Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

NAS Synology DS111

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#19
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 22.07.2005
Cum te loghezi la phpMyAdmin?

eu am incercat toate variantele insa nu am nimerit-o... inca. Are vreo parola si un user initial?
Inca nu ma descurc cu conturile de gmail de pe mailserver. Am configurat corect un cont de yahoo, care functioneaza si cred ca ma va scapa de outlook. O sa inlocuiesc modulul de Calendar si Task cu un soft de CRM...

As dori ca toti utilizatorii sa aiba acces la un anumit mail, cum fac sa-l vada toata lumea? Din ce am vazut eu, cred ca trebuie setat acelasi mail pentru fiecare in parte. Asta inseamna consum de spatiu pe HDD si mai ales consum de resurse aiurea...

Edited by floraur, 25 January 2012 - 19:11.


#20
liv1305

liv1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 13.12.2007

 floraur, on 25th January 2012, 19:01, said:

Inca nu ma descurc cu conturile de gmail de pe mailserver. Am configurat corect un cont de yahoo, care functioneaza si cred ca ma va scapa de outlook.

Vezi ca gmail foloseste alte porturi pentru smtp - uita-te la ei la configurarea unui client de mail.

#21
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
multzam la toata lumea pentru rezultatele de la teste.
io am copiat ieri cca 100G pe NAS prin afp si viteza a fost ok. cam nesatisfacator e sa deschid wmv-uri pe osx cu flip4mac plugin in QuickTime.
acia mere naspa, dar daca convertesc wmv-ul in mp4 treaba iara-i ok.
inca n-am priceput cum anume functioneaza serverul de iTunes si cum migrez libraria de songuri. om vedea in weekend :D

Quote

Deocamdata nu l-as pune sa tina baze de date mari.
apai baze de date n-as tine nici io pe storage din asta. si nici n-as avea cum, ca la lucru n-avem d-astea. acolo domina EMC :D

Quote

Cu Promise experientele de pana acum au fost ne-promitatoare.
pe vremuri o avut unu idea sa puna baza de date de lotus notes pe un raid SATA de la promise. era singura aplicatie care daca nu mergea, observa chiar toata lumea. se stricau in medie 1-2 discuri/saptamana. :huh:
dar alte vremuri - alte produse. deocamdata promise si lacie is singurii care ofera un storage pentru thunderbolt, o chestie foarte atractiva daca ai imac cu port thunderbolt si ai nevoie de storage mare si rapid.

#22
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 22.07.2005

 floraur, on 25th January 2012, 19:01, said:

Cum te loghezi la phpMyAdmin?

M-am logat...

#23
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 22.07.2005
Sunt foarte incantat de Roundcube webmail, trec de la Outlook fara prea mari regrete, insa am o mare problema pe care trebuie sa o rezolv: REGULILE din Outlook... Exista vreun plugin care sa ma ajute ca pastrez aceasta facilitate? Nu de alta, dar chiar imi face viata usoara si-mi organizeaza activitatea.

Attached File  threaded.jpg   175.7K   32 downloads

La ce se refera acea coloana, stie cineva?

Edited by floraur, 27 January 2012 - 17:35.


#24
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 22.07.2005
Am renuntat la Roundcube. Nu stiu de ce insa nu am reusit sa setez pentru userul meu, un cont de gmail. Am incercat tot ce se putea, am incarcat mail-uri pana Vinerea trecuta, data dupa care nu am mai putut incarca nimic. Pur si simplu nu vrea sa incarce niciun mail mai recent...

Am incarcat DSM4 Beta, sa vedem cum se misca...

#25
ironm

ironm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.05.2006

 liv1305, on 25th January 2012, 13:03, said:

Vitezele maxime care le-am atins pe samba folosind 210J cu ultimul DSM si un switch gigabit fara jumbo frame (fara management) au fost de 560Mb/s cu virfuri (rare) la 640Mb/s. De obicei variaza intre 480-560Mb/s la fisiere de peste 4Go. Si cred ca sint limitat de placa de baza sau HDD-urile folosite. Cu cabluri de cat. 5E.

Apropo de viteze, daca leg un DS212 (+) la un router wireless (legatura DS-router prin cablu iar restu pc-urile se leaga la DS prin wifi) pot face streaming HD in retea? Ma intereseaza sa vad pe tv filme in format mkv de pe NAS (printr-un Xtreamer).

Pt asta merita DS 212+ sau ajunge DS212??

#26
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Ds212j este suficient fara discutie (doar daca nu vrei sa faci streaming simultan la un numar mai mare de clienti, insa oricum vei fi limitat de catre reteaua wireless inainte de a sufla greu DS-ul.

Pe de alta parte, wireless-ul nu este chiar cea mai fericita alegere pentru un streaming de HD, din cauza limitarilor de viteza, insa pe o retea buna (N, 300 mbps) nu vei simti decat rar acest lucru. Pe wireless G (54mbps) sau chiar N lent (150 mbps) experienta va deveni neplacuta relativ des, mai ales in cazul MKV-urilor FullHD (1080p).

#27
ironm

ironm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.05.2006

 Tyby, on 5th February 2012, 13:37, said:

Ds212j este suficient fara discutie (doar daca nu vrei sa faci streaming simultan la un numar mai mare de clienti, insa oricum vei fi limitat de catre reteaua wireless inainte de a sufla greu DS-ul.

Pe de alta parte, wireless-ul nu este chiar cea mai fericita alegere pentru un streaming de HD, din cauza limitarilor de viteza, insa pe o retea buna (N, 300 mbps) nu vei simti decat rar acest lucru. Pe wireless G (54mbps) sau chiar N lent (150 mbps) experienta va deveni neplacuta relativ des, mai ales in cazul MKV-urilor FullHD (1080p).


Nu fac streaming simultan. E doar pt uz personal...sa nu plimb hardu de la pc la tv.

Pai nu prea am alta solutie decat wireless-ul.
1 - Toate echipamentele de retea sunt la etaj
2 - Laptopurile sunt pe acelasi etaj dar in camere diferite
3- TV-ul e in sufrageria de la parter.
E prea multa bataie de cap sa trag fire prin toata casa.

De aceea pt a duce net jos vreau sa folosesc un DLink DHP-500AV ~500Mbps (sus langa NAS/router/modem) si jos langa TV un DLink DHP-W306AV (300Mbps pe wifi N si 200Mbps pe cablu). Daca nu duce W306AV-ul pt streaming HD am sa pun inca un DHP-500AV. (W306AV oricum il pun ca sa am net wifi si jos...ca wirelessul de sus nu bate pe tot parterul).

Cam asta e configuratia. E bine de stiut ca se descurca si DS212J pt treaba asta. Oricum, pe lg streaming mai vreau sa-l folosesc la:
- backup de pe laptopuri (eventual un sync programat saptamanal intre NAS si laptop) pe un hard
- stocare date pt posteritate pe celalat hard (care va fi fol si pt streaming). Inca ma mai gandesc daca e bine sa fac streaming de pe acelasi hard cu arhiva de poze/filme personale...

#28
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
sfat personal: in loc de 2 volume separate, fa unul singur in mirror. Stiu ca "pierzi" spatiu util, insa daca ai de gand sa faci si backup-uri, sa tii arhive media personale etc ... este de preferat asa.

#29
ironm

ironm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.05.2006

 Tyby, on 7th February 2012, 01:39, said:

sfat personal: in loc de 2 volume separate, fa unul singur in mirror. Stiu ca "pierzi" spatiu util, insa daca ai de gand sa faci si backup-uri, sa tii arhive media personale etc ... este de preferat asa.

Salut,

M-am gandit si la solutia asta, dar tot pe NAS as vrea sa bag si fisierele pt streaming video. Iar astea vin si pleaca...saptamanal. Ceea ce inseamna ca o sa fie activitate intensa pe ambele harduri...rezulta risc mai mare de defectare.
Asa, daca las backupu pe un hard fac eventual un sync la sfarsit de saptamana sau luna si nu se scrie/citeste foarte mult pe el, astfel prelungindu-i viata. Zic si eu...
Momentan sunt in cercetari.

Tot nu-mi dau seama daca e ok doar DS 212j sau trebuie DS212. Am citit pe undeva ca 212 ar suporta SATA III pe cand DS212j doar SATA II. Dar pe site la ei spune ca ambele merg cu SATA II. Poate cineva sa confirme...ceva?!?

Si avantajul mare pe care-l vad la DS212 este portul USB 3.0 ... foarte util pt viitoarele harduri externe.

#30
ironm

ironm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.05.2006
Legat la partea de SATA III nu luati in considerare. Am citit eu gresit :) Se pare ca toata seria DS212 nu beneficiaza de suport pt SATA III.

#31
ironm

ironm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.05.2006
Mai am o intrebare: ce tipuri de harduri recomandati pt backup si pt streaming/dw torrente/file sharing (doar pe lan) ?? Nu neaparat un model anume ci caracteristici...
Eu ma gandeam la 2 x 3TB 7200RPM (cu toate ca pt backup cred ca e ok si de 5400) 64MB Buffer...insa au niste preturi enorme...de la 600 lei in sus...

#32
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
ia diskuri de 5900 RPM, au rezistat cel mai bine pana acum in DS-uri.

DS212J este suficient pentru nevoi de home-use. Chiar acum scriu un ISO de 1.9 GBytes pe DS212j din retea, cu rata sustinuta la scriere de 46 MBytes/sec. In timpul asta mai este in lucru si o sincronizare cu un laptop undeva in retea, tot pe DS212J.

#33
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Legat la partea de SATA III nu luati in considerare. Am citit eu gresit  Se pare ca toata seria DS212 nu beneficiaza de suport pt SATA III.
who cares. n-apuci sa saturezi busul de 3Gbit/s cu 2 discuri. SATA2 ar fi bottleneck la un SSD.

Quote

Si avantajul mare pe care-l vad la DS212 este portul USB 3.0 ... foarte util pt viitoarele harduri externe.
aceeasi chestie ca mai sus. vreau sa vaz si io un disc care macar satureaza sustained SATA2. USB3/thunderbolt merita la SSD-uri in conjunctura asta, ca-ti trebuie multe diskuri rapide sa epuizezi latimea asta de banda. ceea ce nu-i cazul la un SAN de 2 discuri.

Quote

Pai nu prea am alta solutie decat wireless-ul.
1 - Toate echipamentele de retea sunt la etaj
2 - Laptopurile sunt pe acelasi etaj dar in camere diferite
3- TV-ul e in sufrageria de la parter.
E prea multa bataie de cap sa trag fire prin toata casa.
atunci renunta la idea de streaming HD (in orice caz full HD).
io am ca streaming client un PS3 cu 54Mbit WLAN. full HD nici o sansa. daca vreau full HD trebzuie sa conectez portul de Gbit pe PS3.

Edited by Pengoon, 09 February 2012 - 23:20.


#34
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 22.07.2005
Am probleme cu un fisier .xlsx
Folosim in retea un fisier de acest tip, problema este ca in fiecare saptamana se blocheaza si se pierd date... Se poate face ceva, are cineva vreo idee prin care as putea scapa de aceste necazuri? Lucrul asta se intampla din [rima zi de cand am cumparat NAS-ul

#35
ironm

ironm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 10.05.2006

 Pengoon, on 9th February 2012, 23:11, said:

atunci renunta la idea de streaming HD (in orice caz full HD).
io am ca streaming client un PS3 cu 54Mbit WLAN. full HD nici o sansa. daca vreau full HD trebzuie sa conectez portul de Gbit pe PS3.


Ok, am renuntat la sata3 si usb3. M-am decis si iau DS212j.

Legat de streaming...mi-am luat cele 2 powerline de la Dlink.

Situatia sta asa: Xtreamerul legat prin wifi la Dlink. In capatul celalalt filmul sta pe un laptop legat prin wifi la un switch trendnet megabit, ambele wifi-uri pe G.
Tot ce e mkv 720p pana-n 6GB marime fisier merge perfect. La fel si daca leg laptopul si xtreamerul prin cablu.
In aceleasi configuratii un mkv de 1080p (~11GB) merge intrerupt la fiecare 2min. Sunt convins ca daca schimb switchul cu unul gigabit o sa mearga si 1080p.

Am sa fac rost de un switch gigabit, un router wifi N sus si am sa fac cateva teste si-o sa le postez aici ca n-am gasit pe nicaieri teste cu powerline-urile astea. Dar vreau intai sa schimb switcul. Apropo de asta, imi recomandati vreun model anume?!?

#36
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
io am un airport extreme de la apple, care are switch gigabit si WLAN n. gasesti si altele mai ieftine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate