Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 

exista sanse ca, in viitor, lumea sa migreze exponential la solutii FOSS ?

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#37
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Ceva despre Mac OS X Server
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EFIF2496Br0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
$995 + un numar nelimitat de clienti.
Ce are de oferit Microsoft?

#38
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Bogdan nu ai inteles nimic.
Tu nu vorbesti acolo de middleware, vorbesti de alte categorii de utilizatori.
Incearca sa deosebesti utilizatorii de midleware.

@JJackFLASH fain.
Si cand te gandesti ca MAC foloseste un kernel FreeBSD. :)

Edited by Fratello_2007, 09 August 2011 - 06:31.


#39
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003

View PostJJackFLASH, on 9th August 2011, 00:37, said:

Mac OS X Server
Daca analizam ce ofera constatam ca avem deja in solutiile free aceleasi povesti.
Parca Java era deprecated la ei iar acum e centrul web-ului :D

View PostJJackFLASH, on 9th August 2011, 00:37, said:

Ce are de oferit Microsoft?
Tot ce are si acum. Vrem sau nu, el stie ce-l mentine in top: programatorii. Si indirect multimea de aplicatii produse. Pentru ca MS ofera solutii ce atrage acesti oameni (mai experimentati sau nu, toti produc cate ceva) pe platforma sa prin IDE, limbaj, framework, documentatie, exemple si toate in forma accesibila.
SQL Server, ASP.NET & Visual Studio la pretul oferit sunt motive suficiente sa mentina serverele Windows in actualitate. Nu fac apologia MS dar fata de restul el stie marketing si asta nu o putem nega.

Edited by neagu_laurentiu, 09 August 2011 - 06:56.


#40
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Libertatea nu are nevoie de marketing.
Nu o alegi pt. ca ti-o dicteaza o reclama sau cineva.
Iar daca vrei sa spui ca cei  de la Apple nu stiu sa faca marketing chiar te inseli.
Inertia a facut ca Windows sa fie cel mai folosit OS.
Celelalte aspecte lasa de dorit pt. ca nu e un OS prea grozav.

Edited by Fratello_2007, 09 August 2011 - 06:58.


#41
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003
Crezi ca mai conteaza parerea mea sau a ta ? Realitatea e cruda.
Pana la urma noi sutem multumiti cu alegerile noastre insa nu facem parte din "multime".

#42
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Cine a zis ca vrea sa faca parte din multime?
Imi traiesc viata destul de bine fara sa fac parte din "multime".
Si prefer sa fiu mai aparte, nu vreau sa fiu un simplu user sau o simpla cifra.
Eu vreau sa fiu liber si sa fac ce vreau si sa nu fiu dependent de un produs anume.
Software-ul proprietar e un cancer fie ca multora le place sau nu.

#43
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View PostFratello_2007, on 9th August 2011, 07:17, said:

Si cand te gandesti ca MAC foloseste un kernel FreeBSD. :)
Kernelul folosit de Mac OS X este XNU ( X is not Unix ), care conține cod din kernelul Mach,  elaborat la Universitatea Karnegie Mellon, dar până la urmă tot de origine BSD este și acela.

Eu am vrut să atrag atenția asupra faptului, că în anul 1999, Apple avea o ofertă mai serioasă
decât Microsoft .

#44
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Stiu.
Ideea e ca sunt multe solutii la cele utilizate in draci astazi.
Si multe din ele sunt mai bune decat ceea ce folosesc marea majoritate.
Ideea e ca inertia isi spune cuvantul, omul are o gandire de turma.
Si asta a fost demonstrat stiintific.
De obicei solutiile alternative sunt incercate din curiozitate si nu pt. ca ar fi mai bune.
De cele mai multe ori curiozitate nu ii face sa inteleaga concepte, sa fie mai deschisi si sa iasa din turma.


PS: Incearca sa spui unui utilizator care foloseste motorul de cautare google ca mai exista alternative. Incearca sa il faci sa isi schimbe motorul de cautare. Incearca sa le schimbi browserul pe care il folosesc cu alt browser. Si exemple se mai gasesc.
Foarte multi sunt reticenti daca te atingi de jucariile lor. Dar daca in grupul lor prietenii au facebook atunci isi vor face si ei cont acolo. Ca doar spiritul de turma asa functioneaza.

Edited by Fratello_2007, 09 August 2011 - 07:48.


#45
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
Mare dreptate ai in ceea ce spui!
Insa... daca Linux-ul ar fi mai usor de instalat/configurat, mai la indemana, a si sa nu uit sa adaug si jocurile pentru impatimiti (sa nu ii exclud), mai rapid in utilizare in asa fel incat sa faca fata necesitatilor fiecarui user oarecare ca sa zic asa intr-un timp cat mai scurt posibil, crezi ca nu s-ar sparge turma?

Pentru a-mi satisface o mica curiozitate... am intrebat cativa colegi, amici, prieteni, etc... ce parere au despre Linux si raspunsurile nu au intarziat sa vina. Unii decat au auzit de el, altii ziceau ca e ok, ca sunt feriti de virusi asa cum NU se intampla pe "ferestrele lui Bill" (chiar si cu antivirus sau o suita), unii merg pe dualboot - in mare parte Ubuntu, altii ca l-au incercat - li s-a parut complicat -... si au revenit la "marfa lui Bill" pentru ca nu au timp de pierdut prin documentatii. Amazing!!!
Vine si partea buna: important e ca au auzit, ca au incercat chiar si din curiozitate, fie il folosesc din cand in cand sau sunt in stadiul de acomodare (totusi e ceva, nu?!... dar prea putini).

Pana aici ar fi cum ar fi, insa e foarte greu sa le schimbi mentalitatea... Sanse slabe sa-i desparti de turma, nu?
Daca asa s-au obisnuit (daca altu isi trage o prostie tre sa o aibe si el - prostia e contagioasa), se incapataneaza si nu le poti da in cap sa renunte la Internet Explorer, Google, Outlook Express, Winamp, Yahoo Messenger (unii maniaci la jocuri), chiar si Hi5 daca tot vorbesti de socializare, cum mai pot juca ei nu's ce joc in retea si exemplele pot continua.

O cauza: daca unii dintre copii (mai mult sau mai putin) vad ca parintii lor folosec "ferestre" la serviciu si tot felul de aplicatii... probabil ei le ia de/drep bune. In unele cazuri, chiar daca rasnita lor de acasa nu suporta "ultima aparitie de ferestre", ei se incapataneaza sa faca pe dracu in patru sa o aiba (ca doar tre sa tina pasul cu turma), altfel sar in capul parintilor.

#46
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007

Quote

Insa... daca Linux-ul ar fi mai usor de instalat/configurat, mai la indemana,
Ubuntu, Linux Mint, PCLInuxOS etc sunt extrem de usor de utilizat si la indemana.

Quote

altii ca l-au incercat - li s-a parut complicat -... si au revenit la "marfa lui Bill" pentru ca nu au timp de pierdut prin documentatii. Amazing!!!
Si pt. Windows s-au aplicat aceleasi metode doar ca s-a uitat asta. Oamenii uita tare usor.

Mai departe ai dezvoltat ceea ce am spus si eu.
Si cum am spus e greu sa schimbi mentalitati.
Eu unul deja m-am lasat pagubas. De ceva vreme voiam sa il fac pe unul sa incerce si alternativele.
I-am povestit o gramada de avantaje, i-am facut DVD-uri moka cu distributii linux.
Din pacate rezultatul e ZERO.
Imi pare rau ca e asa dar mentalitatea se schimba greu, iar de la o varsta nu mai merge schimbata.
Incercati sa va invatati copilasii de mici cu linux.

Imi pare bine totusi ca linux are un segment mare din piata de servere si mobile.
Imi pare bine ca totusi se dezvolta mai rapid ca acum 15 ani, ca participa mai multi la dezvoltarea lui.

Eu oricum o sa raman unul dintre cei care vor incerca sa ramana cat mai open-source.

Edited by Fratello_2007, 10 August 2011 - 05:50.


#47
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006

View PostGabytzuX08, on 10th August 2011, 01:38, said:

Insa... daca Linux-ul ar fi mai usor de instalat/configurat, mai la indemana, a si sa nu uit sa adaug si jocurile pentru impatimiti (sa nu ii exclud), mai rapid in utilizare in asa fel incat sa faca fata necesitatilor fiecarui user oarecare ca sa zic asa intr-un timp cat mai scurt posibil, crezi ca nu s-ar sparge turma?

Vezi aici:

http://forum.softped...t...36&start=36

ce s-a raspuns la

Quote

PS: am eu un feeling ca din cele 4 ore...vre-o trei a durat cu win-ul


Dar totusi turma nu se sparge.
Cat despre jocuri...sunt destule si pe linux, numai ca e greu sa te lupti cu politica agresiva comerciala a marilor producatori. Si mai sunt si fenomene de stergere a creierului in masa, gen Metin....din pacate asta e.

#48
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
@ear1976 nici nu trebuie sa ne pese de altii.
Ar trebui sa ne pese doar de noi.
Dar uite ca mie mi-a pasat si poate imi mai pasa, desi nu ar trebui.
Cand iti pasa esti inteles gresit de cele mai multe ori.

#49
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Nu e neaparat vorba despre sa iti pese....dar, turma ne afecteaza, chit ca o ignoram sau nu. Stii vorba aia cu somnul ratiunii.....
Asa ca...daca macar unu'-doi reusim sa rupem de turma, tot e bine.
Altfel...asi fi lasat-o si eu moarta de mult.
La urma urmei nu ne obliga nimeni sa postam pe aici sa ajutam pe unul-altul (fiecare in stilul nostru caracteristic)...dar, cateodata se mai gaseste cate unul care spune 'multumesc' si pentru mine e suficient.

Edited by ear1976, 10 August 2011 - 10:02.


#50
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Si mie imi ajunge cate un multumesc.
Dar primesc si multe injurii.
Daca ar fi sa le pun in balanta un taler sigur ar cobor mai mult.

Edited by Fratello_2007, 10 August 2011 - 11:10.


#51
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006

View PostFratello_2007, on 10th August 2011, 12:09, said:

Dar primesc si multe injurii.

Alea sunt sarea si piperul :)

#52
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008

Quote

Ubuntu, Linux Mint, PCLInuxOS etc sunt extrem de usor de utilizat si la indemana.
Adevarat, pentru cine a mai avut tangenta, pentru cine e pasionat, pentru cine mai cunoaste Linux cat de cat, nu e cazul tau, dar nu neaparat pentru cei care au parte de primul contact... si aici ma refer la termeni, aplicatii (nu sunt acomodati cu denumirile), s.a.m.d... sa amintesc si de terminal.  :rolleyes:

Quote

Vazut, citit!  :OK:

Edited by GabytzuX08, 10 August 2011 - 20:26.


#53
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Eu am inceput prin 2002-2003.
Chiar te rog sa te gandesti cum era acum 8 ani.
Aveam ce are generatia asta pe linux?
Era asa de usor de manuit un linux pe vremea aia?
Eu nu am facut facultate in domeniu.

Ce spui tu e abureala. Asta patesti pe orice OS.
Ca doar nu te nasti invatat.

#54
GabytzuX08

GabytzuX08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,779
  • Înscris: 26.02.2008
E realitate, nu abureala! Nimeni nu s-a nascut invatat din pacate.
Eu am inceput prin anii 1995-1998, stiu cum era si ce batai de cap aveam atunci, mi s-a parut mult mai simpla o instalare de Windows 95 comparativ cu Slackware sau Red Had (doar astea le foloseam pe atunci) - la inceputul inceputului.  :lol:
Adevarul e ca ai un avantaj in plus daca faci parte dintr-un grup oarecare (idei/pareri mai multe), pe cand de unul singur e mai complicat.
Totusi am un mare regret: daca stiam ce o sa fac la facultate (chiar pe profil) mai bine ma apucam de altceva, nu de alta, dar tot ce am invatat stiu din reviste, carti de pe la biblioteca, mai furand cu un ochi meserie de la altii mai in varsta sau mai cunoscatori.
Acum chiar si cu avantajele pe care le are generatia asta... la ce folos?... si readucem discutia la turma.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate