Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

Cumpar, inchiriez sau astept?

- - - - -
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

Poll: în contextul anului 2011. (57 member(s) have cast votes)

cumpăr, închiriez sau mai aștept.

  1. 1.cumpăr imediat pt. că prețurile sunt jos (13 votes [22.81%])

    Percentage of vote: 22.81%

  2. 2.stau în chirie încă 1 an relaxat. timpul curge în favoarea mea. (17 votes [29.82%])

    Percentage of vote: 29.82%

  3. 3.stau în chirie dar urmăresc piața și sunt pregătit să cumpăr (20 votes [35.09%])

    Percentage of vote: 35.09%

  4. 4.stau în chirie mai mulți ani. nu se merită să cumperi în general. (7 votes [12.28%])

    Percentage of vote: 12.28%

cum cumperi în contextul anului 2011 ?

  1. 1.economii și credit. nu am o locuință (21 votes [36.84%])

    Percentage of vote: 36.84%

  2. 2.economii, credit și bani din vânzarea actualei locuințe (5 votes [8.77%])

    Percentage of vote: 8.77%

  3. 3.exclusiv economii. nu am o locuință (6 votes [10.53%])

    Percentage of vote: 10.53%

  4. 4.economii și bani din vânzarea actualei locuințe. (3 votes [5.26%])

    Percentage of vote: 5.26%

  5. 5.categoric nu cumpăr nimic. am o locuință (7 votes [12.28%])

    Percentage of vote: 12.28%

  6. 6.categoric nu cumpăr nimic. nu am o locuință. (15 votes [26.32%])

    Percentage of vote: 26.32%

Vote Guests cannot vote

#37
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 popescu80, on 13th July 2011, 14:21, said:

lumea sta pe un butori de pulbere. numai prostovanii mai viseaza.
De i-aș aprinde fitilul...pfai, ce mișto ar fi.

Totuși, revenind ontopic, cea mai bună opțiune sau mai bine spus, upțiunea mea în contextul dat este de a închiria o locuință dacă ai musai nevoie.

#38
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 popescu80, on 13th July 2011, 14:21, said:

lumea sta pe un butori de pulbere. numai prostovanii mai viseaza.
Daca butoiul este mare si pulberea puternica..... este foarte posibil sa nu mai conteze cine este creditac si cine nu, daca ai strans banii la saltea sau i-ai aruncat pe prostii .... etc, deznodamantul poate fi urat pentru toata lumea.

#39
_dafin_

_dafin_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 17.12.2008

 paradigmatic, on 13th July 2011, 07:07, said:

Inserțiile userului reclamat sunt opinii de ordin politic la care fiecare dintre noi are dreptul. Deși într-o măsură posturile lui sunt oftopic, ele au menirea să descurajeze anumiți useri în a face achiziții imobiliare. Nu este nimic neregulamentar în asta.
Multumesc, e-n regula, insa nu-l reclamasem, ci doar nu reusisem sa vad opiniile politice, pe care este normal sa le respectam. In naivitatea mea, eu nu sesizasem decat avertismentele milenariste ale unui nene care ne amenita cu portavocea, pe trotuarul din fata magazinului Unirea, ca vine Sfarsitul Lumii si ne sparge pe toti la nas. OK, daca nu despre asta este vorba, o sa-i citesc si eu opiniile politice, mai cu aplecare.

Totusi, iti atrag atentia ca opinentului politic popescu80 nu-i frige buza dupa o locuinta (altcineva a postat intrebarea) ci el ne doar atrage atentia asupra buzei de prapastie spre care ne tot ducem ca prostovanii.

#40
popescu80

popescu80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.07.2011

 gabian22, on 13th July 2011, 14:37, said:

Daca butoiul este mare si pulberea puternica..... este foarte posibil sa nu mai conteze cine este creditac si cine nu, daca ai strans banii la saltea sau i-ai aruncat pe prostii .... etc, deznodamantul poate fi urat pentru toata lumea.


Exista acum in principiu doua categorii de persoane in relatia cu bancile. Cei care au niste bani stransi deoparte, mai multi sau mai putini. Si cei care au niste datorii sau credite, mai mici sau mai mari.

In aceasta prima categorie lasam deocamdata deoparte firmele si persoanele private care au conturi peste limitele "normale". Nu lor le vom duce grija in momentul colapsului bancar. Ci oamenilor de rand, care au reusit sa economiseasca ceva in ultimii ani de asa-zisa prosperitate. Oameni care au adunat de un avans la o masina sau o locuinta si vazand situatia actuala au hotarat sa mai astepte. Sau care au niste bani stransi in afara tarii si nu sunt hotarati inca ce sa faca cu ei. Sau altii care au muncit sa puna deoparte intr-un fel sau altul cateva economii pe care risca acum sa le piarda din lipsa de informare.

Astfel de persoane au fost tot mai des atrase in ultima vreme de super-ofertele bancilor aflate in criza de lichiditati. Oferte de genul dobanzi negociabile, plata in avans a dobanzilor si alte manevre menite sa atraga banii naivilor. Care nu au aflat inca situatia precara in care se afla sistemul bancar in acest moment.
Ca sa nu planga mai incolo cand vor trebui sa treaca prin perioada mai trista a tranzitiei actuale si vor avea nevoie de aceste mici rezerve.
Asa ca deocamdata e un joc de-a soarecele si pisica. In care vedem cine pica primul. Datornicul la banca sau sistemul financiar. Si in care evident ca trebuie sa incercati sa iesiti pe locul doi. Ce pot sa va spun eu acum: curaj, ca nu mai dureaza mult...
Asa ca revin, cat de prostanac sa fii sa nu intelegi ca acum trebuie sa stai in chirie linistit, si cu ceva bani pusi deoparte......

 _dafin_, on 13th July 2011, 14:52, said:

Multumesc, e-n regula, insa nu-l reclamasem, ci doar nu reusisem sa vad opiniile politice, pe care este normal sa le respectam. In naivitatea mea, eu nu sesizasem decat avertismentele milenariste ale unui nene care ne amenita cu portavocea, pe trotuarul din fata magazinului Unirea, ca vine Sfarsitul Lumii si ne sparge pe toti la nas. OK, daca nu despre asta este vorba, o sa-i citesc si eu opiniile politice, mai cu aplecare.

Totusi, iti atrag atentia ca opinentului politic popescu80 nu-i frige buza dupa o locuinta (altcineva a postat intrebarea) ci el ne doar atrage atentia asupra buzei de prapastie spre care ne tot ducem ca prostovanii.

Nu imi frige buza dupa o locuinta, dar mi-ar placea sa am o locuinta, exact - doar atrag atentia, atat, scuze daca cineva s-a simtit jicnit de mine, nu asta a fost intentia, nu urmaresc nimic decat sa imi exprim opinia...
Numa bine

Edited by popescu80, 13 July 2011 - 14:04.


#41
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 _dafin_, on 13th July 2011, 14:52, said:

Totusi, iti atrag atentia ca opinentului politic popescu80 nu-i frige buza dupa o locuinta (altcineva a postat intrebarea) ci el ne doar atrage atentia asupra buzei de prapastie spre care ne tot ducem ca prostovanii.
Multora dintre noi le frige buza după o locuință.
Chiar dacă avem una, ne dorim alta mai mare sau într-o zonă mai bună.

Locuința este un fashion statement, este un asset de fudulie.
Îți garantează un statut social.
E uman să fie așa.

Dacă ar fi să fie o prăpastie, fie că o ne-o spune popescu, fie că nu ne-o spune popescu, ea tot acolo e :) .
Avertismentul nu-și are utilitate. Cu toții ne vom prăbuși în ea.

#42
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 popescu80, on 13th July 2011, 14:58, said:

si cu ceva bani pusi deoparte......
Deoparte.... la banca?  :naughty:

Quote

momentul colapsului bancar
Colapsul se poate sa nu fie doar bancar.
In "oala" sunt muuulte ingrediente mai mult sau mai putin stiute: SUA, China, Rusia, ..... petrol, portavion, ... datorii, expuneri....

#43
popescu80

popescu80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.07.2011

 gabian22, on 13th July 2011, 15:09, said:

Deoparte.... la banca?  :naughty:


Colapsul se poate sa nu fie doar bancar.
In "oala" sunt muuulte ingrediente mai mult sau mai putin stiute: SUA, China, Rusia, ..... petrol, portavion, ... datorii, expuneri....


Nu la banca, ca nu are sens sa tii banii la banca daca te raportezi la mizeriile de dobanzi care le ofera, ii poti tine unde vrei pan la urma, nu conteaza, aici vorbim de cateva zeci de mii de euro maxim, nu de sume mari, ideea e sa ai acei bani....si sa nu ii risipesti ACUM pe o locuinta, sau mai rau sa ramai fara ei facand credit..etc
Sunt multe ingrediente intradevar, ne referim la strictul necesar...

Edited by popescu80, 13 July 2011 - 14:17.


#44
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002

 paradigmatic, on 13th July 2011, 14:21, said:

Europa are o singură opțiune. Intrarea în default a țărilor vizate și acceptarea dominoului ce va urma.
Corecțiile prin faliment sunt cele mai sănătoase.

Ca si o gluma: Daca asculti manipularea din Imobiliare romanesti o sa ai impresia ca tara noastra o sa reziste si la un nou razboi mondial apai la un faliment de tara.

Si INS-ului ii e frica sa spuna adevarul pana la capat. Ei se ascund in procentaje fata de 2009 ca sa nu publice preturile de vanzare. Bulgarii publica preturile de mai mult timp si cu o frecventa mai mare. Lor nu le e rusine sa se afiseze cu preturi de 500e/mp.

E cert ca si politicienii nostri tolereaza situatia asta, altfel nu vad cum s-ar putea mentine aceste standarde inalte de manipulare.

Edited by Baiko, 13 July 2011 - 14:29.


#45
popescu80

popescu80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.07.2011

 Baiko, on 13th July 2011, 15:22, said:

Ca si o gluma: Daca asculti manipularea din Imobiliare romanesti o sa ai impresia ca tara noastra o sa reziste si la un nou razboi mondial apai la un faliment de tara.

Si INS-ului ii e frica sa spuna adevarul pana la capat. Ei se ascund in procentaje fata de 2009 ca sa nu publice preturile de vanzare. Bulgarii publica preturile de mai mult timp si cu o frecventa mai mare. Lor ne le ie rusine sa se afiseze cu preturi de 500e/mp.

E cert ca si politicienii nostri tolereaza situatia asta, altfel nu vad cum s-ar putea mentine aceste standarde inalte de manipulare.


Am invatat multe lucruri de AFARA, un articol de azi din zf :

http://www.zf.ro/bus...omaniei-8493468

Stiu ca va plang nevestele sa va indatorati sa va luati case (nu sunt misogin, doar ca, consider ca asta e treaba de barbat), revin la afirmatia asta, dar totodata stiu ca sunteti barbati si aveti c..e, asa ca, va astept sa spuneti opiniile din punct de vedere masculin, si cel putin noi cativa pe aici, avem o sansa sa intelegem ce decizii sa luam in astfel de momente, sa ne avantajeze pe mai tarziu...asa ca propun sa discutam doar cu ACEIA dintre voi, care sunt barbati, care nu, sa ii ignoram, MULTUMESC.

Edited by popescu80, 13 July 2011 - 14:29.


#46
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 Baiko, on 13th July 2011, 15:22, said:

E cert ca si politicienii nostri tolereaza situatia asta, altfel nu vad cum s-ar putea mentine aceste standarde inalte de manipulare.
Nu înțeleg la ce te referi.

#47
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002

 paradigmatic, on 13th July 2011, 15:57, said:

Nu înțeleg la ce te referi.

Cel putin legat de activitatea INS: ar trebuii ca cineva sa se duca in control si sa cearca explicatii pentru lipsa de informare corecta a cetatenilor. As indrazni chiar sa spun ca au facut exact invers.

#48
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 Baiko, on 13th July 2011, 16:04, said:

Cel putin legat de activitatea INS: ar trebuii ca cineva sa se duca in control si sa cearca explicatii pentru lipsa de informare corecta a cetatenilor. As indrazni chiar sa spun ca au facut exact invers.
Probabilitățile și estimările se fac deseori având ca și suport datele din perioada precedentă. Nimeni nu s-a așteptat la o corecție atât de agresivă.
1. INS-iștii au fost și sunt incompetenți.
2. Era un an electoral (dacă te referi la erorile din 2008) și dezinformarea era scuzabilă în opinia unora.
3. Lipsesc senzorii reali. Avem o economie primitivă, de multe ori haotică și debirocratizată (fiind neagră). Multe estimări pot fi doar speculate.

#49
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002

 paradigmatic, on 13th July 2011, 16:12, said:

Probabilitățile și estimările se fac deseori având ca și suport datele din perioada precedentă. Nimeni nu s-a așteptat la o corecție atât de agresivă.
1. INS-iștii au fost și sunt incompetenți.
2. Era un an electoral (dacă te referi la erorile din 2008) și dezinformarea era scuzabilă în opinia unora.
3. Lipsesc senzorii reali. Avem o economie primitivă, de multe ori haotică și debirocratizată (fiind neagră). Multe estimări pot fi doar speculate.
Ma refer cel putin la urmatoarele aspecte:
- dau date vechi care nu mai conteaza in momentul cand le publica: acum au publicat ce s-a intamplat in primele 3 luni ale anului(e incompetenta parerea mea)
- datele sunt masluite si invelite ca sa ascunda buba: se dau PROCENTAJE fata de anul 2009. Absolut stupid, pe mine ma intereseaza care sunt PRETURILE acum, nu un procentaj care ascunde multe.

Daca ma uit ce se intampla in statistica in Romania(sondaje de opinie) nu ma mai mira ce face INS-ul. Cetatenii sunt lasati de izbeliste, este o jungla, nu economie de piata.

#50
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Ma intreb daca mai este cineva care crede in "revenirea" pietei imobiliare si ce argumente are.

#51
cosminnel

cosminnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 05.05.2006
Ma intreb daca crede cineva ca o sa fie pace in lume...ce argumente are :)

Revenire la ce? Niciuna din starile de pana acum nu a fost normala.
Tranzactii mai multe? Evident; comertul este lucrul care tine in picioare orice piata, dar care si ridica.

Poate ca o sa urce incet, repede, sau poate ca o sa fie mai rau inainte sa fie mai bine, dar din discutiile de pana acum nu mi se pare vreo parere prea bine documentata in oricare din sensuri...
Bine..in afara de cea cu musca de ca*at a lui po*escu80.

#52
dsl

dsl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 21.06.2011

 Baiko, on 14th July 2011, 08:17, said:

Ma intreb daca mai este cineva care crede in "revenirea" pietei imobiliare si ce argumente are.

Cine crede in revenire crede si in Mos Craciun.


Ca parere personala, chiria e singura optiune in acest moment pentru cine nu are o casa. Chiar am cautat sa cumpar in primavara, dar m-am razgandit repede. As argumenta asa:
- 90% din apartamentele din Bucuresti sunt varza, blocurile stau sa cada, zonele sunt deplorabile, spatii mici, finisaje ca la tara sau inexistente, galagioase, etc. Sunt promovate de proprietari sau agenti ca "lux" doar ca au termopane sau usa metalica la intrare. Pentru unii lux, pentru altii lucruri normale... Aici intra si apartamente noi construite in camp (iubesc replica agentilor: "se va dezvolta dom'le in cativa ani").
- pentru cele de mai sus preturile sunt astronomice, am facut un calcul la venitul meu si al prietenei cu un grad de indatorare de 25% si abia ne putem permite amarat de apartament cu 2 camere in zone gen Crangasi sau Drumul Taberei. Asta in conditiile in care avem amandoi venituri decente as spune. Cine se imprumuta peste 25% din salariu il consider nebun!
- 10% din apartamente sunt in regula, doar ca preturile paralele, n-au nici o treaba cu realitatea si sunt peste posibilitatile multor romani. Aici sunt apartamente cu 2-3 camere in zone bune, blocuri noi, cu spatii verzi, etc.

Concluzii:

1. Voi ramane chirias :)
2. Daca voi cumpara vreodata, va fi unul din cele 10% descrise mai sus si doar atunci cand veniturile noaste vor fi intr-un raport mai bun cu preturile apartamentelor.

#53
_dafin_

_dafin_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 17.12.2008

 Baiko, on 14th July 2011, 08:17, said:

Ma intreb daca mai este cineva care crede in "revenirea" pietei imobiliare si ce argumente are.
De revenit, categoric nu cred sa-si mai revina, cel putin nu intr-un orizont de timp cat de cat rezonabil. Despre modul concret in care va evolua totusi piata rezidentiala (fara a-si mai reveni) sunt complet in ceata. Este usor de banuit ca autoritatile se vor implica in cautarea/atingerea viitorului nivel de echilibru al preturilor, cu evitarea pe cat posibil a aterizarilor foarte brutale. De fapt, este foarte probabil ca nici cele mai informate persoane, nu ar putea argumenta acum ideea unui anumit nivel de echilibru al preturilor. Sunt prea multe incertitudini, dincolo si chiar peste piata imobiliara.

In orice caz, cred ca unele indicii consistente se vor putea intrezari in asteptatele reglementari, prin care BNR va mai restrange creditarea. BNR are sigur indicii de perspectiva, pe care le va incorpora in normele de creditare pe care le-a anuntat pentru luna august 2011. Aduceti-va aminte ideea lui Isarescu: s-ar putea ca situatia din 2011 sa para restrictiva, prin raportare la trecut, dar ea va fi sigur o relaxare, prin raportarea la cea care va fi in 2020. In conditiile astea, ce Dumnezeu de "revenire" a preturilor, s-ar mai putea astepta?!

#54
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002

 dsl, on 14th July 2011, 09:23, said:

Cine crede in revenire crede si in Mos Craciun.
[...]
Concluzii:

1. Voi ramane chirias :)
2. Daca voi cumpara vreodata, va fi unul din cele 10% descrise mai sus si doar atunci cand veniturile noaste vor fi intr-un raport mai bun cu preturile apartamentelor.

Concluziile sunt foarte bune si eu recomand aceeasi strategie.
Un singur scenrariu mi-ar putea da peste cap planul: guvernul sa nu aduca imigranti care sa corecteze deficitul Demografic. Diferenta fata de anii de boom al generatiilor este cam 100.000 indivizi, nu pare complet exclus ca statul roman sa dea permise de munca pentru moldoveni(spre exemplu). Asta ar echilibra piata chiriilor(care o sa fie lovita puternic in toamna asta) si ar reface dinamica anterioara de cerere care depaseste oferta.
On second thought mai bine nu dau idei guvernantilor pe forum :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate