Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...
 

Intrebare inchidere termopane

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Se poate regla de undeva ca termopanul sa inchida mai bine ?

#2
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
da, se poate. Vezi ca pe latura cu mecanismul de inchidere, cea verticala exista unul/doua suruburi (nu mai stiu exact). Sunt cu cap excentric, prin rotire in ambele sensuri se produce departarea/apropierea ferestrei mobile de toc. In prealabil, verifica garnitura (chederul) sa fie in perfecta stare. Daca este, verifica in felul urmator pentru toate laturile: cu o coala de hartie A4 pusa intre geam si toc, inchizi geamul si apoi tragi de coala spre tine; daca coala se trage foarte usor, insurubezi/desurubezi pana coala se trage mai greu, fara sa se rupa. Daca coala se rupe, geamul e prea "strans", trebuie "departat".
Ca o recomandare, reglajul e bine sa-l faci de 2 ori pe an, pentru vara si iarna, chederul se dilata la cald si se contracta la frig.

Edited by altuser09, 26 July 2011 - 12:20.


#3
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Multumesc :)

#4
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Tzapa: sint rotunde :(. Apropo toate termopanele din cele 3 camere pica testul cu hartia...

Attached Files


Edited by Remicade, 26 July 2011 - 18:15.


#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

View PostRemicade, on 26th July 2011, 19:07, said:

Tzapa: sint rotunde :(. Apropo toate termopanele din cele 3 camere pica testul cu hartia...
Nu o spun ca sa contrazic dar la mine in casa am si cu 3 si cu 5 camere, sunt Trocal. Am facut testul cu hartia si reglajul, este in regula. In privinta capetelor suruburilor, ai dreptate, sunt rotunde( nu am spus ca sunt ovale, patrate, etc); gaura de pe capul suruburilor e excentrica, nu e in centru, banuiesc ca este asa pentru a se putea vedea sensul de "strangere" a inchiderii.
Mentionez ca nu am nici o legatura cu cei care monteaza termopane, informatiile le am de pe internet si am considerat ca e bine sa le mai stie si altii, nu are rost sa cheltuim bani pe chestii simple pe care le putem rezolva usor si noi insine.
Atat am avut de spus, o seara placuta!

#6
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Termopanele de pe balcon sint exact cum ai spus se pot regla usor dar astea ma depasesc probabil suruburile sint in partea de jos ?

#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Le-am gasit sint situate pe latura de jos si pe cea de sus.

#8
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Nu le-am mai reglat pentru ca dupa ce m-am mai documentat e ok asa cum sint, trebuie sa fie o circulatie a vaporilor de apa altfel apare condensul si mucegaiul. La camera mica unde sint stranse foarte bine dimineata am baltoaca pe toc, mai nou nu le strang total.

#9
toteudinnou

toteudinnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 06.03.2010

View Postaltuser09, on 26th July 2011, 13:19, said:

Ca o recomandare, reglajul e bine sa-l faci de 2 ori pe an, pentru vara si iarna, chederul se dilata la cald si se contracta la frig.

PVC-ul se dilata, nu chederul!

View PostRemicade, on 26th July 2011, 19:07, said:

Apropo toate termopanele din cele 3 camere pica testul cu hartia...


Incearca testul cu hartia si pe partea cu balamalele! Dar foloseste o bancnota!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate