Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

Internet pe mobil GRATUIT

- - - - -
  • Please log in to reply
407 replies to this topic

#361
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,977
  • Înscris: 14.10.2008
In mod sigur si la Slatina trebuie instalata o statie (BTS) suplimentara, e inadmisibil cum poate merge netul mobil ziua.

#362
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,543
  • Înscris: 16.12.2006

View Postdanutz1, on 5th November 2011, 17:31, said:

Salut profesionismul RDS.
Aveam internet pe telefonul fix DigiNet Mobil 1 Asociat gratuit (384 kbps) care figura ca fiind disponibil dar inactiv.
Mi-a spus ca dureaza intre 15 si 30 de minute pana sa activeaza si mi-au cerut un numar de contact sa verifice.
Nici nu am ajuns sa vad daca s-a activat ca au si sunat si intr-adevar este functional acum.

Si asa am ajuns sa am de 3 x internet cu 15 lei:
- internet pe fix - DigiNet Mobil 1 Ascociat - gratuit
- internet pe mobil - DigiNet Mobil 2 Asociat - teoretic 0,01 Euro/MB, practic este gratuit
- internet mobil - DigiNet Mobil 2 - 15 lei

Joi mi-au instalat si DigiTV si asa am pachetul complet de servicii, toate pe infrastructura mobila si satelit cu aproximativ 40 de lei.
bun asa :D

#363
zugu

zugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 16.03.2006
Cum e semnalul 3G la metrou? In statii, intre statii, deloc? Stiu ca au wi-fi in statii, dar aici intreb strict de 3G.

#364
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,543
  • Înscris: 16.12.2006
semnal 3G in majoritatea statiilor de metrou ;)

#365
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Urmeaza etapa a doua a acoperirii la metrou si anume optimizarea semnalului astfel incat sa acopere o parte cat mai mare si din tuneluri.

Edited by danutz1, 07 November 2011 - 16:21.


#366
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003

View Postcatalinman, on 3rd November 2011, 11:17, said:

Singurul cost il reprezinta telefonul (asta daca nu ceri doar sim-ul si folosesti un telefon 3G necodat), la abonamentul 0 telefonul te costa 25 de euro (contract pe 1 an) sau 12 euro (contract pe 2 ani).
Ce telefon se ofera la acesti bani?

#367
zugu

zugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 16.03.2006
Eu o sa-mi portez cat de curand numarul de la Vodafone la RDS, pentru ca oferta asta cu internet gratuit m-a convins.

Vodafone: 500 MB pe luna, preturi care ustura per MB odata ce acesti 500 MB sunt depasiti, iar treaba asta ma costa 4-5 euro pe luna.
RDS: nelimitat si gratuit (primii 5 GB la full speed, daca inteleg bine).

#368
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,543
  • Înscris: 16.12.2006

View PostMasterC, on 8th November 2011, 09:33, said:

Ce telefon se ofera la acesti bani?
ZTE F 101, LG GU 280 sau Samsung C5010.

View Postzugu, on 8th November 2011, 09:52, said:

Eu o sa-mi portez cat de curand numarul de la Vodafone la RDS, pentru ca oferta asta cu internet gratuit m-a convins.

Vodafone: 500 MB pe luna, preturi care ustura per MB odata ce acesti 500 MB sunt depasiti, iar treaba asta ma costa 4-5 euro pe luna.
RDS: nelimitat si gratuit (primii 5 GB la full speed, daca inteleg bine).
exact !

#369
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,624
  • Înscris: 12.02.2008

View Postzugu, on 8th November 2011, 09:52, said:

Eu o sa-mi portez cat de curand numarul de la Vodafone la RDS, pentru ca oferta asta cu internet gratuit m-a convins.

Vodafone: 500 MB pe luna, preturi care ustura per MB odata ce acesti 500 MB sunt depasiti, iar treaba asta ma costa 4-5 euro pe luna.
RDS: nelimitat si gratuit (primii 5 GB la full speed, daca inteleg bine).

"full speed" inseamna cateva sute de kilo amarati

Attached Files



#370
zugu

zugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 16.03.2006

View Postnicu131, on 8th November 2011, 20:53, said:

"full speed" inseamna cateva sute de kilo amarati
Acei "cateva sute de kilo amarati" reprezinta mai mult decat am eu nevoie: un post de radio care merge in background, browsing cu Opera Mini, streaming de pe Google Music Beta si YouTube ocazional. 5 GB or sa ma tina o vreme, sunt pe smartphone, nu pe laptop. Tu cu ce saturezi, sa zic, 500 de kilo pe secunda pe un telefon mobil?

Exista insa o problema: cand se termina cei 5 gigabytes viteza scade la 128 kilobits (adica 16 kilobytes) pe secunda, timp de 30 de zile strict, independent de perioadele de facturare sau datele scadente. Putin, dar tolerabil. Dupa care am din nou 5 GB la dispozitie si tot asa. Asta am aflat-o abia dupa ce am semnat contractul. Chiar si asa, imi convine, pentru ca nu platesc absolut nimic.

Edited by zugu, 09 November 2011 - 14:15.


#371
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postzugu, on 9th November 2011, 14:13, said:

Exista insa o problema: cand se termina cei 5 gigabytes viteza scade la 128 kilobits (adica 16 kilobytes) pe secunda, timp de 30 de zile strict, independent de perioadele de facturare sau datele scadente.
Eu stiu ca viteza de 128 kbps este valabila dupa depasirea traficului dar numai daca aceasta a survenit inainte de cele 30 de zile si doar pana la urmatoarea alocare.
Avand in vedere ca folosesti netul pe mobil ai putine sanse sa-l consumi. Insa ca sa fii mai operativ poti transforma telefonul in modem ai asa vei avea internet mobil pe PC sau laptop ;)

Edited by danutz1, 09 November 2011 - 14:21.


#372
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,624
  • Înscris: 12.02.2008

View Postzugu, on 9th November 2011, 14:13, said:

Acei "cateva sute de kilo amarati" reprezinta mai mult decat am eu nevoie: un post de radio care merge in background, browsing cu Opera Mini, streaming de pe Google Music Beta si YouTube ocazional. 5 GB or sa ma tina o vreme, sunt pe smartphone, nu pe laptop. Tu cu ce saturezi, sa zic, 500 de kilo pe secunda pe un telefon mobil?

Exista insa o problema: cand se termina cei 5 gigabytes viteza scade la 128 kilobits (adica 16 kilobytes) pe secunda, timp de 30 de zile strict, independent de perioadele de facturare sau datele scadente. Putin, dar tolerabil. Dupa care am din nou 5 GB la dispozitie si tot asa. Asta am aflat-o abia dupa ce am semnat contractul. Chiar si asa, imi convine, pentru ca nu platesc absolut nimic.


sa nu ai asteptari prea mari
cate odata merge si cu 100 de kilo, incerci de 10 ori sa te conectezi si de-abia se conecteaza
din 5 giga, consum 500 de mega asa ca reclama cu "pana la 7,2 mega" e vrajeala (cica nu duce reteaua)
dar e moca si daca ai rabdare merge si asa

#373
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005
Mai nasol e seara cind primesti, Connecting Failed, Network Connection Error, There was a problem connecting you to...etc
:ack:

#374
zugu

zugu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 16.03.2006

View Postnicu131, on 9th November 2011, 17:32, said:

sa nu ai asteptari prea mari
cate odata merge si cu 100 de kilo, incerci de 10 ori sa te conectezi si de-abia se conecteaza
din 5 giga, consum 500 de mega asa ca reclama cu "pana la 7,2 mega" e vrajeala (cica nu duce reteaua)
dar e moca si daca ai rabdare merge si asa
100 de kilo e OK, internetul asta il folosesc exclusiv pe smartphone, nu pe vreun laptop. Si asta cu conectatul cum e? Am inteles ca e semnal 3G peste tot prin Bucuresti, nu e nevoie sa ma conectez manual. Cred ca vorbesti de stick usb sau wi-fi. Cat despre 7,2 mega, la mine e cel mult 3,6 mega, ca am abonament de internet rezidential din ala de 29 de lei, nu de 39.

Edited by zugu, 12 November 2011 - 21:06.


#375
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,543
  • Înscris: 16.12.2006
chiar daca ai net FL 1 de 29 de lei pe netul mobil vei avea viteza de 7.2 Mbps ;)

#376
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,977
  • Înscris: 14.10.2008
Pe hartie, eu sunt ferm convins ca in veci nu vad 7,2 download pe stick. 2,96 cu Targu-Jiu si 2,80 cu Brasovul acum, upload in jur de 1,70-1,74.

#377
sorrell

sorrell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 26.10.2008
Digi.mobil - mort in petrosani.

#378
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Am incercat o varianta mai comoda de a avea internet mobil fara stick.

Dupa ce am activat internetul pe mobil, am conectat mobilul la laptop prin cablu de date.
O varianta ineficienta din doua motive:
- acumulatorul nu se incarca corespunzator si se poate uza (se simte la durata in stand by)
- incomod prin necesitatea de a avea permanent cu tine cablul de date.

Solutia care am incercat-o consta in urmatoarele:
- un adaptor bluetooth comandat de pe net cu 20 de lei
- un telefon mobil cu bluetooth folosit pe post de modem (dual-sim in cazul meu)

Se introduce adaptorul in portul USB apoi se conecteaza laptopul la mobil cu ajutorul aplicatiei de conectare (Samsung Kies).
Se foloseste aceeasi conexiune ca si in cazul conectarii prin cablu de date, numarul de acces fiind *99#.

Rezultatul:
[ http://speedtest.net/result/1631399528.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ping foarte bun, diferenta insesizabila la browsing fata de modem sau conectat prin cablu de date.
Telefonul se poate folosi in acest timp fara probleme pentru a apela si a fi apelat.
Se poate trece de pe SIM 1 pe SIM 2 fara deconectare. Asta chiar mi-a placut.
Ai IP fix la reconectare astfel ca nu e nevoie de reautentificare pe forum ;)

In felul acesta cu aproximativ 25 de lei ai de 4 ori internet:
- internet mobil prin modem USB (SIM 1 de date) - Digi Net Mobil 2
- internet mobil prin telefonul fix (SIM 2 de date si voce) - Digi Net Mobil 1 Asociat
- internet mobil prin telefonul mobil (SIM 3 de date si voce) - Digi Net Mobil 2 Asociat
- internet pe mobil (SIM 3 de date si voce) - Digi Net Mobil 2 Asociat

Mai multe tipuri de internet nu exista, altfel sigur erau disponibile si la RDS :lol:
Nu am mai luat in calcul internetul prin Wi-Fi, la cate variante sunt disponibile, inca una e aproape inutila.

Edited by danutz1, 05 December 2011 - 20:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate