Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Mozilla Firefox 7

- - - - -
  • Please log in to reply
156 replies to this topic

#19
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006

View Postmsmihai, on 19th August 2011, 10:36, said:

9 alfa e absolut genial, trebuie sa-l incercati. nici nu mi-am dat seama ca sunt intr-un firefox, asa de nou este  :thumbup:
Intr-adevar, se misca foarte bine. Da impresia de Chrome. Fain!

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Mi se pare mie sau Firefox lucreaza accelerat sa ajunga la numar pe IE 9?
Nu. Competitia este cu Chrome.

#21
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
"A new feature in Firefox 8 will prevent third-party add-ons from activating."
Pentru Firefox 7 nu cred ca e valabil si mai mult ca sigur de la ver. 5 sau 6 o sa sar direct la 9... final (cand o sa apara! - cel mai sigur anul viitor).

#22
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006

View Postpykko, on 19th August 2011, 17:11, said:

Intr-adevar, se misca foarte bine. Da impresia de Chrome. Fain!

era pamflet dom'le, eu n-am vazut nimic nou la el sincer  :thumbup:

#23
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Change log :

- Drastically improved memory use
- Added a new rendering backend to speed up Canvas operations on Windows systems
- Bookmark and password changes now sync almost instantly when using Firefox Sync
- Added support for text-overflow: ellipsis
- Added support for the Web Timing specification
- Added an opt-in system for users to send performance data back to Mozilla to improve future versions of Firefox. This can be enabled by installing an add-on
- Fixed several stability issues

#24
zeus1

zeus1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,572
  • Înscris: 03.05.2008

View Postmsmihai, on 19th August 2011, 08:36, said:

9 alfa e absolut genial, trebuie sa-l incercati. nici nu mi-am dat seama ca sunt intr-un firefox, asa de nou este  :thumbup:
trebuie sa il incerc :D, m-ati facut curios :P

#25
AXS

AXS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 14.11.2006

View Postmsmihai, on 19th August 2011, 10:36, said:

9 alfa e absolut genial, trebuie sa-l incercati. nici nu mi-am dat seama ca sunt intr-un firefox, asa de nou este  :thumbup:

Da, cam asta ar fi motivul pentru care au recurs la strategia legata de versiuni - prinde la cei ce evalueaza un browser dupa numarul versiunii si tema standard (omu de rand nu stie ca se poate schimba tema) - aparent nici nu e interesant de acest aspect si asta pentru implica un efort in plus din partea lui (efort intelectual, daca se poate numi asa - doar implica numai cateva click-uri), dar daca vine ca tema standard conteaza foarte mult.

Quote

Nu. Competitia este cu Chrome.

Care competitie - Google s-a apucat de tiganisme, au platit o gramada de creatori de softuri gratuite sa impleteze GC in softurile lor cu optiunea de instalare pre-bifata... de-l baga pe gat la un numar mare de utilizatori din cei de rand - aka "majoritatea".

#26
zeus1

zeus1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,572
  • Înscris: 03.05.2008
am instalat  9.0a1 (2011-08-19) ...se misca extraordinar de bine  :coolspeak: :wub:

#27
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
am instalt 9 , nu vad nimic nou , se incarca la fel ca si 6/5 ,
am testat yotube - la fel consuma procesor ca si 5
testat bejeweled pe facebook la fel 100% procesor (opera doar 45/50%)
consum de memorie la fel 190/200 mega cu home page facebook
un mare plus: se inchide mai repede ... :)

Edited by botelucian, 20 August 2011 - 14:47.


#28
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
varianta 7 e praf, niciodata nu am avut atatea crash-uri in 3-4 ore , cam de 4 ori a dat chix.

Edited by tiestodj20, 23 August 2011 - 15:49.


#29
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Pai e beta, trebuia sa te astepti sa intampini probleme. Eu folosesc doar versiuni stable. Doar firefox 4 beta am folosit pentru ca era un mare improvment fata de firefox 3 (pe care il consideram deja obsolete :) ).
Dar intre 4, 5 si 6 nu vad diferente uriase. Pentru mine sunt atat de minore diferentele incat nu merita sa folosesc versiuni beta.

#30
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006
Eu la 7 chiar observ acel lăudat (de producător) consum de memorie mai scăzut. N-am calculat procente și alte filosofii de genul, însă până acum, cu taburi ”normale” (adică fără conținut multimedia, gen flash), consumul era undeva la 5-6-700MB (cu peste 45-50 taburi constant deschise).

Acum consumul a stat frumos și cuminte pe la 350-400MB, până am deschis vreo 5-6 taburi de Youtube (nu neapărat în scopuri de test, în total fiind în jur de 60 de taburi), iar consumul n-a sărit de 600.

Să nu mai vorbim de un bug mare, legat de un memory leak gigant (din ce-am mai citit tot pe-aici, era ceva legat de WebGL parcă), care ducea uneori consumul la peste 1GB. Problema asta n-am mai observat-o acum absolut deloc.

Crash-uri pe sistemul meu: zero barat. :)

Per total, mă declar foarte mulțumit de Firefox 7, chiar dacă e încă beta. Cel puțin la mine se comportă foarte bine.



O singură problemă am, care însă nu e specifică Firefox 7. De când am încercat o extensie de optimizare a memoriei (parcă MemoryFox), nu-mi mai merge shortcutul de redeschidere a unui tab închis. Extensia asta am încercat-o când aveam parcă Firefox 5, iar de atunci problemuța asta s-a propagat la fiecare nouă versiune. Shortcutul de care vorbesc este Ctrl+Shift+T (Undo Close tab).
Pe un alt profil de Firefox, acel shortcut merge fără niciun fel de probleme, doar că mi-e lene să o iau de la capăt cu configurat extensii și opțiuni, așa că am cam ignorat problema asta până acum. :D Dar dacă are cineva vreo sugestie, pe unde și ce aș putea încerca pentru a reface funcționalitatea Undo Close Tab, aș fi foarte recunoscător. :D

Menționez că folosesc de asemenea și extensia TabMixPlus, care îmi afișează în meniul contextual (clic dreapta pe un tab) atât opțiunea de redeschidere a ultimului tab închis, cât și un istoric al ultimelor 10 taburi închise (și se poate redeschide oarecare din ele). Această extensie o folosesc de hăhăhăăă... (de când aveam Firefox 3 parcă), și merge foarte bine, inclusiv toate opțiunile legate de taburile închise. Deci problema este strict de shortcut/hotkey. Sugestii? :)

#31
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Beta 2: http://ftp.mozilla.o...s/build1/win32/

#32
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008

View Postalexcrist, on 24th August 2011, 18:02, said:

Nu cred ca e intocmai ceva placut, insa fara o reinstalare de browser (+ extensii)... nu vad o alta solutie!  :rolleyes:
O problema asemanatoarea am avut-o din cauza extensiilor - trecand de la ver. 3 prin toate celelalte pana la ver. 6.
Ca exemplu: Awesome Screenshot - nu il tineam in permanenta activat, iar cand il activam... de cele mai multe ori nu functiona (nici daca ii faceam update!). Daca nu verificam in VirtualBox fenomenul... posibil ca as fi cautat si acum solutia!

#33
AXS

AXS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 14.11.2006
Changelog-ul mai detaliat pentru FF 7 beta suna cam asa:

Quote

The latest Mozilla Firefox Beta is now available for testing on Windows, Mac, Linux and Android. This beta includes performance enhancements that improve the browsing experience for users and enable developers to create faster Web apps and websites.
New in Firefox Beta for Windows, Mac and Linux:

    Optimized Memory Use: Reduces memory use and improves performance areas including responsiveness, startup and page load time, even in complex websites and Web apps
    Improved memory management: The Javascript garbage collector works more frequently to free up memory and improve performance when you have many tabs open or keep Firefox running for a long time
    Enhanced Firefox Sync: Your data syncs faster when a bookmark or password is added or changed
    Azure Direct2D for Canvas: Helps Firefox speed up HTML5 Canvas-based animation rendering
    Web timing spec: Enables developers to measure page load time and site navigation so they can identify how to make website performance improvements
    CSS 3 Text-Overflow: ellipsis: Additional way for developers to display CSS 3 text that overflows the layout area
    Telemetry: Install this add-on and opt-in to report browser performance data and help improve future versions of Firefox


#34
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006

View PostGabytzuX08, on 26th August 2011, 19:04, said:

Nu cred ca e intocmai ceva placut, insa fara o reinstalare de browser (+ extensii)... nu vad o alta solutie!  :rolleyes:
Am spus deja că e suficient să creez un nou profil în Firefox și scap de problemă. Însă n-am chef să reinstalez/reconfigurez toate extensiile (lucru ce trebuie făcut pe orice profil nou). Plus că se pune problema de sesiune de lucru, etc... toate trebuind importate pe un nou profil.

Oricum, reinstalarea Firefox nu rezolvă absolut nimic, pentru că o nouă instalare ar folosi același profil.

Aveam nevoie de o sugestie de atac direct a problemei, nu workarounduri gen reinstalări. Spre exemplu, am găsit la un moment dat o extensie cu care se pot configura toate shortcuturile din Firefox, însă din păcate nu mai este compatibilă cu versiunile actuale, deci este inutilă.

#35
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
1. Daca ai facut update de la o versiune la alta la browser/extensii, apoi backup si sincronizare dupa backup... e posibil sa existe scapari pe undeva si in plus depinde si prin ce metoda/soft (eventual) ai ales sa faci backup-ul...

2. Mea culpa, nu am specificat "de la zero" - de aici deduci ca trebuia ras Firefox-ul din toate incheieturile ca si cum nu l-ai fi instalat/folosit pe PC.

3. Din cate afirmai undeva mai sus, problema ti-a aparut de la Memory Fox - vezi ca are doua optiuni: Activate Memory Fox - All Processes si Activate Memory Fox - Browser Only. Pe ambele optiuni iti face figura cu Undo Close Tab?... chiar si daca dai Disable la Memory Fox?
Oricum, e un beta, deci te poti astepta la orice...

#36
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006
1. Nu am făcut niciun fel de backup/sincronizare la nimic, niciodată. Update și-a făcut Firefox singur-singurel, de la o versiune la alta, pe beta channel. La fel, extensiile se actualizează singure, automat.

2. Nici în cazul ăla nu e nevoie de reinstalare, ci doar de ștergerea profilului curent și crearea unuia nou. Cea mai simplă cale e folosirea managerului de profile direct din Firefox.

3. Memory Fox nu îl mai am. L-am ținut câteva zile, nu m-a mulțumit, așa că l-am dezinstalat (asta întâmplându-se, cum ziceam, pe la v5 din câte rețin). Problema persistă.

Mersi de sugestii. Dacă mai ai, le aștept. :)

Sunt destul de sigur că este ceva din setările de profil (ceva setări inaccesibile din interfață, poate nici din about:config), din moment ce pe un profil nou merge. Speram să știe cineva exact ce și cum. Eu am mai avut câteva tentative de a găsi buba (Google + ceva joacă cu fișierele din profil), dar n-am reușit. Probabil voi mai arunca câte un ochi la un moment dat, când n-oi avea ce face. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate