Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Cumpar, inchiriez sau astept?

- - - - -
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

Poll: în contextul anului 2011. (57 member(s) have cast votes)

cumpăr, închiriez sau mai aștept.

  1. 1.cumpăr imediat pt. că prețurile sunt jos (13 votes [22.81%])

    Percentage of vote: 22.81%

  2. 2.stau în chirie încă 1 an relaxat. timpul curge în favoarea mea. (17 votes [29.82%])

    Percentage of vote: 29.82%

  3. 3.stau în chirie dar urmăresc piața și sunt pregătit să cumpăr (20 votes [35.09%])

    Percentage of vote: 35.09%

  4. 4.stau în chirie mai mulți ani. nu se merită să cumperi în general. (7 votes [12.28%])

    Percentage of vote: 12.28%

cum cumperi în contextul anului 2011 ?

  1. 1.economii și credit. nu am o locuință (21 votes [36.84%])

    Percentage of vote: 36.84%

  2. 2.economii, credit și bani din vânzarea actualei locuințe (5 votes [8.77%])

    Percentage of vote: 8.77%

  3. 3.exclusiv economii. nu am o locuință (6 votes [10.53%])

    Percentage of vote: 10.53%

  4. 4.economii și bani din vânzarea actualei locuințe. (3 votes [5.26%])

    Percentage of vote: 5.26%

  5. 5.categoric nu cumpăr nimic. am o locuință (7 votes [12.28%])

    Percentage of vote: 12.28%

  6. 6.categoric nu cumpăr nimic. nu am o locuință. (15 votes [26.32%])

    Percentage of vote: 26.32%

Vote Guests cannot vote

#19
popescu80

popescu80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.07.2011
Fie ca lucrati in domeniu privat sau la stat, in ultimii ani ati fost martorii restructurarilor, ai diminuarilor salariale; martorii saraciei in fond…   Cate sucursale de banci ati vazut inchise ???  Uitati-va ce s-a intamplat in Statele Unite cu sistemul bancar si apoi veti intelege ce ne asteapta…   Ei sunt cu cativa ani inaintea noastra in ceea ce priveste recunoasterea efectelor generate de mafia bancara.

E cazul sa va mai spun de ce le pasa atat de mult celor de la FMI si Comisia Europeana de bancile din Romania ?  De ce au insistat sa dispara Ordonanta 50 ?  Pentru ca noi nu am avut capital romanesc…   Banii cu care s-a facut creditarea pentru jaful imobiliar din anii precedenti sunt ai lor…   Asta e si motivul pentru care nu au lasat Grecia si Irlanda in faliment…  Bancile germane si franceze avand acolo ca si la noi zeci de miliarde de recuperat…

Eu nu imi doresc falimente bancare; institutiile de credit sunt un rau necesar pentru economie… dar pentru economia reala si nu pentru consumul iresponsabil.  Vreau doar sa isi recunoasca mizeriile pe care le-au facut in ultimii ani, mizerii care au nenorocit sute de mii de oameni…  sa isi asume pierderile si sa-si concedieze retardatii din departamentele de “credit risk”
Hai sa facem un calcul simplu pentru a vedea cu cat au scazut de fapt preturile locuintelor de la Marea Specula Imobiliara din 2007-2008 :

Vom lua exemplu un apartament cu 2 camere in Drumul Taberei care la inceputul lui 2007 era in jur de 90.000 euro

90.000 eur  x  3,3 (atat era euro atunci) = 297.000 ron

Astazi, acelasi apartament are un pret de “strigare” de 60.000 euro.

60.000  x  4,3 (atat e euro astazi) = 258.000 ron

De unde rezulta ca preturile au scazut doar cu 14 % raportat la salariile dumneavoastra care sunt de regula in RON fara sa mai vorbim de reducerile de 25 % aplicate veniturilor bugetarilor pentru ca astfel ajungem la concluzia ca locuintele sunt mai scumpe decat atunci….  

Din 2003 pana in 2008 preturile au crescut cam de 7 ori iar din 2008 pana acum, CONCRET s-au redus doar cu 14 % !!!

In Statele Unite ale Americii, Grecia si alte tari europene preturile au scazut cu pana la 80 % !!!  La noi bancherii au tot cosmetizat bilanturile insa 2011 va arata ce au de fapt in portofoliu…  

Acum intelegeti ce face mafia bancar-imobiliara cu viitorul dumneavoastra ???  Sa ma ierti ca te intreb, draga cititorule: Nu te-ai saturat sa fii prost ???
    Daca dispuneti de lichiditate fara sa apelati la credit, astazi puteti cumpara un imobil situat intr-un bloc vechi de cartier cu maxim 800 euro / m.p. urmand ca in primavara care urmeaza sa platiti maxim 500 euro / mp.
Cat timp vor mai fi imbecili care acceseaza “Prima Casa” bancherii ne vor rade in nas ! Guvernul Emil BOC le asigura profituri uriase lipsite orice RISC… Garanteaza cu banii luati din pensii si salarii, din marirea TVA ului…



Grecia a luat un bailout de 110 miliarde euro, Irlanda unul de 85 miliarde și Portugalia unul de 78 miliarde. Grecia trebuie să mai ia unul de până la 130 miliarde, Irlanda și Portugalia s-ar putea să mai aibă și ele nevoie de încă o rundă de bailout (dacă ne uităm la condițiile din piață de acum, atunci cu siguranță este nevoie noi programe de salvare). De Spania se vorbește intensiv încă din primăvara acestui an, însă acum cel de-al doilea I din PIIGS a intrat și el în atenția investitorilor, cum nu se poate mai prost.
Spania avea o datorie publică de 638 miliarde euro la sfârșitul lui 2010. Și are o nevoie de finanțare de 380 miliarde de euro în următorii trei ani, conform unui raport SocGen. Italia are cea mai mare datorie publică din UE în termeni nominali: 1.500 miliarde de euro. Ca procent din PIB era la nivelul de 118% la sfârșitul anului trecut. Nevoia de finanțare a țării este uriașă: 630 miliarde euro în următorii trei ani, potrivit aceluiași raport.
Pe 17 iunie, Moody’s a pus la îndoială ratingul suveran Aa2 al Italiei, argumentând că există dezechilibre structurale puternice și că așteaptă o evoluție economică slabă. La data aceea, reacția piețelor a fost slabă.
Până la începutul săptămânii trecute, statul italian se împrumuta la 10 ani cu până în 5%. De altfel, de la începutul anului, dobânzile au stat în marja de dobândă de 4,7-4,9%. Din 5 iunie, investitorii au început să arunce cu hârtii pe piață și dobânzile au luat-o în sus. Randamentele au sărit pentru o scurtă bucată de timp de 6%, adică o creștere de 22% în doar o săptămână. La doi ani, guvernul italian se împrumuta cu până în 3%, acum dobânzile au ajuns până la 4,81%.
În foarte scurt timp, italienii au ajuns să se finanțeze la fel de scump ca spaniolii la 10 ani și chiar mai scump la 2 ani, de unde luna trecută nu era nimic care să arate o asemenea evoluție.
De asemenea, costul asigurării împotriva riscului de default a datoriilor suverane a țărilor (CDS)  a ajuns la niveluri record pentru toate țările PIIGS. În cazul Italiei, CDS pe 5 ani a ajuns la 3%, nivel apropiat de cel al României. La sfârșitul lunii trecute era la 1,77%
Dacă ne uităm în urmă, Grecia a început să discute despre bailout când dobânzile la 10 ani au sărit de 6% (acum sunt la 17%), Irlanda pe la 6,3% (13,5% acum) și Portugalia pe la puțin peste 7% (13,1% acum). Italia se apropie periculos de repede de aceste praguri, însă problema este că nu au de unde să ceară bani, pentru că în mecanismele actuale nu sunt suficienți.
Cei de la SocGen estimează că Fondul European de Stabilitate Financiară (sau Fondul european de bailout) ar trebui să fie crescut de la 440 miliarde euro la 850 de miliarde de euro, în condițiile în care și Spania, Italia și Belgia (cu 150 miliarde în necesități de finanțare) ar avea nevoie de bani, cu un bailout de doar 85 miliarde la Grecia și fără fonduri suplimentare pentru Irlanda și Portugalia. Dacă FMI nu intră în schemă, atunci fondurile necesare ar ajunge la 1.300 miliarde euro. Țările AAA, adică Germania, Franța, Olanda, Austria, Finlanda și Luxemburg ar trebui să pună banii. Rămâne o întrebare: de unde?

Edited by popescu80, 12 July 2011 - 15:51.


#20
_dafin_

_dafin_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 17.12.2008
In atentia moderatorilor

Va rog respectuos sa analizati oportunitatea de a retrage utilizatorului popescu80, dreptul de a posta mesaje pe forum. Mesajele incendiare pe care le posteaza au ajuns sa deturneze forumul, de la obiectivele urmarite de orice utilizator cat de cat normal.

Va multumesc!

Inserțiile userului reclamat sunt opinii de ordin politic la care fiecare dintre noi are dreptul. Deși într-o măsură posturile lui sunt oftopic, ele au menirea să descurajeze anumiți useri în a face achiziții imobiliare. Nu este nimic neregulamentar în asta.

Edited by paradigmatic, 13 July 2011 - 07:07.


#21
djberty

djberty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.07.2006

 popescu80, on 12th July 2011, 16:51, said:

Vom lua exemplu un apartament cu 2 camere in Drumul Taberei care la inceputul lui 2007 era in jur de 90.000 euro

90.000 eur  x  3,3 (atat era euro atunci) = 297.000 ron
Astazi, acelasi apartament are un pret de “strigare” de 60.000 euro.

60.000  x  4,3 (atat e euro astazi) = 258.000 ron
De unde rezulta ca preturile au scazut doar cu 14 % raportat la salariile dumneavoastra

Corect! Au scazut cu 14% ca valoare in lei dar tu creditul de la banca il iei in euro si rata o platesti tot la cursul euro. Asta inseamna ca.. din creditul de 90.000E plateai in 3 ani vreo ~7000 Euro si restul de 83.000 (valoarea care o datorezi in continuare bancii) ii platesti la cat e acu' (4,3 ron/eur) sau la cat o fi cursul pana cand termini de platit.

83.000 x 4.3 = 356.900 ron
Asta in raport cu suma de 258.000 reprezinta o diferenta (scadere) de aprox 28%.

Mai trebuie luata si in calcul dobanda pentru ca cei care iau prin credit si nu cu banul jos mai platesc si dobanda. Deci per total ca sa revenim la topic-ul initial (Cumpar, inchiriez sau astept?) daca cumparai in 2007 cu banii aia pierdeai asa:
- din diferenta de pret (ai luat credit pe 90.000 chiar daca apartamentul nu mai valoreaza decat 60.000);
- pierzi din diferenta de curs (rata o platesti la cursul actual nu la cat era cand ai luat credit);
- pierzi din diferenta de euribor (daca acesta va creste)

Concluzia mea personala este: Eu unul mai astept!

#22
adrian_2011

adrian_2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.11.2010
:first: Eu asa cum am tot sustinut de prin 2009... astept prabusirea FINALA...

Auziti la mine acum:

Cand din america vor veni vesti ca se vinde case de lemn in orase semi-abandonate cu 2-3k $ si cand china se va reorienta si nu va mai cumpara datorii USA, in schimb va ajunge sa detine 1/4 din intreaga capacitate imobiliara din USA cea ce se va intimpla ... atunci la noi o sa vina un VAL DE PANICA .... DE O SA le zboare la toti caciulile ...

toata lumea o sa fuga duPA cash si nu CREDIT !!!

notiunea in sine de casa pe credit ... VA FII TABU PENTRU URMATORII 20 DE ANI CA SI CEA DE AGENT  IMOBILIAR...

Edited by adrian_2011, 13 July 2011 - 00:55.


#23
cosminnel

cosminnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 05.05.2006

Quote

Vreau doar sa isi recunoasca [institutiile de credit] mizeriile pe care le-au facut in ultimii ani, mizerii care au nenorocit sute de mii de oameni? sa isi asume pierderile si sa-si concedieze retardatii din departamentele de ?credit risk?

@popescu80
Postul tau e greu de urmarit, nu are o concluzie, si incerci sa induci concluzii conextuale.
Ctrl+C, Ctrl+V...stii tu de pe ce blog...

Totusi, ai dreptate cu partea citata mai sus. Gradul maxim de indatorare este foarte mare comparat cu cat ar fi normal.
Cu atat mai mult cu cat, desi moneda oficiala in Romania este RON, multe tranzactii se raporteaza la EUR. Cine si-a facut credit la limita gradului de indatorare si este angajat bugetar sau la un privat cu afacerea pe butuci este expus mai mult. Dar ar duce-o mai rau in oricare din scenarii, si de vina ar fi mai multi factori, greu de aratat cu degetul si cuantificat.
Pentru chirii si cosul zilnic de cumparaturi nu exista masuri pe are le pot lua bancile ca sa protejeze masele de oameni, in afara de salariul minim, care oricum nu e suficient pt un trai decent.

Nu inteleg un lucru: cum adica in mecanismele actuale nu suint bani suficienti? Masa de bani la nivel global (valoarea prezenta) a ramas aceeasi, doar nu au disparut din bani intre timp...eu cred ca e vorba doar de distribuire dintr-un loc in altul.


Mai pun o completare: in varianta asteptarii, pana cand ar fi un termen rezonabil?

LE: @adrian_2011 daca nu mai este credit, cash-ul de unde vine asa brusc pt toata lumea? Considerand ca iti iei o casa, trebuie sa mai si traiesti...iti trebuie si masina, mobila, electrocasnice...sau tu astepti o prabusire totala gen apartamentul te costa 20 mii EUR, si renovatul si tot ce iti trebuie in casa te costa 1000 EUR, o masina noua varf de gama o sa fie maxim 5 mii EUR..

Edited by cosminnel, 13 July 2011 - 01:23.


#24
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002

 cosminnel, on 13th July 2011, 02:11, said:

Nu inteleg un lucru: cum adica in mecanismele actuale nu suint bani suficienti? Masa de bani la nivel global (valoarea prezenta) a ramas aceeasi, doar nu au disparut din bani intre timp...eu cred ca e vorba doar de distribuire dintr-un loc in altul.

Sistemul bancar actual este cel fractionar si creaza bani scriptici de 5-6 pana la 10 ori din masa monetara:

http://en.wikipedia....reserve_banking

Banii din credite nu exista in realitate, totul este o schema Ponzi.

Asta inseamna ca daca toata lumea vrea sa vada banii din banci, ele dau faliment si banii dispar.

#25
cosminnel

cosminnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 05.05.2006
In ipoteza cu schema Ponzi sitemul bancar a degenerat intr-un Caritas la nivel global..
Sunt precedente de frauda la nivel de management inalt, ce-i drept.
In afara de Caritasurile locale unde era ceva grosolan, cazurile mai diplomatice si mari s-au intamplat prin colaborarea intre management, contabili, auditori, etc pentru prezentarea unor active/bunuri fictive si ascunderea unor datorii, ca sa poata da credite mai multe decat poate suporta.
De obicei astea sunt cateva exceptii, nu regula.

Daca s-a extins la nivel global si totul este o mare musamalizare, atunci tot sistemul de viata modern a fost construit pe un plafon fals, si tot ce avem acum o sa dispara.
Macroeconomia nu e domeniul meu, asa ca poate omit doar eu anumite lucruri si nu percep imaginea completa.
Dar din informatiile pe care le avem nu cred ca se poate trage o concluzie ferma.

#26
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
@cosminnel

Sistemul bancar fractionar este Piramidal(Ponzi) prin definitie si nu doar din cauze de fraude cum te-ai gandit tu.
Legea si reglementarile le permit sa aiba masa monetara un anumit procent denumit RMO(Rezerve Minime Obligatorii) iar restul sunt bani care exista doar pe hartie. La lei RMO-ul este 15% dupa cum ne arata site-ul BNR:
http://www.bnr.ro/Re...orii--3330.aspx

Gluma este ca bancile comerciale primesc dobanda din toate creditele adica si pentru bani care nu exista.
De aici se poate observa foarte usor de ce bancile au nevoie sa dea credite chiar si atunci cand e posibil ca omul sa nu plateasca rata: ptr ca VOR PROFIT si asta este cel mai bun mod de a-l obtine!

Acum ajungem la problema noastra: de ce bancile vor preturi mari in imobiliare ? Ca sa justifice credite MARI si ca sa obtina PROFIT MAXIM din ceva ce nu exista.

Eu nu am zis degeba la inceputul topicului ca oamenii au incredere si folosesc BANII fara sa aiba cea mai mica idee despre ceea ce ei reprezita. Fiecare a vazut la altii si a facut si el, este un fel de "MONKEY SEE MONKEY DO". Adu-ti aminte cand ai folosit prima oara bani in viata ta si gandeste-te cum de ai avut incredere. Raspunsul va fi foarte simplu: ai vazut la parinti si i-ai imitat!

Edited by Baiko, 13 July 2011 - 10:15.


#27
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
@Baiko

1. Să vrei maximizarea profitului, este ceva normal.
2. Să vrei maximizarea profitului cu riscul de ați faulta clientela, este problema legiuitorului (a politicului)
3. Băncile sunt de departe instituții responsabile.
Nici producătorii auto nu sunt, în fond poluează planeta, nici producătorii de computere nu sunt, în fond produsele lui funcționează pe energie electrică poluantă, nici bunica de la țară nu e, în fond își încălzește bordeiul cu lemne de pădure...so on and so on.
Practic, nimic din ce fac oamenii, altceva decât să stea pe cur, nu este responsabil.

Problema băncilor sau mai exact problema noastră cu băncile nu sunt băncile însele...suntem noi, clienții băncilor. De ce spun asta ?

Orice produs din piață este expresia unei nevoi, a unei necesități.
Produsul este construit, gândit să existe în funcție de mofturile pieței, ale noastre, ale cumpărătorului.
El, produsul, are o utilitate motiv pt. care-l cumpărăm.

Revenind la bănci, problema e că ele și-au construit produse după propriile lor nevoi, pe care le vând condiționându-și clienții.
Ce încerc să spun este că noi suntem problema, clienții băncilor pt. că acceptăm condiționările.
Și DA, ai dreptate.
Există un puternic efect de turmă universal valabil pt. varii domenii.
Acest efect este parte din piață. Face parte din viața pieței.

 cosminnel, on 13th July 2011, 10:39, said:

Daca s-a extins la nivel global si totul este o mare musamalizare, atunci tot sistemul de viata modern a fost construit pe un plafon fals, si tot ce avem acum o sa dispara.
Dacă...DA.

Edited by paradigmatic, 13 July 2011 - 10:38.


#28
popescu80

popescu80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.07.2011
Vom reveni la caldura furnizata numai cateva ore pe zi ( cat permite bugetul ) si – vorba lui Nicolae Ceausescu – o sa mai punem o haina pe noi daca ne este frig.  Totusi, cu conditia de viermi cu care ne alinta Elena Ceausescu nu sunt de acord.  Lucilia Caesar ni se potriveste mai bine. Nu trebuie sa dati « search » pe Google ; va spun eu ca e denumirea stiintifica pentru musca de căcat.  (Pardon !)  Daca mafia bancar-imobiliara nu ar fi defecat « Prima Casa », extraterestrii creditaci ar fi gasit cu siguranta alta planeta in jurul careia sa graviteze (roiasca)…

Dar dupa cum spunea si presedintele Basescu – iarna nu-i ca vara si deocamdata sa ne bucuram de gradele din termometru… Urmeaza o vara fierbinte cu portughezi, irlandezi, spanioli si italieni bagati la “JUNK” unde speram sa ajunga si piata imobiliara cu tot interventionismul statului.  Vacanta placuta !

#29
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
@paradigmatic
Ai adus in discutie o chestie foarte importanta: OMUL are nevoie de LEGI si REGULI pentru ca nu e capabil sa actioneze rational tot timpul. In ultima perioada, uitandu-ma pe grafice si evolutii observ cum oamenii iau decizii emotionale fix cand e mai important sa gandeasca logic.
Oricat de inteligenti ne credem in momente importante ne intoarcem la aceleasi comportamente care le observam prin natura la alte fiinte: vrem sa ne facem cuibusorul nostru cand la fel de bine putem sta in chirie.
Trist dar adevarat.

#30
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011

 adrian_2011, on 13th July 2011, 01:53, said:

:first: Eu asa cum am tot sustinut de prin 2009... astept prabusirea FINALA...

Auziti la mine acum:

Cand din america vor veni vesti ca se vinde case de lemn in orase semi-abandonate cu 2-3k $ si cand china se va reorienta si nu va mai cumpara datorii USA, in schimb va ajunge sa detine 1/4 din intreaga capacitate imobiliara din USA cea ce se va intimpla ... atunci la noi o sa vina un VAL DE PANICA .... DE O SA le zboare la toti caciulile ...

toata lumea o sa fuga duPA cash si nu CREDIT !!!

notiunea in sine de casa pe credit ... VA FII TABU PENTRU URMATORII 20 DE ANI CA SI CEA DE AGENT  IMOBILIAR...
Sunt 100% de acord cu tine, viitorul este sumbru, degeaba politicienii ne vand gogosi!

#31
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
E aproape imposibil sa invingi frustrarile unora in ceea ce priveste bancile, desi bancile sunt institutiile care lucreaza cu adaosuri minime. Profitul lor mare provine din faptul ca invart foarte-foarte-foarte multi bani si nu din faptul ca au adaosuri (comisioane, dobanzi, etc) mari.

Intr-un credit, in decurs de un an, o banca incaseaza urmatoarele:
- maxim 1-4% profit in cazul in care refoloseste banii populatiei din depozite. Asta ar fi perfect echivalent cu comerciantii care revand marfa produsa de altii (buticari, supermarket-uri, magazine la modul general). Diferenta este ca la comercianti adaosul este mult mai mare iar tranzactia se incheie pe loc, dupa care ei refolosesc banii. Banca imobilizeaza banii respectivi timp de 1 an, pentru a avea un adaos minim. Comerciantii ar da faliment garantat cu o astfel de tactica -> folosesti acum produsul dar il platesti in decurs de un an cu adaos minim fara de pretul de fabricatie.
- maxim 10% profit in cazul in care folosesc banii proprii. Asta ar fi echivalent cu producatorii. Garantat orice producator merge pe adaosuri mai mari de 10%. Faptul ca are sau nu succes la vanzare e cu totul alta treaba, si poate mari enorm adaosul pentru a compensa vanzarile scazute. Sunt producatori care vand foarte mult, culmea si produse pseudo-nocive (coca-cola), dar pe care nu-i blameaza nimeni de criza si de faptul ca frustratii nu au bani sau o casa a lor in care sa locuiasca.

Ce mai natie...

#32
popescu80

popescu80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.07.2011
Problemele sunt altele decat cele de logica pe care ni le imaginam noi:

Criza datoriilor din zona euro a luat o întorsătură periculoasă, amenințând Italia, a treia economie din regiune, care este prea mare pentru a fi salvată cu instrumentele financiare de care dispune în prezent Uniunea Europeană, se arată într-o analiză Reuters. Cu cât este amânată o decizie privind Grecia, cu atât este mai mare riscul ca evenimentele să scape de sub control în această țară, sau pe piețele de capital, ceea ce va impune măsuri radicale și dificile din punct de vedere politic, pentru a păstra unitatea zonei euro. Europa are două opțiuni: uniunea fiscală sau destrămarea Zonei Euro.

#33
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 kr0k0dilu, on 13th July 2011, 13:28, said:

Ce mai natie...
Atunci când clienții întră în default (pers fizice, companii, națiuni) înseamnă că forța creditului este copleșitoare și a fost dat iresponsabil.
În România nu poate fi vorba de un default generalizat...încă.
Se pare că economia sau mai bine spus, bruma de economie pe care o avem, suportă într-o măsură oarecare volumul de credite vărsat în anii anteriori.
Ceea ce nu știm este intensitatea efortului, a stresului la care este supus debitorul.

Teoretic, politicile de risc ale băncilor și volumele creditate au fost și sunt sustenabile...încă.

De aici trag concluzie că:
1. Fie politicile de risc au fost configurate pe sentimentele politice ale românului în general și aversiunea emoțională a acestuia față de creditor. Sentiment destul de vizibil în mediile de socializare online.
2. Fie băncile nu au avut încredere în capacitatea pieței de a returna banii motiv pt. care au fost prudențiale încă de la începuturi.

Ce este cert totuși, este că infuzia de credit distorsionează justețea valorii asseturilor în general.

#34
popescu80

popescu80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.07.2011
Un anunt din 2007, cam asa arata:

http://www.magazinul...rva-traian.html


Ei, cam asa va fi peste 2-3 ani si cu preturile actuale, chiar e greu de inteles ce se intampla????!!!!!!

#35
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 popescu80, on 13th July 2011, 14:14, said:

Europa are două opțiuni: uniunea fiscală sau destrămarea Zonei Euro.
Europa are o singură opțiune. Intrarea în default a țărilor vizate și acceptarea dominoului ce va urma.
Corecțiile prin faliment sunt cele mai sănătoase.

 popescu80, on 13th July 2011, 14:18, said:

Un anunt din 2007, cam asa arata:
http://www.magazinul...rva-traian.html
Tu bagi în seamă toți tâmpiții ? :lol:
Era doar un anunț, o intenție, o sesiune de pescuit.
Poți să condamni pe cineva că încearcă ?

#36
popescu80

popescu80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 05.07.2011
lumea sta pe un butori de pulbere. numai prostovanii mai viseaza.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate