Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

Realitatea si natura constiintei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#1
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Fiind pe forumul ateism, stim ca ateii astia sustin ca tot ce percepem, simtim, vedem, auzim, memoram si inventam sau cream se afla in creier, memorat sub forma chimica, si tot ce reprezinta omul in spatiul dintre corpul biologic si comunicare/perceptie este un angrenaj pur mecanic. Exista sute de experimente ce arata cum functioneaza memoria, cum poate fi inhibata, modificata, pacalita, cum functioneaza decizia si liberul arbitru, cum prelucreaza creierul informatiile si cum da comenzile corpului, cum isi incepe existenta, se dezvolta si apoi inceteaza din activitate, temporar sau permanent.

Nu exista conceptul de dualism in filozofiile atee si in stiinta. Corpul este fizic, mintea este fizica, nu exista nici o interactiune cunoscuta sau necesara pentru a explica orice fenomen sau proces realizat de mintea umana. De exemplu, in curand chiar si cele mai intime ganduri, dorinte si perceptii din mintea noastra vor putea fi detectate de la distanta si impartasite cu lumea intreaga:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nsjDnYxJ0bo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://newscenter.be...2/brain-movies/

#2
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009
Mie imi place ca, fara sa iti ceara nimeni, ai pus si imaginea-simbol pentru ceea ce reprezinta memoria in sine, anume un papagal. B)
Deci, constiinta se pare ca este mult mai mult decat memoria....

#3
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Intrebare : Animalele au constiinta ?

#4
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Uite aici raspunsul : http://www.descopera...-vointa-proprie

#5
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,887
  • Înscris: 10.02.2011

 mrproper, on 24th September 2011, 17:48, said:

Fiind pe forumul ateism, stim ca ateii astia sustin ca tot ce percepem, simtim, vedem, auzim, memoram si inventam sau cream se afla in creier, memorat sub forma chimica
Interesanta chimia asta, cum poate ceva chimic sa declanseze stari de CONSTIINTA DE SINE. :naughty: Oricum nimeni nu detine inca explicatii la intrebarile de ce si cum ? Mai degraba as merge pe varianta ca natura starilor de constiinta de sine are legatura si cu exteriorul, la fel cum energia pe care o folosim doar o imprumutam din exterior. Daca analizam structural universul pana la nivel cuantic si chiar mai departe, vom observa ca nu mai exista separatie intre starile fizice solide, lichide, gazoase etc sau obiecte fizice, fiinte, corpuri vii etc ci doar un imens camp cuantic inseparabil care sta la baza functionarii tuturor lucrurilor din univers. De aici incolo ne putem intreba, oare constiinta nu functioneaza tot prin aceste campuri subtile ?  :naughty:

 mrproper, on 24th September 2011, 17:48, said:

tot ce reprezinta omul in spatiul dintre corpul biologic si comunicare/perceptie este un angrenaj pur mecanic.
Angrenajul mecanic e intre componentele unui ceas sau intre doi rulmenti, cred ca confunzi lucrurile. :D Mecanica e limitata, deci nu mai veni cu povestioare din astea. Constiinta nu e ceva mecanic.

 mrproper, on 24th September 2011, 17:48, said:

Exista sute de experimente ce arata cum functioneaza memoria, cum poate fi inhibata, modificata, pacalita, cum functioneaza decizia si liberul arbitru, cum prelucreaza creierul informatiile si cum da comenzile corpului, cum isi incepe existenta, se dezvolta si apoi inceteaza din activitate, temporar sau permanent.
Cum functioneaza memoria, da nu si constiinta.  :) Nu mai vorbesc de comenzile corpului, dezvoltarea creierului etc, asta tine de neurologie si embriogeneza creierului, nu de stiinta care se ocupa cu studiul constiintei. Mai degraba neurobiologia ar fi mai aproape de studiul constiintei, da nici disciplina asta nu e suficienta pt. ca studiaza numai biochimia neuronilor si nu explica nici pe departe macar in procent de 0,1 % de ce anumite procese FIZICE '' din creier au constiinta de sine''.


 mrproper, on 24th September 2011, 17:48, said:

De exemplu, in curand chiar si cele mai intime ganduri, dorinte si perceptii din mintea noastra vor putea fi detectate de la distanta si impartasite cu lumea intreaga:
Interesant viitorul asta. Si cand noi teistii vorbeam mai demult de telepatie sau de cititul gandurilor de catre aparate electronice foarte sensibile, voi radeati de noi, ca astea is numa povesti. Stai sa vezi ce ne rezerva viitorul. :naughty:  

''Chiar si cele mai simple si primitive animale, nu se comporta precum niste automate predictibiele, asa cum au crezut generatii intregi de oameni de stiinta''.
Asta am luat-o din linkul ala si mi se pare de o stupizenie inimaginabila si sa te gandesti la asa ceva-automate predictibile. Cum sa fie animalele niste automate predictibile ? inca o dovada ca multi oameni de stiinta habar n-au pe ce lume traiesc. Ce, un caine e un automat ? o masina de bucatarie de spalat vase ?

Edited by Motanu13, 24 September 2011 - 17:53.


#6
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 Motanu13, on 24th September 2011, 18:50, said:

Constiinta nu e ceva mecanic.
Imi place ca oferi informatii si argumente sa sustii punctul de vedere si nu contrazici asa din oficiu...

#7
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,887
  • Înscris: 10.02.2011

 mrproper, on 24th September 2011, 18:51, said:

Imi place ca oferi informatii si argumente sa sustii punctul de vedere si nu contrazici asa din oficiu...
:OK:

#8
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,887
  • Înscris: 10.02.2011

 Motanu13, on 24th September 2011, 18:50, said:

Ce, un caine e un automat ? o masina de bucatarie de spalat vase ?
:no: Nu mai vorbesc de un motan sau de un pui de matza, ca ar fi tragic. :crying: :crybaby:

Edited by Motanu13, 24 September 2011 - 19:10.


#9
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 Motanu13, on 24th September 2011, 20:07, said:

:no: Nu mai vorbesc de un motan sau de un pui de matza, ca ar fi tragic. :crying: :crybaby:

Da, draga. Pana si tristetea ta e ceva mecanic. Nu tu conduci reactiile chimice, ci acelea te conduc pe tine. Asadar, de aceea s-au inventat pastilele...

#10
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 Motanu13, on 24th September 2011, 20:07, said:

Nu mai vorbesc de un motan sau de un pui de matza, ca ar fi tragic.
De ce?

#11
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

 mrproper, on 24th September 2011, 21:00, said:

De ce?

mrproper, nu stiu de ce, eu am impresia ca pe tine, in mecanicismul lor, nu te simpatizeaza niciun caine... Oare cam ce fel de reactie chimica s-ar declansa la simpla ta vedere?  :scratchchin:

#12
Takumi

Takumi

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,203
  • Înscris: 04.07.2011
Nu mai bate campii, autoreflexia si autoanaliza nu le explici mecanic in veci vecilor.
Nu ca celelalte procese ale gandirii s-ar explica astfel, dar astea chiar n-au nicio treaba cu mecanica.
Topic pentru mistocareala.

Edited by Takumi, 24 September 2011 - 20:12.


#13
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,887
  • Înscris: 10.02.2011

 karuna, on 24th September 2011, 20:59, said:

Da, draga. Pana si tristetea ta e ceva mecanic.
:crybaby:

 mrproper, on 24th September 2011, 21:00, said:

De ce?
Vezi aici de ce.
http://forum.softped...howtopic=802404

#14
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 Motanu13, on 24th September 2011, 21:21, said:

Nu, nu vad. Va trebui sa explici altfel...

#15
dgamma

dgamma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 02.09.2011
Ma depaseste asa ceva. Oricum, pare un rahat. :huh:

#16
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,581
  • Înscris: 11.06.2010
Ce pare rahat ?

#17
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002

 Handicarpati, on 30th September 2011, 20:51, said:

Ce pare rahat ?
Cred ca dorea sa spuna "creierul meu este incapabil de cognitie inalta atat timp cat nu este necesara pentru satisfactia nevoilor fiziologice si psihotrope si respinge si este dezgustat de activitatile ce nu intra in aceasta categorie".

#18
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 mrproper, on 30th September 2011, 21:44, said:

creierul meu este incapabil de cognitie
ți-a luat mult să te dumirești? :lol:

 mrproper, on 24th September 2011, 16:48, said:

si tot ce reprezinta omul in spatiul dintre corpul biologic si comunicare/perceptie este un angrenaj pur mecanic
deci tu când te îndrăgosti de o tipă, pardon, un tip, ești mânat de la spate de un angrenaj pur mecanic? adică mai precis cum? îți dă careva vreun bobârnac, te-mpinge vântu, efectiv cum îți explici?


nu mi-o lua-n nume de rău, n-am nimic cu ideea de-a fi gay, ci mi se pare aiurea să dai vina pe religie/credință șamd pt faptu că ești așa cum ești

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate