Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Sony DCR-VX2100

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Tot de vreo sase luni am si eu un VX 2100 dar n-am sesizat fenomenul pe care l-ai descris.

#20
Raulici

Raulici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 26.06.2005

View Postnexland, on Oct 3 2005, 00:39, said:

Si pe mine m-ar tenta un VX-2100... De unde se pot procura, mai ieftin?

De curand mi-am luat si eu un VX2100E si sunt foarte multumit atat de el cat si de livrarea lui care sa facut prin curier rapid. Pretul a fost de 2700 $, iar vanzatorul este foarte serios (Leo Iordache din Bucuresti). Pentru detalii (telefon, site etc...) pe PM, asta ca sa evit publicitatea si un warn de la moderarori  :naughty:
Referitor la chestia cu "filmez la duzina si super promotie cu 2 sarmala ora" nici eu nu sunt deacord cu aceasta atitudine, ori filmezi si te dedici incercand sa faci si arta daca te duce imaginatia, ori pozezi, parerea mea personala e ca cele doua lucruri imbinate nu fac altceva decat sa genereze greseli mari de incadrari atat la poze cat si la filmare, parerea mea...  :console:

Luck...

#21
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
mda se pare ca deocamdata sunt un fenomen singular in legatura cu, cauciucul monoclului.  :( Raulici a ta nu face figuri de genul asta.?

Edited by IL_ConTe, 05 June 2006 - 20:18.


#22
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005

View PostIL_ConTe, on Jun 5 2006, 19:17, said:

mda se pare ca deocamdata sunt un fenomen singular in legatura cu, cauciucul monoclului.  :( Raulici a ta nu face figuri de genul asta.?
poate o poza ar fi mai evidentia mai bine ce se intampla cu acel cauciuc, la mine de ex. are ceva pe el ( acum dupa 5 luni aprox. ) dar parca e un fel de praf...foarte fin, care iese la curatare.

off topic

cum fac cu vx-ul sa nu imi mai intrerupa sunetul la fader: gen dot, wipe, overlap....mai folosesc chestia asta din cand in cand si nu imi place ca intrerupe sunetul.

merci foarte mult.

#23
johnny_m

johnny_m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.06.2006
GunX, sunt nou pe aici ...dar cum naiba ai reusit sa obtii rezolutia asta la post#15? cum reusesti sa faci cca 450M pentru o ora cand cu VCD sau SVCD obtii un volum mult mai mare? am incercat si eu in WMV si mpg cu setari diferite ale bitrate-ului, am obtinut volumul tau  dar calitatea e jalnica!..Multumesc anticipat pentru raspuns! Daca am gresit cu ceva, sorry.... e prima data cand postez!!!...

#24
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
rezolutia nu o "obtii", cel mult poti sa te chinui sa o ai de la inceput cat ma buna, apoi sa inveti sa o conservi cat mai bine pe parcursul prelucrarilor. metodele sunt multiple si costa un deal de studiu, apoi cativa munti de experienta :)

depinde de : cu ce tragi, cum tragi, cum capturezi, cum filtrezi, cum exporti, cum comprimi.

deci daca ataci doar "cum comprimi", esti la varful piramidei de prioritati si acolo nu prea mai poti face mare lucru.

Edited by GunX, 13 June 2006 - 10:00.


#25
johnny_m

johnny_m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 08.06.2006

View PostGunX, on Jun 13 2006, 10:57, said:

rezolutia nu o "obtii", cel mult poti sa te chinui sa o ai de la inceput cat ma buna, apoi sa inveti sa o conservi cat mai bine pe parcursul prelucrarilor. metodele sunt multiple si costa un deal de studiu, apoi cativa munti de experienta :)

depinde de : cu ce tragi, cum tragi, cum capturezi, cum filtrezi, cum exporti, cum comprimi.

deci daca ataci doar "cum comprimi", esti la varful piramidei de prioritati si acolo nu prea mai poti face mare lucru.


Da! Pai , te-am ascultat ce ziceai pe aici cu mult timp in urma ca..."daca vrei o camera video buna ia-ti cel mai scump sony pe ca ti-l poti permite" , asa ca mi-am luat un Sony mini DV - HC 85 E, asta acum un an, apoi o placa de captura Pinacle Studio AV/DV si m-am pus pe studiu si munca! A iesit ceva dar sunt inca departe! Filmez pe mini DV, captura o fac full DV , prin 1394, bineinteles, apoi fac compresiile! Am testat mai multe tipuri de compresie, conditii de filmare...
Nu vreau insa sa dau in off-topic asa ca ma opresc aici! Nu vreau sa incep cu bile negre de la voi! Am sa revin poate cu un new-topic dar intai sa mai studiez regulamentul!

Edited by johnny_m, 13 June 2006 - 22:44.


#26
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
ca sa nu mai deschid alt thread postez aici.
Ce ziceti de lentila asta pt VX
http://www.f64.ro/de...id=252&pid=2891
http://www.f64.ro/de...id=252&pid=1856
Are cineva, a folosit asa ceva?
Multumesc

Edited by IL_ConTe, 23 June 2006 - 16:52.


#27
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
www.expandore.com
e printre cele mai ieftine de pe net...

#28
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
chiar nu a folosit nimeni solutii mai ieftine pt wide la vx.....? de genul de mai sus

#29
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
;)

View PostGunX, on Oct 4 2005, 15:27, said:

Uitati cam ce fac eu cu VX-ul (click dreapta pe acest link - Save Target As)

Intentia a fost a unui "teaser" la inceputul cununiei religioase (prezentare biserica), dar oricum aici este sectionat doar inceputul.

Filmare din mana cu VX2100, in goana pregatirilor "aoleu, vezi ca intrii mirii in biserica !". La un cadru am avut super noroc, la altele super ghinion. Nici un pic de timp de pregatiri, regie sau aranjamente. Totul tras la primul instinct si in fuga calului.
Fisierul are ~ 7MB, 57 sec, format WMV.
Salut GunX! Io-s ala de ti-a scris acu ceva timp un pm care nu se mai termina si te intreba ceva. Forumistii din zona trebuie sa stie ca GunX (scuzati cacofonia) este baiat giorno dar nu raspunde tuturor, doar celor care atrag atentia ( in sensul bun). Mi-e mi-a raspuns  :proud:
La subiect: vx sau xm2?
eu mi-am luat XM2 din Germania, nou-nouta, 1862 euro (incl. accu 3000 mAh). Trag cu ea pe la evenimente si merge bine. Oricum foloseam una de ceva timp (dar nu era a mea) deci probleme cu acomodarea nu exista. Va confirm ca are este destul de naspa sa umbli la controalele manuale, are un fel de dial button, ptr mana stanga, pe lateral din care blochezi autoexpunerea si tot din el urci sau cobori, manual, exp. este cam greu de gasit cand esti cu ochii in EVF sau pe LCD si mai stai si cu mana pe inelul de focus. Dar cu timpul te obisnuiesti.
Ar mai fi de semnalat unele greseli de focalizare in modul automat) cand esti pe tele, de la jumatate spre capat, cand filmezi in low light ceva in miscare (un nuntas agitat), insa eu cred ca si alte modele mai fac figuri mai ales cand subiectul este in miscare si destul de uniform colorat fata de fundalul static cu contrast puternic. Dar, pana la urma, nu te obliga nimeni sa filmezi in low light cu zoom la maxim, pe focus automat. Trebuie sa previi astfel de situatii.
Eu sunt multumit de camera, imi facea cu ochiul un VX dar nu am bani ptr asa ceva iar sa-mi iau SH nu ma risc, nu cunosc atat de bine tertipurile achizitiilor SH.
Hai sa pun un link cu ce fac eu cu XM2, editat in Vegas Video, nu am umblat la culori, balans, sunt asa cum au fost setate din camera. Biserica este cea de lemn, de langa Academia Militara - ptr cei din Buc. Fisierul este maricel 45 MB (scuze celor care au conexiune slaba, incerc sa-l fac mai mic), comprimat cam naspa, se vede intreteserea, ma grabeam cand l-am uploadat.
Off topic - Am fost foarte incantat cand am vazut ceea ce creeaza GunX. Am vazut in sfarsit pe un forum ceva concret. Super!!!! Multi se lauda ca fac o groaza de chestii, se bat in softuri, camere suparate dar nu pune unul un amarat de preview sa vedem ce ii poate capul ( sau mana  ;)  ). Bravos Gunx! Ai ureche muzicala si potrivesti eventurile video pe ritmul melodiei.

Edited by florinelu, 30 June 2006 - 13:27.


#30
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Uite-asa si-a facut GunX inca un fan  :coolspeak:
Welcome to the club :D

Da nu-l mai lauda prea mult, ca asa si-o ia omul in cap  :P

Cred ca daca cautai mai bine, gaseai si VX sub 2000 eur mai ales ca zici ca ai umblat si pe afara sa cauti. Oricum, sa-ti traiasca XM2-ul, sa faci treaba buna cu ea si la mai mare !

#31
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Lol, gata, nu mai sunt autografe, poate mai aducem saptamana viitoare :)

Edited by GunX, 30 June 2006 - 19:08.


#32
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005

View PostIL_ConTe, on Jun 23 2006, 17:50, said:

ca sa nu mai deschid alt thread postez aici.
Ce ziceti de lentila asta pt VX
http://www.f64.ro/de...id=252&pid=2891
http://www.f64.ro/de...id=252&pid=1856
Are cineva, a folosit asa ceva?
Multumesc
Nu stiu cum este la VX dar am fost la F64 cu XM2 -ul meu si am probat un wide de la Giottos 0.5X, 58 mm. Nu merge la camera mea, imaginea este vignetata si sincer sa fiu nu am vazut mare diferenta cu si fara convertor. Se pare ca imi trebuie un wide cu o alta valoare sau poate sa imi iau neaparat WD-58 de la Canon (8 mil). Nu stiu ce sa mai incerc ptr ca este foarte incomod sa filmezi in spatii inghesuite

#33
kpki

kpki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.09.2005

View PostGunX, on Jul 30 2006, 21:38, said:

dar de ce sa nu folosesti 2 camere ca la carte (una in wide, alta detalii).

Ce angular este potrivit pt VX ?
M-am uitat si la cel proprietar Sony 0.7 VGL.... si un Raynox 0.7.

#34
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
ala de la Sony...aproape tot 3rd party pe ce am pus eu mana, vigneteaza in overscan

#35
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Pentru detinatorii de VX-uri 2100.Cam la cate casete rulate faceti voi curatarea la aceasta camera ?
O zi excelenta tuturor

#36
mautza

mautza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.03.2006
Am si eu un VX 2100 si sunt foarte multumit de el. Mai imi trebuie o lampa, un HVl pe care o s-o cumpar la primii bani. Problema mea este ca nu gasesc manualul de utilizare in limba romana pe nicaieri. Daca stie cineva cum as putea face rost de el il rog sa ma ajute.
Multumes anticipat !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate