Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...
 Pret zugravit

Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.
 Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 

exista sanse ca, in viitor, lumea sa migreze exponential la solutii FOSS ?

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#1
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
exista persoane care spun ca numai e mult pana cand oamenii, business-urile, corporatiile, guvernele, scolile si universitatile vor incepe sa utilizeze os si software free si open-source

voi ce parere aveti ? poate peste cativa ani, din ce in ce mai multi vor prefera linux in loc de windows, open/libre office in loc de MS Office, fotografii vor prefera GIMP in loc de Photoshop, graficienii si animatorii vor prefera blender in loc de 3dsmax, maya si cinema 4d

poate studio-urile de editare video vor prefera VLMC (dupa ce se mai dezvolta) daca cu VLMC vor obtine acelasi rezultat ca si cu Premiere Pro, Final Cut Pro si Avid Media Composer...

poate nu va mai exista monopol pe piata SO (win, mac) si a browserelor (ie, safari)

poate vor produce distro-uri de linux pt smartphone-uri si ebook reader-e, iar smatphone-urile vor avea un astfel de distro preinstalat, si nu Windows Phone, iOS sau Android

poate tot mai multe ziare si reviste, vor fi facute in Scribus si nu in InDesign, sau poate vor fi inlocuite de bloguri si situri web

Edited by CTU99, 21 July 2011 - 03:18.


#2
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Zvonuri sunt multe. Unele vin din nestiinta, altele din speranta, altele din rea-vointa...si tot asa.
Daca asi fi sa spun ca ceva e cert...cert este ca tehnologia evolueaza rapid (ne aflam in plin puseu si era inevitabil) si totul este ceata la mal pentru omul obisnuit.
In ce directie vor evolua lucrurile...e prea devreme sa tragem o concluzie. Se stiu cateva tendinte generale - cloud, multiplatforma micromoale, multiplatforma google, tableturi, vedem cu ce vor contracara sony si samsung. (samsung cel putin buchiseste la 3D si OLEO...sony nu prea isi mai revine din pumni). Canonical incearca sa implementeze cate un pic din toate si nu ii iese nimic. Marul e si el confuz, a scos tableta cea mai cool...si momentan s-a blocat. Nokia...e pe colea, momentan cu bill. Ca sa nu plateasca 15 dolari lui bill pentru orice telefon vandut daca ar pune android.

In rest...putem doar sa barfim, asa ca ar fi mai mult un subiect de cafepedia.
Nici tu nu ai somn? Vezi ca e un politist cu explozie intarziata pe HBO comedy, cu Leslie Nielsen (RIP) - imi place filmul asta de numa numa, chit ca l-am vazit pe 1000 ori

Edited by ear1976, 21 July 2011 - 03:08.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCTU99, on 21st July 2011, 03:51, said:

numai e mult pana cand oamenii, business-urile, corporatiile, guvernele, scolile si universitatile vor incepe sa utilizeze os si software free si open-source
Si astazi e utilizat daca ne gandim la piata serverelor (cu toate serviciile sale).
In rest fiecare dupa nevoi, cunostinte, preferinte, bani, mofturi etc.

#4
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007

View PostCTU99, on 21st July 2011, 03:51, said:

exista persoane care spun ca numai e mult pana cand oamenii, business-urile, corporatiile, guvernele, scolile si universitatile vor incepe sa utilizeze os si software free si open-source
exista:  business-urile, corporatiile, guvernele, scolile si universitatile
voi ce parere aveti ? poate peste cativa ani, din ce in ce mai multi vor prefera linux in loc de windows, open/libre office in loc de MS Office, fotografii vor prefera GIMP in loc de Photoshop, graficienii si animatorii vor prefera blender in loc de 3dsmax, maya si cinema 4d
linux e un kernel, atat si e folosit la scara larga dar nu ne dam noi seama. Aproape orice router cumparat are linux pe el. Internetul e zidit pe servere linux. Exista N dispozitive care folosesc linux: TV-uri, playere multimedia etc
poate studio-urile de editare video vor prefera VLMC (dupa ce se mai dezvolta) daca cu VLMC vor obtine acelasi rezultat ca si cu Premiere Pro, Final Cut Pro si Avid Media Composer...
Cineva le va folosi chiar daca nu vor fi in top
poate nu va mai exista monopol pe piata SO (win, mac) si a browserelor (ie, safari)
Imi pare rau sa te anunt dar de monopol nu o sa scapam niciodata. daca nu e MS va fi Google sau altul. Deci monopol tot va fi.
poate vor produce distro-uri de linux pt smartphone-uri si ebook reader-e, iar smatphone-urile vor avea un astfel de distro preinstalat, si nu Windows Phone, iOS sau Android
sunt astfel de sisteme pt. smrtphon-uri: WebOS, meego etc. Android are la baza tot kernelul linux, deci intra si el
poate tot mai multe ziare si reviste, vor fi facute in Scribus si nu in InDesign, sau poate vor fi inlocuite de bloguri si situri web
sunt ziare si reviste care sunt realizate prin folosirea de soft open-source. In afara sunt, in tara habar nu am.

Nu stiu de ce pui intrebarile astea, linux are o cota mica din piata desktop, dar in rest e majoritar.
Partea de desktop nu e singura categorie care conteaza, eu spun ca e exact categoria care conteaza mai putin.
Sunt utilizatori de linux pe care ii doar in dos ce OS au pe partea de desktop.
Mai toti dau vina, sau lauda un OS pt. capacitatile unor aplicatii auxiliare.
OS-ul e doar o platforma pt. aplicatiile ce sunt rulate pe acel PC.
Si nu, nu "MAC stie sa vorbeasca" asa cum o sa gasesti un topic pe forumul  MAC.
Windows, MAC, GNU/Linux = platforme pt. aplicatiile ce sunt rulate pe PC.
Ele nu fac nimic special, fara aplicatii utile oricare dintre OS-uri sunt perfect inutile.

Edited by Fratello_2007, 21 July 2011 - 06:29.


#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,798
  • Înscris: 06.09.2004

View PostCTU99, on 21st July 2011, 03:51, said:

exista persoane care spun ca numai e mult pana cand oamenii, business-urile, corporatiile, guvernele, scolile si universitatile vor incepe sa utilizeze os si software free si open-source
slabe sanse. problema cu software-ul free/open source este suportul. un guvern, o corporatie, nu sta sa caute solutii pe forumuri. prefera sa plateasca bani grei pe un sla clar stabilit cu producatorul. si mi se pare absolut normal. e posibil sa creasca cota pe piata pe partea de home user, dar doar atat. persoanele care spun ce ai scris tu mai sus sunt imbecile si nu inteleg ce se intampla in jurul lor.

View PostCTU99, on 21st July 2011, 03:51, said:

poate nu va mai exista monopol pe piata SO (win, mac) si a browserelor (ie, safari)

...smatphone-urile vor avea un astfel de distro preinstalat...
pune-ti putina ordine in idei. un astfel de distro preinstalat inseamna fix monopol, adica ce incercai sa combati in paragraful anterior.

#6
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007

Quote

slabe sanse. problema cu software-ul free/open source este suportul. un guvern, o corporatie, nu sta sa caute solutii pe forumuri. prefera sa plateasca bani grei pe un sla clar stabilit cu producatorul. si mi se pare absolut normal. e posibil sa creasca cota pe piata pe partea de home user, dar doar atat. persoanele care spun ce ai scris tu mai sus sunt imbecile si nu inteleg ce se intampla in jurul lor.
Cred ca tu ai uitat de Red-Hat, Novell, Oracle si Canonical.
Sigur astea nu ofera suport platit?

Quote

e posibil sa creasca cota pe piata pe partea de home user, dar doar atat.
Nu mai vorbi din auzite.
Am spus destul de clar ca linux e majoritar peste tot mai putin pe partea de desktop.
Majoritatea business-urilor si corporatiilor, folosesc linux.
RHEL are o cota de peste 60% din piata midleware.

Edited by Fratello_2007, 21 July 2011 - 08:33.


#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,798
  • Înscris: 06.09.2004
nu ne intelegem. este adevarat, rhel este open source si infrastructura interna a oracle, de ex (pe care o cunosc destul de bine) este construita pe rhel. DAR - si aici vine un mare dar - oracle plateste sume mari de bani pt suport. vezi tu, cheltuielile mari cu un sistem de operare sau o aplicatie nu vin din costul propriu-zis al aplicatiei, ci din contractele de suport. si pana la urma mi-e egal daca platesc 200 de euro pe un windows, dar am suport gratuit - sau iau sistemul de operare gratis, dar platesc 100 de euro/an pe suport.
ce incercam sa zic este ca nu cred ca in viitorul apropiat sa vedem corporatii sau guverne care sa foloseasca sisteme in totalitate gratis. si pt care sa-si faca suportul numai intern.

#8
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007

Quote

oracle plateste sume mari de bani pt suport.
Nu, Oracle fura ceea ce face Red-Hat. Din cate stiu nu au platit nimic catre Red-Hat.
Oracle e competitor pt. Red-Hat. Red-Hat distribuie patch-uri acum doar clientilor lui.

Quote

si pana la urma mi-e egal daca platesc 200 de euro pe un windows, dar am suport gratuit - sau iau sistemul de operare gratis, dar platesc 100 de euro/an pe suport.
MS parca cere o carca de bani nu 200 E pt. partea de business. 200 E dai dac esti Home user.
Cand e vorba de corporatii pretul e colosal.
Si in midleware mai toaoa lumea foloseste produsele companiilor enumerate de mine.
De ce?
E vorba de suport, e vorba de pret, e vorba de securitate, e vorba de configurabilitate etc.
Cine vrea JBoss, Oracle DB etc va pune un server de linux sa isi faca treaba nu Windows.
Acolo unde Windowsul sta mult mai prost.

Daca nu crezi ca RHEL detine ~60% din midleware atunci poti sa faci o cautare cu google.

Nu am inteles ce vrei sa demonstrezi.
Ca Windows e cel mai tare sau ce?
Windows e majoritar doar pe parte de desktop, atat.
Indiferent ca accepti asta sau nu. Asta e adevarul si nu il vei schimba tu indiferent de posturile pe caer le vei face.

Edited by Fratello_2007, 21 July 2011 - 09:17.


#9
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006

View PostFratello_2007, on 21st July 2011, 10:15, said:

Windows e majoritar doar pe parte de desktop, atat.

Asta se va schimba curand. Nu in sensul asteptat de multi...ci pur si simplu  se va schimba conceptul de desktop. In cam 2-3 ani o sa inceapa....pana intelege toata lumea e posibil sa dureze mai mult un pic..

(de fapt a inceput de ceva vreme...dar...shhhh).

Edited by ear1976, 21 July 2011 - 09:24.


#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,798
  • Înscris: 06.09.2004

View PostFratello_2007, on 21st July 2011, 10:15, said:

Nu, Oracle fura ceea ce face Red-Hat. Din cate stiu nu au platit nimic catre Red-Hat.
Oracle e competitor pt. Red-Hat. Red-Hat distribuie patch-uri acum doar clientilor lui.
aici pur si simplu te inseli. nu bag mana in foc acum, dar in trecut oracle a platit sume consistente pt suport. competitor a devenit de-abia recent, ce-i drept acum solaris-ul se numeste oracle solaris, in fine...

View PostFratello_2007, on 21st July 2011, 10:15, said:

Daca nu crezi ca RHEL detine ~60% din midleware atunci poti sa faci o cautare cu google.
off, nu te inflama asa, nu te-am contrazis nicaieri   :)   si asta pt ca pur si simplu nu stiu ce cota de piata are rhel. daca spui tu ca e 60%, asa o fi  :)

View PostFratello_2007, on 21st July 2011, 10:15, said:

Windows e majoritar doar pe parte de desktop, atat.
Indiferent ca accepti asta sau nu. Asta e adevarul si nu il vei schimba tu indiferent de posturile pe caer le vei face.
asa, si? iar te-ai luat la lupta cu morile de vant, n-am sustinut nicaieri altceva. ce accept eu sau cate posturi fac e irelevant si off-topic. iar adevarul... deh, ala e subiectiv   :)

View PostFratello_2007, on 21st July 2011, 10:15, said:

Nu am inteles ce vrei sa demonstrezi.
vreau sa demonstrez un singur lucru - cu care sa raspund la intrebarea din titlu. nu cred ca este posibil ca un guvern sau o corporatie sa ajunga sa foloseasca o solutie in totalitate free. aici intrand o/s-ul SI suportul (curent - instalare, configurare, etc si viitor - patchuri, update-uri, upgrade-uri).
te rog nu mai citi printre randuri - ajungi sa interpretezi total diferit fata de ce am vrut eu sa spun.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003
Stiu ca foarte multi platesc sa fie asigurati la aspectul "suport". Dar cati il si folosesc ?

#12
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009

View Postear1976, on 21st July 2011, 10:23, said:

Asta se va schimba curand. Nu in sensul asteptat de multi...ci pur si simplu  se va schimba conceptul de desktop. In cam 2-3 ani o sa inceapa....pana intelege toata lumea e posibil sa dureze mai mult un pic..

(de fapt a inceput de ceva vreme...dar...shhhh).

Pana cand linux nu ar o cota de piata care sa determine programatorii si investitorii sa isi faca treaba si pe aceasta platforma, visam degeaba. :sadwalk: Ce mi-ar placea mie sa am toate pc-urile de la serviciu pe linux in loc de windows. Ce usor s-ar face mentenanta :sadwalk:

View Postneagu_laurentiu, on 21st July 2011, 11:09, said:

Stiu ca foarte multi platesc sa fie asigurati la aspectul "suport". Dar cati il si folosesc ?

Putini, dar macar ai pe cine sa tragi de maneca in caz de apare ceva.



Apropo de asta. Luna trecuta a fost nevoie sa se cumpere in firma niste laptopuri ieftine de omorat. Dansele au venit fara sistem de operare, ca urmare, s-au luat si licente pentru MS Win 7 Pro OEM. Ok. Se pun baietii la treaba, se instaleaza windows-urile (aveau sp1 inclus (yeeeei)) si sa bagam serial number. Nu-l recunoaste. Ne uitam mai atent: cd-uri de Pro, licente de Home :rant: Evident ca a trebuit sa le returnam pe toate si sa asteptam inca o zi pana au venit unele mai normale. PS: toate cd-urile erau sigilate. Oricum, macar aveam suport. :lol:

#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,798
  • Înscris: 06.09.2004

View Postneagu_laurentiu, on 21st July 2011, 11:09, said:

Stiu ca foarte multi platesc sa fie asigurati la aspectul "suport". Dar cati il si folosesc ?

eu am o medie de 5 cazuri deschise zilnic la oracle. inclusiv probleme h/w, ce-i drept. oare unde ar fi fost firma in care lucrez, daca ar fi mers pe solutii total gratis?  :)
cel mai important pana la urma este sa-l ai, dar sa NU il folosesti... pe acelasi principiu cu cablul de siguranta de la lift  :)

#14
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
@born2lose
Are rost sa iti explic ca acele corporatii folosesc si linux pe langa Windows?
Are rost sa spun ca partea de servere e tot pe linux, chiar daca Workstation-urile sunt pe windows?

Quote

Stiu ca foarte multi platesc sa fie asigurati la aspectul "suport". Dar cati il si folosesc ?
Foarte putini pt. ca majoritatea au un ceva geeks care se ocupa de serverele alea.
Si respectivii nu cauta raspunsuri pe forumuri, aia stiu sa se descurce si sa faca treaba.

Vezi popularitate CentOS.

Edited by Fratello_2007, 21 July 2011 - 10:38.


#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,641
  • Înscris: 30.07.2003

View PostFratello_2007, on 21st July 2011, 11:37, said:

Foarte putini pt. ca majoritatea au un ceva geeks care se ocupa de serverele alea.
Asta am constatat si eu...
Iar pana la urma atit producatorii ce ofera suport platit cat si cei care nu o fac tot rezolva problema cand e la ei in bucatarie. Restul de probleme le rezolva angajatul.

Edited by neagu_laurentiu, 21 July 2011 - 10:43.


#16
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Dar uite ca iar ma lovesc de concepte tembele.
Multi nu inteleg ca OS-ul e doar o platforma pt. aplicatiile pe care el rulezi.
Iar problmele de cele mai multe ori vin de al acele aplicatii si mai putin de la OS.

#17
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,798
  • Înscris: 06.09.2004

View PostFratello_2007, on 21st July 2011, 11:37, said:

@born2lose
Are rost sa iti explic ca acele corporatii folosesc si linux pe langa Windows?
Are rost sa spun ca partea de servere e tot pe linux, chiar daca Workstation-urile sunt pe windows?

mai omule, ce tot ai cu windows-ul ala? unde vezi tu in posturile mele cuvantul windows?   :)

#18
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Mda..
Ai chef sa ma enervezi sau ce?
Tu postezi pe aici niste lucruri false iar acum ma iei ca nu ai scris cuvantul windows.
Chiar nu am inteles ce vrei tu sa demonstrezi.
Oricum topicul e inutil si nu face altceva decat sa produca flame si war.

Ai chef de flame and war?
Eu nu.

Eu zic ca s-au spus destule pareri pe aici. Fiecare a concluzionat ce a vrut. Nu ramane decat sa dam uitarii topicul asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate