Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

UPC Net

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
parkinson

parkinson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.11.2005
Am auzit ca UPC are in Timisoara retea metropolitana, cand iam sunat au zis nu au asa ceva. Cu toate ca toti prieteni zic ca au. Nu stie cineva daca  chiar au? ca ma omoara downloadu ka programe mari :wallbash:

Edited by eRwin, 16 November 2005 - 20:21.


#20
beeci

beeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 17.05.2005
Am comandat abonamentul Internet Plus din decembrie de la UPC Cluj, si a 3-a zi mi-au pus-o, o am si in noiembrie gratis :D.
In rest despre relatii clienti UPC Cluj: foarte bun.

#21
sebi2004

sebi2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.09.2004
Traficul la UPC unde se poate vedea??


ce este pe trafic.upcnet.ro si pe voip.upcnet.ro?

#22
sebi2004

sebi2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.09.2004
e de kkt viteza la ab. standard.


ce 512... (poate dimineata la ora 4) ca mai mult de 50-55 KB nu prinzi in timpul zilei...

#23
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
deci 50 x 8 = 400 kbps??

#24
sebi2004

sebi2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.09.2004

View Postmojook, on Nov 19 2005, 19:33, said:

deci 50 x 8 = 400 kbps??


pai da! dar ar trebui 64*8=512 :D

#25
G-Unit//FuLLReSpecT

G-Unit//FuLLReSpecT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.11.2005
Eu am descarcat si cu 70 kb ... si era seara  :naughty:
Si se intampla des....si lagul a disparut....merge bine acum.
Sunt multumit. :coolspeak:

#26
beeci

beeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 17.05.2005
In Cluj de aseara s-au introdus limitele la abonamentul Plus(1mbps normal) :cursing:  :
- la 650Mbytes/zi te pune pe 512kbps
- la 1GB/zi te pune pe 256kbps
- se reseateaza in fiecare zi la ora 5 counterul
:cursing: :cursing: :cursing:

#27
limitari_upc

limitari_upc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.12.2005
UPC a bagat limitari
la fiecare 650 m downloadati iti scade viteza cu o treapta
deci daca ai internet standard de 512Kbps iti scade la 384kbps
si la fiecare 650m mai scade cu o treapta pana ajunge la 6Kb

Asta e netul care il platiti

operatorii de pe hub au incercat sa ajute in prima faza dar li s-au dat instructiuni clare sa sa ne spuna ca ei nu aplica limitari. minciuni

1.conform articolului 7.1 au voe sa puna limitari in cazuri extreme(pana la remedierea problemei), si asta dupa ce suntem anuntati. Ai fost anuntat?
2.nu au voie sa schimbe contractul fara sa ne asnunte cu 30 zile inainte (personal)
3.schimbarile de ip se anunta
4. nu este prevazuta limita de upload

Toate aceste puncte au fost incalcate
Si am dovezi
Raspanditi vorba sa auda si presa (asta nu le va conveni).
Sunati la UPC si cereti expres cu conducerea.
Cu cat suntem mai multi cu atat mai bine

#28
gcm

gcm

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 12.11.2005
1 KB/s = 8kb/s iar in oferta lor cred ca scrie 512kb/s care este de fapt 64 KB/s.

#29
sebi2004

sebi2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 18.09.2004
pai de ce mai spun ca e nelimitat daca tot limiteaza?

Edited by sebi2004, 03 December 2005 - 18:29.


#30
gcm

gcm

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 12.11.2005
la mine in oras inca nu a aparut dar de la 1 ianuarie apare si la mine...ma informez eu si va mai zic

#31
Lowhigh

Lowhigh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 26.08.2005
Rahat! Nu va ajung 650 mega/zi? Si mai deschideti gura si faceti tam-tam. Daca era dupa mine va limitam din prima la 128 si va invitam frumusel sa mergeti la o retea de cartier. Ce naiba va trebuie internet cand voi sunteti clienti standard de dc++ si aveti nevoie de metropolitan nu de internet. Mars la retelele de cartier. Bine face UPC ca va limiteaza!

#32
beeci

beeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 17.05.2005

View PostLowhigh, on Dec 4 2005, 00:35, said:

Rahat! Nu va ajung 650 mega/zi? Si mai deschideti gura si faceti tam-tam. Daca era dupa mine va limitam din prima la 128 si va invitam frumusel sa mergeti la o retea de cartier. Ce naiba va trebuie internet cand voi sunteti clienti standard de dc++ si aveti nevoie de metropolitan nu de internet. Mars la retelele de cartier. Bine face UPC ca va limiteaza!

Rahat! 650Mb/zi stii ce inseamna? Ca pot sa folosesc 2 ore 1mbit la maxim, dupa aia am dat de dracu...pentru 2 ore pe zi pentru 1mbit de ce dracu sa platesc atat? Ca de fapt astfel nu e 1mbit, e mai putin...muuuuult mai putin. Si stii ce? nu ma intereseaza reteaua de cartier, de aceea platesc 5x cat as plati la o retea de cartier. Ma intereseaza sa am INTERNET si ni METRO. In viata mea am folosit DC++ de 2 ori :P . Cei 650 MB le depasesc ff usor, ascult radio toata ziua, si daca ma mai misc ceva pe langa atunci am depasit imediat cei 650MB.

Pentru tine 128kbps inseamna totul, nu stii ce inseamna broadband  :P ca n-ai de unde, nici n-ai vazut asa ceva. Eu ascult radio, pe langa navigarea merge perfect si ma simt bine asa la 1mbit, dar nu la UPC, daca ar fi alt ISP in zona mea la preturi rezonabile (in afara de RTL si UPC nimic - dar cat-de-cat cu limite normale - as plati ~25-30EU pentru abonamentul mid-range, ca acum la UPC Plus) as trece imediat.

Alte: mi-a fost confirmat(prieteni care au mai telefonat la UPC Cluj), ca UPC n-ar nici o limitare la internet; nu e adevarat, am testat si exista, dupa ~650MB chiar scade viteza, dar nu la o viteza constanta, sa nu se poate dovedi ca exista limita.

Sunt de acord cu limitarea dar nu asa, pe saptamana sau pe luna, sa pot gestiona putin cum folosesc traficul alocat. Nu trebuie sa fie mare, de ex. in Ungaria pentru mid-range UPC da 30Gb/luna dupa aia viteza se scade si atat.

Un alt lucru important, daca tot se limiteaza traficul, as vrea sa stiu cat trafic am, cum pe winxp64 dupa cum stiu nu exista soft pentru contorizarea bandei nu pot. In afara UPC -ul are contorizator disponibil pentru clienti, aici cand am intrebat pe cei din Cluj, au spus ca nu e disponibil clientilor. :cursing:

Oricum, daca in decembrie o a ramana limitarea in stadiul actual, atunci din ianuarie trec la abonamentul standard, ca Plus -ul nu-si merita banii, ma rog, nici Standard -ul asa cum este, macar nu dau banii pe ceva care nu-i adevarat.

#33
Lowhigh

Lowhigh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 26.08.2005
Tu, beeci, esti exceptia. Regula sunt cei care descarca la greu filme si locul lor e pe utp. Intr-adevar, nu te incalzeste asta, dar asta e. Legat de broadband... poate chiar nu stiu ce e  :huh:, sau ... poate stiu  -_- .

UPC a gresit ca nu a anuntat limitari de la inceput. Din cate am citit limitarile nu au fost introduse de la inceput, deci se pare ca intentiile lor, initiale, au fost bune, sa dea nelimitat. Probabil s-au vazut in situatia in care 50, 100 sau 200 de indivizi trag non-stop si nu au avut alta solutie... Doar ei stiu ce s-a intamplat..

peace

#34
UPset

UPset

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.12.2005

View Postbeeci, on Dec 5 2005, 11:48, said:

Rahat! 650Mb/zi stii ce inseamna? Ca pot sa folosesc 2 ore 1mbit la maxim, dupa aia am dat de dracu...pentru 2 ore pe zi pentru 1mbit de ce dracu sa platesc atat? Ca de fapt astfel nu e 1mbit, e mai putin...muuuuult mai putin. Si stii ce? nu ma intereseaza reteaua de cartier, de aceea platesc 5x cat as plati la o retea de cartier. Ma intereseaza sa am INTERNET si ni METRO. In viata mea am folosit DC++ de 2 ori :P . Cei 650 MB le depasesc ff usor, ascult radio toata ziua, si daca ma mai misc ceva pe langa atunci am depasit imediat cei 650MB.

Pentru tine 128kbps inseamna totul, nu stii ce inseamna broadband  :P ca n-ai de unde, nici n-ai vazut asa ceva. Eu ascult radio, pe langa navigarea merge perfect si ma simt bine asa la 1mbit, dar nu la UPC, daca ar fi alt ISP in zona mea la preturi rezonabile (in afara de RTL si UPC nimic - dar cat-de-cat cu limite normale - as plati ~25-30EU pentru abonamentul mid-range, ca acum la UPC Plus) as trece imediat.

Alte: mi-a fost confirmat(prieteni care au mai telefonat la UPC Cluj), ca UPC n-ar nici o limitare la internet; nu e adevarat, am testat si exista, dupa ~650MB chiar scade viteza, dar nu la o viteza constanta, sa nu se poate dovedi ca exista limita.

Sunt de acord cu limitarea dar nu asa, pe saptamana sau pe luna, sa pot gestiona putin cum folosesc traficul alocat. Nu trebuie sa fie mare, de ex. in Ungaria pentru mid-range UPC da 30Gb/luna dupa aia viteza se scade si atat.

Un alt lucru important, daca tot se limiteaza traficul, as vrea sa stiu cat trafic am, cum pe winxp64 dupa cum stiu nu exista soft pentru contorizarea bandei nu pot. In afara UPC -ul are contorizator disponibil pentru clienti, aici cand am intrebat pe cei din Cluj, au spus ca nu e disponibil clientilor. :cursing:

Oricum, daca in decembrie o a ramana limitarea in stadiul actual, atunci din ianuarie trec la abonamentul standard, ca Plus -ul nu-si merita banii, ma rog, nici Standard -ul asa cum este, macar nu dau banii pe ceva care nu-i adevarat.

Si ce, crezi ca rezolvi ceva cu cel standard? Eu am asa ceva si sunt la fel de nemultumit. Sunt foarte nemultumit de povestea cu trafic nelimitat. Nu este adevarat. Cum e posibil ca anumite perioade de timp sa imi meraga cu 50-60 KB/s iar apoi pentru perioade mult mai lungi viteza sa scada iar banda sa fie limitata la 16KB/s. Este pur si simplu limitata la 16KB/s. Dar asta se intampla daca accesezi upcnet. Daca accesezi site-uri sau mai stiu eu ce din alte retele sau tari situatia devine tragica.... Asa ca dupa o perioada de timp nici sa nu te mai gandesti la peste 16KB/s seara sau la alte ore de varf. In afara orelor de varf trebuie sa recunosc ca trece de 20, pana pe la 25 KB/s dar nici intr-un caz peste 32. Nici macar un amarat CounterStrike nu pot juca. Pot doar sa vizitez site-uri..... Si toate astea pentru 12euro/luna, cu promisiuni false de 512kbps si trafic nelimitat. Scuza pe care o au este traficul mare din zona, care nu stiu cum se intampla dar devine fantastic de mare si in miez de noapte sau dimineata pentru saptamani intregi dupa ce cateva zile nu era asa trafic nici macar seara.............. Asa ca cei interesati sa stie si ei ca traficul nu e nelimitat si viteza nu e 512kbps. Iar daca stie altcineva de oferte mai bune aici in Cluj m-as bucura foarte tare sa le aflu.

#35
beeci

beeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 17.05.2005

View PostLowhigh, on Dec 5 2005, 23:05, said:

Tu, beeci, esti exceptia. Regula sunt cei care descarca la greu filme si locul lor e pe utp. Intr-adevar, nu te incalzeste asta, dar asta e. Legat de broadband... poate chiar nu stiu ce e  :huh:, sau ... poate stiu  -_- .

UPC a gresit ca nu a anuntat limitari de la inceput. Din cate am citit limitarile nu au fost introduse de la inceput, deci se pare ca intentiile lor, initiale, au fost bune, sa dea nelimitat. Probabil s-au vazut in situatia in care 50, 100 sau 200 de indivizi trag non-stop si nu au avut alta solutie... Doar ei stiu ce s-a intamplat..

peace

Nu pot sa ma numesc exceptie, doar folososesc si eu netul cum e normal, dar nu sunt exceptie, trag si eu cate un film dau doua pe luna, dar nu mai mult (si astea is raritati). E normal sa fie ceva limitare, pentru ca altfel s-ar numi 1mbps garantat, si ar costa cam de 20-30 de ori atat. Numai nu gasesc normal limitarea pe zi. Poate e ok, pentru ca asa nu ai probleme ca ai depasit limita si dupa aia ai 10 zile de net "broadband" romanesc (amintiti-va timpul cand Astral oferea broadband de 128kbps), daca o zi depasesti, nu conteaza ziua urmatoare iar iti merge bine  :) .

Despre limite maine, cred ca is bine facute acum :D

#36
Lowhigh

Lowhigh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 26.08.2005

View Postbeeci, on Dec 6 2005, 02:01, said:

Nu pot sa ma numesc exceptie, doar folososesc si eu netul cum e normal, dar nu sunt exceptie, trag si eu cate un film dau doua pe luna, dar nu mai mult (si astea is raritati). E normal sa fie ceva limitare, pentru ca altfel s-ar numi 1mbps garantat, si ar costa cam de 20-30 de ori atat. Numai nu gasesc normal limitarea pe zi. Poate e ok, pentru ca asa nu ai probleme ca ai depasit limita si dupa aia ai 10 zile de net "broadband" romanesc (amintiti-va timpul cand Astral oferea broadband de 128kbps), daca o zi depasesti, nu conteaza ziua urmatoare iar iti merge bine  :) .

Despre limite maine, cred ca is bine facute acum :D

Noi suntem 7 care impartim un abonament rds incheiat pe un srl. Downloaduri de pe internet se fac controlat deci nu trage oricare cat vrea. Oricum impartim totul. Lasa-ti isp-ul si gaseste ceva mai destept daca upc nu-s buni.

peace

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate