Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit

Megalopolis (2024)
 Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...
 instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...
 Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 

Magnat Soundforce 1200?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
HDdanutHD1996

HDdanutHD1996

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.10.2011

View PostProtopopeus, on 21st November 2011, 20:40, said:

Bag mana-n foc ca daca il asculti vei considera instantaneu ca e tot ce ti-ai dorit...

Chiar daca satelitii (ca toti satelitii sistemelor pentru PC) nu au nici o legatura cu Hi-Fi, sub-ul acela este redutabil in muzica pe care o asculti, in plus, volumul sonor intr-o camera normala de 12 - 15 mp in diferite pasaje audio este gigantic. Daca-l combini si cu o placa de sunet macar de vreo 200 lei (eventual una Asus) ai ingredientul perfect pentru muzica ce-ti place.

Incearca totusi sa cauti prin aria de cunostinte un posesor al acestui sistem si mergi la o auditie.
Am ascultat aceste boxe dar din pacate avea 3 seturi si functionau toate fullrange...Volumul era 25% la toate 3 si  am fost... something like  :blink: :blink:  
Camera era de 4 pe 4 tot cam cat a mea...Am pus o foaie langa perede si trepida foaia.Presiunea era imensa la volum peste 40%.
Ma tenteaza boxele dar am vazut ca sunt foarte multe probleme cu consola.Probabil nu stiu sa-l ingrijeasca  :thumbdown:
Stiti cum se spune...cea mai rea componenta al unui produs electronic este user-ul :peacefingers:
Eu mam gandit sa pun un sistem de racire DIY in spatele consolei,un cooler de la vreun pc sau ceva sa nu se incalzeasca
Cine imi recomanda aceste boxe pt hardstyle si dubstepp???   Mersi mult! :thumbup:

#20
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

View PostHDdanutHD1996, on 21st November 2011, 20:54, said:

Am ascultat aceste boxe dar din pacate avea 3 seturi si functionau toate fullrange...Volumul era 25% la toate 3 si  am fost... something like  :blink: :blink:  
Camera era de 4 pe 4 tot cam cat a mea...Am pus o foaie langa perede si trepida foaia.Presiunea era imensa la volum peste 40%.
Eu mam gandit sa pun un sistem de racire DIY in spatele consolei,un cooler de la vreun pc sau ceva sa nu se incalzeasca
Cine imi recomanda aceste boxe pt hardstyle si dubstepp???   Mersi mult! :thumbup:


Te rog sa ma lamuresti ce ai vrut sa spui in fragmentele boldate.

In primul caz te referi la 3 sateliti ?
Cum adica fullrange ? Evident, toti satelitii sistemului sunt fullrange si DOAR asa vor functiona, incepand de unde taie filtrul pentru sub si pana unde pot...
Ai pus o foaie langa perete sau langa perdea ? Trepida ? Evident ca va trebida cam orice nu este foarte bine sustinut/prins, fiind vorba aici de usi, ferestre, geamuri, dulapuri, etc.

Cand spui consola te referi la centrul de control ? De ce ? Amplificatorul e in subwoofer.

#21
HDdanutHD1996

HDdanutHD1996

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.10.2011

View PostProtopopeus, on 21st November 2011, 22:40, said:

Te rog sa ma lamuresti ce ai vrut sa spui in fragmentele boldate.

In primul caz te referi la 3 sateliti ?
Cum adica fullrange ? Evident, toti satelitii sistemului sunt fullrange si DOAR asa vor functiona, incepand de unde taie filtrul pentru sub si pana unde pot...
Ai pus o foaie langa perete sau langa perdea ? Trepida ? Evident ca va trebida cam orice nu este foarte bine sustinut/prins, fiind vorba aici de usi, ferestre, geamuri, dulapuri, etc.

Cand spui consola te referi la centrul de control ? De ce ? Amplificatorul e in subwoofer.
Deci tipul respectiv avea 3 seturi de boxe adica cum ar venii 15.3 na :)) intelegi?
Si prin "toate functionau fullrange" am vrut sa spun ca avea o placa de sunet foarte buna si sunau foarte bine boxele.
Foaia am pus-o langa perete si trepida in partea opusa a camerei,nu langa subwoofer.

#22
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Of Doamne...

Sigur ai vrut sa zici 15.3 ? Nu de alta dar asta inseamna 15 sateliti si 3 subwoofere. Cred ca ai vrut sa zici 3.1.

Iti atrag atentia ca fullrange inseamna ca un difuzor este supus la a reda toata gama de frecvente de care este el in stare, in general difuzoarele fullrange incep sa redea de pe la 60/70/80 Hz si merg pana aproape de 20.000Hz, sunt si care urca peste. Adica e vorba de acele boxe care nu au in componenta si woofer si tweeter, eventual si mid-range.

In ceea ce priveste chestiunea supusa discutiei, stiam ca e prin Cluj un showroom cu scule Hi-Fi SH unde poti sa le si asculti, insa foarte probabil gasesti si in Bucuresti.
Eu insist sa nu te grabesti sa cumperi ceva fara sa asculti cat mai multe variante pentru a fi convins ca ai facut cea mai buna alegere, asta fiindca am observat ca nu prea te-a dat pe spate acel Z-5500.

#23
HDdanutHD1996

HDdanutHD1996

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.10.2011

View PostProtopopeus, on 22nd November 2011, 09:52, said:

Of Doamne...

Sigur ai vrut sa zici 15.3 ? Nu de alta dar asta inseamna 15 sateliti si 3 subwoofere. Cred ca ai vrut sa zici 3.1.

Iti atrag atentia ca fullrange inseamna ca un difuzor este supus la a reda toata gama de frecvente de care este el in stare, in general difuzoarele fullrange incep sa redea de pe la 60/70/80 Hz si merg pana aproape de 20.000Hz, sunt si care urca peste. Adica e vorba de acele boxe care nu au in componenta si woofer si tweeter, eventual si mid-range.

In ceea ce priveste chestiunea supusa discutiei, stiam ca e prin Cluj un showroom cu scule Hi-Fi SH unde poti sa le si asculti, insa foarte probabil gasesti si in Bucuresti.
Eu insist sa nu te grabesti sa cumperi ceva fara sa asculti cat mai multe variante pentru a fi convins ca ai facut cea mai buna alegere, asta fiindca am observat ca nu prea te-a dat pe spate acel Z-5500.
Scuzama pentru greselile facute...nu prea sunt eu foarte priceput  :nonobad:
Mersi pentru sfaturi,asa am sa fac.O sa le ascult primadata sa vad care-mi place mai mult si dupa aceea o sa achizitionez produsul
Mersi mult inca odata  :peacefingers:

#24
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007
Ca sa nu mai deschid alt topic intreb aici.E in legatura cu boxele din titlu.Sunt bune pentru karaoke acasă?

#25
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,181
  • Înscris: 16.10.2008
Acasa in curte sau intr-un garaj sau un salon imens. Sunt boxe de sonorizare oldstyle.

#26
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007
Sa înțeleg că se impaca destul de bine cu sonorizarile exterioare, implicit karaoke,pentru că asta imi doresc de fapt. Ca la un șpriț sa ma distrez împreună cu prietenii. Mulțumesc.

#27
Maryan79

Maryan79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.09.2017
Daca un amplificator are sensibilitate 85 db,,ce boxe sun recomandate? Tot cu sensibilitate 85 db? Si daca boxele au o sensibilitate mai mare de 85 db afectează cu ceva amplificatorul? Sau este mai ok pentru amplificator?

#28
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,181
  • Înscris: 16.10.2008
Aia la amplificator de 85dB nu e sensibilitate ,e SNR ,dinamica, orice altceva. Sensibilitatea e o caracteristica doar a boxelor ,e un fel de randament. Nu exista absolut nicio legatura intre specificatiile amplificatorului si sensibilitatea boxelor decat faptul ca boxe cu sensibilitate mica(sub 87dB) necesita amplificatoare de puteri mari pt. a obtine volumul sonor corespunzator.
Dublarea puterii aduce doar 3dB in plus. Fa si tu niste calcule si vezi cam ce putere trebuie la niste boxe cu sensibilitate de 85db ca sa sune la fel de tare cu unele de 95db de exemplu.

Edited by edigee, 27 November 2017 - 11:16.


#29
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pe langa asta mai trebuie ca boxele alea cu spl mic sa poata inghiti acea putere imensa pentru a le egala la spl pe celelalte.
Si chiar ipotetic vorbind nu cred ca e dispus nimeni sa bage o caruta de bani intr-un amplif hi-fi care sa poata disipa asemenea puteri.
Sunt extrem de rare,scumpe si deobicei monoblocuri puterile hi-fi capabile de 500w putere continua la iesire.
De mai mult nici nu mai incape vorba.
Uite din cauza asta boxele cu spl scazut sunt niste catastrofe care nu merita nici un leu oricat de calitativ ar suna.

Edited by geo123, 27 November 2017 - 13:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate