa ai habar despre el, ci in faptul ca ai asteptari colosale, desi nu stii nici macar ce gen e.



Mie, sincer, mi-a depasit asteptarile. Ma temeam ca voi iesi din sala dezamagita, insa chiar au reusit sa foloseasca resursele la potential maxim. Eu cred ca din partea asta a cartii, ceva mai bun de atat n-ar fi iesit, indiferent cine ar fi regizat sau cine ar fi jucat in film si indiferent ce tehnologie ar fi folosit.

Puteau, totusi, sa aiba grija la scenele alea care apar si in LOTR, sa semene cat de cat, macar in ceea ce priveste decorurile, daca nu actorii.
Da, dar sincer nu m-a deranjat ca a fost modificat.Eu de exemplu nu am stiut ca apare si Frodo, adica am auzit cand a intrat in productie ca va filma si Elijah Wood cateva scene dar am uitat complet de asta si m-am bucurat foarte tare sa il vad si pe el.Abia astept sa apara si Legolas putin Posted Image.
Era sa uit, faza de la final cand ii vorbeste Thorin lui Bilbo, acolo mi-au dat lacrimile destul de puternic Posted Image Posted Image .

Edited by DaniJ90, 17 December 2012 - 23:06.


#158
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

View PostDaniJ90, on 17 decembrie 2012 - 23:04, said:

Abia astept sa apara si Legolas putin [ http://1.1.1.4/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/biggrin.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ].
Posted Image


Chiar, care a fost scena voastra preferata? Mie mi-a placut foarte mult dialogul dintre Galadriel si Mithrandir, atat cel telepatic, cat si cel real. Si scena de final, cu vulturii.

#159
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View Postmalls, on 17 decembrie 2012 - 23:10, said:

Posted Image


Chiar, care a fost scena voastra preferata? Mie mi-a placut foarte mult dialogul dintre Galadriel si Mithrandir, atat cel telepatic, cat si cel real. Si scena de final, cu vulturii.
Pfff, nu stiu, am multe de tot, nu pot sa zic una.

SPOILEEEEEEEER:
Nu am stiut ca Thorin moare, nu am citit cartile, acuma am vazut pe net, cand moare oare? In ultimul film?

Edited by DaniJ90, 17 December 2012 - 23:18.


#160
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

View PostDaniJ90, on 17 decembrie 2012 - 22:47, said:

Da, asa e, dar cum mergi la un film fara sa sti nimic de el?
Asa am mers eu la Cloud Atlas. Nu stiam nimic despre el si chiar nu credeam, la inceputul filmului, ca o sa fie asa fain.

#161
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011

View PostCorupt, on 17 decembrie 2012 - 23:20, said:

Asa am mers eu la Cloud Atlas. Nu stiam nimic despre el si chiar nu credeam, la inceputul filmului, ca o sa fie asa fain.
Nici macar la un trailer nu te-ai uitat? Eu ma uit macar la un trailer.In cazul The Hobbit e altceva, il urmaresc de cand s-a anuntat ca se va face, dar nu am citit cartea, nici macar nu stiu cate sunt sau cate pagini au :D .
Ma intrebam astazi dupa film, oare nu se va face un film in care sa ne arate pe Gollum cand era om si batalia aia mare cu Sauron?

#162
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDaniJ90, on 17 decembrie 2012 - 22:47, said:

Trebuiau sa se astepte la asa ceva,e facut dupa o carte pentru copilasi.
Nu-i chiar pt copilasi, eu am citit-o pe vremea lui Ceasca, aveam vreo 13-14 ani si mi-a fost destul de greu sa urmaresc firul epic si destinul personajelor.
Filmul l-am vazut ieri HFR 3D. Foarte fain din toate punctele de vedere, i-a placut  extrem de mult si baiatului meu de (aproape) 10 ani.
Cartea e pentru cel putin 14 ani, filmul e digerabil si la 10 ani...
Ma rog, asa zic eu dpdv al unui adult....
Oricum, abia astept sa apara Blu-ray-ul in magazine

Edited by Karhu, 17 December 2012 - 23:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate