Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Magnat Soundforce 1200?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
HDdanutHD1996

HDdanutHD1996

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.10.2011
Salut! Am gasit pe urmatorul site niste boxe Magnat : http://media.car-sou...e_1200-p56.html
Am cateva nedumeriri in privinta lor,si anume:
1. Scrie Putere de amplificare recomandata: 30W deci daca pun un ampificator mai mare le stric?
2.Scrie putere de utilizare continua 130w varf 300 atunci dece recomanda doar 30w amplificatorul?
3.Sunt bune sau nu aceste boxe pentru hardstyle si dubstepp?
4.Mi-ar trebuii si un subwoofer pe langa aceste boxe?
Va rog mult nu ma luati peste picior sunt incepator si nu ma prea pricep
Multumesc mult de tot! Salut

#2
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 24.03.2006
Putere recomandata, adica au nevoie de minim 30W ca sa sune cum trebuie. Indicat e undeva la 80-100W/canal.
Ceva bass o sa aibe, dar sa nu te astepti la genul de bass pe care il auzi intr-un club bine echipat.

#3
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
cred ca au scris gresit 30w...poate 130w, oricum bagi linistit 100-120w sinus (rms)

#4
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
DIVX, fara suparare, ai cele mai bune intentii si e de apreciat treaba asta dar nu-mi amintesc de un singur post de-al tau in care sa nu fii pe langa pe aria audio.

Puterea de 30w este puterea minima recomandata a amplificatorului.
Poti sa le pui si la statie de 1000 de watti daca are VU-metru si o tii la o putere mai mica decat cea maxima a boxelor plus foarte important, fara bass la plus prea multi dB (+3 ar fi de ajuns la 3/4 din puterea maxima a boxelor) sau alte chestii de genul asta.

Edited by undercoverbrother, 19 November 2011 - 19:19.


#5
HDdanutHD1996

HDdanutHD1996

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.10.2011

 undercoverbrother, on 19th November 2011, 19:18, said:

DIVX, fara suparare, ai cele mai bune intentii si e de apreciat treaba asta dar nu-mi amintesc de un singur post de-al tau in care sa nu fii pe langa pe aria audio.

Puterea de 30w este puterea minima recomandata a amplificatorului.
Poti sa le pui si la statie de 1000 de watti daca are VU-metru si o tii la o putere mai mica decat cea maxima a boxelor plus foarte important, fara bass la plus prea multi dB (+3 ar fi de ajuns la 3/4 din puterea maxima a boxelor) sau alte chestii de genul asta.
Si deci...achizitionez 2 bucati Magnat sf 1200+un subwoofer?
Si ce insusiri sa aiba amplificatorul?
Mersi fain! :thumbup:

#6
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Sincer chiar nu stiu. Ma depaseste muzica pe care o asculti si nici boxele respective nu le stiu decat de pe net.
Pot sa-ti dau un sfat totusi. Daca iei subwoofer, ia musai statie/receiver cu iesire dedicata si calibrare pentru subwoofer indiferent ca e manuala sau automata. Regrajul pentru frecventa de taiere (crossover) si delayului pentru subwoofer sunt esentiale ca sa iesa bine treaba.

Cat de mare e camera?

#7
HDdanutHD1996

HDdanutHD1996

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.10.2011

 undercoverbrother, on 19th November 2011, 20:44, said:

Sincer chiar nu stiu. Ma depaseste muzica pe care o asculti si nici boxele respective nu le stiu decat de pe net.
Pot sa-ti dau un sfat totusi. Daca iei subwoofer, ia musai statie/receiver cu iesire dedicata si calibrare pentru subwoofer indiferent ca e manuala sau automata. Regrajul pentru frecventa de taiere (crossover) si delayului pentru subwoofer sunt esentiale ca sa iesa bine treaba.

Cat de mare e camera?
aprox 4 m si inaltime 2,5 m

#8
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Nu ai precizat la ce vrei sa le folosesti, alea nu sunt nici macar hi-fi.
Incintele alea sunt pentru sonorizat spatii largi publice fara nici un fel de pretentie de calitate, doar misca aerul energic.
Se preteaza la carciumi de cartier dar nu se confunda cu cele de sonorizare profesionale care costa de 20 ori mei mult.

#9
HDdanutHD1996

HDdanutHD1996

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.10.2011

 FC72, on 20th November 2011, 08:24, said:

Nu ai precizat la ce vrei sa le folosesti, alea nu sunt nici macar hi-fi.
Incintele alea sunt pentru sonorizat spatii largi publice fara nici un fel de pretentie de calitate, doar misca aerul energic.
Se preteaza la carciumi de cartier dar nu se confunda cu cele de sonorizare profesionale care costa de 20 ori mei mult.
Pai si totusi de 1400 de lei ce pot lua mai bun? Ca nu ma lamureste nimeni... :deadtongue:

#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Daca vrei un sunet placut ,mai "vintage" ia-ti Tanoy-urile astea:
http://www.be-loud.r...noy/Mercury_F2/
Alte solutii ar fi arhicunoscutele Magnat Monitor Supreme 800 ,1000 sau 2000(daca suplimentezi putin bugetul) sau Magnat Quantum 555
Cum a spus si FC72 ,ce ai dat tu in linkul ala n-au nicio treaba cu auditia intr-o camera ,alea sunt PA-uri

Edited by edigee, 20 November 2011 - 12:45.


#11
HDdanutHD1996

HDdanutHD1996

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.10.2011

 edigee, on 20th November 2011, 12:40, said:

Daca vrei un sunet placut ,mai "vintage" ia-ti Tanoy-urile astea:
http://www.be-loud.r...noy/Mercury_F2/
Alte solutii ar fi arhicunoscutele Magnat Monitor Supreme 800 ,1000 sau 2000(daca suplimentezi putin bugetul) sau Magnat Quantum 555
Cum a spus si FC72 ,ce ai dat tu in linkul ala n-au nicio treaba cu auditia intr-o camera ,alea sunt PA-uri
Voi folosii boxele pt hardstyle si dubstepp...deci imi trebuie bass :thumbup:

#12
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Ce te face sa crezi ca niste cutii imbracate in mocheta cu multe difuzoare au vreo treaba cu redarea  basul atat cantitativ cat si calitativ?
Orice incinte de casa de la acelasi producator pot reda un bas mai profund mai controlat, mai articulat si comparabil ca SPL.
Probabil nu ai ascultat chestii ale de ai impresia ca niste difuzoare mari si multe pot asigura ceva.Cutiile alea au un bas spart, pleznit, fara extensie in frecventa, fara definitie doar misca mult aer dau impresia ca suna tare datorita aglomerarii sunetelor.Produc doar o harmalie, buna la acoperit zgomote ambientale, unde nu conteaza nici un fel de calitate.
Sa nu se inteleaga ca este vorba numai de modelele alea, toate incintele din categoria si pretul ala sunt variatii pe aceeasi tema indiferent de producator, nu sunt unele mai bune ca altele.

#13
HDdanutHD1996

HDdanutHD1996

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.10.2011

 FC72, on 21st November 2011, 11:15, said:

Ce te face sa crezi ca niste cutii imbracate in mocheta cu multe difuzoare au vreo treaba cu redarea  basul atat cantitativ cat si calitativ?
Orice incinte de casa de la acelasi producator pot reda un bas mai profund mai controlat, mai articulat si comparabil ca SPL.
Probabil nu ai ascultat chestii ale de ai impresia ca niste difuzoare mari si multe pot asigura ceva.Cutiile alea au un bas spart, pleznit, fara extensie in frecventa, fara definitie doar misca mult aer dau impresia ca suna tare datorita aglomerarii sunetelor.Produc doar o harmalie, buna la acoperit zgomote ambientale, unde nu conteaza nici un fel de calitate.
Sa nu se inteleaga ca este vorba numai de modelele alea, toate incintele din categoria si pretul ala sunt variatii pe aceeasi tema indiferent de producator, nu sunt unele mai bune ca altele.
Din cate vad stii ce zici. :coolspeak:
Ma ajuti si pe mine sami gasesc boxele pe care mi le doresc?
Dami un reply aici sau pe yahoo! hd_danut_hd
Mersi mult  :peacefingers:

#14
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
La o incapere de 4x4m si sa fie pana in 1400 lei perechea poti lua Magnat Monitor Supreme 1000 sau XTZ 80.1 F.
XTZ are extensie in frecventa mai mare cu bas mai adanc si mai puternic, Magnat are SPL general mai mare, ambele fiind "overkill" in spatiu ala, basul va fi dominant dar cred ca asta nu te va deranja.
Daca totusi te incanta stiul "pro" incearca macar unele mai rasarite:  http://www.be-loud.r.../PA/PRO_PA_112/

#15
HDdanutHD1996

HDdanutHD1996

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.10.2011

 FC72, on 21st November 2011, 15:19, said:

La o incapere de 4x4m si sa fie pana in 1400 lei perechea poti lua Magnat Monitor Supreme 1000 sau XTZ 80.1 F.
XTZ are extensie in frecventa mai mare cu bas mai adanc si mai puternic, Magnat are SPL general mai mare, ambele fiind "overkill" in spatiu ala, basul va fi dominant dar cred ca asta nu te va deranja.
Daca totusi te incanta stiul "pro" incearca macar unele mai rasarite:  http://www.be-loud.r.../PA/PRO_PA_112/
ce am uitat sa precizez este ca in bugetu de 1400 de lei trebuie sa intre si amplificarea boxelor  <_<

#16
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 HDdanutHD1996, on 21st November 2011, 18:13, said:

ce am uitat sa precizez este ca in bugetu de 1400 de lei trebuie sa intre si amplificarea boxelor  <_<



Ei si uite cum se schimba datele problemei...

La prima vedere cred ca ai o problema: pentru acele stiluri precizate, sa nu ai un sub care sa invarta pamantul sub tine inseamna sa pierzi ideea pentru care au fost create.
In 1400 lei nu vei putea achizitiona nici macar o pereche de standfoururi capabile de basi dinamici si puternici cum ai tu nevoie, sa mai adaugi si amplificatorul aici, nu prea merge. In plus, dupa cum am spus, fara sub nu are nici un farmec aceea muzica.
Recomandarea mea e sa mergi totusi pe niste 2.1 sau 5.1 pentru PC (chiar daca nu sunt facute pentru auditii muzicale ci pentru jocuri si filme) fiindca tu nu ai nevoie de fineturi muzicale ci ai nevoie de bas cat mai dinamic si puternic. Daca vei reusi sa gasesti in 1400 lei un sistem format dintr-un amp stereo, o pereche de bookshelfuri + un sub activ (ar trebui ca amp-ul sa aiba iesire pt. sub) ar fi o minune.

Edited by Protopopeus, 21 November 2011 - 19:32.


#17
HDdanutHD1996

HDdanutHD1996

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.10.2011

 Protopopeus, on 21st November 2011, 19:20, said:

Ei si uite cum se schimba datele problemei...

La prima vedere cred ca ai o problema: pentru acele stiluri precizate, sa nu ai un sub care sa invarta pamantul sub tine inseamna sa pierzi ideea pentru care au fost create.
In 1400 lei nu vei putea achizitiona nici macar o pereche de standfoururi capabile de basi dinamici si puternici cum ai tu nevoie, sa mai adaugi si amplificatorul aici, nu prea merge. In plus, dupa cum am spus, fara sub nu are nici un farmec aceea muzica.
Recomandarea mea e sa mergi totusi pe niste 2.1 sau 5.1 pentru PC (chiar daca nu sunt facute pentru auditii muzicale ci pentru jocuri si filme) fiindca tu nu ai nevoie de fineturi muzicale ci ai nevoie de bas cat mai dinamic si puternic. Daca vei reusi sa gasesti in 1400 lei un sistem format dintr-un amp stereo, o pereche de bookshelfuri + un sub activ (ar trebui ca amp-ul sa aiba iesire pt. sub) ar fi o minune.
De renumitul "Logitech z5500" ce zici?  :naughty:  Ar merge ?

#18
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Bag mana-n foc ca daca il asculti vei considera instantaneu ca e tot ce ti-ai dorit...

Chiar daca satelitii (ca toti satelitii sistemelor pentru PC) nu au nici o legatura cu Hi-Fi, sub-ul acela este redutabil in muzica pe care o asculti, in plus, volumul sonor intr-o camera normala de 12 - 15 mp in diferite pasaje audio este gigantic. Daca-l combini si cu o placa de sunet macar de vreo 200 lei (eventual una Asus) ai ingredientul perfect pentru muzica ce-ti place.

Incearca totusi sa cauti prin aria de cunostinte un posesor al acestui sistem si mergi la o auditie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate