Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Gramatica limbii române

- - - - -
  • Please log in to reply
1334 replies to this topic

#1225
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Eu am dat primul exemplu care mi-a venit in cap. Iar exemplul acela ma reprezinta. Multumesc, oricum !

#1226
bmx_coool

bmx_coool

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 12.01.2008
Buna ziua tuturor, de mult timp ma macină o problema cu niște acorduri : "nu sunt elevi absenți NEMOTIVAȚI" sau "nu sunt elevi absenți NEMOTIVAT" care dintre cele 2 este corecta si de ce?Eu am presupus, in ignoranta mea, ca prima forma este corecta ,deoarece "nemotivați" este adjectiv al subs "elevi"  deci se acorda in gen ,nr si caz cu acesta, alții spun ca nemotivat ar fi un complement al vb "a fi " ... destul de confuz ,se poate totusi ca ambele sa fie corecte? va multumesc anticipat!

#1227
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Cred că e vorba de element predicativ suplimentar. Ambele variante sunt corecte, în funcţie de nuanţa pe care vrei să o transmiţi, dar dacă nu faci acordul „nemotivat” devine complement circumstanţial de mod.

EPS determină simultan un verb şi un substantiv:
- În ce mod sunt absenţii (mai logic - în ce mod absentează elevii)? În mod nemotivat - determină verbul „sunt”.
- Ce fel de absenţi sunt? Nemotivaţi - determină adjectivul (cu valoare de substantiv) „absent”.

În schimb, dacă vrei să spui că din mulţimea elevilor absenţi nu există nici unul care să nu aibă o motivaţie (de exemplu să ia note mari), atunci varianta corectă este obligatoriu „nemotivaţi” pentru că aici avem de-a face cu un atribut care determină substantivul „elevi”.

#1228
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 bmx_coool, on 29 noiembrie 2013 - 21:09, said:

Buna ziua tuturor, de mult timp ma macină o problema cu niște acorduri : "nu sunt elevi absenți NEMOTIVAȚI" sau "nu sunt elevi absenți NEMOTIVAT" care dintre cele 2 este corecta si de ce?Eu am presupus, in ignoranta mea, ca prima forma este corecta ,deoarece "nemotivați" este adjectiv al subs "elevi"  deci se acorda in gen ,nr si caz cu acesta, alții spun ca nemotivat ar fi un complement al vb "a fi " ... destul de confuz ,se poate totusi ca ambele sa fie corecte? va multumesc anticipat!
Cele două formulări au același sens, dar structura sintactică e diferită, adică se stabilesc alte relații între cuvinte. În primul caz nemotivați e un adjectiv determină substantivul elevi, așa cum ați spus. În al doilea caz însă nemotivat funcționează ca adverb care determină adjectivul absenți, nu verbul sunt.

Dacă e să puricăm cele două formulări ar ieși că numai a doua e logică, pentru că nemotivarea se referă la absență, nu la elevi. Nu putem spune elevi nemotivați, pentru că asta ar însemna „elevi care nu au motiv să fie elevi”. De aceea e mai justificată legătura sintactică

Dar limba nu este mereu logică. Sau mai bine spus logica limbii nu este mereu atît de simplă pe cît am vrea noi.

Corectitudinea se definește în raport cu uzul, nu cu logica. Dacă în uzul îngrijit o exprimare apare cu o frecvență semnificativă atunci e automat corectă, indiferent cît de greșită ni se pare nouă dacă o puricăm și o punem pe canoanele logicii noastre.

Atunci întrebarea dumneavoastră devine: sînt ambele formulări frecvente în uzul îngrijit? Dacă da, sînt amîndouă automat corecte.

#1229
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 Rabbit, on 29 noiembrie 2013 - 22:35, said:

EPS determină simultan un verb şi un substantiv:
- În ce mod sunt absenţii (mai logic - în ce mod absentează elevii)? În mod nemotivat - determină verbul „sunt”.
- Ce fel de absenţi sunt? Nemotivaţi - determină adjectivul (cu valoare de substantiv) „absent”.
Ar fi un EPS clar dacă am avea o fraza ca aceasta: Doi elevi absentează nemotivați. (Nu discutăm dacă e corect sau dacă sună bine.) Într-un asemenea caz verbul absentează joacă pe lîngă propriul său rol și pe acela de verb copulativ (echivalent cu sînt), dovadă fiind acordul cu subiectul, care la un complement obișnuit nu se produce. Exemplul tipic de EPS este de forma: Fetele au plecat supărate.

Dar aici avem numai grupul nominal elevi absenți nemotivați, care nu conține nici un verb. Ca să spunem că nemotivați este un EPS ar trebui ca absenți să fie verb. Ar merge chiar un verb la un mod nepersonal, dar absenți e un simplu adjectiv, nici măcar participiu.

#1230
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 bmx_coool, on 29 noiembrie 2013 - 21:09, said:

Buna ziua tuturor, de mult timp ma macină o problema cu niște acorduri : "nu sunt elevi absenți NEMOTIVAȚI" sau "nu sunt elevi absenți NEMOTIVAT" care dintre cele 2 este corecta si de ce?Eu am presupus, in ignoranta mea, ca prima forma este corecta ,deoarece "nemotivați" este adjectiv al subs "elevi"  deci se acorda in gen ,nr si caz cu acesta, alții spun ca nemotivat ar fi un complement al vb "a fi " ... destul de confuz ,se poate totusi ca ambele sa fie corecte? va multumesc anticipat!

Corectă este a doua exprimare.Te joci matale un pic cu felul ăsta de exprimare şi vezi cum devine cazul:
-nu sînt elevi care absentează nemotivat. Merge să spui că....absentează nemotivaţi? În mod normal,nu.
-nu sînt elevi absenţi fără motiv.
Adi Japan nefiind sigur pe el a răspuns iar ca oracolul din Delphi.

 AdiJapan, on 30 noiembrie 2013 - 05:56, said:

Atunci întrebarea dumneavoastră devine: sînt ambele formulări frecvente în uzul îngrijit? Dacă da, sînt amîndouă automat corecte.
La voi la Mizil care uzul îngrijit în acest caz? La noi e in felul urm: " cinci elevi absentează NEMOTIVAT".

#1231
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Am cautat pe net, dar parerile sunt ca la romani: impartite. "topice" sau "topicuri" ?

#1232
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 florincroitoru, on 04 decembrie 2013 - 18:38, said:

Adi Japan nefiind sigur pe el a răspuns iar ca oracolul din Delphi.
Vă admir că puteți da un răspuns atît de categoric. Ce nu pot admira este argumentația firavă.

 florincroitoru, on 04 decembrie 2013 - 18:38, said:

La voi la Mizil care uzul îngrijit în acest caz? La noi e in felul urm: " cinci elevi absentează NEMOTIVAT".
Formulările din întrebare nu erau cu verbul absentează, ci cu adjectivul absenți. Puțină concentrare, vă rog. Cînd vă întreabă cineva dacă mărul e mai dulce decît para sau invers, nu puteți răspunde că mierea e dulce. E la mintea cocoșului.

Nu înțeleg ce aveți cu Mizilul. Cred că vi se pare nostim numele orașului, pentru că altfel țara e plină de locuri mult mai provinciale. În orice caz eu n-am fost la Mizil nici în vizită, ci cel mult am trecut cu mașina sau trenul prin zonă. Așa că „la voi la Mizil” e un nonsens. Dar jumătate din ce spuneți dumneavoastră e nonsens, deci nu mă mir.

#1233
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Dilema asta cu absenții nemotivați este din aceeași categorie cu o alta: spunem bolnavi mintali sau bolnavi mintal? Și tot din aceeași categorie mai avem asistați social/sociali, deținuți politic/politici și probabil și altele. În fiecare caz un adverb este perceput ca adjectiv și ca urmare acordat cu un alt adjectiv (pe care îl percepem ca substantiv). Dacă este greșit sau nu, asta aflăm observînd uzul, nu dînd prioritate analizei și teoriei noastre gramaticale.

#1234
mrsixstrings

mrsixstrings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 27.12.2011
.

Edited by mrsixstrings, 28 December 2013 - 22:22.


#1235
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011

 Puferiu, on 04 decembrie 2013 - 20:50, said:

Am cautat pe net, dar parerile sunt ca la romani: impartite. "topice" sau "topicuri" ?
Topice... Topicuri...

#1236
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Lăsând la o parte argumentele pro şi contra pentru o variantă sau alta (similare cu cele pentru registre - regiştri), ţin minte că acum vreo 12-15 ani, când internetul abia pătrunsese în casele românilor şi forumurile începuseră să ia avânt, forma universală era topicuri (şi uneori thread-uri). Varianta topice a pătruns mult mai târziu în limba uzuală şi în prezent o întâlnesc destul de rar.

Edited by Rabbit, 04 January 2014 - 12:21.


#1237
gigiumbralegat

gigiumbralegat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.01.2014
Posted Image  cazuri de '' a stii'' cu 2 ; cazuri de '' a sti'' cu 1 ?  somebody??  Si nu ma refer la '' stiu'' ca are 1 ''i'  iar 'stiind' are 2.. In exprimare scrisa putem intreba o persoana daca ''stie' ceva si cu un 'i' dar si cu doi de 'i' ? Sunt cazuri? Posted Image

#1238
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Ce zici, reformulezi postul în limba română?

#1239
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 gigiumbralegat, on 10 ianuarie 2014 - 14:47, said:

Posted Image  cazuri de '' a stii'' cu 2 ; cazuri de '' a sti'' cu 1 ?  somebody??  Si nu ma refer la '' stiu'' ca are 1 ''i'  iar 'stiind' are 2.. In exprimare scrisa putem intreba o persoana daca ''stie' ceva si cu un 'i' dar si cu doi de 'i' ? Sunt cazuri? Posted Image
Nu e clar ce vreți. Dacă se scrie vreodată a știi cu doi i? Nu, nu se scrie. Infinitivul are numai forma a ști.

Atenție că și dacă scrieți cu un i, și dacă-l scrieți cu doi, pînă la urmă cine citește se prinde ce vreți să spuneți (în general). Dar dacă vă exprimați neinteligibil ca mai sus informația se pierde. Numărul de i-uri e un fleac în comparație cu transmiterea clară a mesajului.

#1240
gigiumbralegat

gigiumbralegat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.01.2014
Mda, eu credeam ca am fost destul de clar. Probabil daca veneam cu o idiotenie de genul '' daca adu-ti* se scrie asa, atunci aduci* cum se scrie?'' Posted Image  s-ar fi ingramadit mai multi la raspunsuri si exemple . Iar acel ''Rabbit a ramas in urma, eu nu am scris mai sus vreo ecuatie, si nu m-am exprimat neinteligibil. Eu ma adresez unor persoane pe un forum, nimic mai mult, hai sa nu ne vorbim de sus pentru ca nu e cazul ;) In final nimeni nu a raspuns la intrebarea mea, nu m-am referit la infinitiv, am fost mai mult decat clar in a 2-a intrebare..

#1241
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Nu, întrebarea nu e clară deloc. Dar nu mai insist. Să răspundă cine a ințeles-o.

#1242
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

 gigiumbralegat, on 10 ianuarie 2014 - 14:47, said:

Posted Image  cazuri de '' a stii'' cu 2 ; cazuri de '' a sti'' cu 1 ?  somebody??  Si nu ma refer la '' stiu'' ca are 1 ''i'  iar 'stiind' are 2.. In exprimare scrisa putem intreba o persoana daca ''stie' ceva si cu un 'i' dar si cu doi de 'i' ? Sunt cazuri? Posted Image
In exprimarea scrisa nu intrebam nici o persoana :D, putem doar scrie un cuvint intr-un fel sau in altul.

P.S.  Dupa felul in care intrebi se vede ca nu ai fost la orele de romana in scoala generala, fiindca nu te exprimi ca un vorbitor nativ, esti strain?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate