Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

cooler laptop

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
39 răspunsuri în acest subiect

#19
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.715
  • Înscris: 20.03.2011
al meu sta in idle la 24 grade. maxim nu a trecut de 60 la editare video.
vezi ce poti imbunatatii la racirea aia. gen guma termala intre procesor si radiator... daca trage aer de dedesupt eu recomand sa il ridici de spate.

#20
Valentin_

Valentin_

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 363
  • Înscris: 11.08.2008
Eu iti recomand acest cooler , am avut si unul mai ieftin ca acesta ,dar nu a facut fata laptop-ului meu care se incingea destul de tare  , se simtea tastatura foarte calda mai ales in partea din stanga , mentionez ca eu il folosesc pentru editare foto si am un Dell Studio 15.

#21
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.474
  • Înscris: 24.12.2009
acum am facut citirea, am 85-90C asta in idle!!! cred ca il inchid acum ca sa nu-l prajesc de tot  :death:  avand in vedere ca la inceput functiona ok, si nu vreau sa-l desfac sa pierd garantia, deocamdata doar il suflu de praf, si cum am spus mai sus, daca e cazu ma duc la service sa schimb pasta cand ma intorc din vacanta, iesirea de aer e spre spate in dreapta [aproximativ langa numpad]

 Valentin_, on 15th July 2011, 21:14, said:

Eu iti recomand acest cooler , am avut si unul mai ieftin ca acesta ,dar nu a facut fata laptop-ului meu care se incingea destul de tare  , se simtea tastatura foarte calda mai ales in partea din stanga , mentionez ca eu il folosesc pentru editare foto si am un Dell Studio 15.
cel ales de mine e aproximativ intre cele doua, din review-uri si specificatii reiese ca se apropie de cel sugerat de tine, ms pt sfat ;)

L.E. am facut citirea cu FanSpeed, dar nu-mi arata pentru GPU, Core Temp la fel, e doar pentru procesor

Editat de rsn13, 15 iulie 2011 - 20:23.


#22
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.822
  • Înscris: 12.12.2007

 rsn13, on 16th July 2011, 00:17, said:

acum am facut citirea, am 85-90C asta in idle!!! cred ca il inchid acum ca sa nu-l prajesc de tot  :death:  avand in vedere ca la inceput functiona ok, si nu vreau sa-l desfac sa pierd garantia, deocamdata doar il suflu de praf, si cum am spus mai sus, daca e cazu ma duc la service sa schimb pasta cand ma intorc din vacanta, iesirea de aer e spre spate in dreapta [aproximativ langa numpad]

Daca tot mai ai garantie, cel mai sigur lucru pe care-l poti face este doar sa-l sufli de praf si sa-ti iei un cooler pad. De preferat cu un singur ventilator de 120 mm undeva pe la 700 - 1000 rpm. Ca nivel de zgomot, la 1000 rpm e posibil sa fie usor deranjant. Dupa vacanta, daca tot face fite, il trimiti la garantie.

#23
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.474
  • Înscris: 24.12.2009

 c14h3r, on 15th July 2011, 21:23, said:

Daca tot mai ai garantie, cel mai sigur lucru pe care-l poti face este doar sa-l sufli de praf si sa-ti iei un cooler pad. De preferat cu un singur ventilator de 120 mm undeva pe la 700 - 1000 rpm. Ca nivel de zgomot, la 1000 rpm e posibil sa fie usor deranjant. Dupa vacanta, daca tot face fite, il trimiti la garantie.
asa m-am gandit si eu, insa acum vreu sa aflu temp si pentru GPU sa stiu daca am rezolvat ceva, nu numai dupa "ma frige la mana"

L.E. am gasit, dar se pare ca n-are placa mea video termometru [n-am idee de ce :habarnam: ] CPUID imi arata doar voltajul

pana si HDD are 40-41 saracu :death:

L.E.2 ala ales de mine are 230mm la 600rpm, pare mai mult decat ok.
multumest tuturor pentru sfaturi, revin maine cu rezultatele

Editat de rsn13, 15 iulie 2011 - 20:40.


#24
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.474
  • Înscris: 24.12.2009
l-am suflat de praf, in idle nu sare de 60C, iar full load deocamdata am doar 76C, tot pare putin cam mult, si asta doar pe baterie, ca nu sunt acasa si nu am incarcatorul cu mine.

#25
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.822
  • Înscris: 12.12.2007

 rsn13, on 16th July 2011, 09:47, said:

l-am suflat de praf, in idle nu sare de 60C, iar full load deocamdata am doar 76C, tot pare putin cam mult, si asta doar pe baterie, ca nu sunt acasa si nu am incarcatorul cu mine.

Despre ce laptop vorbim? Banuiesc un cpu AMD si GPU ATI...

#26
Valentin_

Valentin_

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 363
  • Înscris: 11.08.2008

 rsn13, on 16th July 2011, 06:47, said:

l-am suflat de praf, in idle nu sare de 60C, iar full load deocamdata am doar 76C, tot pare putin cam mult, si asta doar pe baterie, ca nu sunt acasa si nu am incarcatorul cu mine.
Ce laptop ai mai exact ? Eu inainte de Dell am avut un Sony Vaio la care , cooler-ul mergea doar cand acesta era bagat in priza , nu stiu din ce cauza acest lucru , dar cand eram pe baterie se incingea la fell.

#27
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Intrati in setarile avansate la profilul de energie si setati coolerul pe active cand e pe baterie, default e pasive si sta si fierbe aiurea cand e pe baterie.

Orice laptop trebuie aspirat macar o data la 2 luni, ideal ar fi aspirat bine si apoi suflat cu aer comprimat pt. praful fin. N-aveti idee ce blana efectiv am scos dintr-un dell de nici un an, am folosit si un ac pt. ca s-au blocat niste bucati in grilajul de la carcasa cand am tras cu aspiratorul. Important e cum aspirati, trageti pe gaura pe unde intra aerul, mizeria se pune pe interiorul radiatorului si trebuie scoasa asa cum a intrat.

La cooler extern nu prea vad sensul, raceste carcasa, dar plasticul nu e mare conductor termic si n-o sa scada temperatura din interior prea mult, ea trebuie scoasa afara.

#28
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.474
  • Înscris: 24.12.2009

 c14h3r, on 16th July 2011, 07:17, said:

Despre ce laptop vorbim? Banuiesc un cpu AMD si GPU ATI...
da. sa inteleg ca e o problema generala cu incalzirea la aceasta combinatie? la altele cu placa ATI nu-s probleme

 rick23ro, on 16th July 2011, 11:56, said:

Intrati in setarile avansate la profilul de energie si setati coolerul pe active cand e pe baterie, default e pasive si sta si fierbe aiurea cand e pe baterie.
coolerul era activ, dupa "urechometru" deci nu asta era problema, refac citirea acasa cand am incarcator, poate totusi este o diferenta. In legatura cu modul de suflare a prafului, mai eficient decat cum am facut eu, pur si simplu nu se poate, nu era extrem de mult praf [suficient insa] dar era foarte fin. la mine nu stiu pe unde intra aerul, stiu doar ca iese prin spate spre dreapta, si am impresia ca inta de jos, deoarece are niste site, si cand il tineam pe genunchi [acum cam 2-3 sapt] se inchingea mai tare decat pe birou, deci am presupus ca pe acolo intra aerul, si cred ca ar ajuta un cooler extern. o sa-l cumpar dupa ce il duc la garantie sa-mi schimbe pasta.

#29
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Fa o masuratoare in idle si full load acum, dar la priza, si una la fel cu cooler. Pune apoi rezultatele aici, cand va fi cazul, chiar sunt curios de rezultate.

#30
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.474
  • Înscris: 24.12.2009
masuratoarea de mai sus, e dupa suflatul de praf, o sa fac o masuratoare cum ajung acasa, la priza. si cooler inca nu am :lol:

Editat de rsn13, 16 iulie 2011 - 12:39.


#31
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Pai am spus cand va fi cazul, deci dupa ce iti iei cooler. Acum degeaba spui, eu vreau sa vad comparatia. :P

#32
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.474
  • Înscris: 24.12.2009

 rick23ro, on 16th July 2011, 13:40, said:

Pai am spus cand va fi cazul, deci dupa ce iti iei cooler. Acum degeaba spui, eu vreau sa vad comparatia. :P
am inteles acum ce ai vrut sa spui :lol:

#33
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.474
  • Înscris: 24.12.2009
acum, la priza am 71C, revin cu temp la full load

#34
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.474
  • Înscris: 24.12.2009
si in full load am 82C

#35
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.822
  • Înscris: 12.12.2007

 rsn13, on 16th July 2011, 21:08, said:

si in full load am 82C

Relativ normal pentru o "plita portabila" (scuze ca-i spun asa :) ). Fa-i cadou un cooling pad si o sa mai scada vreo 5 - 8 grade. Dupa vacanta, service cu schimbarea pastei termice. Chiar si asa, nu te astepta la minuni mai ales in load.

#36
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.474
  • Înscris: 24.12.2009

 c14h3r, on 16th July 2011, 19:45, said:

Relativ normal pentru o "plita portabila" (scuze ca-i spun asa :) ). Fa-i cadou un cooling pad si o sa mai scada vreo 5 - 8 grade. Dupa vacanta, service cu schimbarea pastei termice. Chiar si asa, nu te astepta la minuni mai ales in load.
te scuz :rolleyes: , dar o sa vezi ca dupa ce schimb pasta la service, o sa fie ok ;) daca avea probleme d-asta cand l-am luat, il returnam imediat [l-am luat tot vara, de la emag :D]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate