Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 

Originea românilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32344 replies to this topic

#25741
benedettofane

benedettofane

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 10.05.2008

View Postgio19ro, on Feb 15 2009, 17:57, said:

Nu te-ai prin Fane ca vorbeam la shto.

Faci misto de incultura ta:
Map of Great Moravia at its possible greatest territorial extent during the reign of Svatopluk I (871-894), superimposed on the modern borders of European states. Note that some of the borders of Great Moravia are under debate.
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/98/Great_moravia_svatopluk.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vrei sa-ti desenez raul Morava? Este acolo, in sudul petei aleia verzi! Sud inseamna partea de jos. Iar jos, este locul unde iti cade un obiect cand il scapi din mana. Ce vrei sa-ti mai traduc?

Edited by benedettofane, 15 February 2009 - 18:26.


#25742
gio19ro

gio19ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 30.11.2007

View Postlupu2, on Feb 15 2009, 18:10, said:

Hahaha, ...  cu Gardizi, acolo se spune clar ca acel popor era vecinul maghiarilor pe cand ei erau in Atelcuz, ceea ce insemana ca rom^nii erau intre Nistru ( ceea ce ai uitat sa adaugi ), Marea Neagra si Morava, despre care din cate stiu eu are legatura cu Moravia, si e undeva prin Slovacia de azi. Deci rom^nii se aflau cam pe teritoriile pe care se aflau inca din antichitate, de pe vremea lui Burebista. Deasemenea, fa legatura cu cronicile vikinge, cea a lui Nestor sau Anonimus, si vei vedea ca toate spun acelasi lucru, si anume ca rom^nii se aflau bine mersi la nord de Dunare, in numar foarte mare. Iar bulgarii nu puteau fii un popor sarac iesit din imperiu roman, si avand ca arme in principal arcuri si sageti, te-ai ticnit ? Hmm, de fapt e o intrebare retorica, scuze  :D  :rolleyes:

Da, românashi de pe vremea lui Beresh Pista si Moravia e aici http://www.euratlas....e_map_0900.html

Chestia asta cu bulgarii săraci doar cu arcuri si săgeții.. când ei erau stacheta războinicilor acelor vremuri... Ai ajuns Fane la sapă de cauciuc.


View Postbenedettofane, on Feb 15 2009, 18:25, said:

Vrei sa-ti desenez raul Morava?  Ce vrei sa-ti mai traduc?
Ca am inteles că Moravia, ca regiune, nu are treabă cu râul Morava. E in altă parte iar intre M Neagră si Moravia nu inseamna intre Varna si râul Morava.

Uite acilea Fane cum e cu tracii si civilizatia kurganelor. Traci la sud, traci la nord de dunare, rezultat dupa Traian, români la sud si români la nord de Dunare. Ori vlahi, cum iti place.
http://www.realitate...oto_397271.html

Edited by gio19ro, 15 February 2009 - 18:37.


#25743
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 01.11.2007

View Postgio19ro, on Feb 15 2009, 18:30, said:

Da, românashi de pe vremea lui Beresh Pista si Moravia e aici http://www.euratlas....e_map_0900.html

Chestia asta cu bulgarii săraci doar cu arcuri si săgeții.. când ei erau stacheta războinicilor acelor vremuri... Ai ajuns Fane la sapă de cauciuc.



Ca am inteles că Moravia, ca regiune, nu are treabă cu râul Morava. E in altă parte iar intre M Neagră si Moravia nu inseamna intre Varna si râul Morava.

Uite acilea Fane cum e cu tracii si civilizatia kurganelor. Traci la sud, traci la nord de dunare, rezultat dupa Traian, români la sud si români la nord de Dunare. Ori vlahi, cum iti place.
http://www.realitate...oto_397271.html



http://ro.wikipedia....ki/RĂąul_Morava

#25744
Pierde_verile

Pierde_verile

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 10.07.2008
Pe vremuri se discuta cu citate concrete din cronicile acelea. Ziceam și eu că autorului i se părea că Dunărea de Jos curge în sus, nu reprezenta punctele cardinale ca în convenția modernă. Erau cam aceiași participanți la dialog, dar îi lovise mai puțin damblaua.

#25745
benedettofane

benedettofane

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 10.05.2008

View Postlupu2, on Feb 15 2009, 18:10, said:

La fel, cu Gardizi, acolo se spune clar ca acel popor era vecinul maghiarilor pe cand ei erau in Atelcuz, ceea ce insemana ca rom^nii erau intre Nistru ( ceea ce ai uitat sa adaugi ), Marea Neagra si Morava, despre care din cate stiu eu are legatura cu Moravia, si e undeva prin Slovacia de azi.
ca de obicei stii prost.

In primul rand, ti-am repetat de 1000 de ori, ca Gardizi vorbeste de poporul N.n.d.r. care inseamna Bulgar in limba maghiara. Se vede? SE aude? Lupule, esti chior, esti surd?
In ce priveste Moravia ti-am desenat-o mai sus, iar raul Morava este astazi in Serbia. Nu s-a mutat, crede-ma. Pe de alta parte bulgarii s-au intins pe un teritoriu mai mare decat il descrii tu (care il cuprinde pe ce-l care-l descrii. Uite aici:
[ http://img237.imageshack.us/img237/255/229pp8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postlupu2, on Feb 15 2009, 18:41, said:


Mai jos ai raul Morava care se varsa in Dunare langa Belgrad:

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/28/Serbia_Great_Morava_basin.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25746
gio19ro

gio19ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 30.11.2007

View Postbenedettofane, on Feb 15 2009, 10:00, said:

Lupule, daca ai fi putin educat, ai cunoaste geografie. Iar geografia iti spune ca intre Marea Neagra si raul Morava se afla si se afla inca astazi, Bulgaria. E drept ca valea Timocului apartine astazi Serbiei, dar pe vremea acea apartinea Bulgariei.

Deci e vorba de alta Moravie...  :D nu de aia pe care o confunzi tu.
Uite acilea raul Moraviei cronicarului si acum compară-l cu Morava ta. http://en.wikipedia....ki/Morava_River

http://encarta.msn.c...apClickCheck=on

Fane, deci compara pârâul tău insignifiant cu un mare râu al Ieuropei și ai să afli la care râu se raporta cronicarul și la care Moravie. Asta apropo de incultură. Cine zice ala e se pare.

After approximately 354 km, the Morava flows into the Danube at Bratislava-Devín, with an average discharge rate of 120 m³/s.
Pârâul tău este strain de cronicar. E vorba de principatul Moraviei, la ala se referea cronicarul.

Edited by gio19ro, 15 February 2009 - 18:55.


#25747
benedettofane

benedettofane

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 10.05.2008

View Postgio19ro, on Feb 15 2009, 18:30, said:

Da, românashi de pe vremea lui Beresh Pista si Moravia e aici http://www.euratlas....e_map_0900.html
Harta aia, care se pretinde a descrie situatia din 900 de fapt descrie o situatie mult mai tarzie a regalitatii maghiare. Fiindca la 900 ungurii abia ajunsesera in zona, nu dominau Transilvania. Nici macar nu stiau ce inseamna Transilvania. Sterge-te la fund cu harta aia.

View Postgio19ro, on Feb 15 2009, 18:30, said:

Chestia asta cu bulgarii săraci doar cu arcuri si săgeții.. când ei erau stacheta războinicilor acelor vremuri... Ai ajuns Fane la sapă de cauciuc.
Autorul scrie candva in sec. XI. Cum bine stim, bulgarii in sec, XI au fost batuti mar de bizantini care ajung la Dunare. Iar ramasitele de bulgari ramase in stepa Rusiei (astazi inca exista in zona Volgai) probabil erau sarace rau de tot.

View Postgio19ro, on Feb 15 2009, 18:30, said:

Ca am inteles că Moravia, ca regiune, nu are treabă cu râul Morava. E in altă parte iar intre M Neagră si Moravia nu inseamna intre Varna si râul Morava.
Moravia se intindea la sud pana la raiul Morava. Iar zona respectiva este considerata de mai multi autori nucleul Moraviei. Mai educa-te.

View Postgio19ro, on Feb 15 2009, 18:30, said:

Uite acilea Fane cum e cu tracii si civilizatia kurganelor. Traci la sud, traci la nord de dunare, rezultat dupa Traian, români la sud si români la nord de Dunare. Ori vlahi, cum iti place.
cu literatura din asta de ziar, de magazin nu se face istoria. Crede-ma.

#25748
gio19ro

gio19ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 30.11.2007

View Postbenedettofane, on Feb 15 2009, 18:54, said:

Harta aia, care se pretinde a descrie situatia din 900 de fapt descrie o situatie mult mai tarzie a regalitatii maghiare. Fiindca la 900 ungurii abia ajunsesera in zona, nu dominau Transilvania. Nici macar nu stiau ce inseamna Transilvania. Sterge-te la fund cu harta aia.
Harta aia arat sec 9 iar cronicarul pomeneste de intamplari de dinainte de sec. 9 cand ungurii erau pe Volga insa Moravia ca principat tot acolo era, pana l-au distrus ungurii. Acum ai inteles de ce se iau ca puncte de reper Moravia si ungurii? Ca au ceva in comun, ca ungurii au distru Moravia aia la care se refera autorul si la care m-am referit si eu si lupul iar intre ungurii de la Volga si pana la principatul Moraviei ce urma sa fie distrus de unguri se gaseau românashii verzi ca frunza de stejar.

Edited by gio19ro, 15 February 2009 - 19:02.


#25749
benedettofane

benedettofane

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 10.05.2008

View Postgio19ro, on Feb 15 2009, 18:45, said:

Deci e vorba de alta Moravie...  :D nu de aia pe care o confunzi tu.
Uite acilea raul Moraviei cronicarului si acum compară-l cu Morava ta.

Fane, deci compara pârâul tău insignifiant cu un mare râu al Ieuropei și ai să afli la care râu se raporta cronicarul și la care Moravie.

Pârâul tău este strain de cronicar. E vorba de principatul Moraviei, la ala se referea cronicarul.

baiete, hai sa-ti definesc ce inseamna important:
Attached File  DrumuriRomaneBalcaniceCentral.jpg   53.5K   13 downloads

Cum vezi, doua rauri sunt deosebit de importante, ca repere geografice, in perioada respectiva de timp, fiindca fac legatura intre Salonic si Dunare. Este vorba despre Vardar si Morava. Totodata dea lungul lor s-a format o bresa intre lumea sarbo-croata si cea bulgara.

Tu poti intelege ceva din istorie ori nu? De ce nu te apuci de plugarit?

View Postgio19ro, on Feb 15 2009, 18:58, said:

Acum ai inteles de ce se iau ca puncte de reper Moravia si ungurii?
inteleg ca esti ciumete. Si cand interlocutorul este ciumete (Moravia este distrusa de unguri in sec. X, nu in sec. IX), discutia n-are rost, caci nu este discutie. Eu iti dau argumente, iar tu vii cu tembelisme de Canuta om sucit. Nu rationezi, caci tu crezi. Iar tu crezi in lumea traca, ca si bulgarii care se vad continuatorii tracilor.

Tu esti static, pe cand eu sunt dinamic, cred ca popoarele n-au fost fixate in tarus. Iar istoria imi confirma, ca popoarele se miscau, se deplasau. Chiar recent daca privesti la  neamul tau, la familita ta, vei constatata ca parintii tai (ori cineva dintr-o generatie recenta) s-au mutat la oras. Iar la oras nu stai toata viata in acelasi bloc infect, fiindca te muti la un moment dat. samd.

View Postgio19ro, on Feb 15 2009, 18:58, said:

Moravia aia la care se refera autorul si la care m-am referit si eu si lupul iar intre ungurii de la Volga si pana la principatul Moraviei ce urma sa fie distrus de unguri se gaseau românashii verzi ca frunza de stejar.
Pai unde scrie ca se aflau rom^nashii verzi?

Eu nu am vazut asa ceva. Eu am vazut ca autorul se referea la poporul N.n.d.r.

Iar N.n.d.r. inseamna Nandor, adica bulgar in limba maghiara. Te-ai prins? Inteleg ca nu intelegi.

Edited by benedettofane, 15 February 2009 - 19:05.


#25750
gio19ro

gio19ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 30.11.2007

View Postbenedettofane, on Feb 15 2009, 19:03, said:

(Moravia este distrusa de unguri in sec. X, nu in sec. IX),
Pai cine a zis altceva? Care ai zis bai ca Moravia Mare a fost distrusa in sec. 9?  Harta aia arata Ieuropa la anul 900, nu la sec 9 cum gresit am zis. Deci.... cronicarul vorbea de Moravia Mare, de unguri si de populatia ce se afla intre spatiul din care au venit unguri si in cel in care s-au asezat ungurii. Unde vezi bulgari pe harta? ca sa vezi bulgari, treb sa confunzi obligatoriu Moraviile.
Deci vlahi si la nord si la sud de Dunare.  B)

Edited by gio19ro, 15 February 2009 - 19:16.


#25751
benedettofane

benedettofane

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 10.05.2008

View Postgio19ro, on Feb 15 2009, 19:14, said:

Deci vlahi si la nord si la sud de Dunare.  B)
N.n.d.r. nu vlah.

Arata ca Gardizi ar fi zis vlah. N-a zis vlah, a zis N.n.d.r. Ceea ce inseamna Nandor, adica bulgar.

#25752
gio19ro

gio19ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 30.11.2007

View Postbenedettofane, on Feb 15 2009, 19:15, said:

N.n.d.r. nu vlah.

Arata ca Gardizi ar fi zis vlah. N-a zis vlah, a zis N.n.d.r. Ceea ce inseamna Nandor, adica bulgar.
Nu stiu ce inseamna NNDR, pe cuvant dak stiu... Insa la anul 900 vlahii sunt la nord de dunare. Hai sa ne rupem in harti, sa vedem care-i mai bună de sters la fund, a ta ori a mea?
Eu zic sa-l intrebăm pe Hage, pariez că o sa gaseasca ca NNDR inseamna Romei Nord Dunareni. Cel de-al doilea N nu stiu ce e. Cum e turcu și pistolu.

Edited by gio19ro, 15 February 2009 - 19:25.


#25753
benedettofane

benedettofane

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 10.05.2008

View Postgio19ro, on Feb 15 2009, 19:19, said:

NNDR inseamna Romei Nord Dunareni. Cel de-al doilea N nu stiu ce e. Cum e turcu și pistolu.

Nandorfehervar=Orasul Bulgarilor (astazi, Belgrad, capitala Serbiei).
of the town of Belgrade (in old Hungarian Nándorfehérvár).

#25754
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 01.11.2007

View Postbenedettofane, on Feb 15 2009, 19:15, said:

N.n.d.r. nu vlah.

Arata ca Gardizi ar fi zis vlah. N-a zis vlah, a zis N.n.d.r. Ceea ce inseamna Nandor, adica bulgar.

Vlahii sunt pomeniti in "Oguzname" Fane, adica tara lor, Ulaq sau Balak, iar cronica aia se refera tot la sec. IX. Iar descrierea V.n.d.dr sau cum ii mai numea cronicarul, nu se potriveste deloc cu bulgarii, ci cu valahii. Iar daca pui toate aceste cronici cap la cap, vei vedea ca spun despre acelasi lucru, precum Blokumanland a vikingilor.

Edited by lupu2, 15 February 2009 - 19:37.


#25755
benedettofane

benedettofane

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 10.05.2008
In Romania exista doua localitati Nandru si Nandra. Etimologia lui Nandru=bulgar dovedeste prezenta bulgarilor pe teritoriul Rom^niei. Rom^nii folosesc mai multe denumiri pentru slavii sudici. Cel mai vechi era de Schei (albaneza skje), iar cel de dupa 1300 (cand apar documente valahe si moldovene) este de sarb. Nandru nu se incadreaza in limba rom^na, adica toponomia respectiva a intrat pe filiera maghiara.

#25756
gio19ro

gio19ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 30.11.2007

View Postbenedettofane, on Feb 15 2009, 19:29, said:

Nandorfehervar=Orasul Bulgarilor (astazi, Belgrad, capitala Serbiei).
of the town of Belgrade (in old Hungarian Nándorfehérvár).
Feher e alb, var e oras... dar NNDR ..... :rolleyes:
NNDR la care se refera cronicarul poate fi orice, insă harta graieste, intre Nistru si Moravia gasim pe cine? Ca atunci cand or vinit maghiari de la atelkuz sa-i haleasca pe moravi, nu existau bulgari intre M Negra si Moravia ci .... Romei Nord Dunareni. Al 2-lea N e pleonasm (bababatrana, lu-MIN-a)  :lol:

Edit: Man, ai uitat sa zici ca era si un V pe acolo. Vine de la vlahi, evident.

Edited by gio19ro, 15 February 2009 - 19:42.


#25757
benedettofane

benedettofane

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 10.05.2008

View Postlupu2, on Feb 15 2009, 19:33, said:

spun despre acelasi lucru, precum Blokumanland a vikingilor.
ti-am explicat de 1000 de ori. Te referi la o piatra de mormant, de dupa 1200, iar pe vremea aceea (de fapt anterior), cruciatii care au trecut din occident spre Constantinopol, pe drumul Via Militaris (dea lungul Dunarii pana la Belgrad) si la sud de Dunare au strabatut Vlahia (localizata la sud de Dunare). Iar tu vorbesti de un viking care a strabatut Balcanii si a intalnit pe vlahi.

Inteleg ca nu intelegi.

View Postgio19ro, on Feb 15 2009, 19:38, said:

Romei Nord Dunareni.
Imparatia bizantina, abia la 972 ajunge la Dunare. Inteleg ca nu intelegi istoria.

View Postgio19ro, on Feb 15 2009, 19:38, said:

ai uitat sa zici ca era si un V pe acolo. Vine de la vlahi, evident.
Nu. Apar doua ortografieri:
1. V.n.d.r.
2. N.n.d.r.

De fapt este modul in care unii il citesc pe acel V/N.

Nandrea este un cuvant care a intrat si in onomastica rom^neasca. De la unguri bineinteles.

#25758
gio19ro

gio19ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 30.11.2007
Fane, oricum tin sa te felicit. Pana la urma ai demonstrat că intre Moravia Mare si Marea Neagra existau VNNDR, adică Vlahi sau Romei Nord Dunareni desi intentionai tocmai pe dos. Ai spart bolovanul.  :first: Desi vroiai sa arati cu nu contine nimic, nici un filon in el, iata ca-i gasiram pe VNNDR, deci ai spart bolovanul si vedem cu toti ca contine ceva.   :band:

View Postbenedettofane, on Feb 15 2009, 19:45, said:

Nandrea este un cuvant care a intrat si in onomastica rom^neasca. De la unguri bineinteles.
Inseamna ca de acolo l-a luat cronicarul, in sec XI, de la unguri, desemnand.... doamenlor si domanilor.......pe ..... Vlahi Nord Dunareni  :first:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate