Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

Viteza de peste 100 km/h in localitate

- - - - -
  • Please log in to reply
180 replies to this topic

Poll: Confiscarea masinii (132 member(s) have cast votes)

Pentru viteza de peste 100 km/h in localitate confiscarea masinii?

  1. Da. (specific in post perioada dorita) (35 votes [26.52%])

    Percentage of vote: 26.52%

  2. Nu. (90 votes [68.18%])

    Percentage of vote: 68.18%

  3. Nu stiu. / Ma abtin. (7 votes [5.30%])

    Percentage of vote: 5.30%

Vote Guests cannot vote

#55
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ca unele limite de viteza sint prea mici e o poveste.

Sa mergi tu mai repede decit e sigur (ca in exemplul cu ceata sa mergi mai repede decit vezi ca sa zic asa) doar ca ti-e frica sa nu vina unul din spate sa te buseasca e o prostie si e puternic descurajata in toate legislatiile "normale", pe buna dreptate. La fel daca merge cineva prea aproape de tine in spate nu se recomanda sa mergi mai repede decit limita legala (sau decit consideri tu ca e safe) doar ca sa maresti respectiva distanta.
Din cite stiu de asemenea circulatia pe banda de urgenta este interzisa, de asemenea din bune motive. Si acolo chiar ai sanse mai mari sa dai de careva oprit.

Accidentele sint facute de aia care "mai merg si la risc" nu de aia care au incetinit prea mult ca sa mearga preventiv. La fel cu violurile: era draguta, aranjata, si-a cautat-o, de-aia a fost violata, e vina ei.

#56
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Daca preventiv pentru tine se reduce la incet, e clar!

#57
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,955
  • Înscris: 31.03.2003
Viteza asta...
1. ai cedeaza trecerea, te asiguri si iesi in intersectie. vine unu cu motorul la 200 km/h si se implanta in tine.
2. intri in curba cu 120 km/h. sasiul nu duce si te implanti in copac

cam astea sunt situatiile mari si late cand viteza e de vina. desi daca esti constient de limite, numero 2 n-ar trebui sa se intample.

in rest, de fiecare data intervine o alta incalcare a legislatiei.

#58
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Una e viteza mare alta e viteza neadaptata la conditiile de mers. Faceti confuzii!
In plus nimeni nu vorbeste aici de viteze de 200/h. Ci doar criticam vitezele foarte mici la care suntem obligati sa ne conformam gen 40-50 cand in fata e "open-road".

Edited by dan84, 04 September 2011 - 17:26.


#59
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 oaspetele, on 4th September 2011, 18:16, said:

Viteza asta...
1. ai cedeaza trecerea, te asiguri si iesi in intersectie. vine unu cu motorul la 200 km/h si se implanta in tine.
2. intri in curba cu 120 km/h. sasiul nu duce si te implanti in copac

cam astea sunt situatiile mari si late cand viteza e de vina. desi daca esti constient de limite, numero 2 n-ar trebui sa se intample.

in rest, de fiecare data intervine o alta incalcare a legislatiei.



Prostii.... Nu viteza e de vina ci soferii imbecili....

#60
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
mai oameni buni , nu viteza ucide ,inconstienta si prostia ucide.
cand sung cu loganul e clar ca merg mult mai incet si in general nu fac depasiri (75cp).cand sunt cu civicul ma arunc in depasire pentru ca e altceva.
trebuie sa stii limitele masini, trebuie sa iti stii si limitele tale.trebuie sa ai o masina ingrijita .trebuie sa fi preventiv ...

cati dintre soferii cu peste 300.000 km au facut accidente ?credeti ca ei au mers legal ?

1. ala cu motorul face parte din cei inconstienti . e normal la 200 sa nu fi vazut in oras.e normal sa reduci viteza in orice intersectie chiar daca ai prioritate
2. vezi mai sus

#61
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
Cum sa iti confiste masina ??? o tampenie,cine are bani maine se duce si isi cumpara alta (daca nu o are in garaj)
Cum sa iti dea amenda in functie de venit,adica x care castiga 10k euro va plati 1k euro daca a depasit viteza cu 10km/h si cel care castiga 100e pt ac greseala doar 10e ?
Cum sa iti dea amenda in functie de masina,adica mie imi da 1000e amneda pt lipsa luminilor de intalnire pe timp de zi si aluia cu Dacia 1300 daca depaseste de nebun cu 50km/h peste limita nu ii va da nici 50e? ne luam toti m3 e36 si  gata.

In primul rand ar trebui sa avem autostrazi,accidentele ar fi mai putine si soferii mai putin grabiti.

Sunt tare curios dintre cei care fac pe lupii moralisti,cati dintre ei merg cu 50km/h prin localitati la 03:00am si cati dintre ei merg cu 25km/h pe limita de 50km/h cand vad politia ?

#62
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,054
  • Înscris: 29.06.2011
"Accidentele rezultate din viteza excesiva sunt o consecinta directa a infrastructurii sub orice critica."
Total gresit, nu drumul face accidentul ci soferul. Soferul trebuie sa adapteze viteza la conditiile de drum. Astea sunt conditiile din Romania si trebuie sa conducem in consecinta. Cei ce merg cu viteza nu pun in pericol numai viata lor  si a celor din masina ce o conduc ci si a celorlalti participanti la trafic. Sunt satul de inconstienti care au masini bune si cred ca lor nu li se poate intampla nimic si apoi ai vezi la stiri.

Edited by CGDBZ, 04 September 2011 - 19:20.


#63
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Sa se faca autostrazi prin mai toata tara si 90% din argumentele din acest thread nu ar mai fi de actualitate.
Eu am foarte putini kilometri raportat la colegii de forum. Insa mi se pare ca, avand in vedere felul in care se circula, limitele sunt foarte ok in momentul asta.
Cand pui la socoteala pietoni, carute, gropi, lipsa marcajelor, nisip / noroi pe drum parca nu mai pare asa o limita mica aia de 50 in localitate. Mergand cu 50 am reusit sa nu ma urc pe o caruta si pe un grup de "tineri care se intorceau de la petrecere". Daca as fi avut, de exemplu, 90, nu as fi apucat sa franez (noapte, curba, etc).

Drumul public nu este pentru satisfacerea "chefului de viteza" si mi-ar placea tare mult sa inteleaga toata lumea asta.

#64
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,167
  • Înscris: 14.09.2007
Se vorbea mai devreme de furtuna de praf pe autostrada.O singura data am prins asa ceva in Ungaria si se vedea clar in fata cum intri in furtuna am franat de la 130 la 40 instant si am pus si avariile dar toate astea inainte sa intru in praf . Erau altii care depaseau cu 70-80 lejer desi vedeai 5-7 m in fata , asta o numesc eu prostie .
N-o sa franez niciodata(doar sa fie radar) la toate limitarile puse aiurea(vezi padurea bogatii cu limitare la 40 in curba ce se poate lua cu 70-80 de voie) , dar sunt altii legali si din cauza lor trebuie sa faci 12 ore sa treci tara ca ies si ei de 2 ori pe an si atunci te nimeresti cu ei pe sosea .

#65
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006

 Highlander91, on 4th September 2011, 13:59, said:

Da ma Gicule, dar oamenii gresesc. Pana nu s-or conduce masinile singure, viteza trebuie limitata. Daca se incalca toate regulile, si tu ai 50 la ora, poti evita majoritatea accidentelor. Daca ai 80, poti reduce viteza pana la 50, si scapi teafar. Daca ai mai mult, vai de prostii care platesc impozite, ca te umfla cu medicamente si pensie de handicap.
Mai gicule, eu nu prea depasesc limita de viteza in general, as putea spune ca sunt unul dintre soferii care in ultimul timp respecta orice lege cu sfintenie, chestia e ca nu o fac de frica sau altele, pur si simplu parca nu ma mai incanta sa merg ca nebunu. La mers legal am facut 7 ore de la Constanta la Deva, un timp foarte bun zic eu, de ce as avea nevoie sa merg mai repede? Dar ideea e ca astia care v-au spalat creierele la TV sunt ipocriti cand spun ca 200km/h pe autostrada este ceva incredibil, eu bag mana in foc ca poti merge cu 200 km/h in oras, in Bucuresti spre Otopeni, nu sunt bucurestean asa ca nu stiu numele bulevardului. Dar evident ca nu indemn pe nimeni sa depaseasca viteza legala. Problema la noi nu este doar viteza, ci multi alti soferi dobitoci care incalca multe alte reguli care pe langa faptul ca pun traficul in pericol il mai si incurca super mult. Dar gaborii stau doar in boscheti cu radarul, e cel mai simplu sa-si faca targetul de amenzi si acum ne mai si deznformeaza la telvizor cu tampenii, arata un caz pe unu cu o masina de lux adevarata ca merge cu 230 km/h si dupa 2 minute baga un Ford focus la alta stire spunand ca este un bolid de lux, apoi romanul de rand cand o sa ma vada pe mine pe strada, cu ranciul meu care e mai bun si mai scump ca un Ford Focus vechi, ca sunt miliardar si ca merit incatusat, pus la zid si impuscat, ca poate merg cu 250 km/h. Dar omul de rand nu se vede ca el incalca regulile mai ceva ca regele de mine care deja am un super bolid de super lux. Daca aveam BMW aveam OZN, si daca aveam Rolls Royce se topeau orasele in jurul meu.

Deci nu am nimic cu nimeni, incercam doar sa expun cum ne spala astia creierele cu televizorul si noi stam impasibili. De fapt nu se schimba nimic, doar isi justifica si ei cum pot ascunsul in boscheti cu radarul, asta e, dupa cum spun mereu, niciodata nimic nu va fi bun in Romania pentru ca suntem cum santem.

#66
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

 Courage, on 3rd September 2011, 17:43, said:

Btw, la "taiat" suntem toti cu gura mare, aia cu bani (vezi la tv - smecherul cu BMW - ursulet).

Hai sa facem si ceva constructiv, nu?
Dar asta implica munca :)

1. Autostrazi + centuri.

2. Ridicarea masinilor parcate ilegal (adesea bulevardele raman cu o singura banda utilziabila; e nevoie de un singur Sorin84k ca sa blocheze toata ciculatia, ca el merge cu 50 FIX!
Boii ce incearca sa il depaseasca pe linia de tramvai sa fie impuscati in cap cu glont de Ag!

3. Nu vad practic de ce se interzice mersul pe linia de tramvai, cand clar nu e loc pt masini; e spatiu pierdut de pomana....
Am vazut ca se practica in multe tari europene acest lucru, fara probleme.
La noi mai e o bucurie.. . nu ai voie sa treci pe langa statia de tramvai, desi din cauza spatiului ingust si a masinilor parcate aiurea, abia se mai strecoara cate o masina...
In loc sa ii belesti pe idiotii care te forteaza sa te adaptezi, tot tu ramai fara carnet/masina...

4. Ridicarea limitelor de viteza pe DN-uri, in sate la 70 Km/h ziua si 90 noapte, cand satele par parasite; nici macar becurile nu sunt aprinse.
Betivii si prostii vor fi victime ale selectiei naturale.
Carutasii ar trebui executati! Sunt criminali...

5. Amenda pt condus cu 20 Km mai putin decat limita de viteza! De ce sa suferim pt ca soferii sunt prosti si le-a dat tacso strada?
Nu esti in stare sa conduci, stai dracu acasa...

Nu s-ar misca mai repede lucrurile?

absolut de acord cu toate punctele de aici... deasemenea eu as merge si pe impartirea vinei in accidente... adica in functie de accident sa existe impartire a amenzii (10% ala care vezi doamne a respectat regulametul si 90% ala care nu la respectat, etc)... eu nu cred ca intr-un accident auto cu 2 vehicole implicate doar unul e de vina 100%... ca sa zic asa un 5-10% poate fi atribuit si celuilalt... pai daca unul merge cu 40 la ora si altul face un accident incercand sa il depaseasca (viteza permisa fiind de 50) eu i-as da si lui ala o amenda (ma refer la adormit)... sunt o multime de momente cu tot felul de soferi care produc nervozitate in trafic desi teoretic ei nu fac nimic rau...

#67
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

 test_driver, on 4th September 2011, 23:38, said:

Mai gicule, eu nu prea depasesc limita de viteza in general, as putea spune ca sunt unul dintre soferii care in ultimul timp respecta orice lege cu sfintenie, chestia e ca nu o fac de frica sau altele, pur si simplu parca nu ma mai incanta sa merg ca nebunu. La mers legal am facut 7 ore de la Constanta la Deva, un timp foarte bun zic eu, de ce as avea nevoie sa merg mai repede? Dar ideea e ca astia care v-au spalat creierele la TV sunt ipocriti cand spun ca 200km/h pe autostrada este ceva incredibil, eu bag mana in foc ca poti merge cu 200 km/h in oras, in Bucuresti spre Otopeni, nu sunt bucurestean asa ca nu stiu numele bulevardului. Dar evident ca nu indemn pe nimeni sa depaseasca viteza legala. Problema la noi nu este doar viteza, ci multi alti soferi dobitoci care incalca multe alte reguli care pe langa faptul ca pun traficul in pericol il mai si incurca super mult. Dar gaborii stau doar in boscheti cu radarul, e cel mai simplu sa-si faca targetul de amenzi si acum ne mai si deznformeaza la telvizor cu tampenii, arata un caz pe unu cu o masina de lux adevarata ca merge cu 230 km/h si dupa 2 minute baga un Ford focus la alta stire spunand ca este un bolid de lux, apoi romanul de rand cand o sa ma vada pe mine pe strada, cu ranciul meu care e mai bun si mai scump ca un Ford Focus vechi, ca sunt miliardar si ca merit incatusat, pus la zid si impuscat, ca poate merg cu 250 km/h. Dar omul de rand nu se vede ca el incalca regulile mai ceva ca regele de mine care deja am un super bolid de super lux. Daca aveam BMW aveam OZN, si daca aveam Rolls Royce se topeau orasele in jurul meu.

Deci nu am nimic cu nimeni, incercam doar sa expun cum ne spala astia creierele cu televizorul si noi stam impasibili. De fapt nu se schimba nimic, doar isi justifica si ei cum pot ascunsul in boscheti cu radarul, asta e, dupa cum spun mereu, niciodata nimic nu va fi bun in Romania pentru ca suntem cum santem.
+1
Depinde de masina... poti sa prinzi lejer 200kmph in cativa km, si cum marile bulevarde au aceasta distanta de ce sa mai mire pe cineva?
Oricum... cate masini circula ZILNIC pe autostrada? (Mii, poate zeci de mii). Cati gigei cu 240 Kmph sunt prinsi? pai eu am vazut pana in 10 cazuri vara asta. Deci procentul de vitezomani este foarte mic.

Cati au facut accident din cauza unor cazaturi de masini cu ITP-ul luat pe spaga? nu avem o statistica, dar pot sa pariez ca FOARTE MULTE. Cate accidente au fost produse de adormiti sau de persoane care se pierd la volan? FOARTE MULTE.


Toti cereti amenzi, sa li se ia, sa li se faca, dar nimeni nu isi cere dreptul de cetatean (bine, suntem o mana de oameni care tipam de cativa ani chestia asta, dar suntem prea putini in restul de pleava). Avem dreptul sa cerem SOSELE avand in vedere ca platin Rovigneta si toate tampeniile de accize la carburant. Ce vedem ca se face cu banii nostrii? pai se fac sali de sport si telescaune, ca doar avem sosele pe care sa ajungem la ele. Ultima data cand am mers legal un drum de peste 400 Km am facut cu cateva ore mai mult pe drum, cand am ajuns acasa eram obosit de parca as fi facut 2000 Km si eram nervos ca pentru 1000 Km facuti printr-un oras aglomerat.

Deci NU, NU o sa respect nici o limita de viteza decat daca stiu ca sta radarul in acel loc (de asta mi-am luat pana acum amenzi de 60-75Kmph ) pentru ca nu am pentru ce sa o respect.


Si da, ma amuza copios cand limita e 50-60 si fricosii merg cu 25Kmph cand vad o masina de politie oprita, chiar daca nu e nimeni in ea :roflmao: :roflmaofast: :roflmao:

#68
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
200 la ora accept, dar nu 100. E ca si cum ai compara sinucisul de la etajul 5 cu cel de la etajul 25. Cum energia e jumate din masa * patratul vitezei, un 200 la ora e de 4 ori mai mare decat 100. Nu am nimic cu toti sinucigasii, ci doar cu cei ce supravietuiesc. Hemoragia din bugetul central si de sanatate e prea mare pentru a-i mai suporta si pe acestia!

In fond: Pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti!

Edited by Highlander91, 04 September 2011 - 23:56.


#69
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,718
  • Înscris: 26.11.2001
Aseara, pe la ora 22.00 am ajuns in Bucuresti pe A2, de la Mamaia.
A2 full, full...
Banda 1 - 130 Km/h, pe alocuri meseriasii cu 90 *uteau ritmul.
Pe banda a doua s-a mers cu 160-180 Km/h in coloana cat vedeai cu ochii.
Deci, se poate... si nu am vazut nici un accident.

Desigur, imbecili exista in "ambele tabere".

1. Dobitoci ce merg cu 90 si toti trebuie sa ii depaseasca ori cretini ce depasesc cu 135 Km/h timp de juma de Km.. (respecta legea)
2. Donatori ce fac curatenie cu flash-urile cand toti mergeau cu 160-180 Km/h.  Cum se intampla din ce in ce mai des, nu era vb de un Porsche, ci de un Opel Sigma...

#70
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,140
  • Înscris: 12.06.2004
De ce-ar fi cineva dobitoc pentru ca merge cu 90km/h pe autostrada, pe banda 1? Poate nu vrea sa consume mult, poate are o problema la masina (e.g. roata de rezerva ingusta), poate are Dacie, poate e incepator...
Chiar ieri m-au enervat niste "melci"; insa ar fi o idee asa buna ca aceiasi soferi sa fie obligati sa mearga mai repede doar ca sa nu te "incurce"? Cat despre cresterea limitelor de viteza, ideile si limbajul de pe acest topic m-au convins ca nu e cazul.

akajohn, adica eu sa platesc (fie si 10%) daca intra unul in mine, eu avand prioritate si mergand perfect legal? Daca sunt oprit la semafor si intra un adormit in mine? Daca vreun berbec nu e-n stare sa-si pastreze banda, si n-am cum sa-l evit?
Mai ai idei? :rolleyes:

#71
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,030
  • Înscris: 07.02.2003
Sa nu uitati o chestie elementara care se invata si la instructaj, soseaua e a tuturor si nimeni nu te poate obliga sa mergi mai repede sau cum vrei tu. Pe autostrada la noi limita inferioara este 50 la ora si sunt destule masini care merg cam cu 60-70 maxim in special aro-uri vechi sau unele masini de marfa vechi. Vrei sa mergi mai repede depasesti. Deasemenea nu esti obligat sa depasesti viteza legala pentru a depasi pe cineva, nu-ti convine e treaba ta... cam asa stau lucrurile pe sosele si nu se schimba pentru ca sunt cativa cu bolizi care vor mai repede :)
Eu am facut des A1 pentru ca merg la locatie la tata si la fiecare drum in general cam 30-40 masini maxim m-au depasit deci au trecut de 130 la ora, atat... in rest am depasit de mi s-a acrit cam tot ce a miscat si mergea cu 5 kmh mai lent ca mine. Eu am obiceiul sa merg in regim de cruse desi nu am asa ceva implementat dar pot mentine viteza constanta pe distante mari si asa imi place sa merg pentru ca e economic, fix 130 nu mai tare nu mai incet, ma jeneaza cand unu merge mai incet si e in depasire dar il astept si-mi continui drumul.

Pentru vitezomani le recomand bulevardul Basarabilor din Curtea de Arges, sa vada si ei cum se merge cu 20 la ora by default in coloana, treceri de pietoni al fiecare 50-100m si o parcare in dreapta des utilizata pentru intrari si iesiri:) De fapt cam pe toate strazile secundare din Curtea de Arges o sa vedeti ca se merge cam cu 40 la ora maxim, rar mai tare si in general doar turisti neinitiati. O alta locatie frumoasa este o comuna pe dj101p aproape de Bobolia mi se pare Cocorastii sau Lunca Prahovei consiliul local si cu cererea oamenilor au decis reducerea la 30km/h la ora limita de viteza :lol: A fost 50 in trecut dar aia de suparau ca veneau zmei pe acolo si obiceiul acolo este ca toti copii sa se joace pe strada asa ca au pus 30 si cateodata este un politist la vanatoare pe acolo, cred ca au vrut zona rezidentiala adica prioritate pentru pietoni dar nu le-au acceptat ca este totusi drum judetean.

Edited by andreic, 05 September 2011 - 08:52.


#72
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Courage, on 5th September 2011, 08:13, said:

1. Dobitoci ce merg cu 90 si toti trebuie sa ii depaseasca ori cretini ce depasesc cu 135 Km/h timp de juma de Km.. (respecta legea)
Autovehiculele de categoriile M2 si M3 sint obligate sa aibe limitator la 100km/h si cele N2 si N3 90 km/h (sau cel putin asa era acum ceva timp, nu cred ca s-a schimbat semnficativ). Desi desigur multe sint minarite o sa intilnesti multe masini care nu pot si nu au voie cu mai mult de 90, nici o surpriza. De asemenea o sa intilnesti multe masini mici care merg cu ceva peste viteza asta (dar tot parca stau vazute de pe banda a doua...) stiind ca ajung in fundul TIR-urilor din fata lor si nu le vine sa depaseasca.

De asemenea depasitul la 135 km/h e super-normal, sa vezi cind se depasesc tirurile cu ceva gen 92 km/h.

Pe linga viteza de frinare, timp de reactie, etc scopul limitelor de viteza este si sa grupeze vitezele masinilor intr-o anumita zona, in ideea ca vitezele relative intre masini in miscare pe acelasi sens sa fie cit mai mici. Nu poti sa o faci extraordinar de mare ca deja la 130 ai pierdut toate tir-urile, autocarele, daciile vechi. Daca o pui la 300 (sa zicem) degeaba o mai pui ca nu-ti grupeaza vitezele in nici un fel. Daca tu ai facut o conventie nescrisa cu aia de pe linga tine sa mergeti cu 160-180, ok - dar daca cineva foloseste conventia scrisa si legiferata nu e nicidecum cretin. Daca de exemplu ai gropi pe partea ta si mergi pe contrasens e treaba ta sa ai grija sa nu lovesti in vreo curba un "cretin" care vine linistit pe partea lui.

De asemenea un lucru interesant este ca mersul rapid pe autostrazi nu se traduce neaparat intr-un trafic marit pe aceiasi autostrada; lasind la o parte accidentele mai exista si problema ca daca mergi mai repede iti trebuie distanta mai mare intre tine si cel din fata (logic si obligatie legala in multe tari si in citeva exista chiar radare pentru "distanta'). In mod sigur nu se aplica in Romania unde si la 180 iti vine unul cu Touareg-ul in fund de poti sa vezi marca telefonului la care vorbeste.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate