Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Peste 1.000 de romani, blocati in Antalya

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
sybarino

sybarino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.03.2005
Nu poti intra in incapacitate de plata daca esti corect si din ceea ce ai incasat de la turisti platesti furnizorii. Iti ramane profitul din care iti organizezi afacerea. Referitor la PH, marele turoperator, cred ca problema este 60% de la agentiile revanzatoare care i-au ajutat sa umple avioanele din provincie si nu si-au platit la timp facturile si 40% de la management. Parca si ALIBABA, a avut probleme cu banii si au schimbat societatea cu alta, ca sa fie curatzi!

#20
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 sybarino, on 5th September 2011, 09:27, said:

Nu poti intra in incapacitate de plata daca esti corect si din ceea ce ai incasat de la turisti platesti furnizorii. Iti ramane profitul din care iti organizezi afacerea. Referitor la PH, marele turoperator, cred ca problema este 60% de la agentiile revanzatoare care i-au ajutat sa umple avioanele din provincie si nu si-au platit la timp facturile si 40% de la management. Parca si ALIBABA, a avut probleme cu banii si au schimbat societatea cu alta, ca sa fie curatzi!
100% corect!

#21
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008

 sybarino, on 5th September 2011, 09:27, said:

Nu poti intra in incapacitate de plata daca esti corect si din ceea ce ai incasat de la turisti platesti furnizorii. Iti ramane profitul din care iti organizezi afacerea. Referitor la PH, marele turoperator, cred ca problema este 60% de la agentiile revanzatoare care i-au ajutat sa umple avioanele din provincie si nu si-au platit la timp facturile si 40% de la management. Parca si ALIBABA, a avut probleme cu banii si au schimbat societatea cu alta, ca sa fie curatzi!

Daca esti corect ! Dar ca sa nu incasezi facturi de la 60% din revanzatori mi se pare enorm . Nu stiu ce touroperator ar permite asa ceva si nu stiu care nu ar luam ceva masuri sau sa bombardeze cu mailuri agentiile . In schimb PH a tacut si a facut niste cereri de plata doar la termenele de EB .  

Hai sa mergem si pe treaba asta , am turisti pe un charter , nu platesc la timp , normal turistul nu se imbarca , PH sa zicem ca face o exceptie in prima faza . Pai daca eu si la urmatorii fac tot asa de ce naiba sa ma mai lase sa iau locuri , daca tot nu le platesc . Iar de vandut a avut unde sa vanda . Cu cunosc mai bine piata din Cluj si Sibiu ( nu stiu exact la Bucuresti ) insa  charterele au fost pline .

#22
abalex79

abalex79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.10.2007
Ce super oferte? Acum o saptamana am avut probleme cu cazarea si a trebuit sa platim inca o data cazarea ,astfel ca 2 familii care am achitat 4400 euro in tara am achitat la receptie 1800 euro .in acest moment stau in receptie si nu am nici o informatie cand o sa fim preluati catre aeroport , cand o sa avem zbor spre casa. Nici turoperatorul nici agentia de turism nimeni nu stie sa imi dea un raspuns , doar sa asteptam la receptie

 abalex79, on 5th September 2011, 10:29, said:

Ce super oferte? Acum o saptamana am avut probleme cu cazarea si a trebuit sa platim inca o data cazarea ,astfel ca 2 familii care am achitat 4400 euro in tara am achitat la receptie 1800 euro .in acest moment stau in receptie si nu am nici o informatie cand o sa fim preluati catre aeroport , cand o sa avem zbor spre casa. Nici turoperatorul nici agentia de turism nimeni nu stie sa imi dea un raspuns , doar sa asteptam la receptie
Si apropo bancile in turcia nu au lucrat o saptamana caci a fost bairam . Se zvoneste ca si aceast aspect ar fi cauzat probleme.


Scuze de greselile de scriere da postez de pe telefon.

#23
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 abalex79, on 5th September 2011, 10:34, said:

Ce super oferte? Acum o saptamana am avut probleme cu cazarea si a trebuit sa platim inca o data cazarea ,astfel ca 2 familii care am achitat 4400 euro in tara am achitat la receptie 1800 euro .in acest moment stau in receptie si nu am nici o informatie cand o sa fim preluati catre aeroport , cand o sa avem zbor spre casa. Nici turoperatorul nici agentia de turism nimeni nu stie sa imi dea un raspuns , doar sa asteptam la receptie


Si apropo bancile in turcia nu au lucrat o saptamana caci a fost bairam . Se zvoneste ca si aceast aspect ar fi cauzat probleme.


Scuze de greselile de scriere da postez de pe telefon.

te-ai intrebat cit costau rezervarile tale la alte agentii? te-ai intrebat de ce turistii altor agentii se cazeaza fara probleme si tu nu? pt alte agentii nu au fost inchise bancile? stii ca PH vindea sub pretul de cost? vindea rixos la pret de miracle!

#24
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008

 adi_ab, on 5th September 2011, 10:14, said:

Daca esti corect ! Dar ca sa nu incasezi facturi de la 60% din revanzatori mi se pare enorm . Nu stiu ce touroperator ar permite asa ceva si nu stiu care nu ar luam ceva masuri sau sa bombardeze cu mailuri agentiile . In schimb PH a tacut si a facut niste cereri de plata doar la termenele de EB .  

Hai sa mergem si pe treaba asta , am turisti pe un charter , nu platesc la timp , normal turistul nu se imbarca , PH sa zicem ca face o exceptie in prima faza . Pai daca eu si la urmatorii fac tot asa de ce naiba sa ma mai lase sa iau locuri , daca tot nu le platesc . Iar de vandut a avut unde sa vanda . Cu cunosc mai bine piata din Cluj si Sibiu ( nu stiu exact la Bucuresti ) insa  charterele au fost pline .
La inceput de august Ph a incept sa faca intradevar presiuni in piata, dar nu stiu daca la agentiile alea privilegiate, ci noua astora de buna credinta care platim ca prostii imediat ce incasam de la turisti, ca sa nu ne dam peste cap cu platile.... Vreau sa stiu ce sa intampla cu turistii care inca sunt in Antalya...??????????????????????
Cei care au plecat miercuri si joi....
Anat inca nu spune minic, nu stiu nici ei.... inca mai fac liste cu turistii....

#25
sybarino

sybarino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.03.2005
Daca nu plateste cineva avionul la compania prestatoare, avionul nu pleaca iar turistii din ANTALYA nu au cum sa vina decat daca avioanele care vin de acolo ale altor agentii de turism au locuri libere si operatorul accepta sa ii preia, cu bani sau fara. Sau mai exista varianta ca pasagerii ca vina acasa pe cont propriu, TURKISH, ATLASJET, PEGASUS au sigur locuri libere.

#26
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 sybarino, on 5th September 2011, 11:38, said:

Daca nu plateste cineva avionul la compania prestatoare, avionul nu pleaca iar turistii din ANTALYA nu au cum sa vina decat daca avioanele care vin de acolo ale altor agentii de turism au locuri libere si operatorul accepta sa ii preia, cu bani sau fara. Sau mai exista varianta ca pasagerii ca vina acasa pe cont propriu, TURKISH, ATLASJET, PEGASUS au sigur locuri libere.
de cite ori am scris eu aici pe softpedia ca cel mai sigur mijloc de transport pt turcia este masina personala? darrrr, cascavalul iese din biletele de avion, nu-i asa? :naughty:

#27
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008

 rottweiler2007, on 5th September 2011, 11:58, said:

de cite ori am scris eu aici pe softpedia ca cel mai sigur mijloc de transport pt turcia este masina personala? darrrr, cascavalul iese din biletele de avion, nu-i asa? :naughty:

Pentru touroperator , caci pentru agentie .....

#28
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008

 rottweiler2007, on 5th September 2011, 11:58, said:

de cite ori am scris eu aici pe softpedia ca cel mai sigur mijloc de transport pt turcia este masina personala? darrrr, cascavalul iese din biletele de avion, nu-i asa? :naughty:
Mai dulaule, mi se pare mie sau miros un pic de bucurie vis-a vis de toata povestea asta? Cand unul pierde, altul castiga...

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dar nu e o rusine daca te bucuri de incapacitatea altora de a-si conduce afacerea.

http://imageshack.us...pierih2cc4.jpg/

#30
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008

 MembruAnonim, on 5th September 2011, 12:27, said:

Dar nu e o rusine daca te bucuri de incapacitatea altora de a-si conduce afacerea.

http://imageshack.us...pierih2cc4.jpg/
Nici n-am spus ca ar fi... E normal sa fie asa....

#31
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 yvonna, on 5th September 2011, 12:17, said:

Mai dulaule, mi se pare mie sau miros un pic de bucurie vis-a vis de toata povestea asta? Cand unul pierde, altul castiga...
nu ma bucur, imi vine sa vomit, iar ce au facut astia de la PH afecteaza inclusiv imaginea agentiilor neimplicate in aceasta situatie iar nenea SS de la PH a vrut sa faca rau multor agentii iar cine sapa groapa altuia...oricum nu e bine sa rizi de raul altuia....asa cum spuneam nu ma bucur deloc, e loc pt toti sub soare dar ce s-a intimplat ne afecteaza pe toti, dar cel mai mult pe cei implicati in poveste, restul de pe margine stam si chibitam

Edited by rottweiler2007, 05 September 2011 - 11:57.


#32
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 adi_ab, on 5th September 2011, 12:12, said:

Pentru touroperator , caci pentru agentie .....
agentia sa puna mina si sa isi faca contracte proprii cu parteneri din turcia si sa vinda la individual cit poate

#33
sybarino

sybarino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.03.2005
PAMFLET - Da, cea mai buna idee...cu cei de la 3E, daca se poate, sunt de incredere :P

 rottweiler2007, on 5th September 2011, 13:45, said:

agentia sa puna mina si sa isi faca contracte proprii cu parteneri din turcia si sa vinda la individual cit poate


#34
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 sybarino, on 5th September 2011, 13:53, said:

PAMFLET - Da, cea mai buna idee...cu cei de la 3E, daca se poate, sunt de incredere :P
3E nu e singura agentie din turcia...

#35
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Pai nu prea ai avea de ce sa te bucuri ca ala de la PH nu a pierdut nimic, el a iesit cu niste bani din treaba asta si cu siguranta va fi bine mersi dupa toata situatia asta .
Clientii au pierdut iar ei sunt saracii de buna credinta asa ca nu te poti bucura de raul lor, doar ca au fost naivi sau prost informati .
Toti trebuie sa plecam de la premiza ca ieftin si bun nu exista .

#36
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 tak30ver, on 5th September 2011, 14:04, said:

Pai nu prea ai avea de ce sa te bucuri ca ala de la PH nu a pierdut nimic, el a iesit cu niste bani din treaba asta si cu siguranta va fi bine mersi dupa toata situatia asta .
Clientii au pierdut iar ei sunt saracii de buna credinta asa ca nu te poti bucura de raul lor, doar ca au fost naivi sau prost informati .
Toti trebuie sa plecam de la premiza ca ieftin si bun nu exista .
100% corect!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate