Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

Gramatica limbii române

- - - - -
  • Please log in to reply
1334 replies to this topic

#1243
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View Postgigiumbralegat, on 10 ianuarie 2014 - 14:47, said:

Posted Image  cazuri de '' a stii'' cu 2 ; cazuri de '' a sti'' cu 1 ?  somebody??  Si nu ma refer la '' stiu'' ca are 1 ''i'  iar 'stiind' are 2.. In exprimare scrisa putem intreba o persoana daca ''stie' ceva si cu un 'i' dar si cu doi de 'i' ? Sunt cazuri? Posted Image

a ști se scrie și se spune cu un i.
tu știi, să știi... se scrie și se spune cu doi de i.
voi ști, vei ști, va ști etc ...cu un i.Cînd întrebăm pe cineva dacă știe, spunem cu doi de i, de ex: " tu știi ceva   despre...?"
"Am întrebat pt a  ști despre ce e vorba" . în acest caz cu un i spunem.

#1244
gigiumbralegat

gigiumbralegat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.01.2014
Se pare ca cineva a inteles totusi intrebarea mea ''neclara'', asta ca sa *moara de ciuda AdiJapan Posted Image . Ii multumesc pe aceasta cale lui *florincroitoru pt raspunsul lui, care a fost legat strict de subiect. Aprilia draga.. tu nu ai facut decat sa deviezi de la subiect, asa ca te intreb, daca doar tu ai fost la orele de romana, in afara de aceste ore, ai mai fost undeva in viata asta? Posted Image

#1245
Dacoart

Dacoart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 02.06.2011
Gigi, nu cumva ai acelasi IP cu florincroitoru?

#1246
gigiumbralegat

gigiumbralegat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.01.2014

View PostDacoart, on 15 ianuarie 2014 - 11:08, said:

Gigi, nu cumva ai acelasi IP cu florincroitoru?

Se poate asa ceva?

#1247
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Care este etimologia cuvantului "stremeleag"? Corect e "stremeleag" sau "stromeleag"?

#1248
Bokie

Bokie

    pensionata la cerere

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,518
  • Înscris: 13.12.2011
stremeleag.

#1249
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011

View PostPuferiu, on 18 ianuarie 2014 - 21:21, said:

Care este etimologia cuvantului "stremeleag"? Corect e "stremeleag" sau "stromeleag"?
Alaturi de "topice/topicuri", si asta este un mare mister. Hei! As putea face o lista.

#1250
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Care e treaba cu superlativul absolut? Mai exista asa ceva in gramatica limbii romane?

De multi ani, citesc prin toate cartile si aud peste tot de la oameni care se presupune ca trebuie sa cunoasca limba romana:

cel mai extraordinar
foarte groaznic
cel mai infricosator
atat de fantastic
foarte grozav
extrem de teribil
cel mai spectaculos
etc. etc. etc.

Superlativele absolute au decazut la stadiul de adjective banale prin folosirea lor permanenta sau pur si simplu nu mai exista asa ceva in limba romana?

De asemenea, observ o tendinta spre eliminarea prepozitiilor din fata conjunctiei "care":
- Cartea care am citit-o
- Omul care am vorbit ieri
- Prietenul care am fost in vizita

Cea mai deasa intalnita fiind eliminarea lui "pe" de catre oameni din orice categorie sociala, celelalte (la, cu, etc.) fiind mai rare si doar la cei cu mai putine pretentii de educatie.

In general sunt de acord cu orice simplificare si eliminare a cuvintelor inutile din vorbire.

#1251
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
@ever_forever, Aşa se întîmpla şi acum 50 de ani şi probabil şi acum 100 de ani şi mai demult. Sînt oameni care vorbesc greşit, unii cu greşeli mari. Aşa a fost şi înainte şi e foarte probabil că tot aşa va fi în viitor.

#1252
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Atunci când adjectivele de mai sus nu sunt folosite pentru a desemna un superlativ absolut, ci o însuşire, calitate etc, se poate pune problema acceptării gradelor de comparaţie.

Groaznic şi teribil înseamnă la origine „care exprimă groază”. Deşi, prin definiţie, groaza este o frică mai puternică, presupun că poate exista şi ceva mai presus decât groază, mai ales că termenul a început să înlocuiască treptat „frică” chiar şi în situaţii moderate (de exemplu Mi-e groază să nu mă accidentez în timpul meciului).

La înfricoşător nu am nici un dubiu, nu văd de ce nu ar exista ceva care îţi poate provoca o frică teribilă sau mai presus decât alta, astfel că înfricoşător poate avea grade de comparaţie.

La fantastic, dacă îl folosim cu sensul de „ireal”, „supranatural”, „SF”, poate avea grade de comparaţie? O carte sau un film nu poate avea mai multe elemente fantastice decât altul, devenind mai fantastic(ă) decât alta/altul?

Spectaculos poate avea grade de comparaţie dacă are sensul de „care provoacă spectacol”. Trupa de circ X este mai spectaculoasă decât Y, iar Z este mai spectaculoasă decât toate, deci cea mai spectaculoasă.

S-a mai discutat aici.

View Postever_forever, on 01 februarie 2014 - 15:12, said:

De asemenea, observ o tendinta spre eliminarea prepozitiilor din fata conjunctiei "care":
Nu e nici o tendinţă, sau nu una semnificativă în raport cu alte perioade istorice. Practica este veche, poate pentru că acel pe nu aduce nici o informaţie suplimentară; multora li se pare inutilă folosirea lui şi complicată în raport cu situaţiile în care se foloseşte simplul care (practic, vorbitorului i se cere să sesizeze prezenţa acuzativului).

Edited by Rabbit, 02 February 2014 - 02:04.


#1253
linbetwin

linbetwin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 12.01.2007
Cum este corect?

Aurul şi argintul antic al României.
sau:
Aurul şi argintul antice ale României.

Mie îmi sună corect prima variantă, dar nu ştiu să explic de ce.

#1254
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

View Postlinbetwin, on 05 februarie 2014 - 17:00, said:

Cum este corect?

Aurul şi argintul antic al României.
sau:
Aurul şi argintul antice ale României.

Mie îmi sună corect prima variantă, dar nu ştiu să explic de ce.

Aurul antic + argintul antic = (Aurul + argintul) antic

#1255
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View Postlinbetwin, on 05 februarie 2014 - 17:00, said:

Cum este corect?

Aurul şi argintul antic al României.
sau:
Aurul şi argintul antice ale României.

Mie îmi sună corect prima variantă, dar nu ştiu să explic de ce.
Merg ambele. Tu zi cum îți sună bine.

#1256
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009
Analizaţi cuvintele îngroşate:

- "Eu sunt, bună maică, fiul tău dorit;
Eu, şi de la oaste mă întorc rănit.
Soarta noastră fuse crudă astă dată:
Mica mea oştire fuge sfărămată.

Eu zic că sunt fiul este predicat nominal, iar sfărămată este (funcţia sintactică nu o spun pentru că nu dau totul din casă) exprimat prin adjectiv.
Învăţătoarea i-a zis elevului de clasa a IV-a că fiul este subiect reluat iar sunt este predicat verbal. Sfărămată ar fi adverb, cică.

#1257
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postcstrife, on 12 februarie 2014 - 15:21, said:

Eu zic că sunt fiul este predicat nominal, iar sfărămată este (funcţia sintactică nu o spun pentru că nu dau totul din casă) exprimat prin adjectiv.
Scoateți bună mamă din frază (că oricum e un vocativ fără legături sintactice cu restul frazei) și mai vedeți o dată dacă sunt fiul e predicat nominal.

View Postcstrife, on 12 februarie 2014 - 15:21, said:

Învăţătoarea i-a zis elevului de clasa a IV-a că fiul este subiect reluat iar sunt este predicat verbal.
Nu e predicat verbal, pentru că aici sînt nu arată existența, ci face o identificare: În castel în poartă oare cine bate? --- Eu sînt.

Ce-i drept însă fiul mi se pare și mie tot o reluare a subiectului, adică o apoziție.

View Postcstrife, on 12 februarie 2014 - 15:21, said:

Sfărămată ar fi adverb, cică.
Nu e adverb, e adjectiv, iar asta se vede clar după forma de feminin. Dar în propoziție sfărîmată joacă într-adevăr pe jumătate rolul jucat de obicei de un adverb, adică acela de complement (de mod, în cazul de față). Cealaltă jumătate de rol este de nume predicativ al unui verb copulativ neexprimat (mica oștire este sfărîmată). În total sfărîmată e un element predicativ suplimentar, sau cel puțin așa se tratează acum la școală. Dar teoria lingvistică nu e bătută în cuie. Există și lingviști care resping tratarea asta și care spun că sfărîmată este un complement de mod exprimat printr-un adjectiv, cu un acord suplimentar făcut cu subiectul. Sigur, la școală nu li se spune elevilor că există și alte analize, ca să nu-i încurce. Dar astfel li se dă impresia că teoriile gramaticale sînt săpate în piatră.

#1258
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009
Mulţumesc pentru răspunsul prompt.
Cu sfărămată sunt perfect de acord.

Referitor la eu sunt fiul, nu pot fi de acord că fiul este subiect reluat. Chiar şi subiectul reluat se acordă cu predicatul. Ex de subiect reluat dintr-un referat. Vine el tata. Poţi găsi exemple care să contrazică acest lucru? În cazul Eu sunt colegul lui Ion, colegul este subiect reluat sau nume predicativ? Eu zic că e nume predicativ. Cred în continuare că în cazul Eu sunt fiul tău... este vorba de un predicat nominal. Alte păreri?

PS Am recitit ce-ai scris şi tind să cred că fiul tău iubit e o apoziţie. În cazul ăsta sunt e predicat verbal, ce altceva poate fi? Eu mă aflu, fiul tău iubit.
Nu-mi amintesc cum se analizează o apoziţie dezvoltată, poate mă poţi ajuta că nu-mi place să rămân nelămurit. Ceva de genul atribut apoziţional exprimat prin apoziţie dezvoltată, gen, nr şi caz?

Edited by cstrife, 12 February 2014 - 16:51.


#1259
cstrife

cstrife

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 20.04.2009
M-am mai documentat, n-are cum să fie exprimat prin apoziţie pentru că apoziţia nu-i parte de vorbire. Mă întreb totuşi cum se analizează o apoziţie dezvoltată.

#1260
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postcstrife, on 12 februarie 2014 - 16:33, said:

PS Am recitit ce-ai scris şi tind să cred că fiul tău iubit e o apoziţie. În cazul ăsta sunt e predicat verbal, ce altceva poate fi? Eu mă aflu, fiul tău iubit.
După ce eliminați vocativul, iată ce rămîne: Eu sînt, fiul tău iubit. Observați virgula dintre sînt și fiul? E foarte importantă, pentru că reflectă structura sintactică a frazei. Acolo nu se face afirmația Eu sînt fiul tău, ci se răspunde la întrebarea Cine bate?. Răspunsul e Eu sînt, iar partea fiul tău iubit vine să aducă o precizare suplimentară (care anume eu).

Predicatul este totuși nominal, doar că lipsește subiectul, care se subînțelege din întrebare. Fraza întreagă ar fi fost: Cel care bate în poartă sînt eu, fiul tău iubit. Astfel se vede că eu e nume predicativ.

Ca să fie predicat verbal sînt trebuie să aibă sensul „exist”, care nu se potrivește în context, sau „mă aflu”, dar atunci îi lipsește circumstanțialul de loc, deci iar nu se potrivește.

View Postcstrife, on 12 februarie 2014 - 16:33, said:

În cazul Eu sunt colegul lui Ion, colegul este subiect reluat sau nume predicativ? Eu zic că e nume predicativ.
Nume predicativ, evident. Doar că acolo situația e alta.

View Postcstrife, on 12 februarie 2014 - 16:33, said:

Nu-mi amintesc cum se analizează o apoziţie dezvoltată, poate mă poţi ajuta că nu-mi place să rămân nelămurit. Ceva de genul atribut apoziţional exprimat prin apoziţie dezvoltată, gen, nr şi caz?
Nu știu să existe un anume mod prestabilit de a analiza apozițiile, și de altfel nici nu mă interesează aspectele astea scolastice, de interes pentru elevi. Pentru mine gramatica nu e un sport în care aplic robotic mecanisme de analiză învățate pe dinafară. Important în sintaxă e să înțelegem relațiile dintre cuvinte, nu să respectăm orbește un tipic al expunerii unei analize.

În cazul de față în mod clar apoziția fiul tău iubit este cuplată cu numele predicativ eu (am spus mai sus din grabă că e o reluare a subiectului, dar de fapt e o reluare a numelui predicativ). Ca structură internă, apoziția aceasta este un grup nominal, format din substantivul principal (fiul) și două adjective (tău iubit). Sintactic, fraza se poate descrie în mai multe feluri; de exemplu putem spune că fiul este un al doilea nume predicativ, pe lîngă eu, iar tău și iubit sînt atribute.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate