Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Senatul a aprobat interzicerea fumatului in locurile publice, cu cateva exceptii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
128 replies to this topic

#1
gigi_muschi

gigi_muschi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 30.05.2011

Quote

Senatul a adoptat astazi un proiect de lege care interzice fumatul in toate spatiile publice. Parlamentarii au aprobat insa si un amendament care permite fumatul in anumite locuri, daca se indeplinesc niste conditi.
Conform legii initiate de deputatul PSD Manuela Mitrea, fumatul va fi interzis in toate spatiile publice, inclusiv in cele de la locul de munca: institutii publice locale si centrale, institutii economice, de alimentatie, de turism, de invatamant, sanitare, medicale, culturale, in mijloacele de transport comun, inclusiv gari si aeroporturi, de stat sau private.

In ceea ce priveste spatiile cu destinatie de loc de munca, fumatul este permis in spatii delimitate si amenajate special: sa nu fie spatiu de tranzit, sa fie dotat cu extinctoare, scrumiere, sisteme de ventilatie si sa fie marcate ca fiind destinate fumatului.

Senatorii au adoptat un amendament prin care fumatul este permis in urmatoarele locuri: baruri, cluburi, discoteci, restaurante si alte locuri cu destinatie similara, care sunt organizate exclusiv pentru fumatori, care insa sa nu aiba o suprafata mai mare de 100 metri patrati.

Legea a fost adoptata de Senat cu 58 de voturi "pentru", 29 "impotriva" si 15 abtineri. Proiectul urmeaza sa intre in dezbaterea Camerei Deputatilor, care este forul decizional.

Initiatorul proiectului de act normativ, deputatul Manuela Mitrea, a sustinut ca acest proiect previne aparitia si agravarea multor boli si apara sanatatea copiilor, fara a produce efecte economice. Parlamentarul PSD a mai aratat ca fumatul pasiv provoaca decese premature, determina pierderi economice si reprezinta o incalcare a drepturilor constitutionale la sanatate si la un loc de munca sanatos.


http://stirileprotv....-care-sunt.html


Ce porcarie.  La ce sa te astepti de la o muiere cu nume de Manuela.

Asta inseamna ca nu-mi mai pot aprinde tigara in parc sau pe strada? Mi se pare absurd.

#2
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
Oare pe wc am voie? :huh:

#3
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
e vorba de locuri inchise

#4
gigi_muschi

gigi_muschi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 30.05.2011

 TVWLTOOZ, on 8th June 2011, 16:08, said:

Oare pe wc am voie? :huh:

Cred ca nici acolo n-ai voie daca e WC public sau ecologic :lol:

 Mosotti, on 8th June 2011, 16:08, said:

e vorba de locuri inchise

Quote

fumatul va fi interzis in toate spatiile publice

pai asta mi se parea si mie normal, dar au specificat clar toate spatiile publice. asta ma deranjeaza

Edited by gigi_muschi, 08 June 2011 - 15:13.


#5
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Mi se pare foarte okay; chiar dacă în bar fumez tot timpul, pe stradă și în altă parte mă deranjează fumul de țigară.

Cei care nu fumează deloc ar trebui să fie și mai deranjați.

Edited by m3th0dman, 08 June 2011 - 15:11.


#6
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,239
  • Înscris: 11.04.2006
Ma deranjeaza fumul de tigara si bun ca au interzis dar degeaba, daca de tigara ma feresc, pe strada ma otravesc noxele masinilor....

#7
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
ce bine imi pare! m-am saturat de fum de tigara si chistoace pe strada!

Edited by rasistu, 08 June 2011 - 15:24.


#8
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Aoleu! Dar ce vor face bieții drogați, că nu mai pot să iasă din vagonul de metrou cu țigara în bot. În 30 de secunde de până ajunge scara rulantă sus intră în sevraj.

#9
MihaiTJ

MihaiTJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 24.05.2011

 gigi_muschi, on 8th June 2011, 14:09, said:

pai asta mi se parea si mie normal, dar au specificat clar toate spatiile publice. asta ma deranjeaza
Nu mi se pare clar că s-ar fi interzis fumatul afară. Tind să cred că se referă tot la spații închise.

#10
bogdan2036

bogdan2036

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 10.05.2011
Din partea mea sa le interzica de tot,la ce naiba va ajuta fumatul?eu unul m-am saturat de unghitit fum la scoala.........

Edited by bogdan2036, 08 June 2011 - 15:33.


#11
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 gigi_muschi, on 8th June 2011, 15:09, said:

pai asta mi se parea si mie normal, dar au specificat clar toate spatiile publice. asta ma deranjeaza
cred ca mai degraba sint ziaristii cretini handicapati

#12
MihaiTJ

MihaiTJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 24.05.2011

 bogdan2036, on 8th June 2011, 14:32, said:

Din partea mea sa le interzica de tot,la ce naiba va ajuta fumatul?eu unul m-am saturat de unghitit fum la scoala.........
La școală? Da tu la ce școală ești, maică, de se fumează în clasă?

#13
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Aliluia, sunt FAN măsurile care limitează drepturile.

#14
nikeone

nikeone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 04.07.2010

 MihaiTJ, on 8th June 2011, 15:38, said:

La școală? Da tu la ce școală ești, maică, de se fumează în clasă?
Eu sunt la o scoala din Sibiu si se fumeaza in clasa cu profesorul,nu glumesc deloc,probabil profesorilor le e frica de elevi,altfel nu vad explicatia.

#15
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 Aether, on 8th June 2011, 16:39, said:

Aliluia, sunt FAN măsurile care limitează drepturile.

Fumatul este mai degraba un privilegiu , fumatul ar trebui sa fie interzis cu desavarsire  :coolspeak:

iar contrabanda cu tigari ar trebui sa fie sanctionata in mod foarte drastic , inclusiv cu pedeapsa capitala !  :gunsmilie:

Edited by Teophileos, 08 June 2011 - 15:58.


#16
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
Si sensibilii care nu pot trai din cauza fumului de tigara de pe strada sa nu mai beneficieze de banii de la buget obtinuti din taxarea tigarilor.
  Adica fumatul e nociv dar banii obtinuti din asta sunt buni.

#17
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

 Aether, on 8th June 2011, 16:39, said:

Aliluia, sunt FAN măsurile care limitează drepturile.
Tu ai dreptul să fumezi, alții au dreptul să nu fie "parfumați". Care vrea să duhnească de să mute nasul din loc treaba lui, da' pe restul să îi lase să miroasă dacă nu a parfum măcar a deodorant sau săpun.

Edited by ParapantaFlavia, 08 June 2011 - 16:38.


#18
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,642
  • Înscris: 26.03.2008
Ca de obicei au inceput de la mojloc ca sa nu termine niciodata...... ipocrizie de pupat in cur la tanti Ioropa

Quote

TOP 10 Cauze decese in Romania
1- Cardiopatiile ischemice (angina pectorala si infarctul miocardic); 60.000 de decese: 24% din totalul deceselor inregistrate
2- Afectiunile cerebrovasculare; 52.000 de decese: 20% din totalul deceselor inregistrate
3- Hipertensiunea arteriala (HTA); 16.000 de decese: 7% din totalul deceselor inregistrate
4- Ciroza hepatica; 10.000 de decese: 4% din totalul deceselor inregistrate
5- Cancerul pulmonar; 8.000 de decese: 3% din totalul deceselor inregistrate
6- Infectiile ale sistemului respirator inferior; 6.000 de decese: 3% din totalul deceselor inregistrate
7- Boala Pulmonara Obstructiva Cronica; 5.000 de decese: 2% din totalul deceselor inregistrate
8- Cancerul de colon; 4.000 de decese: 2% din totalul deceselor inregistrate
9- Cancerul gastric; 4.000 de decese: 2% din totalul deceselor inregistrate
10-Cancerul mamar; 3.000 de decese: 1% din totalul deceselor inregistrate

Daca aduni locurile 1 - 3 vezi ca jumatate din decese sunt cauzate de alimentatie necorespunzatoare si consum excesiv de alcool. Bagati Benzonat de sodiu si Sorbat de potasiu si ceva bisulfiti la greu cu alcool din catofi imbogatit cu caramel de sulfit de sodiu si nu o sa muriti de cancer la plamani caci aerul e curat!!

Edited by Patefon, 08 June 2011 - 16:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate