Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

NAS Synology DS111

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#37
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Mi-am luat o tableta de la Apple si nu prea vad cum o sa integrez eu toate lucrurile la care lucrez. De ex cum pot lucra pe un Excell de pe NAS?! Programele din appstore de la Synology, nu imi rezolva toate problemele...

#38
ironm

ironm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.05.2006

View Postfloraur, on 4th April 2012, 19:42, said:

Mi-am luat o tableta de la Apple si nu prea vad cum o sa integrez eu toate lucrurile la care lucrez. De ex cum pot lucra pe un Excell de pe NAS?! Programele din appstore de la Synology, nu imi rezolva toate problemele...

Nu tre sa iti rezolve toate problemele ci doar una: DS File. Cu el intrii pe NAS de pe iPad si mergi la excel-ul pe care-l vrei si il deschizi pur si simplu...asta daca iPad-ul tau suporta eXcel :P

#39
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
pe Android smb-ul este destul de bine implementat, lucrez ca in orice retea windoz, insa pe iOS nu stiu cum sta. Oricum, DSFile ar trebui sa ajute.

#40
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Nu prea ma ajuta... se deschide .xlsx-ul, insa nu prea se poate interveni pe el. Doar asa sa-l deschizi nu e o mare smecherie, o sa cumpar Office sa vad daca deschid cu Excell voi avea alte rezultate. In principiu ar trebui sa fie o diferenta.
Se deschide fisierul in 5 minute, stai langa el de tampesti... aiurea.

#41
ironm

ironm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.05.2006

View Postfloraur, on 6th April 2012, 11:48, said:

Nu prea ma ajuta... se deschide .xlsx-ul, insa nu prea se poate interveni pe el. Doar asa sa-l deschizi nu e o mare smecherie, o sa cumpar Office sa vad daca deschid cu Excell voi avea alte rezultate. In principiu ar trebui sa fie o diferenta.
Se deschide fisierul in 5 minute, stai langa el de tampesti... aiurea.

1 - dupa cum ai spus, daca nu poti edita e de la Office, incearca alte variante de office, sunt destule free (cel putin pt Android, nu stiu la iOS)
2 - daca fisierul se deschide greu pot fi 2 cauze:
   a) e fisierul foarte mare
   B) viteza internetului pe care e legat DS-ul este mica pe upload
Daca incerci ai problema asta pe LAN atunci e altceva. Posibil Office-ul, legatura wifi de la iPad la DS...

Uite eu tocmai am facut un test:
Motorola Razr XT910 - Android - DS 212j - DS File - am deschis un fisier XLS de pe unu din harduri (~420KB) - in 7 sec. era deschis.
Acasa am net de la RTC (cel de 12Mb) iar pe tel am net de la VDF prin HSDPA.

Bafta

#42
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Am nevoie de beckup pentru datele de pe NAS si nu stiu cee mai bine sa cumpar, un hdd extern sau un server de retea... Ma gandesc sa impusc doi iepuri si sa iau ceva pentru reteaua de acasa unde sa pun si datele de la birou. Ce iau pentru acasa, trebuie sa stie bine multimedia si aici includ absolut tot...

Ceva idei?

#43
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
inca un synology? si faci sync ?

#44
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Man nu stiu... chiar tu spuneai ca Synology nu prea isi face treaba pe partea de multimedia.
Daca as lua inca un Synology, as putea sa fac sync online? Macar cel de la birou sa fie asigurat...

#45
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001

View Postfloraur, on 15th June 2012, 15:42, said:

Man nu stiu... chiar tu spuneai ca Synology nu prea isi face treaba pe partea de multimedia.
Daca as lua inca un Synology, as putea sa fac sync online? Macar cel de la birou sa fie asigurat...

Define multimedia (TOT). Nu stiu daca am facut afirmatia despre care vorbesti, daca da - am facut-o specific la ceva anume. Folosesc synology pentru stocare, pentru multimedia folosesc playere hardware (media player, smart TV) / computere pe baza informatiilor din synology (inclusiv DLNA/UPnP).

Poti face backup on-line intre doua synologyuri, prin VPN - client / server integrat. Nu am folosit VPN-ul integrat pentru asa ceva, insa - cel putin teoretic - se poate.

Uite aici mai multe info (trebuie sa sapi un picut):

http://forum.synolog...13c8efdecad3ff7

uite, aici din wiki: http://forum.synolog...or_RSync_Server

Edited by Tyby, 18 June 2012 - 13:57.


#46
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Ce vad eu singur, este ca nu prea pot rula un clip ordinar de pe NAS, deci daca voi dori sa rulez vreun .mkv dupa el, voi avea o problema. Eu cred ca am nevoie de un HDD pe LAN, cum voi face eu sync prin VPN, asta mai vedem noi :)

Ma uitam la My Book Live Duo si ma intrebam daca nu cumva as putea rezolva problema asa. Asta e pana la urma tot un NAS, insa cred ca se misca foarte bine si pe partea de multimedia.

#47
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
nu ma prind ce intelegi tu prin "sa rulezi de pe el" ?! Tot ce inseamna media la mine sta pe Synologyuri, de acolo rulez si pr computere, si pe media playere, si pe televizoare, si pe device-urile mobile. Daca vrei sa rulezi MKVuri in interfata de la PhotoStation, prin streaming web, atunci cred ca trebuie sa uiti de asta. Nu cred ca poate, plus ca e NAS, nu media player. In schimb rularea pe un alt device din retea, cu un player hardware / software (dupa caz), nu prezinta nici o problema. De la 3GP-uri pana la MKV-uri 1080p sau mts-uri.

Am avut probleme cu MyBook-urile, si ma feresc ca de tamaie de storage-uri facute de catre producatorii de HDD-uri.

#48
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Pai am cateva filmulete facute cu iphone-ul (1080p) .mpeg4, pe care le tin pe NAS. Le rulez foarte greu si sacadat...
Acasa am un mediaplayer (CinemaTube), tu spui ca as putea rula continut stocat pe NAS prin mediaplayer si nu voi avea nicio problema? Daca e asa, atunci e bine, iau tot un Synology, acelasi model si gata. Iar pentru date, fac sync prin VPN cu cel de la birou si cu asta basta...

#49
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 14.09.2009
Ai un NAS cu performante destul de limitate (un singur HDD, procesor si memorie slabe). Cu DS412+ nu patesti asa ceva.

#50
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
O fi cum spui tu, eu ma gandeam ca un procesor de 1,6GHz mi-ar ajunge si doua bay-uri iarasi nu-mi folosesc. Poate ai dreptate la memorie, exista posibilitatea de upgrade?
Ce mi-ai aratat costa cam 3.000lei si nu vad cum ar fi fezabila o astfel de solutie pentru mine. Ceva pana in 1500lei poate fi acceptabil, insa nicidecum mai mult. Eu cer ceva pentru acasa, nu pentru business... faptul ca voi face backup pentru birou e cu totul altceva, e o chestiune care se poate face cu un HDD si un rack simplu, dar daca tot e sa cumpar ceva, hai sa fie o scula buna... sau ma rog, bunicica.

LE
Ce spuneti despre acest NAS?

#51
CatalinHonda

CatalinHonda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 14.09.2009
Intra pe site-ul oficial Synology si ai acolo un tabel ce compara toate modelele lor. Iti poti face o idee.

#52
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Da am intrat, insa nu sunt lamurit...

Edited by floraur, 22 June 2012 - 21:45.


#53
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Tot nu inteleg cum ai rulat fisierele alea! Ai probleme de transfer in retea?

Folosesc pentru uzul personal (nu vorbesc de toate pe care le-am dat clientilor / le folosesc in productie) 3 Synology-uri: un DS209, un DS210J si un DS212J. TOATE duc o rata de transfer sustinuta de minim 35-40 MBytes/sec pe gigabit / 8 - 15 MBytes/sec in Wireless N (300 mbps). Rulez fara probleme continut HD (mkv 720p / 1080p) pe mediaplayer (care are interfata 100 mbps) si pe televizor (care cred ca are tot interfata 100 mbps - nu sunt sigur).

Uite, chiar acum am rulat Ice.Age.Short.Surviving.Sid.1080p.BluRay.x264.mkv cursiv pe laptop-ul conectat wireless la reteaua in care este DS210J-ul (teoretic cel mai slab dintre cele 3). La fel si un fisier mts generat de camera video (1080p, cu o medie de 2.5 MBytes/sec). Nu cred ca te poate limita transferul NAS-ului la vizualizarea fisierelor video.

Daca nu ai nevoi dureroase de transfer, acces sau procesare, DS212J este o alegere suficienta pentru SOHO. DS411 duce - asa cum spunea undeva - pe la 100 MBytes/sec transfer sustinut la scriere. Insa nu cred sa ai nevoie de astfel de transfer, si nici echipamente care sa il poata sustine, astfel ca diferenta de pret nu se justifica.

Edited by Tyby, 22 June 2012 - 22:48.


#54
liv1305

liv1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 13.12.2007
Si la mine pe un 210j ruleaza toate filmele care le-am pus pe el (prin Samba). Pe 3 calculatoare diferite simultan, retea gigabit. Un mkv de 40Go - 1080p si 2 DivX.
Transferul de fisiere pe/de pe el se face in mod normal tot la 40-50MB/s. Cu un switch gigabit ieftin fara jumbo frame.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate