Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...
 

NAS Synology DS111

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#73
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005
Am facut update-ul, greseala mea... i-am dat restart in toate felurile, am remapat drive-urile, tot degeaba.
O chestie ciudata apare cand se doreste modificarea denumirii unui folder abia creat. Nu se poate face... mesajul este ca un alt program foloseste acel folder.

#74
mihailamba

mihailamba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 06.01.2005
Ori e un bug ori ne scapa noua ceva...

#75
mihailamba

mihailamba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 06.01.2005
Sub level folder permisions . Aici e buba. Modificat manual cu chmod si problemele dispar. Problema e destul de nasoala in sensul ca daca spre exemplu o aplicatie a unui anumit user  genereaza un fisier intr-un subfolder  al unui folder partajat pentru un grup ,acel  fisier nu va avea rw pentru grup ci doar pentru admin si userul care a creat fisierul.  Solutia temporara pe care am gasit-o a fost sa creez un user generic si sa-i loghez pe  toti cu acel user. Numai ca  am dat peste alta problema Xp-ul nu retine user credentials la restart.

#76
liv1305

liv1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 13.12.2007
La mine exista deja un user generic (toata lumea folosea acelasi user/pass) si problema tot a aparut dupa upgrade-ul la 4.1. Nu am folosit chmod, desi e activ accesul SSH.

Distractia cu user credentials la XP dupa restartul XP-ului am servit-o de citeva ori. Cele mai multe au fost afectate de un virus si 2 sau 3 aveau HDD-ul cu probleme. La toate indiferent cit am sapat prin registri nu am reusit sa lamuresc XP-ul sa tina minte parola. S-a rezolvat prin reinstalare.

#77
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
am upgradat astazi un DS212j la 4.1, nu am avut nici un fel de probleme. Samba ok si pe 7, si pe XP. Useri, nu admini (ma rog, useri din grupul admin).

XP nu tine minte credentials daca esti logat cu Administrator. Altfel ar trebui verificata buba, cum spune si liv1305 mai sus.

#78
liv1305

liv1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 13.12.2007
Am 12 bucati 110J in diverse locatii configurate identic. La primele 2 update-uri nu s-a manifestat nici o problema, deci au fost updatate si celelalte. Pe 4 din cele ramase a aparut problema cu accesul la fisiere.

#79
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005
... deci e ceva

#80
liv1305

liv1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 13.12.2007
E ceva - si vad ca e ceva mai rau chiar.

Sint mai multe plingeri ca dupa upgrade-ul la 4.1 nu fucntioneaza corect Samba, DLNA, ACL.
Azi 2 calculatoare (din 37 in aceeasi retea) n-au mai vrut sa vada Synology-ul (care e doar server de fisiere - SMB) dupa restartul lor, ci numai dupa restartul la Synology.

Astept cu interes update-ul urmator - ca nu am chef sa sterg toate datele de pe NAS ca sa-l instalez 4.0.
Oricum nici un Synology nu mi-a facut vreo figura (de fapt nu a avut nici cea mai mica problema) pina la update-ul la 4.1

Edited by liv1305, 17 September 2012 - 12:15.


#81
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005
Se poate face downgrade la 4.0?

e normala viteza asta pentru transfer de fisiere de pe o partitie pe alta, acelasi HDD?

Attached Files


Edited by floraur, 17 September 2012 - 13:50.


#82
mihailamba

mihailamba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 06.01.2005
Daca pui si un print cu gradul de incarcare al procesorului putem sa ne dam cu parerea . Chestia cu viteza si transferul de poze pentru mine ramane un mister. Cand transfera de se incing cablurile, cand stai si te uiti la el incercand sa intelegi ce are. De la thumbails  si indexare i se trage da o logica in transfer nu am gasit..

#83
liv1305

liv1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 13.12.2007
@floaur
Nu se poate face downgrade la o versiune mai veche. Trebuie sters tot si reinstalat.

Cred ca indexeaza si pozele simultan la tine - eu nu il folosesc pentru stocare de poze, deci nu pot sa fiu sigur.

#84
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005
Pe forum la Synology v-ati uitat, sunt reclamatii asemenatoare cu ale noastre?

#85
liv1305

liv1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 13.12.2007
Da - multe. Mi-au raspuns la mail  dupa o ora ca lucreaza la problema. A existat si un patch care cica rezolva problema dar momentan l-au scos. E de urmarit.

#86
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,286
  • Înscris: 22.07.2005
O chestie si mai ciudata - copii un folder inr-o locatie pe NAS, dupa care sterg fisierul sursa. Bineinteles ca imi apare acel mesaj care spune ca fisierul este folosit de un alt program si nu poate fi accesat, insa continutul este gol. MAI MULT DECAT ATAT, continutul mutat in locatia noua este deasemenea pierdut. Ciudat nu, sa stearga in ambele locatii?!

#87
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
cu ce il copiezi? Incearca cu un Total Commander si vezi daca se comporta la fel.

#88
liv1305

liv1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 13.12.2007
@floraur
E tot o problema aparuta la DSM 4.1. Au patit-o si altii la fel ca tine. Daca poti revino la 4.0

#89
mihailamba

mihailamba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 06.01.2005
Exista vreo diferenta in cazul copierii sau mutarii ? Din punctul de vedere al fisierului pe care vreau sa-l mut nu e totuna daca il mut sau daca il copiez. Incepe sa-mi creasca par alb.

#90
zc_

zc_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.07.2005
Salut
Am un 112j de vreo 3 saptamini, DS4.1 ultima versiune. pentru el am luat si un router sitecom 300N, LAN 1Gb.
Am pus pe el cam 700GB, vreo 50000 de fotografii si ceva filme.
Scriu pe el, prin LAN, cam 40MB/s, fisiere mari nu poze. Pe wireless cam 10MB/s. E OK.

Acum problemele:

1. Dupa ce am copiat datele, acceseaza HDD continu. Practic caraie non stop de vreo 3 saptamini.
ok, am citit ca face thumbnail la foto dar dupa doua saptamini facuse doar 10000.
Acum incerc cu Photo Uploader si sper sa termine intr-o saptamina.
E in regula sa mearga asa incet? crapa HDD pina termina. ca sa nu mai zic ca n-am ups si e foarte unsafe faza asta.

2.Pe DLNA(pe TV) nu vad nimic din folderul "video". nu vad subfoldere, nu vad filme, nimic.
Fotografiile si filmele din "photo" le vad pe TV.
Oricum pare ca are legatura cu prima problema. Am facut un folder cu un film si dupa vreo 3 zile l-a vazut si l-a redat fara probleme(mkv 13GB).
Cum sa fac sa-l conving sa vada si ce-i in "video" pe DLNA? faza asta ma dispera ca DLNA-ul a fost unul din motivele pentru care l-am luat.

Cam atit ca devin plictisitor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate