Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

De ce se inghesuie unii oameni?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#1
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009
Am vazut de multe ori la televizor scene cu imbulzeala,aglomeratie si violenta.Am observat doua tipuri de inghesuiala:
1)la promotii:Aici este mai delicat,deoarece multi aduc saracia ca argument.Dar totusi,de ce sa iti cumperi masini de gaurit,si nu in primul rand mancare?
2)la moaste si sarbatori:Lumea se inghesuie la racla cu moaste,se creeaza o imagine care cred ca nu are nimic crestinesc:imbranceli,injuraturi,strigate(odata,am auzit in direct o batrana cum chiar a injurat pomenind de dracu...ironic nu?)..
   In orice caz,care sunt motivele psihologice si sociale pentru care oamenii recurg la astfel de gesturi?Ce explicatii avem pentru astfel de comportamente violente,nepasatoare fata de cei din jur si in general oferind o imagine inspaimantatoare a multimii?

#2
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
Romania e o tara foartea crestina,cand e vorba de sarmale moca la biserica,se vezi pumni picioare biserici si morti....


urasc tara asta din tot sufletul.

#3
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,699
  • Înscris: 10.08.2009

View Postblacktiti89, on 2nd September 2011, 15:03, said:

Am vazut de multe ori la televizor scene cu imbulzeala,aglomeratie si violenta.Am observat doua tipuri de inghesuiala:
1)la promotii:Aici este mai delicat,deoarece multi aduc saracia ca argument.Dar totusi,de ce sa iti cumperi masini de gaurit,si nu in primul rand mancare?
2)la moaste si sarbatori:Lumea se inghesuie la racla cu moaste,se creeaza o imagine care cred ca nu are nimic crestinesc:imbranceli,injuraturi,strigate(odata,am auzit in direct o batrana cum chiar a injurat pomenind de dracu...ironic nu?)..
   In orice caz,care sunt motivele psihologice si sociale pentru care oamenii recurg la astfel de gesturi?Ce explicatii avem pentru astfel de comportamente violente,nepasatoare fata de cei din jur si in general oferind o imagine inspaimantatoare a multimii?

1. Lipsa educatie
2. Ignoranta.
3. Instinctul de turma.
4. Foame, frica,bigotism etc.

Sa vezi cum se comporta intr-o situatie reala sau potentiala de supravietuire.

#4
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006
Lipsa de educatie

#5
Cetatean_Roman1

Cetatean_Roman1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 05.05.2011
Si eu am constatat acest lucru , in special la cei trecuti de 45-50 de ani .
Sa ii vezi in statie cand vine autobuzul ce se imbulzesc ...nici nu asteapta sa coboare lumea.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,878
  • Înscris: 06.01.2008

View Postblacktiti89, on 2nd September 2011, 15:03, said:

Am vazut de multe ori la televizor scene cu imbulzeala,aglomeratie si violenta.Am observat doua tipuri de inghesuiala:
1)la promotii:Aici este mai delicat,deoarece multi aduc saracia ca argument.Dar totusi,de ce sa iti cumperi masini de gaurit,si nu in primul rand mancare?
Pentru ca supermarket-urile le prezinta ca fiind ultimele produse de pe Pamant cu un pret asa de mic, iar comertul din Romania incepe din ce in ce mai mult sa semene cu cel sin SUA, bazat pe consumerism pana-n maduva oaselor.
Daca vrei sa vezi faza cu adevarat hardcore cauta pe youtube filmulete despre "black friday", o zi de reduceri masive in SUA, sa vezi acolo cum golesc aia un magazin de haine in maxim 20-30 de minute.

2)la moaste si sarbatori:Lumea se inghesuie la racla cu moaste,se creeaza o imagine care cred ca nu are nimic crestinesc:imbranceli,injuraturi,strigate(odata,am auzit in direct o batrana cum chiar a injurat pomenind de dracu...ironic nu?)
Ce-i invata popa la biserica? Ii invata ca moastele alea sunt sfinte, ele vindecandu-te de un picior schiop si numai daca le atingi/pupi, toata lumea relateaza legende SF cum ca un nepot al unei matusi a vecinului din localitatea apropiata a auzit pe un mos ce spunea ca in tinerete i-a povestit o baba ca nepotul ei a fost cu matusa-sa la nu-stiu-ce racla cu mortaciuni si s-a vindecat de malarie doar lasandu-si balele jegoase pe oasele alea putrezite. Cel mai de rasul curcii e si atunci cand cineva vrea sa tina post, ca doar D-zeu il iarta chiar daca a comis o crima sau a violat pe cineva, dar cand din greseala mananca ceva aliment ce nu e de post incepe sa o bage pe vanzatoarea de la magazin in toti mortii masii, ca doar il iarta cel de sus fiindca tine post.

Edited by Hider141, 02 September 2011 - 14:25.


#7
Eeros

Eeros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.08.2011
Anii de comunism

#8
Eeros

Eeros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.08.2011
Anii de comunism

#9
Eeros

Eeros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.08.2011
Anii de comunism

#10
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 28.12.2008

View Postblacktiti89, on 2nd September 2011, 15:03, said:

Am observat doua tipuri de inghesuiala:
1)la promotii:Aici este mai delicat,deoarece multi aduc saracia ca argument.Dar totusi,de ce sa iti cumperi masini de gaurit,si nu in primul rand mancare?
2)la moaste si sarbatori:Lumea se inghesuie la racla cu moaste,se creeaza o imagine care cred ca nu are nimic crestinesc:imbranceli,injuraturi,strigate(odata,am auzit in direct o batrana cum chiar a injurat pomenind de dracu...ironic nu?)..

1. Aici nu pot să cred că e vorba neapărat de sărăcie cum ai spus și tu ci de prostie, unii se băteau ca chiorii pe niște scaune, bormașini și alte lucruri inutile. Pe Youtube sunt o grămadă de exemple.
2. Chestia e că babele alea mai cuvioase sunt cele mai ale dracu'. :lol:

Să știi că faze din astea nu sunt numai la noi.

#11
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Indobitocirea continua din timpul comunismului.

#12
tiptil_subtil

tiptil_subtil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 16.06.2007
retardism cronic metastazat

#13
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005
In cazul unul e o combinatie intre saracie si zgarcenie. Adica daca se poate lua o masina de gaurit la promotie, de ce sa nu te bati pentru ea?

In cazul 2 e o ipocrizie in unele cazuri si lipsa de educatie in alte cazuri. Unii sunt acolo de ochii lumii pentru a-si arata credinta (as putea spune chiar din obligatie). Sa atingi moastele alea necesita ceva timp si chin pentru ca e vorba de multa lume, ori multi isi pierd rabdarea si uita exact valorile pe care crestinismul le promoveaza (printre altele smerenia) si se imping sa fie primii. De asta spun ca e vorba de lipsa de educatie in primul rand.

#14
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007
Se imping si ca sa mai pipaie putin. Am patit-o o data la o arhiva de judecatorie.

#15
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

Quote

Se imping si ca sa mai pipaie putin. Am patit-o o data la o arhiva de judecatorie.
Bine ca nu te si phot  :deadtongue:

#16
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View PostFarrell, on 2nd September 2011, 15:48, said:

Se imping si ca sa mai pipaie putin. Am patit-o o data la o arhiva de judecatorie.

Tu fiind barbat sau femeie? Ca inca n-am prea auzit de barbati inghesuiti pentru pipaiala :))

#17
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 22.07.2011

View Postevon, on 2nd September 2011, 15:12, said:

Romania e o tara foartea crestina,cand e vorba de sarmale moca la biserica,se vezi pumni picioare biserici si morti....


urasc tara asta din tot sufletul.
Bun si atunci de ce se inghesuie si strainii prin magazine atunci cand sunt promotii?
De exemplu: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_dIBL4tYQPI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar na, ca un roman adevarat, trebuie sa mananci castane cu "ce najpa e romanika, sa mor io... ia mai da, ba, o samanta"  :nonobad:

#18
LadyDArbanville

LadyDArbanville

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 30.06.2011
Lacomie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate