Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 

Card de Credit

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
Pana in momentul de fata nu mi-a trebuit un card, dar acum am nevoie de unul. Nuprea stiu mai nimic despre carduri, si as vrea cateva sfaturi.

#2
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007
in primul rand trebuie sa stabilesti pentru ce il vrei: retrageri numerar sau cumparaturi la comercianti?
Apoi cauti oferte si vezi care banca are conditii avantajoase pentru nevoile tale
Documentatia este minima, dar difera de la o banca la alta: buletin, cerere pT creditare si adeverinta de venit

Edited by noha_1508, 02 November 2011 - 22:55.


#3
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
O sa ma gandesc zilele astea, chestia e ca mi-l fac pentru ca asa cere scoala, ca sa ne deconteze abonamentul la autobuz. Si alta metoda inafara de asta cica nu este. Doar pentru asta as vrea momentan, insa trebuie sa ma documentez.

#4
noha_1508

noha_1508

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 03.08.2007

View Post1hhgabriel, on 2nd November 2011, 23:15, said:

O sa ma gandesc zilele astea, chestia e ca mi-l fac pentru ca asa cere scoala, ca sa ne deconteze abonamentul la autobuz. Si alta metoda inafara de asta cica nu este. Doar pentru asta as vrea momentan, insa trebuie sa ma documentez.
Este suficient un card de debit pentru decontare abonament.
Iti trebuie doar buletin pentru un astfel de card.

Edited by noha_1508, 02 November 2011 - 23:18.


#5
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 14.08.2006
Din cate ai spus tu, inteleg ca-ti trebuie card de DEBIT. Ptr. card de debit iti recomand ING card START fara comisioane intretinere, sau bonuscard garanti (la ing si garanti ai avantajul ca poti face multe operatiuni la multimate, inclusiv depuneri de cash). Sau mai poti alege un visa electron de la banca transilvania (maicamea are unu de cativa ani, si nu plateste intretinere). Grija mare cu bancile, ca sunt jmechere si furacioase!

Mi-am adus aminte ca la ING au si card ptr. elevi/studenti fara costuri. eu cand mi-am facut am primit si 30 lei cadou

Edited by meanman, 02 November 2011 - 23:21.


#6
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,129
  • Înscris: 14.08.2007
Pentru card de credit iti trebuie o sursa clara de venit, banca iti da un credit. Si eu zic ca de fapt ai nevoie de card de debit. Daca in orasul in care esti ING are sedii cu Office si eu zic ca e ok un ING, faci depuneri/retrageri fara sa mergi la ghiseu. Sau Banca Transilvania (comisioane minime de obicei).

#7
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Si eu vreau sa renunt la serviciile raiffeisen si sa ma mut cu sarariul la BT. Macar aia nu au comisioane deloc.
Initiatorul are nevoie de un card normal, de debit, de preferat unul pentru elevi/studenti, fara comisioane de retragere.

#8
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,750
  • Înscris: 20.08.2004

View PostLucian_M, on 3rd November 2011, 02:33, said:

Si eu vreau sa renunt la serviciile raiffeisen si sa ma mut cu sarariul la BT. Macar aia nu au comisioane deloc.
in schimb ai comisioane, nu tocmai mici, la orice tranzactie interbancara si chiar intrabancara (doar transferurile intre conturile tale la BT sunt necomisionate). si comision de alimentare a contului daca firma ta nu are intelegere cu BT. oricum, fata de raiffeisen, BT este parfum.

Edited by lg, 03 November 2011 - 14:43.


#9
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ma voi interesa, merci de info!

#10
1hhgabriel

1hhgabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 01.11.2011
Va multumesc de informatii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate