Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curba Q-U Fronius gen24?

Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

Nota de relație
 Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?
 Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...
 Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...
 

Cumpar, inchiriez sau astept?

- - - - -
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

Poll: în contextul anului 2011. (57 member(s) have cast votes)

cumpăr, închiriez sau mai aștept.

  1. 1.cumpăr imediat pt. că prețurile sunt jos (13 votes [22.81%])

    Percentage of vote: 22.81%

  2. 2.stau în chirie încă 1 an relaxat. timpul curge în favoarea mea. (17 votes [29.82%])

    Percentage of vote: 29.82%

  3. 3.stau în chirie dar urmăresc piața și sunt pregătit să cumpăr (20 votes [35.09%])

    Percentage of vote: 35.09%

  4. 4.stau în chirie mai mulți ani. nu se merită să cumperi în general. (7 votes [12.28%])

    Percentage of vote: 12.28%

cum cumperi în contextul anului 2011 ?

  1. 1.economii și credit. nu am o locuință (21 votes [36.84%])

    Percentage of vote: 36.84%

  2. 2.economii, credit și bani din vânzarea actualei locuințe (5 votes [8.77%])

    Percentage of vote: 8.77%

  3. 3.exclusiv economii. nu am o locuință (6 votes [10.53%])

    Percentage of vote: 10.53%

  4. 4.economii și bani din vânzarea actualei locuințe. (3 votes [5.26%])

    Percentage of vote: 5.26%

  5. 5.categoric nu cumpăr nimic. am o locuință (7 votes [12.28%])

    Percentage of vote: 12.28%

  6. 6.categoric nu cumpăr nimic. nu am o locuință. (15 votes [26.32%])

    Percentage of vote: 26.32%

Vote Guests cannot vote

#73
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 17.05.2010
M-a îndrumat Baiko la acest subiect, dar nu prea vad de ce as contribui. S-au aruncat cateva argumente la inceput si apoi a deviat discutia la banci si la armaghedonul financiar.

Am retinut ca argumentele pentru continuarea scaderii preturilor sunt scaderea populatiei, migrarea la sat si accesul mai greu la credite.

Este greu de zis daca populatia Bucurestiului scade, nu am vazut argumente in acest sens.
Iar accesul la credite a fost deja restrictionat masiv, Prima Casa nu e comparabila cu nivelul la care se dadeau credite imobiliare in 2006-2008.

Nu se asteapta nimeni ca imobiliarele sa creasca cu 10-20% pe an, dar nici cifre de -5% pe luna nu poate sa le ia in seama nimeni.

Pana la urma eu ma uit la indicele imobiliar http://www.imobiliar...re-ro/bucuresti - din octombrie 2010 pana in iunie 2011 variatia este 0, dar intr-adevar scaderile mari sunt in lunile de vara, vom vedea ce se intampla si acum.

#74
adrian_2011

adrian_2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.11.2010
yndy, ala nu e indice serios, acolo nu o sa scada sub 1000 euro pe mp ... ala e indicele agentiilor nu al pietei reale... :)
In piata reala daca vii cu banii jos cash cumperi ACUM LA 800 EUR/MP ... asa ca nu va mai uitati acolo ca dejeaba

Edited by adrian_2011, 17 July 2011 - 08:30.


#75
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002

 yndy, on 17th July 2011, 02:45, said:

M-a îndrumat Baiko la acest subiect, dar nu prea vad de ce as contribui. S-au aruncat cateva argumente la inceput si apoi a deviat discutia la banci si la armaghedonul financiar.

Am retinut ca argumentele pentru continuarea scaderii preturilor sunt scaderea populatiei, migrarea la sat si accesul mai greu la credite.

Este greu de zis daca populatia Bucurestiului scade, nu am vazut argumente in acest sens.
Iar accesul la credite a fost deja restrictionat masiv, Prima Casa nu e comparabila cu nivelul la care se dadeau credite imobiliare in 2006-2008.

Nu se asteapta nimeni ca imobiliarele sa creasca cu 10-20% pe an, dar nici cifre de -5% pe luna nu poate sa le ia in seama nimeni.

Pana la urma eu ma uit la indicele imobiliar http://www.imobiliar...re-ro/bucuresti - din octombrie 2010 pana in iunie 2011 variatia este 0, dar intr-adevar scaderile mari sunt in lunile de vara, vom vedea ce se intampla si acum.

Nimeni nu vedea argumente sa scada nici in 2008 si in fiecare an se anunta ca preturile fie "s-au stabilizat" fie "sunt pe crestere". Greseala este ca fiecare judeca pe baza experientelor personale, chiar cineva imi spunea ca preturile nu au cum sa mai scada ptr ca daca privesti in trecut lumea vrea apartamente. Pai cum sa faci o estimare realista daca macar nu intelegi ce a fost in trecut ?
Cererea care depaseste oferta este folclor in acest moment, demografia spune ca cererea scade cu 33% in timp ce oferta va creste datorita inmultirii deceselor.
Tot ce se vede in media este INERTIE, incapacitatea oamenilor de a se adapta realitatilor din acest moment.

#76
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009

 Baiko, on 17th July 2011, 09:32, said:

Nimeni nu vedea argumente sa scada nici in 2008 si in fiecare an se anunta ca preturile fie "s-au stabilizat" fie "sunt pe crestere". Greseala este ca fiecare judeca pe baza experientelor personale, chiar cineva imi spunea ca preturile nu au cum sa mai scada ptr ca daca privesti in trecut lumea vrea apartamente. Pai cum sa faci o estimare realista daca macar nu intelegi ce a fost in trecut ?
Cererea care depaseste oferta este folclor in acest moment, demografia spune ca cererea scade cu 33% in timp ce oferta va creste datorita inmultirii deceselor.
Tot ce se vede in media este INERTIE, incapacitatea oamenilor de a se adapta realitatilor din acest moment.
Eu personal cumpar. Dar nu sunt investitor. . pentru asta exista bursa si alte afaceri.
Cred ca preturile vor urma calea "germana" i.e. scadere continua cativa ani (deja 3 ani ) si apoi nivel constant timp de 20 ani .. sau mai mult. Nu vad cresteri de preturi daca va creste nivelul economic .. deja oamenii s-au ars odata ..sufla si in iaurt.
Sunt din ce in ce mai sigur ca doar cei care au nevoie si sunt solvabili financiar vor mai cumpara apartamente. Solvabil financiar = isi pot permite creditul pe 20-25 de ani si au un job stabil (cea din urma cerinta fiind din ce in ce mai greu de indeplinit).
Iar acestia s-a dovedit ca sunt tot mai putini.
Deci piata imobiliara va fi la noi tot la fel de interesanta ca piata pentru "investitori" ca piata Daciilor 1300 sh (adica nu va fi).

#77
dsl

dsl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 21.06.2011

 paparazzi, on 15th July 2011, 16:15, said:

Hai sa facem un calcul:
1. Se ia in discutie  un cuplu cu un venit insumat de 3000 lei ( sa zicem fiecare un salariu de 1500 lei). Scadem o rata de 300 euro, aproximativ 1400 lei. Mai raman 1600 lei. Mai scadem un 500 lei cheltuieli gen intretinere, curent, gaze, telefon, cablu tv, internet etc. Raman 1100 lei lunar. Rate este 46.66% din venitul lunar.

2. In varianta 2 luam in calcul un cuplu cu un venit insumat de 4900 lei. Scadem iar rata de 300 euro, aproximativ 1400 lei si 500 lei cheltuielie catre furnizori. Raman 3000 lei. Rate este 28,57% din venitul lunar.

Ideea mea este urmatoarea. Gradul de indatorare este problematic la cei cu veniturile mici. Dar, creditul pentru o casa, fie el ipotecar sau Prima Casa, nu se adreseaza lui nea Vasile care da cu matura pe strada si castiga salariu minim pe economie. Nici lui Nea Ion care vinde seminte la coltul blocului. Nici lui nea Popescu care nu are un loc de munca si sta toata ziua la calculator  sa se joace  sau sa se laude ce destept e el!

Cuplul de la varianta 2, dupa ce isi achita rata si furnizorii ramane exact cu venitul TOTAL al cuplului 1.  
Consider ca nu procentul din venit alocat ratei este important ci venitul in sine!

Nu am mai scris si varianta 3, unde fiecare din parteneri castiga peste 1500 de euro. 25% din 3000 euro inseamna 750 euro. Crezi ca viata lor o sa fie asa de afectata daca rata este  30%? Sau chiar 40%?

Eu consider ca un cuplu, cu amandoi avand un loc de munca "stabil" ( ce inteleg prin stabil e o discutie destul de lunga si nu o voi dezbate aici ) si platit cat de cat civilizat, isi permite sa achizitioneze un apartament printr-un credit bancar. Parerea mea!

Calculul tau este perfect adevarat. Calculul meu difera putin: rata maxim 25% din venituri, valoare rata 300 Euro, valoare credit Prima casa 55.000. Am facut calculul tinand cont de trendul ascendent euribor, devalorizarea euro si alte riscuri. In puls urmeaza mobila, in viitor un copil, cheltuieli si alte cheltuieli. In acesti bani iti poti cumpara un apartament cu 2 camere fara pretentii in Crangasi sau Drumul Taberei, unul cat de cat ok sa zicem daca negociezi bine si ai un gram de noroc sau unul nou la periferie. Tu zici ca un credit pentru casa nu se adreseaza lu' nea' Vasile sau Ion sau Gheorghe, dar omiti un lucru important, apartamentele din Bucuresti pentru ei au fost construite de comunisti acum 30 de ani. Nu sunt pretentios, dar totusi... ori noi castigam prea putin, ori preturile apartamentelor in Bucuresti sunt astronomice.

 Dobrin928, on 16th July 2011, 21:45, said:

http://www.anuntul.r...c...amp;x=0&y=0

Unde Pastele calului gasesti 3 camere la Iancului cu 250 de euro?

Mai usor cu prafurile pe nas...

Alea sunt preturi cerute, de ce toata lumea ia de bune aceste valori? Du-te si flutura-i pe la nas unui proprietar un teanc de bani, sa vezi cum merge negocierea, sa vezi cum scade de la pretul din anunt. Sa nu mai vorbesc de agentii, care practic inventeaza "pretul zonei".

#78
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 paparazzi, on 15th July 2011, 16:15, said:

Hai sa facem un calcul:
1. Se ia in discutie  un cuplu cu un venit insumat de 3000 lei ( sa zicem fiecare un salariu de 1500 lei). Scadem o rata de 300 euro, aproximativ 1400 lei. Mai raman 1600 lei. Mai scadem un 500 lei cheltuieli gen intretinere, curent, gaze, telefon, cablu tv, internet etc. Raman 1100 lei lunar. Rate este 46.66% din venitul lunar.

2. In varianta 2 luam in calcul un cuplu cu un venit insumat de 4900 lei. Scadem iar rata de 300 euro, aproximativ 1400 lei si 500 lei cheltuielie catre furnizori. Raman 3000 lei. Rate este 28,57% din venitul lunar.

Ideea mea este urmatoarea. Gradul de indatorare este problematic la cei cu veniturile mici. Dar, creditul pentru o casa, fie el ipotecar sau Prima Casa, nu se adreseaza lui nea Vasile care da cu matura pe strada si castiga salariu minim pe economie. Nici lui Nea Ion care vinde seminte la coltul blocului. Nici lui nea Popescu care nu are un loc de munca si sta toata ziua la calculator  sa se joace  sau sa se laude ce destept e el!

Cuplul de la varianta 2, dupa ce isi achita rata si furnizorii ramane exact cu venitul TOTAL al cuplului 1.  
Consider ca nu procentul din venit alocat ratei este important ci venitul in sine!

Nu am mai scris si varianta 3, unde fiecare din parteneri castiga peste 1500 de euro. 25% din 3000 euro inseamna 750 euro. Crezi ca viata lor o sa fie asa de afectata daca rata este  30%? Sau chiar 40%?

Eu consider ca un cuplu, cu amandoi avand un loc de munca "stabil" ( ce inteleg prin stabil e o discutie destul de lunga si nu o voi dezbate aici ) si platit cat de cat civilizat, isi permite sa achizitioneze un apartament printr-un credit bancar. Parerea mea!
Calculul tău este aparent corect dar nu ține cont de disponibilitățile de a cheltui ale celor 2 cupluri.

1.
În situația unui cuplu cu venituri de 3000 euro, pretențiile de viață sunt deseori ridicate. Ei cumpără aceleași tipuri de servicii și mărfuri dar dintr-un registru mai scump.
Tanti cu salariul de 1500 euro nu se va duce la același coafor cu tanti cu salariu de 1500 lei.
Nu conduc aceeași mașină cu aceeași capacitate cilindrică și nu cumpără alimente de la aceeași piață.

Și bogații și săraciii se cacă cam la fel, pișă aceeași cantitate de urină și crapă în ei cam același volum de alimente.
Diferența o face prețul produselor și serviciilor pe care le accesează cu lefurile din buzunar.

2.
Un alt aspect f important este că cei cu bani vor segregare socială. Ei nu vor cumpăra niciodată o locuință într-un cartier sărac unde și săracii pot accesa credite.
Ei vor cumpăra o locuință mai scumpă deci și rata va fi mai mare.

3.
Pt. că locuința este expresia unui statut social, săracii vor căuta să liciteze pe locuințe mai scumpe, dincolo de rațiunea bugetului lor, și-și vor forța limitele îndatorării.
În general, femeile sunt cele cu nevoi greu de satisfăcut în privința spațiului locativ, bărbații fiind mai dezinteresați. Spun asta că tot veni vorba de cupluri.

Ideea e că textul bolduit de tine nu este expresia unei concluzii corecte.
Cei cu 3000 euro venituri fac o rată de maxim 1000 euro, deci 33%.
Cei cu venituri de 750 euro fac o rată de maxim 300, deci cam 40%.
Chiar dacă bogații rămân cu mai mulți bani în buzunar, proporția celorlalte costuri de viață este cam aceeași cu veniturile lor, ei cumpărând chestii mai scumpe.

Unul consumă 5 l la 100 km, celălalt 7 litri la 100
Unul vb la telefon de 100 lei, celălalt de 200 lei.
Unul are bonă de 800 lei, celălalt de 1200 lei.
Unul se răcorește la ventilator, celălalt la AC.
Unul face concediul la Eforie cu pateuri și salam Victoria în frigider, celălalt în Zakinthos la all inclusive.
Unul schimbă distribuția la mașină cu 1000 lei că deh, are Clio, celălalt cu 2500 lei că deh, are Passat.

Procentul este important.

Scuză-mă, dar cei cu 3000 de euro nu.și vo lua niciodată un ap cu 3 camere în Berceni, lângă CET și nu vor conduce Logan 1.4 MPI cu aer condiționat la ofertă și geamuri electrice față din CAR-ul mămicii.

Edited by paradigmatic, 18 July 2011 - 10:51.


#79
cosminnel

cosminnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 05.05.2006
Era si un banc: ce face omu' cand castiga 1 mil EUR la loto? Raspuns: isi ia masina in leasing de 2 mil EUR...
Sunt de acord cu faptul ca oamenii prin natura lor isi creeaza artificial nevoi mai mari decat isi pot permite, si ca nu sunt responsabili.

Dar cred ca paparazzi se referea la faptul ca daca o rata de 750 EUR devine chiar 2000 EUR, tot ar mai ramane ceva bani, ceea ce ar fi greu pt o familie obijnuita cu un stil de viata mai bun, dar totusi nu ar insemna faliment.

Si mi se pare ca subestimezi costurile de intretinere ale anumitor marci frantuzesti :))

 dsl, on 18th July 2011, 09:48, said:

Tu zici ca un credit pentru casa nu se adreseaza lu' nea' Vasile sau Ion sau Gheorghe, dar omiti un lucru important, apartamentele din Bucuresti pentru ei au fost construite de comunisti acum 30 de ani. Nu sunt pretentios, dar totusi... ori noi castigam prea putin, ori preturile apartamentelor in Bucuresti sunt astronomice.
[..]
Du-te si flutura-i pe la nas unui proprietar un teanc de bani, sa vezi cum merge negocierea, sa vezi cum scade de la pretul din anunt. Sa nu mai vorbesc de agentii, care practic inventeaza "pretul zonei".

Eu sunt de parerere ca cel putin cei care depind de un credit ca sa isi cumpere un apartament fac parte din clasa mijlocie; simplul fapt ca in Bucuresti sunt mai multi "muncitori" de birou acum nu inseamna ca au un statut social mai ridicat decat clasa muncitoreasca pt care au fost ridicate cartierele.
Pt conditii mai bune de trai pt toata clasa medie din zilele de astazi ar trebui schimbat Bucurestiul de la baza.

Intr-o negociere oricine prefera siguranta cash-ului in fata unor posibile profituri mai mari in viitor. Daca iti permiti sa fluturi o gramada de bani pt negociere nu ti se mai pare asa mare pretul; ti se pare incorect, dar nu o tragedie.

Mai e un lucru: cartierele "muncitoresti" arata rau partial pt ca oamenii care le populeaza nu le intretin. Indiferent de clasa sociala sau de vechimea blocurilor.

#80
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 02.03.2003

 cosminnel, on 18th July 2011, 21:39, said:

Eu sunt de parerere ca cel putin cei care depind de un credit ca sa isi cumpere un apartament fac parte din clasa mijlocie; simplul fapt ca in Bucuresti sunt mai multi "muncitori" de birou acum nu inseamna ca au un statut social mai ridicat decat clasa muncitoreasca pt care au fost ridicate cartierele.
Pt conditii mai bune de trai pt toata clasa medie din zilele de astazi ar trebui schimbat Bucurestiul de la baza.

Sunt putini cei care inteleg ca acum muncitorimea sta in birou cu nasul in ecran.

Quote

Intr-o negociere oricine prefera siguranta cash-ului in fata unor posibile profituri mai mari in viitor. Daca iti permiti sa fluturi o gramada de bani pt negociere nu ti se mai pare asa mare pretul; ti se pare incorect, dar nu o tragedie.

Ti se pare mare pretul atunci cand cumperi cash, cu bani munciti.
Perceptia se schimba atunci cand cheltui bani din credit sau din leasing. Oamenii arunca usor banii bancii.

#81
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002

 terratec, on 19th July 2011, 09:37, said:

Sunt putini cei care inteleg ca acum muncitorimea sta in birou cu nasul in ecran.



Ti se pare mare pretul atunci cand cumperi cash, cu bani munciti.
Perceptia se schimba atunci cand cheltui bani din credit sau din leasing. Oamenii arunca usor banii bancii.

TRUE! De asta trebuie marit avansul la credite, ca sa se responsibilizeze omul.

#82
dsl

dsl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 21.06.2011

 cosminnel, on 18th July 2011, 22:39, said:

Era si un banc: ce face omu' cand castiga 1 mil EUR la loto? Raspuns: isi ia masina in leasing de 2 mil EUR...

Tare asta :))

Apropo de clasa muncitoare a zilelor noastre... n-am nimic importiva, intr-adevar nu se poate schimba Bucurestiul din temelii.
Parerea mea e urmatoarea:
- cu salariu mic stai la parinti
- cu salariu mediu stai in chirie
- cu salariu peste medie stai in chirie
- cu salariu mare stai in chirie
- cu salariu foarte mare iti iei sau iti faci casa cu gradina la periferie

#83
popescu80

popescu80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.07.2011
Mai imi este teama de un aspect, pe care nu il vad discutat nicaieri, si anume CHINEZI. Am impresia ca incep sa apara, si astia au bani se pare, si daca incep sa cumpere, sa vezi distractie…..e un aspect important, cred eu,.

#84
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 dsl, on 19th July 2011, 13:04, said:

Parerea mea e urmatoarea:
- cu salariu mic stai la parinti
- cu salariu mediu stai in chirie
- cu salariu peste medie stai in chirie
- cu salariu mare stai in chirie
- cu salariu foarte mare iti iei sau iti faci casa cu gradina la periferie
Defineste te rog "peste medie", "mare" si "foarte mare".

Ar fi interesat de stiut si pana la ce varsta se aplica fiecare dintre situatii :)

#85
dsl

dsl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 21.06.2011

 gabian22, on 19th July 2011, 14:05, said:

Defineste te rog "peste medie", "mare" si "foarte mare".

Ar fi interesat de stiut si pana la ce varsta se aplica fiecare dintre situatii :)

Nu am facut o ierarhizare, incercam sa subliniez ca nu prea merita sa cumperi un apartament in Bucuresti.
Intrebi pana la ce varsta? Realizezi ca multi si-au cumparat prin prima casa cu credit pe 30 de ani? Oare la ce varsta or sa termine de achitat creditul si cu ce sacrificii? Si mai ales, pentru ce?

#86
vladamoh

vladamoh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 15.01.2008

 dsl, on 18th July 2011, 08:48, said:

...
Alea sunt preturi cerute, de ce toata lumea ia de bune aceste valori? Du-te si flutura-i pe la nas unui proprietar un teanc de bani, sa vezi cum merge negocierea, sa vezi cum scade de la pretul din anunt. Sa nu mai vorbesc de agentii, care practic inventeaza "pretul zonei".
Am un coleg care trebuie sa se mute in chirie. A reusit sa gaseasca la 340 euro / 3 camere / Dristor. Si a cautat vreo 2 luni. Ceva decent nu prea a gasit mai jos (Au fost oferte si la 300 euro prin Militari dar a refuzat). Si cu teancul de bani fluturat in fata proprietarului, a obtinut "fabuloasa" reducere de 10 euro la chiria lunara.
Ce simplu este sa ai pareri.

#87
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 dsl, on 19th July 2011, 14:27, said:

Intrebi pana la ce varsta? Realizezi ca multi si-au cumparat prin prima casa cu credit pe 30 de ani? Oare la ce varsta or sa termine de achitat creditul si cu ce sacrificii? Si mai ales, pentru ce?
Asta era si motivul intrebarii mele: sa vad ce inseamna salariu foarte mare si la ce varsta strangi suficienti bani din acest salariu foarte mare a.i. sa-ti faci casa :)

 vladamoh, on 19th July 2011, 14:28, said:

Am un coleg care trebuie sa se mute in chirie. A reusit sa gaseasca la 340 euro / 3 camere / Dristor. Si a cautat vreo 2 luni. Ceva decent nu prea a gasit mai jos (Au fost oferte si la 300 euro prin Militari dar a refuzat). Si cu teancul de bani fluturat in fata proprietarului, a obtinut "fabuloasa" reducere de 10 euro la chiria lunara.
Ce simplu este sa ai pareri.

Si eu cunosc o persoana care dorea sa cumpere ap, 2 cam prin PC...x si dupa cateva luni de cautari/vizionari a ajuns la concluzia ca nu gaseste nimic ok ca si pret-zona-aspect.

#88
dsl

dsl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 21.06.2011

 vladamoh, on 19th July 2011, 14:28, said:

Am un coleg care trebuie sa se mute in chirie. A reusit sa gaseasca la 340 euro / 3 camere / Dristor. Si a cautat vreo 2 luni. Ceva decent nu prea a gasit mai jos (Au fost oferte si la 300 euro prin Militari dar a refuzat). Si cu teancul de bani fluturat in fata proprietarului, a obtinut "fabuloasa" reducere de 10 euro la chiria lunara.
Ce simplu este sa ai pareri.

Nu exista doua negocieri la fel, depinde de situatie si de oameni. Eu unul am negociat putin prima data daca pretul era ok, cum zici si tu 10 euro, dar am preferat sa port la 6 luni sau anual cate o renegociere, unde trageam de chirie sub nivelul pietei. Astfel mizam pe faptul ca proprietarul nu vrea sa schimbe chiriasul (adica pe mine, bun platnic, ordonat, etc) si gaseam argumente sa trag in jos.
Si am pareri ca stau de ani buni in chirie...

#89
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 19.09.2006

 dsl, on 19th July 2011, 14:27, said:

Nu am facut o ierarhizare, incercam sa subliniez ca nu prea merita sa cumperi un apartament in Bucuresti.
Intrebi pana la ce varsta? Realizezi ca multi si-au cumparat prin prima casa cu credit pe 30 de ani? Oare la ce varsta or sa termine de achitat creditul si cu ce sacrificii? Si mai ales, pentru ce?

Pentru ce? Pentru ca oricum platesti. Indiferent daca stai cu chirie sau cumperi, tot platesti.
Spune tu solutia prin care poti locui intr-un apartament (nu cu mama, da!) fara sa platesti.....Ca ma razgandesc si nu mai cumpar nimic.

#90
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 cpg, on 19th July 2011, 15:11, said:

Pentru ce? Pentru ca oricum platesti. Indiferent daca stai cu chirie sau cumperi, tot platesti.
Spune tu solutia prin care poti locui intr-un apartament (nu cu mama, da!) fara sa platesti.....Ca ma razgandesc si nu mai cumpar nimic.
Nu-i așa că lucrurile nu prea au sens când piața scade și subit are mult sens când piața crește ?

Te însori cu o tipă cu apartament și ești băiat cuminte. Gătești, faci curat și dansezi la petreceri.
Băbărdești o tipă cu apartament și te rogi să te lase să locuiești cu ea. Aici se impun niște calități divine. :lol:
Te lași băbărdit de un tip cu apartament :w00t: ...mai bătrânel că deh, ăstora le plac tinereii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate