Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Anvelopele de iarna obligatorii intre 1 noiembrie si 1 martie

- - - - -
  • Please log in to reply
513 replies to this topic

#19
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
7 grade-i marketing....
sonyad-> cate cauciucri de vara/iarna ai schimbat pe masina ta?

#20
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Bun, legea au dat-o dar sanctiuni o sa aplice cineva? Ca daca o sa fie tot ca cu farurile de ceata si cu multe altele ma kis in freza lor!

#21
numeoarecare

numeoarecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 30.05.2010

View Postalex_pescaru, on 29th June 2011, 14:18, said:

Pot fi identificate usor, deoarece numai anvelopele de iarna au acest simbol pe ele.
Attachment winter.jpg
Attachment winter2.png
Deci o sa iau amenda cu ale mele "Kelly Winter"...

Ca doar winter nu are nici o legatura cu iarna....

#22
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View PostSonyAD, on 29th June 2011, 14:02, said:

Diferențele cresc gradual nu discret (peste 7 grade nici o diferență, sub 7 alea de vară-s praștie)
atata timp cat nu-i inghetat, cele de vara sunt superioare.

#23
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011

View PostCourage, on 29th June 2011, 11:21, said:

Foarte bine, acum sunt preturi mici. O decizie normala. Cred ca este singura a doamnei cu prune in gura.

#24
Bullet

Bullet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.07.2006
O lege buna, aplicata cu curu'.

Cum adica nu ai nevoie de anvelope de iarna in 15 ianuarie, sa zicem  daca "e uscat pe jos"  :death:  

Cat de cretin sa fii sa faci asa ceva ?

Toti soferii care "dau telefoane"  pot ocoli amenda. "Era uscat pe jos, Dom'le"  :ciocan: :ciocan:

#25
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

View PostBullet, on 29th June 2011, 16:09, said:

Cum adica nu ai nevoie de anvelope de iarna in 15 ianuarie, sa zicem  daca "e uscat pe jos"  :death:

Pai chestia aia ii satisface si pe cei care sunt nemultumiti ca-s nevoiti sa mearga cu cauciucuri de iarna la 15 grade in decembrie.

View PostBullet, on 29th June 2011, 16:09, said:

Toti soferii care "dau telefoane"  pot ocoli amenda. "Era uscat pe jos, Dom'le"  :ciocan: :ciocan:

Parca politistul nu poate sa traga o poza cu soseaua si masina.

#26
dantim1

dantim1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 27.06.2002
Unde se poate citi textul integral al legii? Am inteles ca iarna sunt acceptate cele "all seasons"!

#27
Hardstyle1

Hardstyle1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 778
  • Înscris: 02.04.2011
a disparut referirea la oras ca nu-s obligatorii? daca a fost inlocuita cu "asfalt uscat" e bine si asa, mai rau pt cei care pleaca la drum lung.

cand va fi finala, nemodificabila?

#28
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

View PostPengoon, on 29th June 2011, 15:23, said:

atata timp cat nu-i inghetat, cele de vara sunt superioare.
si cum ai tras tu concluzia ?

#29
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Si voi acum...
Vreti explicatii exacte.
Sub temperatura de 7*C poti intalni portiuni cu polei, situatie in care daca esti cu cele de iarna iti este ceva mai bine decat cu cele de vara.
Alta situatie de care nu prea zice nimeni, si asta e observatie personala, este ca pe ploaie la temperaturi scazute diferenta dintre cauciuc de vara si cel cel de iarna este mare in favoarea celui de iarna.
Ma gandesc ca e asa pt ca pe asfalt uscat cauciucul de vara se incalzeste pe cand pe ploaie la temperatura scazuta nu prea se mai incalzeste.
Fulgul nu este obligatoriu.
Pentru fentarea legii recomand General Altimax RT/HP/UHP. Cauciuc de vara cu profil pt apa, cu santuri adanci si inscriptie M+S.
Dar stati acasa cand e gheata/zapada. Se comporta bine pe zapada topita, situatie in care multe cauciucuri se comporta ciudat si bineinteles pe apa.

Edited by undercoverbrother, 29 June 2011 - 16:43.


#30
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Alta situatie de care nu prea zice nimeni, si asta e observatie personala, este ca pe ploaie la temperaturi scazute diferenta dintre cauciuc de vara si cel cel de iarna este mare in favoarea celui de iarna.
an de an testeaza ADAC-ul majoritatea marciilor de anvelope cand se apropie iarna si ajunge la acelasi rezultat.
d-aia in germany au legat obligativitatea cauciucurilor de iarna de starea soselei si nu de un interval de timp anume. in tari cu relief predominant alpin, ca austria, elvetia sau slovenia, situatia-i alta.
anvelopele de iarna fac sens cand creste probabilitatea de inghet si zapada. daca ai un noiembrie-decembrie moderat de exemplu, nu aduc nici un avantaj, dimpotriva.

#31
Hardstyle1

Hardstyle1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 778
  • Înscris: 02.04.2011
+1. doar "cauciucarilor" le iese ca-s mai bune la temperatura scazuta sau ploaie.

#32
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,130
  • Înscris: 14.09.2007
Tot se mai spune pe aici ca in conditii de asfalt uscat(iarna fiind) cu cauciucuri de vara franezi mai bine (de parca ai avea patine daca mergi cu cauciucuri de iarna, iarna  chiar , ce chestie?!) . Pai daca tot sunt asa ingrijorati de stabilitatea lor si siguranta inseamna ca la prima portiune de gheata vor da jos cauciucurile de iarna din portbagaj si le vor monta.
Ideea e , ca prea mult se ascund sub scuza asta ca vezi doamne' daca e uscat franeaza mai bine (chit ca si cu alea de iarna franezi,poate cu 30-40 cm mai mult), de parca am fi la WRC unde conteaza fiecare sutime .

#33
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
"Pentru fentarea legii recomand General Altimax RT/HP/UHP. Cauciuc de vara cu profil pt apa, cu santuri adanci si inscriptie M+S "

Am eu doua Altimax. Regret achizitia. Intra Abs-l ff des.
Le-am mutat pe spate.
Pt fata am luat alte gume.

#34
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Ce latime si origine?

Edited by undercoverbrother, 30 June 2011 - 14:51.


#35
Hardstyle1

Hardstyle1

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 778
  • Înscris: 02.04.2011
e de rau daca intra abs-ul mai repede? teoretic inseamna ca se lipesc mai bine de asfalt la franare, nu?

Edited by Hardstyle1, 30 June 2011 - 15:46.


#36
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Nu chiar. Daca s-ar lipi mai bine de asfalt, autovehiculul ar frana mai violent DAR rotile s-ar invarti in continuare.
ABS-ul intra cand rotile RUP aderenta, ceea ce e de dorit sa se intample cat mai tarziu.

View Postundercoverbrother, on 29th June 2011, 17:42, said:

Alta situatie de care nu prea zice nimeni, si asta e observatie personala, este ca pe ploaie la temperaturi scazute diferenta dintre cauciuc de vara si cel cel de iarna este mare in favoarea celui de iarna.
Nu intotdeauna, depinde de cauciucuri. La mine e invers, cum am spus mai sus - Khumo KH17 vs Vredestein Snowtrac Xtreme

View Postundercoverbrother, on 29th June 2011, 17:42, said:

Pentru fentarea legii recomand General Altimax RT/HP/UHP. Cauciuc de vara cu profil pt apa, cu santuri adanci si inscriptie M+S.
Intamplator, asta este o lege buna - e pacat sa incercam sa o fentam.
Din ce am inteles din textul legii, poti fi tras la raspundere daca circuli neechipat corespunzator (gume de iarna) pe portiuni cu gheata/polei/zapada INDIFERENT de data. Altfel poti merge si cu gume de vara, indiferent de data. Ceea ce este absolut OK - nu are rost sa pun gumele de iarna in Bucuresti pe 1 Noiembrie cand stiu ca pana la mijlocul lui Decembrie nu ninge.

Bine, problema apare daca te duci pe la Balea in Mai-Iunie, am inteles ca acolo poate fi zapada si in perioada asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate