Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Efectele religiilor asupra personalitatii umane !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
64 replies to this topic

#37
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 archaeus5, on 5th September 2011, 16:04, said:

Dar studiind proprietatile elementelor multimii generate obtii functia care le-a generat. Religia nu e o functie valabila pentru ca explica toate proprietatile elementelor multimii generate. Stiinta explica mult mai bine. Nu ma invata pe mine cum e cu multimile ...  :deadtongue:
Religia nici nu isi propune sa studieze proprietatile submultimii generate. Are cu totul alt scop. Pentru aflarea proprietatilor este folosita stiinta. Le cam confunzi, nu stiu insa daca nu voit.

#38
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 mario_bril, on 5th September 2011, 16:12, said:

Religia nici nu isi propune sa studieze proprietatile submultimii generate. Are cu totul alt scop. Pentru aflarea proprietatilor este folosita stiinta. Le cam confunzi, nu stiu insa daca nu voit.

Hai ca mai spart. Dar pretinde ca stie mai multe despre realitate decat poate stiinta, nu? :lol:
Mai amice, daca multimea numita spiritualitate INCLUDE multimea numita realitate fizica, atunci nu ar trebui ca religia, care cunoaste toate proprietatile multimii mai cuprinzatoare numite spiritualitate, sa cunoasca si proprietatile submultimii sale numita realitate fizica?  :rolleyes:
Asta se intampla cand habar nu intelegi ceea ce vorbesti ...

Edited by archaeus5, 05 September 2011 - 16:56.


#39
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

 archaeus5, on 5th September 2011, 17:55, said:

daca multimea numita spiritualitate INCLUDE multimea numita realitate fizica, atunci nu ar trebui ca religia, care cunoaste toate proprietatile multimii mai cuprinzatoare numite spiritualitate, sa cunoasca si proprietatile submultimii sale numita realitate fizica?

Daaa :thumbup: . E ciudat cum vorbeste de o ratiune si o logica superioara cand acest lucru ar infirma chiar "submultimea fizica" si in acelasi timp ar darama intreg castelul...

Edited by Ovidiu93, 05 September 2011 - 17:05.


#40
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 archaeus5, on 5th September 2011, 16:55, said:

Hai ca mai spart. Dar pretinde ca stie mai multe despre realitate decat poate stiinta, nu? :lol:
Mai amice, daca multimea numita spiritualitate INCLUDE multimea numita realitate fizica, atunci nu ar trebui ca religia, care cunoaste toate proprietatile multimii mai cuprinzatoare numite spiritualitate, sa cunoasca si proprietatile submultimii sale numita realitate fizica?  :rolleyes:
Asta se intampla cand habar nu intelegi ceea ce vorbesti ...
1. Religia nu pretinde ca stie mai multe despre realitatea fizica. Nu se substituie stiintei. Punct.

2, Religia nu pretinde ca stie proprietatile multimii generatoare ci doar ale unui parti ale submultimii generate numite spiritualitate. Si nici macar aia complet. Isi recunoaste propriile limite.

Asta se intampla cand habar nu intelegi despre ceea ce vorbesti...

 Ovidiu93, on 5th September 2011, 17:03, said:

Daaa :thumbup: . E ciudat cum vorbeste de o ratiune si o logica superioara cand acest lucru ar infirma chiar "submultimea fizica" si in acelasi timp ar darama intreg castelul...
Demonstreaza-mi cum ca tare sunt curios.

#41
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

 mario_bril, on 5th September 2011, 18:09, said:

2, Religia nu pretinde ca stie proprietatile multimii generatoare ci doar ale unui parti ale submultimii generate numite spiritualitate. Si nici macar aia complet. Isi recunoaste propriile limite.

Demonstreaza-mi cum ca tare sunt curios.

Asta tot iti cerem, sa demonstrezi existenta si modul in care se manifesta acele limite. Este lucrul de care depinde intreg argumentul tau si intr-un final...veridicitatea existentei supranaturalului...

Eu ti-am spus deja ca fundamentul este exact acelasi (fizica) si ca pe baza acestuia, putem deduce o multime de lucruri dar tu sustii contrariul, noi nu avem cum sa il demonstram pentru ca este infirmat, cel putin pentru noi. Depinde de tine sa aduci argumentele corespunzatoare care sa ne schimbe parerea.

E doar unul din multele motive pentru care unii oameni sunt atei, pentru noi este deja un caz clasat dar tu sustii o ipoteza cu totul diferita, una care se pare ca ne-ar contrazice. De ce nu se poate totul deduce rational ?

Ti-am adus o multime de argumente si tu ai adus un raspuns pentru foarte putine.

Edited by Ovidiu93, 05 September 2011 - 17:15.


#42
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 searcher-star, on 5th September 2011, 16:06, said:

Inca un topic cu religiosii-s-oligofreni-noi-ateii-suntem-supraoameni-sa-ne-lingeti-in-cur-blabla... :rolleyes:

Cati nu ling pe aici.

Ca agnostic, actiunea pare interesanta!  :naughty:

 mario_bril, on 5th September 2011, 17:12, said:

Religia nici nu isi propune sa studieze proprietatile submultimii generate. Are cu totul alt scop.

Ce scop are?

#43
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Charger, on 5th September 2011, 17:14, said:

Ce scop are?
Evolutia spirituala umana in perspectiva trecerii intr-un alt plan numit moarte.

#44
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 mario_bril, on 5th September 2011, 17:09, said:

1. Religia nu pretinde ca stie mai multe despre realitatea fizica. Nu se substituie stiintei. Punct.

2, Religia nu pretinde ca stie proprietatile multimii generatoare ci doar ale unui parti ale submultimii generate numite spiritualitate. Si nici macar aia complet. Isi recunoaste propriile limite.

Asta se intampla cand habar nu intelegi despre ceea ce vorbesti...


 mario_bril, on 5th September 2011, 15:56, said:

Proprietatile unei submultimi generate nu sunt identice cu cele ale multimii generatoare. Sunt doar incluse.

 mario_bril, on 5th September 2011, 16:09, said:

De cate ori sa iti explic ca logica inferioara nu o poate accesa pe cea superioara? Chiar nu poti pricepe lucruri simple?


Acum ai sucit rolul? Spiritualitatea e inclusa in realitatea fizica? Dupa cum iti serveste, nu?

Edited by archaeus5, 05 September 2011 - 17:37.


#45
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008
Sa te vad acum cum infrangi ratiunea cu ratiune...

"Evolutia spirituala umana in perspectiva trecerii intr-un alt plan numit moarte."

Spiritualitatea nu raspunde intrebarilor legate de existenta noastra si Dumnezeu.

Edited by Ovidiu93, 05 September 2011 - 17:31.


#46
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 mario_bril, on 5th September 2011, 18:18, said:

Evolutia spirituala umana in perspectiva trecerii intr-un alt plan numit moarte.

Exista oameni spirituali care nu cred in zeitati.
Deci se poate si fara.

PS: Ce te face sa crezi ca aia cu Marea Schizma aveau in vedere evolutia spirituala?  :deadtongue:

#47
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Charger, on 5th September 2011, 17:36, said:

Exista oameni spirituali care nu cred in zeitati.
Deci se poate si fara.

PS: Ce te face sa crezi ca aia cu Marea Schizma aveau in vedere evolutia spirituala?  :deadtongue:
1. Ai convingerea ca sunt evoluati din punct de vedere spiritual pentru acea trecere? De unde stii? Dupa ce criterii ii evaluezi?

2. Marea Schisma nu a avut in discutie problematica dogmatica ci cea organizatorica.

#48
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 mario_bril, on 5th September 2011, 18:42, said:

1. Ai convingerea ca sunt evoluati din punct de vedere spiritual pentru acea trecere? De unde stii? Dupa ce criterii ii evaluezi?

2. Marea Schisma nu a avut in discutie problematica dogmatica ci cea organizatorica.

1. Nu, nu am aceasta convingere. Tu ai convingerea ca oamenii ce cred in zeitati sunt evoluati din punct de vedere spiritual pentru acea trecere? Ma indoiesc.
Nici unul dintre noi nu poate avea convingere (suntem doar oameni). Ideea era ca poate exista spiritualitate si fara religie.

2. Iar apoi a urmat si schimbarea dogmelor (diferentele dintre biserica crestina (catolica) si biserica ortodoxa).

#49
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Charger, on 5th September 2011, 18:45, said:

1. Nu, nu am aceasta convingere. Tu ai convingerea ca oamenii ce cred in zeitati sunt evoluati din punct de vedere spiritual pentru acea trecere? Ma indoiesc.
Nici unul dintre noi nu poate avea convingere (suntem doar oameni). Ideea era ca poate exista spiritualitate si fara religie.

2. Iar apoi a urmat si schimbarea dogmelor (diferentele dintre biserica crestina (catolica) si biserica ortodoxa).
1. Nu sunt printre cei care sustin ca numai o anumita religie ar fi cea adevarata. Eu nu am convingerea nici despre mine ca sunt pregatit pentru evolutie spirituala. Dar nadajduiesc sa fiu.

2. Diferentele dogmatice sub aspectul Schismei sunt de forma... In afara de primatul papal si infailibilitatea papala ce decurge din acesta nu avem diferente substantiale.

#50
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 Ovidiu93, on 5th September 2011, 17:20, said:

Sa te vad acum cum infrangi ratiunea cu ratiune...

"Evolutia spirituala umana in perspectiva trecerii intr-un alt plan numit moarte."

Spiritualitatea nu raspunde intrebarilor legate de existenta noastra si Dumnezeu.

Cica religia nu pretinde ca ar sti mai multe decat stiinta, dar in toate textele religioase se descrie fenomene fizice ce ar fi manifestarea divinitatii, cum  ar fi aparitia universului, a omului, cum trebuie sa traiasca omul ca sa fie sanatos dpdv fizic, etc. Cu toate astea ei nu pretind ca ar sti nimic despre realitatea fizica.  :rolleyes:

#51
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 archaeus5, on 5th September 2011, 21:48, said:

Cica religia nu pretinde ca ar sti mai multe decat stiinta, dar in toate textele religioase se descrie fenomene fizice ce ar fi manifestarea divinitatii, cum  ar fi aparitia universului, a omului, cum trebuie sa traiasca omul ca sa fie sanatos dpdv fizic, etc. Cu toate astea ei nu pretind ca ar sti nimic despre realitatea fizica.  :rolleyes:
Exista un singur capitol din prima carte a Pentateuhului numita Facerea. Atat. Si alea sunt pentru a atribui rolul de Creator lui Dumnezeu. In rest nicaieri nu se sufla o vorba despre explicatii stiintifice sau despre cultura fizica a omului. Esti prost informat observ.

#52
moti666

moti666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 11.03.2008
@mario
asta se incadreaza la spiritualitate?
Attached File  bowerbird.jpg   230.68K   17 downloads

#53
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 moti666, on 5th September 2011, 22:13, said:

@mario
asta se incadreaza la spiritualitate?
Nu stiu ce reprezinta.

#54
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

 mario_bril, on 5th September 2011, 21:53, said:

Exista un singur capitol din prima carte a Pentateuhului numita Facerea. Atat. Si alea sunt pentru a atribui rolul de Creator lui Dumnezeu. In rest nicaieri nu se sufla o vorba despre explicatii stiintifice sau despre cultura fizica a omului. Esti prost informat observ.

Serios? Diferitele minuni, orase ce nu au existat niciodata, inundatii, etc? Alea nu au treaba cu realitatea fizica?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate