Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

Senatul a aprobat interzicerea fumatului in locurile publice, cu cateva exceptii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
128 replies to this topic

#19
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
pana te omoara fumatu te fura statu de te rupe , te omoara doctorii in spital daca ajungi acolo bineinteles ,ca nu se dau trimiteri si trebuie sa fierbi 5 zile ca sa te primeasca la urgenta sau si mai bine te izbeste un dobitoc pe trecerea de pietoni si ori scapi pe loc ori mori in chinuri ,ca de nu mori o sa iti doresti sa fi murit daca ajungi pe un pat de spital si si si vine "DOCTORU" si se pune langa tine pe pat , deschide buzunaru si zice "fa-ti datoria" si ti-o faci 100euro 200 300 depinde cat esti de zdrobit
asa ca o tigara , 2 3 1000... ce glume
nu fumez , ma enerveaza fumul de tigara exista separeu , baruri , mi se pare naspa sa se fumeze in restaurant la masa , dar intr-un bar mi se pare tampit sa nu se fumeze , oare alesii gandesc .... ,iar pe o terasa o tigara sau o raba din 70 care trece pe stradasi face noapte  nu stiu care e mai criminala...

#20
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Eu nu înțeleg de ce se compară fumul de țigară cu fumul de mașină. Ia că unii ar vrea să meargă cu mașini electrice dar nu prea au unde le încărca. Ideea este simplă, fără particule în suspensie în aer indiferent de sursă. Eu aștept în primul rând o înăsprire a pedepselor pentru țărășanii care își ridică palat în câmp dar nu binevoiesc să își și betoneze o alee până la el și care cară noroi cu tonele anual pe roți până la kilometrul zero.

Edited by ParapantaFlavia, 08 June 2011 - 16:52.


#21
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
O idee tampita, care sper sa nu treaca si de deputati.   :cigar:

N-am vazut nefumatori care sa nu mearga / sa iasa  intr-un / dintr-un local din cauza fumului, dar am intalnit situatia in care nu mergem sau nu ramanem intr-un loc pt. ca nu se fumeaza, intr-un grup "mixt", si fumatori si nefumatori.

Cluburile de biliard, de exemplu, sunt pline sambata seara - acum vreo luna sau doua am intrat intr-un asemenea club, intr-un mall, sambata seara, si era ocupata o singura masa  :lol:; am primit imediat si explicatia: nu se fumeaza...
Le-am urat in gand "faliment placut" si-am plecat urgent de-acolo.    :smoke:


Prevad ca, daca se va adopta legea, localurile de fumatori (maxim 100 m2, conform legii), vor fi pline, chiar daca sunt 5 pe o strada, iar in localul de nefumatori de pe aceeasi strada (ala mic, de 20 m2, ca mai mult nu-si poate permite patronul chirie) personalul va juca table, de plictiseala.


P.S.   Pt. orice eventualitate, daca se adopta legea asta, spuneti-mi si mie: in ce tara mai poate sa fumeze omu' linistit ?

Edited by barboso, 08 June 2011 - 17:32.


#22
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,642
  • Înscris: 26.03.2008

View Postbarboso, on 8th June 2011, 18:31, said:

.......
Prevad ca, daca se va adopta legea, localurile de fumatori (maxim 100 m2, conform legii), vor fi pline, chiar daca sunt 5 pe o strada, iar in localul de nefumatori de pe aceeasi strada (ala mic, de 20 m2, ca mai mult nu-si poate permite patronul chirie) personalul va juca table, de plictiseala.
.......

Asa era Bruxell acum doi ani. Batea vantul in barurile publice. In schimb intr-un "club privat" (unde se fuma la liber) nu am avut loc decat la bar in picioare.

#23
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

View Postbarboso, on 8th June 2011, 18:31, said:

N-am vazut nefumatori care sa nu mearga / sa iasa  intr-un / dintr-un local din cauza fumului, dar am intalnit situatia in care nu mergem sau nu ramanem intr-un loc pt. ca nu se fumeaza, intr-un grup "mixt", si fumatori si nefumatori.

Deci clar nu există, mai ales că tu personal cunoști personal cam jumătate din cei 22 milioane români! Astmul este un basm. Unii au astm așa de ultimă fiță, să te deranjeze pe tine din fumat.

Edited by ParapantaFlavia, 08 June 2011 - 17:43.


#24
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,133
  • Înscris: 03.07.2008
Astea sunt bancuri. In McD de la Unirii nu gasesti o masa libera in timpul pauzei de pranz si nu se fumeaza. La fel la KFC, Starbucks etc... etc...

#25
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostPatefon, on 8th June 2011, 18:39, said:

Asa era Bruxell acum doi ani. Batea vantul in barurile publice. In schimb intr-un "club privat" (unde se fuma la liber) nu am avut loc decat la bar in picioare.
Sunt convins ca asa se va intampla si la noi.
Am mai vazut localurile care au cate-un "acvariu" cu 5 mese pt. nefumatori; o singura masa ocupata in acvariu, si toate mesele ocupate (15 - 20 - 25) in restul localului...


View PostParapantaFlavia, on 8th June 2011, 18:41, said:

Deci clar nu există, mai ales că tu personal cunoști personal cam jumătate din cei 22 milioane români! Astmul este un basm. Unii au astm așa de ultimă fiță, să te deranjeze pe tine din fumat.
Astmul exista, dar ala este un caz special, eu ma refer la oameni "normali", care nu sunt fumatori, si care n-au nici o problema sa mearga in localuri in care se fumeaza.


View PostImperathor, on 8th June 2011, 18:42, said:

Astea sunt bancuri. In McD de la Unirii nu gasesti o masa libera in timpul pauzei de pranz si nu se fumeaza. La fel la KFC, Starbucks etc... etc...
Alea de care zici tu sunt restaurante fast-food, unde vii, mananci repede si pleci, si sunt pline pt. ca nu exista alternativa (cu acelasi specific) in zona.
Si eu mai mananc de la McD, ca-mi place mancarea, dar ori iau la pachet, ori, daca mananc inauntru, imediat ce termin de mancat, plec, si-mi beau cafeaua si iau desertul "peste drum", unde pot sa si fumez.
Daca as putea sa fumez inauntru as mai sta, as mai bea si-un suc, si o cafea sau doua, as lua si-un desert; daca au si terasa mananc afara, unde fac toate astea...
Daca au si terasa clar mananc afara

Edited by barboso, 08 June 2011 - 18:06.


#26
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
eu nu sper, sunt convis ca o sa treaca si de camera deputatilor.....

legea asta e un pas spre civilizatie.
din pacate imi pare rau pentru limitarea de 100mp. trebuia sa fie adoptata pentru toate barurile.....nu numai pentru cele de peste 100mp.
poate la o urmatoare revizuire.....

#27
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

View Postbarboso, on 8th June 2011, 19:05, said:

Astmul exista, dar ala este un caz special, eu ma refer la oameni "normali", care nu sunt fumatori, si care n-au nici o problema sa mearga in localuri in care se fumeaza.
Io n-am astm, nu sunt fumătoare și nu am amici fumători. Pentru că așa am reușit să ne adunăm, nefumători cu toții. Și nici nu am de gând să intru în vre-un local unde pute ca kuru' pentru că îți place sau nu, mahoarca duhnește. Chiar și aia light. Și nu m-am gândit niciodată la implicațiile legate de sănătate cât la cum voi mirosi când plec de acolo și mă urc într-un mijloc de transport în comun or something. Am refuzat eu o mașină de servici mai luxoasă decât cea pe care o conduc pentru că era mahorcită de șoferul precedent.

Edited by ParapantaFlavia, 08 June 2011 - 18:46.


#28
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010
BRAVO, FOARTE BINE!!!
dar sa fie ceva controlat.
de exemplu la politehnica se fumeaza in nesimtire, in special in facultatea energetica, unde acolo nu se poate deschide geamul, la asa oameni redusi mintal, la fel cei care isi distrug sanatatea cu fumul inspirat, dar si expirand fumul in prezenta altor oameni (fie fumat, fie autovehicule)
Bravo celor care au votat!!  :peacefingers:

#29
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostParapantaFlavia, on 8th June 2011, 19:45, said:

Io n-am astm, nu sunt fumătoare și nu am amici fumători. Pentru că așa am reușit să ne adunăm, nefumători cu toții. Și nici nu am de gând să intru în vre-un local unde pute ca kuru' pentru că îți place sau nu, mahoarca duhnește. Chiar și aia light. Și nu m-am gândit niciodată la implicațiile legate de sănătate cât la cum voi mirosi când plec de acolo și mă urc într-un mijloc de transport în comun or something. Am refuzat eu o mașină de servici mai luxoasă decât cea pe care o conduc pentru că era mahorcită de șoferul precedent.
Nu te obliga nimeni sa intri daca nu-ti place cum miroase, asa cum nici eu nu intru daca nu pot sa fumez acolo.

Si eu exclud din start varianta de a circula cu trenul / avionul, daca nu se impune, si prefer sa merg cu masina personala, daca am aceasta alternativa, chiar daca pierd mai mult timp, si eventual ma costa si mai mult, tocmai ca sa fumez linistit.

Acum mi-am amintit, cunosc persoana care sufera de astm, si care a stat bine-mersi cu mai multi fumatori la masa, la o cafea si-un "pahar de vorba", si, ulterior, a stat toata noaptea cu noi in camera, la o petrecere, si n-a patit nimic, n-a folosit inhalatorul nici macar o data; nici n-am stiut de astmul sau, ulterior am aflat.


Intrebare 1: Daca la mine la firma declar toate incaperile ca "loc de fumat", este in regula, sunt legal ?    :bigwhitegrin:   :smoke:

Intrebare 2: Si daca angajez doar fumatori inraiti, ca sa nu se planga ca-i deranjeaza fumul, pot fi acuzat de discriminare ?   :naughty:   :cigar:

#30
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010
Foarte bine. Jos fumatul in locurile publice!

View Postgigi_muschi, on 8th June 2011, 16:05, said:

Asta inseamna ca nu-mi mai pot aprinde tigara in parc sau pe strada? Mi se pare absurd.
Da o faci astfel incat sa nu ajunga pic de fum in narile unui nefumator, o poti aprinde si fuma. Daca nu reusesti asta, atunci fumezi doar acolo unde se permite.

#31
prahoveanu

prahoveanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,800
  • Înscris: 05.02.2010

View Postm3th0dman, on 8th June 2011, 16:10, said:

Mi se pare foarte okay; chiar dacă în bar fumez tot timpul, pe stradă și în altă parte mă deranjează fumul de țigară.

Cei care nu fumează deloc ar trebui să fie și mai deranjați.

Cred ca va fi invers.
Nu poti fuma in nici un restaurant/bar/whatever, poti fuma doar afara.

Asa este in Italia, de exemplu.
Pare hilar, insa toata lumea se conformeaza:dupa o masa copioasa, cere omul o cafea, o savureaza, apoi iese din restaurant la locul special amenajat pentru fumat si
trage o tigara, alaturi de chelnerii fumatori  :rolleyes:

Cine vrea tigara langa cafea, doar acasa. :rolleyes:

Edited by prahoveanu, 08 June 2011 - 19:28.


#32
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
...si singurul rezultat o sa fie ca o sa fumeze si mai multa lume.

#33
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postprahoveanu, on 8th June 2011, 20:25, said:

Nu poti fuma in nici un restaurant/bar/whatever, poti fuma doar afara.

Asa este in Italia, de exemplu.
Pare hilar, insa toata lumea se conformeaza:dupa o masa copioasa, cere omul o cafea, o savureaza, apoi iese din restaurant la locul special amenajat pentru fumat si
trage o tigara, alaturi de chelnerii fumatori  :rolleyes:
O tampenie !

Prea multa democratie strica, deja a(u) dat in extrema cealalta.

Este localul (firma, fabrica, etc) meu, stabilesc ce reguli vreau eu; cine se simte bine ramane, cine nu, e liber sa plece, nu tin pe nimeni cu forta.


Statul n-are decat sa interzica fumatul in spatiile proprii !

Edited by barboso, 08 June 2011 - 19:36.


#34
neaorin

neaorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,937
  • Înscris: 11.05.2006
Eu nu sunt fumator si nu prea ma impac cu fumul de tigara, dar mi se pare ok ca proprietarii de baruri si restaurante ar trebui sa aiba dreptul de a hotari daca accepta fumatori sau nu, sau sa faca zone separate pentru fumatori si nefumatori.

de acord cu interzicerea in institutii publice, alimentare, mall-uri, teatre etc

#35
prahoveanu

prahoveanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,800
  • Înscris: 05.02.2010

View Postbarboso, on 8th June 2011, 20:34, said:

O tampenie !

Prea multa democratie strica, deja a(u) dat in extrema cealalta.

Este localul meu, stabilesc ce reguli vreau eu; cine se simte bine ramane, cine nu, e liber sa plece, nu tin pe nimeni cu forta.


Statul n-are decat sa interzica fumatul in spatiile proprii !

Asa ai putea stabili ca in localul tau poate sa se si drogheze lumea , sa se babardeasca minore,etc ,corect? :rolleyes:
Trebuie sa tii cont de lege,vrei nu vrei.

E proasta legea? pai fa scandal, organizeaza proteste,scoate 1 milion de oameni in strada si se rezolva. :rolleyes:

Uite ca italienii nu sunt deloc ofuscati de aceasta lege anti-fumat si o respecta cu strictete. :rolleyes:

Daca ei pot, noi de ce nu am putea?

Edited by prahoveanu, 08 June 2011 - 19:40.


#36
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Fumatul nu este (inca) ilegal, drogurile si sexul cu minore da.

Au mai fost unii "dajtepti" ca astia si-au introdus prohibitia acum vreo 90 de ani, ceva mai la vest...   :lol:


Eu intru in sevraj daca, treaz fiind, nu fumez o tigara la maxim 30 de minute; daca-mi interzice fumatul peste tot sa-mi dea pensie / ajutor social, ca eu nu mai pot sa merg nicaieri.   :lol:
Si asa, in 25 de ani de fumat am platit o gramada de bani la stat pt. asta: taxa pe viciu, accize, TVA, impozit pe profitul producatorului...

Edited by barboso, 08 June 2011 - 19:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate