Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Backu-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 

Viteza de peste 100 km/h in localitate

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

Poll: Confiscarea masinii (132 member(s) have cast votes)

Pentru viteza de peste 100 km/h in localitate confiscarea masinii?

  1. Da. (specific in post perioada dorita) (35 votes [26.52%])

    Percentage of vote: 26.52%

  2. Nu. (90 votes [68.18%])

    Percentage of vote: 68.18%

  3. Nu stiu. / Ma abtin. (7 votes [5.30%])

    Percentage of vote: 5.30%

Vote Guests cannot vote

#37
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,724
  • Înscris: 30.01.2006
Da ma, sa ne confiste masinile, ca pana mea, eu am copac in care se coc masini, si daca mi-o confisca la anul o sa am recolta buna oricum. Toti aveti gura mare si cand vi s-o intampla voua o sa veniti sa plangeti pe forum ca politaiu m-a facut pe nedrept, bla bla. Asta e o porcarie. Depinde de oras, depinde de drum, depinde de momentul zilei, in conditiile astea enumerate daca sunt toate foarte bune si 150 km/h nu este o viteza mare in oras. De exemplu in drumul din Bucuresti spre Otopeni, care trece pe podul de la baneasa mall, stiti la ce ma refer, acolo si daca mergi cu 200 km/h noaptea cu trafic zero esti in siguranta perfecta, poti vedea un pieton pe trotuar de la 300m daca nu te uiti atent. Si eu mai port si ochelari. Dar nu batman batman, soferii iadului. Accidentele se intampla din cauza ca multi nu respecta regula, daca viteza ar fi singura regula incalcata (evident putin, nu sa mergi cu 150 km/h in localitate) iar toate celalalte reguli ar fi respectate pun pariu ca nu s-ar intampla nici un accident niciodata. Dar cand spui fenomenala viteza de 160 km/h pe A2, deja mi se pare SF, daca si aia e viteza feonmenala si bolid, etc....

Hai ca am treaba

Edited by test_driver, 04 September 2011 - 10:23.


#38
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

View PostKunzite, on 4th September 2011, 11:01, said:

aalinn: Stii ca pe dn1 sunt si treceri de pietoni, iar uneori si pietoni pe ele ;) 100km/h in localitati e prea mult, la fel 170km/h pe autostrazi. Majoritatea masinilor de la noi (sa zicem tipicul Logan cu <90CP) nici nu ating 170km/h.
Chestia e ca tu vorbesti exclusiv de soferii care stiu sa conduca (asta IMO nu inseamna numai "skill" ci si maturitate); si mie mi-ar conveni sa pot sa o calc legal unde-s sigur ca nu e nici un pericol. Ce faci insa cu restul? Propui cumva un examen psihologic pentru toti posesorii de carnet, care sa-i filtreze pe cei cu aere de reisari?
atunci hai sa crestem viteza acolo unde se poate
1: baneasa-otopeni , a mai ramas o singura trecere de pietoni la iesiri din otopeni(rompetrol).punem si acolo pasarela si crestem viteza la 100 km/h
2: pe bulevardele mari gen mihai bravu ,... intre 2 semafoare hai sa incercam de la 50km/h pe care oricum nu ii respecta decat ratb-ul pana la 80km/h
3: dn1 , in afara localitatilor de la 90km/h sa urcam la 120 km/h
4: autostrazile sa punem o limita de 160km/h

#39
ghidioneanu

ghidioneanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.12.2003
Sunt de acord ca avem legi proaste, avem drumuri proaste, avem politicieni prosti ( ii meritam , noi i-am votat, sau prin neparticiparea la vot le-am favorizat aparitia) avem si poloitisti prosti , judecatori corupti, etc.
Dar exista din astia si in Germania, si in Franta, si in SUA. Dar ei au si un mecanism de control mai bine pus la punct.
Cred ca atunci cand reprezentantul legii va fi respectat si proclamata inviolabilitatea lui in procesul de aplicare al legii, cand intradevar toti vom fi egali in fata legii, cand cel cu averi si pile vor plati la fel pentru faptele lor, atunci vom avea un viitor pentru copiii nostri si in Romania.
Pana una alta, de acord cu masuri mai aspre penru vitezomani, ei sunt principala cauza a accidentelor...
Recunosc ca o mai pisc si eu , dar de cand am avut un mic eveniment parca m-am mai potolit...

#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,770
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttest_driver, on 4th September 2011, 11:22, said:

in conditiile astea enumerate daca sunt toate foarte bune si 150 km/h nu este o viteza mare in oras.
Pe pasajul Basarab si cu 80 daca mergi conform marcajelor simti centrifuga... la 150 zbori deja :) Hai sa fim seriosi, nu e necesara o asemenea viteza in oras, este o aberatie, iese un copil pe strada, o baba... la viteza aia nu mai ai ce face poti sa fii tu soferul lui peste prajit, si Senna s-a parlit si asta pe pista larga fara treceri de pietoni pe ea si cu o masina mult mai manevrabila :)

Edited by andreic, 04 September 2011 - 12:50.


#41
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View Posttest_driver, on 4th September 2011, 11:22, said:

Da ma, sa ne confiste masinile, ca pana mea, eu am copac in care se coc masini, si daca mi-o confisca la anul o sa am recolta buna oricum. Toti aveti gura mare si cand vi s-o intampla voua o sa veniti sa plangeti pe forum ca politaiu m-a facut pe nedrept, bla bla. Asta e o porcarie. Depinde de oras, depinde de drum, depinde de momentul zilei, in conditiile astea enumerate daca sunt toate foarte bune si 150 km/h nu este o viteza mare in oras. De exemplu in drumul din Bucuresti spre Otopeni, care trece pe podul de la baneasa mall, stiti la ce ma refer, acolo si daca mergi cu 200 km/h noaptea cu trafic zero esti in siguranta perfecta, poti vedea un pieton pe trotuar de la 300m daca nu te uiti atent. Si eu mai port si ochelari. Dar nu batman batman, soferii iadului. Accidentele se intampla din cauza ca multi nu respecta regula, daca viteza ar fi singura regula incalcata (evident putin, nu sa mergi cu 150 km/h in localitate) iar toate celalalte reguli ar fi respectate pun pariu ca nu s-ar intampla nici un accident niciodata. Dar cand spui fenomenala viteza de 160 km/h pe A2, deja mi se pare SF, daca si aia e viteza feonmenala si bolid, etc....

Hai ca am treaba
Da ma Gicule, dar oamenii gresesc. Pana nu s-or conduce masinile singure, viteza trebuie limitata. Daca se incalca toate regulile, si tu ai 50 la ora, poti evita majoritatea accidentelor. Daca ai 80, poti reduce viteza pana la 50, si scapi teafar. Daca ai mai mult, vai de prostii care platesc impozite, ca te umfla cu medicamente si pensie de handicap.

Solutia optima in Romania este ca asigurarile RCA sa plateasca costurile asistentei medicale pentru accidentati, cat si pensia si ajutoarele handicapatilor de circulatie! Nu am habar cate mil de e ar costa, nici CAS nu stie. Dar se poate stabili! Astfel populatia ar constientiza costurile ridicate ale asistentei medicale in caz de belea! Nu doar al reparatiei fiarelor!

Tocmai se plangea o veterana a soselelor lui BOC ca i s-a taiat insotitorul, si paralizata fiind nu are cine sa o intoarca de pe o parte pe alta. Parintii si sotul sunt decedati (sotul in accident) si copii nu are.
Discutam cu un prieten medic despre introducerea tetrahydrocanabinolului (THC) in tratarea durerilor cronice, deoarece medicamentele traditionale afecteaza pe termen lung in mod grav ficatul, scazand speranta de viata cu 20 de ani!

In curand victimele circulatiei si ale stopului cardiac vor deveni supiect de testare a "animatiei suspendate cu H2S" Tratamentul conform OMS tocmai a trecut testele pe animale, si SMURD in loc de a resuscita, va incerca aceasta noua modalitate. Multi vor fi suspendati definitiv!

Pt mine personal nu exista limita de viteza. Acum am permisul suspendat, si am dovada data de un prieten si neinregistata cu care voi circula mai atent sa nu fiu oprit. Daca totusi ma opreste militia, dau un tel si imi va fi inregistrata dovada.
Asta nu inseamna ca merg cu 500 la ora cand nu e cazul.

Cand mi-a sarit biciclistul in fata, aveam 70-80, deoarece ma pregateam sa fac dreapta si nu stiam exact pe unde sa o iau. Eram pe DN1, si daca aveam 100 cum se circula pe acolo, era mort ala.
DN1 si DN2 nu sunt exemple in materie de circulatie. Sunt cele mai sangeroase sosele, desi dreptul pietonilor la libera circulatie este grav afectat. Pasarelele mie mi se par o umilinta la adresa locuitorilor din acele orase, si un lucru nedemn de uniunea europeana!

DN1 e asa cum e ca se duc politrucii la mare. Vedeati voi pasarele, cum vad eu acum pasarici, daca nu se ducea blonda, chioru si piticu pe Valea Prahovei

Edited by Highlander91, 04 September 2011 - 13:22.


#42
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 14.09.2007
Asta e problema , ca facem morala tocmai noi care mergem cu dovezi fara acoperire, provocam accidente din prostie si alte cele . Noi ne dam cu parerea despre cum ar trebui sa se circule in RO , cand tot noi facem parte din gunoiul in care ne invartim si de care ne lovim zilnic .

#43
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View PostNicu90, on 4th September 2011, 14:14, said:

Asta e problema , ca facem morala tocmai noi care mergem cu dovezi fara acoperire, provocam accidente din prostie si alte cele . Noi ne dam cu parerea despre cum ar trebui sa se circule in RO , cand tot noi facem parte din gunoiul in care ne invartim si de care ne lovim zilnic .
Nu am cauzat nici un accident. Nici nu l-am atins. Am dat in bordura si mi-am avariat masina. Marti o bag in service, ca in ciuda echilibrarii imi tremura volanul la peste 80 la ora.
Permisul l-am predat de buna voie la politie. Mi-a venit acasa scrisoare, cu suspendare pe o luna si amenda, ca acum aproape 7 luni nu am oprit la semnalele agentilor de politie!

Edited by Highlander91, 04 September 2011 - 13:28.


#44
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 14.09.2007
Si cand urcai pe banda 2 si altii care te depaseau pe unde puteau s-au rasturnat sau au iesit in camp ?
Ai predat permisul de buna voie, ca oricum o rezolvai .

#45
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
ala care a iesit pe acostament a fost lacom, si l-a depasit si pe ala din fata lui care la randul lui ma depasea pe dreapta, asa cum se depasesc masinile grele.
Pentru ca era rau si pacatos suprafata carosabila a parasit masina brusc si fara sa semnalizeze.

Cu masina aia m-au arestat in Germania, ca mergeam cu 70 pe banda de urgente. Mi-au dat drumul cand au priceput ca masina nu poate mai mult, si daca mergeam cu 70 pe prima banda, ma depaseau tir-urile creand un real pericol circulatiei. Militienii au fost simpatici si mi-au recomandat sa nu mai merg pe autostrazi, iertandu-ma de amenda dupa ce mi-am cumparat un GPS ca nu aveam.
Am platit 200e totusi cazarea si parcarea la circa de politie din ULM

Mi-au pus o pila si la un autohaus smecher, cu masini confiscate de militia lor. Oare aia din Franta tot asa simpatici or fi?

Edited by Highlander91, 04 September 2011 - 13:40.


#46
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 14.09.2007
Tu tot nu iti dai seama ce prostii spui ?
Masinile grele se depasesc pe dreapta? Cand vad atata ipocrizie mi se face sila, vorbim de legi schimbate, cum sa avansam si habar n-avem sa mergem pe sosea . Nu-ti faceau nici un rau aia din DE daca te arestau , noua nici atat.

#47
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View PostNicu90, on 4th September 2011, 14:42, said:

Tu tot nu iti dai seama ce prostii spui ?
Masinile grele se depasesc pe dreapta? Cand vad atata ipocrizie mi se face sila, vorbim de legi schimbate, cum sa avansam si habar n-avem sa mergem pe sosea . Nu-ti faceau nici un rau aia din DE daca te arestau , noua nici atat.
Glumeam. Crezi ca nu stiu legislatia? Dar e dreptul meu sa o respect sau nu. Ti-am spus despre ce am patit in DE cand am vrut sa fiu super de treaba. Acum tot pe autostrazi circul, ca minim e 50 la ora pe prima banda. Ma doare in cuc de TIRuri si de faptul ca nu au voie sa depaseasca pe autostrada. Sa ii amendeze pe ei ca depasesc. Daca rusii asa au facut masinile, incete, ce e vina mea? Abia prinde 80 la ora, si cand e drumul cu cele mai mici denivelari, topaie incat abia o pot tine pe o banda de circulatie la 60-70 la ora.

Edited by Highlander91, 04 September 2011 - 13:53.


#48
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 11.01.2005

View PostSorin84k, on 3rd September 2011, 17:13, said:

Pentru viteza de peste 100 km/h in localitate confiscarea masinii?
Eu ma gandeam ca perioada pentru prima abatere, 1 luna de zile.
Amenzile au efect cred ca mai mult la cei fara bani, pe cei cu zeci de mii de euro venit pe luna, ii doare undeva de o amenda de cateva sute de lei.
Ce pareri aveti de aceasta varianta?

Administratorul roman de drum, cu acordul politiei rutiere, poate ridica limita de viteza in localitate, pana la 80 de km/h ! Intrebarea din topic nu este plauzibila, cum sa confisti masina pentru +20 km/h, cand amenda pentru asa ceva este modica ?!

Termenul corect in legislatia rutiera este: "depasirea vitezei maxime admise pe sectorul respectiv, cu pana la ...". Daca tu te referi la +50 km/h, DA, este o abatere grava, sactionata astazi la clasa maxima de amenda + masura suplimentara de retinere a permisului pentru 90 de zile (cu promovarea examenului 13 din 15) sau 120 de zile, fara promovare !

Si astazi este o pedeapsa destul de grea.

#49
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 14.09.2007
Mi-ar conveni cel mai mult legea cu amenda pentru mers <15-20km/h fata de limita (nu cand ploua/ninge/aglomeratie etc) , ci atunci cand esti cap de coloana si dormi pe tine . Dupa ce ca n-avem sosele , mai dormim si pe noi .

#50
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,035
  • Înscris: 29.06.2011
Cum viteza este principala cauza a accidentelor mortale cred ca o astfel de masura ar mai descuraja depasirea limitei legale dar cred ca ar fi greu de pus in aplicare, cel putin in Romania.

#51
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 11.01.2005

View PostCGDBZ, on 4th September 2011, 15:27, said:

Cum viteza este principala cauza a accidentelor mortale ... cel putin in Romania.
Accidentele rezultate din viteza excesiva sunt o consecinta directa a infrastructurii sub orice critica. Mult mai apoi sunt: oboseala, linia continua, alcoolul, teribilismul, defectiunile tehnice, asinii de pe carosabil, etc.

Mersul mai incet, @Nicu90, este doar un fel de asigurare de viata, atat timp cat esti pe o sosea din RO. Pana la urma orice traumatism este diminuat odata cu diminuarea vitezei, deci si odata cu diminuarea sumei de viteze intre tine cu un altul ...

#52
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 14.09.2007
Pai atunci hai sa mergem toti cu 40 km/h pe V Oltului sa fim in siguranta .
Daca si 90 e mult atunci ne trebuie biciclete.
Fiecare trebuie sa isi cunoasca limitele si sa nu se arunce aiurea in depasiri .

#53
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,770
  • Înscris: 07.02.2003

View PostNicu90, on 4th September 2011, 16:32, said:

Pai atunci hai sa mergem toti cu 40 km/h pe V Oltului sa fim in siguranta .
Pai oricum de la Rm Valcea pana in Calimanesti este 50 la ora limita aproape peste tot si nu ai cum sa sari ca imediat iti iei amenda :P Am injurat odata acolo ca trebuia sa ajung repede undeva si m-am trazit ca toti mergeau frumos in 50... unu cu Audi care a depasit coloana negocia cu politistul spaga sa nu ramana fara permis.

Edited by andreic, 04 September 2011 - 15:40.


#54
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Aia cu "accidentele se produc din cauza vitezei"e o prostie absoluta. Viteza sigur ai din moment ce te deplasezi (doooh). Si cand te deplasezi pe jos dimineata la WC cu viteza 5km/h poti sa mori (te impiedici si dai cu capul de ceva). Se cheama ca ai murit din cauza vitezei? Eu am mers de cateva ori cu avionul (~800km/h) si nu am mai murit din cauza vitezei.

View Postvladut_v, on 4th September 2011, 16:13, said:

Mersul mai incet, @Nicu90, este doar un fel de asigurare de viata, atat timp cat esti pe o sosea din RO. Pana la urma orice traumatism este diminuat odata cu diminuarea vitezei, deci si odata cu diminuarea sumei de viteze intre tine cu un altul ...
1.Sa vezi ce te diminueaza unul care vine normal din spate si nu te bungheste la timp din diverse motive, nu mai vorbesc de cazuri de conditii meteo nefavorabile ceata, fum (asa cum fac aia de se fac terci pe autostrada soarelui in special, cand trec prin zone cu fum de la miristile din apropiere. Intra in zona cu fum si vizibilitatea aproape zero si reduce viteza foarte mult, dar nu se gandeste ca poate veni unul din spate cu >100 si il face afis. Macar sa se dea pe banda de urgenta. Ar reduce mult din riscuri, dar n-ai cu cine).
2. Suma vitezelor NU exista in nici un accident.

P.S.: In rest Couraj le zice bine. Se vede cine conduce mult si cine nu.

Edited by dan84, 04 September 2011 - 16:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate