Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 

TOPIC GENERAL (tarile nordice)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4533 replies to this topic

#4087
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
God Jul!

Attached File  godjul.png   849.98K   0 downloads

#4088
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,087
  • Înscris: 25.06.2007
Hyvää joulua!

https://m.youtube.co...h?v=B6wwOvPsmbo

#4089
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005
Craciun Fericit tuturor.
God Jul alle sammen.

#4090
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
Glæde jul til alle :)

#4091
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,871
  • Înscris: 10.12.2006
M-am uitat si eu putin la tarile astea si deocamdata mi-e imposibil sa fac o distinctie intre ele, volumul de informatie e prea mare.

Pentru cineva care vrea sa emigreze in tarile nordice, care criterii l-ar putea face sa aleaga intre ele? Stiu ca pun o intrebare prea larga, dar poate aveti preferinte si vi le expuneti pe scurt sa ma ajutati.

#4092
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 856
  • Înscris: 12.10.2015
@ Unul dintre criterii ar fi limba, din cauza aceasta eu nu te sfătuiesc sa vi în Fi, din punctul meu de vedere suedeza este mai ușoară, asta implică loc de munca mai ușor de gasit și integrare mai rapida.

#4093
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,871
  • Înscris: 10.12.2006
In Dk am auzit ca toti vorbesc engleza, cu limba asta ma descurc bine.

#4094
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 856
  • Înscris: 12.10.2015
Și în Fi vorbesc toți engleza, doar ca un job bun nu-l prea prinzi cu engleza, doar dacă ai o meserie de nișă.

#4095
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,871
  • Înscris: 10.12.2006
Mi-e rusine sa recunosc asta in fata voastra, dar eu as vrea sa merg pe un job de necalificat, sa ies din zona de confort, sa schimb peisajul, si sa vad cateva luni cum e viata acolo, poate, poate. In cel mai rau caz fac niste bani si raman cu experienta.

Ma uitasem la o gagica pe youtube care e in Dk de 11 ani si zicea ca a inceput impartind ziare, job de noapte. Ma incanta ideea, pentru ca vreau sa ma si mentin activ, la birou stau destul aici in Ro.

Bani am si de chirie, si de avans, fata zicea ca in Dk se cere pe mai multe luni, nu e asta o problema. 500 de euro pe o garsoniera, nu stiu daca e mult sau putin, au si tarile astea zone rau famate in care pretul imobiliarelor e mai mic deoarece nu vrea nimeni sa se mute acolo?

#4096
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMizu, on 05 ianuarie 2020 - 22:03, said:

[...] 11 ani si zicea ca a inceput impartind ziare, job de noapte. [...]
[...] 500 de euro pe o garsoniera, nu stiu daca e mult sau putin, [...]

1. La joburi necalificate nu mai e ca acum 11 ani ...  trebuie sa te lupti cu valul de imigranti din 2015. Te tine? Ei au si ajutor de azilant si prioritate in joburi daca aplica caci angajatorii au niste deduceri de taxe daca iau azilanti.
2. Daca gasesti cu 500 euro (echivalent) o garsoniera sa imi spui si mie unde, asa, ca informatie generala. O camera intr-un "shared" poate ...

Ce se cauta mult aici sunt educatori/profesori si asistenti medicali. Fa o calificare din asta, rupe un pic limba (daca iti dai interesul o inveti la nivel acceptabil in cateva luni) si ai job asigurat (nu in buricul targului, dar il ai asigurat). SI se si platesc binisor .. pe la 3000-3500 euro brut (cca 2300-2500 in mana in Suedia).

#4097
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,871
  • Înscris: 10.12.2006
Si lucreaza azilantii aia, sau doar se fac? Din ce stiri urmaresc eu vad ca sunt cam lenesi.

Uite asa ceva https://www.jobindex.../jobnet/8705975

Desi nu stiu ce CV le-as putea trimite sa imi creasca sansele pentru un astfel de job :)

#4098
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,087
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMizu, on 06 ianuarie 2020 - 08:58, said:

Probabil plata va fi echivalentul a vreo 15 euro/ ora, brut.
Daca nu vei imparti cheltuielile chiriei si utilitatilor cu altcineva, o sa fie cam greu...

View Postro_explorer, on 06 ianuarie 2020 - 02:45, said:

2. Daca gasesti cu 500 euro (echivalent) o garsoniera sa imi spui si mie unde, asa, ca informatie generala.
In Finlanda, insa nu in zona Helsinki.
Oricum am inteles ca nu vrea aici, din cauza limbii...

#4099
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Este aproape imposibil, cel putin aici, in Suedia, daca nu ai pe cineva  sa te ajute macar cu un loc unde sa poti dormi!Apoi urmeaza calvarul obtinerii person numer, fara el nu poti face NIMIC ! Mie mi l-au dat dupa 9 luni si trei incercari, desi aveam contract fast, adica pe perioada nedeterminata!

#4100
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,871
  • Înscris: 10.12.2006
Tot asa stiu finlandeza cum stiu daneza sau suedeza :))

Nu m-am prea interesat de salarii, ca am presupus ca nu-s mici.

Exista centre de recrutare in care sa intri sa povestesti cu un om despre ce joburi sunt disponibile?

#4101
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,087
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMizu, on 06 ianuarie 2020 - 12:14, said:

Tot asa stiu finlandeza cum stiu daneza sau suedeza Posted Image)
Evident, diferenta o face insa faptul ca limbile nordice germanice se invata mult mai repede decat finlandeza, de ex. studiind intensiv, la nivelul B1 se ajunge cam intr-un an in cazul finlandezei si in max. 6 luni in cazul celorlalte.

View PostMizu, on 06 ianuarie 2020 - 12:14, said:

Exista centre de recrutare in care sa intri sa povestesti cu un om despre ce joburi sunt disponibile?
Da, in localitatile mari sunt birouri ale agentiei fortelor de munca, dar in ultima vreme mai totul se rezolva online pe situl lor.

#4102
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,976
  • Înscris: 21.06.2016

View PostMizu, on 06 ianuarie 2020 - 12:14, said:

Tot asa stiu finlandeza cum stiu daneza sau suedeza Posted Image)


Nu sint rude limbile astea.
Daca stii engleza deja ai un pas inainte la limbile germanice. La finlandeza, dumnezeu cu mila.

#4103
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postonisoru, on 06 ianuarie 2020 - 12:13, said:

Mie mi l-au dat dupa 9 luni si trei incercari, desi aveam contract fast, adica pe perioada nedeterminata!
Hej ...

Am vazut ca ai mai scris pe la topicul cu sofer de tir cum ca locuiesti si lucrezi in Suedia din 2018. Pot sa indraznesc sa te intreb pe unde anume ?

#4104
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,871
  • Înscris: 10.12.2006
In Danemarca am citit ca au foarte multe dialecte, incat nu se inteleg nici intre ei uneori. E comuna doar limba scrisa bokmål.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate