Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 

Drepturile omului vs taierea mainii "rele"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
63 replies to this topic

#19
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

 Lovian, on 27th September 2011, 21:47, said:

Cu siguranta in lumea civilizata exista masuri coercitiva mai bune decat taierea mainii.

De fapt nu există. În US s-a ajuns la concluzia că privarea de libertate este un mijloc total ineficient. Alte măsuri din lumea civilizat sunt acces la televizor, hrană sub îndrumarea unui nutriționist, vizite conjugale.

toniq, da de ce ai traversa pe roșu? Să mor de pricep. Poate am rămas eu de la nemți cu ceva sechele, dar în România stau până e verde. Să știi că mai sunt și alții care mă văd și stau și ăia. Majoritatea traversează ce-i drept.

Desigur că nu sunt similare cazurile, dar educația e tot aia. Știi de câte ori aș fi putut să-mi ratez viața din cauza celor care traversează aiurea???

#20
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,714
  • Înscris: 30.01.2006
bai dar cum sunt cate unii, eu cred ca ei glumesc altfel o sa-i auzi ca o sa comapre o crima in serie cu o scobitura in nas, si o sa zica "ti-ar convenii si tie sa-ti taie aratatorul ca te scobeai in nas???" asa si cu trecerea de pieton si piciorul.

Nu nu sunt de acord cu taiatul mainii, dar sunt de acord cu ideea ca daca ajungi de trei ori la puscarie, a treia oara sa fii invitat intr-o camera de gazare sau intr-un buncar impreuna cu o grenada fara cui de care sa te tii bine timp de .... tot restul vietii, o scapi mori, nu o scapi traiesi pana mori de foame si asa mai departe.
Astia care continua sa se intoarca in puscarii nu sunt decat unii care nu pot fii educati, si care tot cheltuie banii aiurea de la buget, facand numai rau in clipa in care se opreste din cheltuit. Si acum serios vorbind, astia ar trebuii parasutati intr-o zona virgina a lumii, pe o insula si uitati acolo, isi pot procura si hrana si apa fara sa cheltuie bani si fara sa strice fericirea altora cand scapa, pentru ca nu mai scapa.

#21
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

 Sorin84k, on 27th September 2011, 21:39, said:

Daca ar fi furat de mancare, o paine si un pui, nu m-ar fi enervat atat de mult.
Eu vreau ca toti dobitocii care fura altceva decat haine second si mancare, pentru ca nu gasesc job-uri, sa le fie taiate mainile, si apoi sa fie lasati sa moara de foame in puscarie, pentru ca altfel cresc prea mult cheltuielile cu ei si infractionalitatea, ca dupa ce ies, majoritatea tot fura.
S-a mai discutat pe tema asta si se stie ca oricand,  un referendum pe tema introducerii pedepsei capitale sau a unor masuri de tine pomenite ar fi validat de populatie! Astfel de masuri ar fi foarte populare, este o certitudine. Ar trece cu peste 60%! Pe termen scurt si mediu asemenea masuri ar da rezultate spectaculoase. Nu stiu pe termen lung ce s-ar intampla, nu stiu daca hotii se pot obisnui cu gandul ca pot fi spanzurati sau mutilati in fata si pe cheltuiala familiei si sa-si vada mai departe de activitate linistiti. Nu este exclus. Sistemul de justitie din Arabia Saudita este defectuos dar masurile aplicate sunt direct proportionale cu faptele. Decapitarea pentru trafic de heroina e o pedepsa justa.

Edited by costables, 27 September 2011 - 22:13.


#22
ThePantheist

ThePantheist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.07.2011

 costables, on 27th September 2011, 23:10, said:

Decapitarea pentru trafic de heroina e o pedepsa justa.

Crezi tu ?? Atunci uite-te la asta si spune-mi daca crezi in continuare ce ai afirmat.


1-2 degete eu zic ca ar fi de ajuns. Ori 2 degete ori pedeapsa capitala (injectie letala sau scaun electric). Prea mult sange pe pereti e prea inestetic.

Edited by ThePantheist, 27 September 2011 - 22:24.


#23
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 Lovian, on 27th September 2011, 21:47, said:

Cu siguranta in lumea civilizata exista masuri coercitiva mai bune decat taierea mainii.
Si care ar fi alea ?

Mai bune in ce sens, sau pt. cine ?

Ca eficiente nu sunt.

#24
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
e nevoie de un nou hitler! sa se ocupe de toti retarzii astia extremisti cu idei de evul mediu! :cursing:

le-ar trebui taiate mainile de urgenta retarzilor care vin cu astfel de idei!

Edited by gtk, 27 September 2011 - 22:37.


#25
Lovian

Lovian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,655
  • Înscris: 01.04.2011

 c6t9, on 27th September 2011, 23:09, said:

De fapt nu există. În US s-a ajuns la concluzia că privarea de libertate este un mijloc total ineficient.

Si in Europa s-a ajuns la concluzia ca privarea completa de libertate (izolarea) este o metoda chiar foarte eficienta. Pe langa un program de reeducare. Si aici nu ma refer la reeducare in stil stalinist ci mai degraba la readaptarea infractorului in societate. Unii se pot readapta altii nu. Mai exista si munca in folosul comunitatii, despagubirea pagubitului, prin diverse metode, dar tot cam la munca se reduce si asta, etc.

Cine vine cu idei de genu` sa taiem mainile hotilor si penisurile violatorilor, ar trebui marginalizati, chiar ei insisi privati de libertate, pentru ca reprezinta un real pericol la adresa societatii si altor oameni.

#26
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

 ThePantheist, on 27th September 2011, 23:23, said:

Crezi tu ?? Atunci uite-te la asta si spune-mi daca crezi in continuare ce ai afirmat.
Nu e nevoie sa ma uit am vazut decapitari si spanzuratori destule pe net inclusiv facute de islamisti. Decapitarile gen ghilotina sau spanzuratorile facute ca la carte nu ca cele din scurt duc la moarte instantaneu Spre deosebire de impuscare, scaun electric etc.
Sincer pentru talhari, criminali, traficanti, excroci ordinari si volatori eu prefer spanzurarea din scurt, numai asa o poti numi pedeapsa. Iar pentru criminalitatea gulerelor albe... actualele pedepse sunt ok decat ca nu se aplica.

 Lovian, on 27th September 2011, 23:36, said:

Si in Europa s-a ajuns la concluzia ca privarea completa de libertate (izolarea) este o metoda chiar foarte eficienta.
Si rezultatele se vad din plin, criminalitatea a explodat pur si simplu! Singura metoda de a tine criminalitatea asta relativ marunta dar agasanta in limite rezonabile este frica.  Infractorul in Europa nu mai stie de frica, el stie ca poate ajunge star la tv, ca va avea avocati, ingrijiri medicale, hrana, caldura etc. Cand ii va fi frica ca inca din arestul politiei viata lui si integritatea sitemului sau osos este in pericol atunci or sa scada si infractiunile.

Edited by costables, 27 September 2011 - 23:01.


#27
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
LOL
retarzi sunt aia care tin partea violatorilor care la randul lor sunt niste retarzi care doar asa pot avea parte de pi#$#$%a.
e nasol sa fi atat de frustrat sexual incat sa trebuiasca sa violezi, iar pu%^7 ta oricum e inutila daca nu o vrea nicio pi$%$ asa ca ti-e mai bine fara ea
si la fel de retarzi sunt si talharii si ciorditorii pe care nu ii duce capu sa faca bani ca restul oamenilor, ci atenteaza la bunurile si viata altora.
astia sunt adevaratii retarzi, putreziciunea societatii

Edited by onlyone, 27 September 2011 - 23:32.


#28
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

 gtk, on 27th September 2011, 23:30, said:

e nevoie de un nou hitler! sa se ocupe de toti retarzii astia extremisti cu idei de evul mediu! :cursing:

le-ar trebui taiate mainile de urgenta retarzilor care vin cu astfel de idei!
Daca maine in urma micului dejun toti puscariasii cat si cei aflati in arestul politiei mor subit imi dau o mana! Sunt suficient de "retard"! Pe staga! Ca sunt dreptaci! :lol: Acum sincer am inteles eu sunt defect dar voi chiar credeti ca cineva care a dat in cap pt un telefon mobil valoreaza mai mult decat hrana unui crocodil?! Pe bune? Mai poate fi util  asta societatii, mai valoreaza viata lui mai mult decat hrana pe doua zile lucratoare? mai poate fi recuperat? Eu il cred pe Tudorel Butoi nu pe vreun "ONG-ist"!

Edited by costables, 27 September 2011 - 23:14.


#29
AiguraKakuru

AiguraKakuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 13.04.2010

 costables, on 27th September 2011, 23:01, said:

Nu e nevoie sa ma uit am vazut decapitari si spanzuratori destule pe net inclusiv facute de islamisti. Decapitarile gen ghilotina sau spanzuratorile facute ca la carte nu ca cele din scurt duc la moarte instantaneu Spre deosebire de impuscare, scaun electric etc.
Sincer pentru talhari, criminali, traficanti, excroci ordinari si volatori eu prefer spanzurarea din scurt, numai asa o poti numi pedeapsa. Iar pentru criminalitatea gulerelor albe... actualele pedepse sunt ok decat ca nu se aplica.


Si rezultatele se vad din plin, criminalitatea a explodat pur si simplu! Singura metoda de a tine criminalitatea asta relativ marunta dar agasanta in limite rezonabile este frica.  Infractorul in Europa nu mai stie de frica, el stie ca poate ajunge star la tv, ca va avea avocati, ingrijiri medicale, hrana, caldura etc. Cand ii va fi frica ca inca din arestul politiei viata lui si integritatea sitemului sau osos este in pericol atunci or sa scada si infractiunile.

Nu gravitatea pedepsei, ci implacabilitatea ei e cea care descurajeaza infractiunea.

Poti sa introduci pedeapa aia cu taiatul mainii, sau cu 20 de bice, etc... - daca exista posibilitatea ca infractorul sa dea spaga politaiului si sa scape - pedepsiti vor fi doar aia mai nevoiasi, care chiar fura de foame.

Daca insa cel care fura stie ca riscul de a fi pedepsit (egal cum) este extrem de mare -  mai curand evita sa comita fapta, tocmai ca stie ca il asteapta, destul de sigur, o pedeapsa.

#30
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Nu si daca pedeapsa respectiva nu este in masura sa-l sperie.

Cum puscaria este un motiv de mandrie pt. cei mai multi, tu ce crezi, se sperie ?    :naughty:

#31
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 AiguraKakuru, on 28th September 2011, 00:12, said:

Poti sa introduci pedeapa aia cu taiatul mainii, sau cu 20 de bice, etc... - daca exista posibilitatea ca infractorul sa dea spaga politaiului si sa scape - pedepsiti vor fi doar aia mai nevoiasi, care chiar fura de foame.
Aici nu vorbim de cei care fura o paine sau mancare din supermarket cum corect s-a subliniat inca din primul post.
Spre exemplu acolo dupa tejghea trebuia sa fie un dispozitiv gen ghilotina si cand imputita aia si-a bagat mana trebuia sa i-o taie. Scurt.

Edited by onlyone, 27 September 2011 - 23:36.


#32
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Eu am vrut inca din primul post, sa fac distinctie intre furtul pentru supravietuire (fara job, fara mancare si haine mori) si furtul pentru a iti cumpara mercedes-uri ultimele modele, vile si a face apoi "afaceri".

Edited by Sorin84k, 28 September 2011 - 01:04.


#33
grouch

grouch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 06.01.2007
chiar daca le tai mainile,e degeaba.
eu cred ca a fura ghiuluri,gaini e inscris in adn-ul lor si ei vor fura in continuare chiar daca stiu ca o sa ajunga la puscarie.nu stiu sa traiasca altfel.

Edited by grouch, 28 September 2011 - 01:28.


#34
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Cum poti sa mai furi daca nu ai gheare? Mai mult, pe obraji si pe frunte ar merge stigmatizati cu simbolul hotiei.

Edited by onlyone, 28 September 2011 - 01:50.


#35
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Unii ar fi in stare sa se "descurce" si asa.   :lol:

#36
grouch

grouch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 06.01.2007
se descurca el tiganul in orice situatie,nu-i purtati de grija.

si la o adica prosti sunt destui-cum naiba nu  vazut aia ca dispare ditamai raftul ,nu un inel doua?ditamai raftul mancatias.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate