Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

TOPIC GENERAL (tarile nordice)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4533 replies to this topic

#4069
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,049
  • Înscris: 25.06.2007

View Postelbjorn, on 05 august 2019 - 10:09, said:

Cum ai regasit Romania ?
Mie personal mi-a lasat aceiasi impresie ca acum 9 cand am plecat.
Un loc ramas in negura timpului...
IMHO a mai avansat, sunt schimbari vizibile. Plus ca destula lume a inceput sa o duca binisor, ce putin majoritatea celor cu care am avut eu contact.

View Postelbjorn, on 05 august 2019 - 10:09, said:

Plus o mica aventura Leuven, Brussels (Rammstein), Milano, Verona si Venetia.
Super! :OK:

#4070
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,855
  • Înscris: 01.11.2005

View PostKarhu, on 05 august 2019 - 09:20, said:

Cum ai vopsit, cu pensula sau cu pistolul? Am vopsit ieri usile de la garaj, cu pensula, insa sa ma apuc de casa mi-ar fi groaza, ar dura o vesnicie.
La pensula colegu. Si unde mai pui ca fata si o laterala de casa unde sunt mai expuse vremii am dat doua maini Posted Image. Uite o poza unde am dat doua maini Posted Image.
Vopseaua m-a costat undeva la 6800 de coroane dar am cautat ceva de calitate
L.E. Nu stiu de ce naiba poza este rotita ca la mine este normala.

Attached Files


Edited by Karhu, 07 August 2019 - 22:41.
reatasat imagine


#4071
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,049
  • Înscris: 25.06.2007
Si-au vopsit niste vecini casa. Nu ei, au apelat la o firma. Cand mi-au spus cat i-a costa mi s-a zbarlit parul: 8000 euro!

In alta ordine de idei, azi a fost inceperea noului an scolar, s-a cam terminat distractia si pt juniorii mei Posted Image Deja au primit si teme...

View Posttehnics, on 05 august 2019 - 12:48, said:

Uite o poza unde am dat doua maini Posted Image.
Pune si o poza cu rezultatul final.
Cat ti-a durat?

#4072
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,855
  • Înscris: 01.11.2005
O sa pun o poza dar nu acum. Partea de jos arata nasol si vreau sa o "repar" si pe aceea. Defapt acolo e o inventie ad-hoc de-a mea - izolatie de 10cm cu carton bitumat pe de-asupra. Sincer sa fiu, ideea nu are moarte, adica in vre-o 4-5 ani de zile de cand o am pusa a tinut bine desi toti care au vazut ce am facut a zis ca nu e bine si ca nu o sa tina....acum si-au dat seama ca s-au inselat.  Chiar s-a simtit diferenta de temperatura la parter pe timpul iernii.
Doar ca arata urat, nasol, inestetic. Asa ca am vb cu un prieten care le are cu zidaria si altele sa imi tencuiasca peste izolatia de polistiren, iar catonul bitumat il voi da jos. El defapt mi-a tencuit o camera de vre-o 30 m2 si mi-a vopsit tot parterul doar pentru 5000 nok.

Legat de preturi, aici sunt mai multi polaci care fac treaba asta, mai la negru sa zic asa, in week-end sau timpul liber dar oricum tot scump este. O firma clar sare rau de tot. Nu stiu sa zic car m-ar fi costat pentru ca nici nu m-a interesat...dar posibil undeva la 20 000 - 30 000 de nok, poate si mai mult.

Doar ca atata timp cat m-am priceput si am avut si timp liber de ce nu pun mana sa fac eu ? Plus ca am lucrat in detaliu.

Durata de timp sa fiu sincer cred ca a fost 10 zile legate.

Edited by tehnics, 08 August 2019 - 00:31.


#4073
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,855
  • Înscris: 01.11.2005
...pregatiri de iarna.

Attached Files



#4074
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View Postsyndrome13, on 20 februarie 2018 - 17:42, said:



Din ce motive ar fi mai oribile, de exemplu, decat Stockholm ? Sau, de ce nu, Bucuresti ?
Am crezut ca se subînțelege ca Bucureștiul este cel mai urat. :)) Dpmdv Stockholm are istorie, are tradiție și clădiri istorice superbe (ca și Copenhaga). Oslo este un orășel din care nu ramai cu cine știe ce amintiri (țin minte Opera, fortăreața Akerhus, am fost la universitate, gara, palatul regal). Poate ca sunt subiectiv pentru ca în aceeași călătoriei fusesem și în Copenhaga și Stockholm și sunt incomparabile. Norvegia este frumoasa ca tara, capitala este dezamăgitoare. PS Am uitat, mi-a mai plăcut și aeroportul, are un design interesant.

#4075
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 02.09.2016

View Postedi10000, on 21 august 2019 - 16:34, said:

PS Am uitat, mi-a mai plăcut și aeroportul, are un design interesant.
Syndrome era bocitoare sefa, care pierduse contactul cu realitatea din Romania. Si totul i se parea gri in Finlanda.
Apropo ceva noutati despre colegul nostru ?

Legat de subiect, care din ele ? Stockholm are 4 aeroporturi ca tot comparam cu Bucurestiul!

@tehnics: Ai terminat cu Fordurile ?
Inca imi mai amintesc de aventura cu fordul reasamblat.
A: Nop.
In rest jos palaria pentru realizari!Posted Image

Edited by elbjorn, 21 August 2019 - 17:01.


#4076
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,855
  • Înscris: 01.11.2005
Nu, de Ford am sa ma apuc saptamana viitoare sa il bag iar in garaj si sa vad ce are. Se pare ca i-am gasit buba si trebuie sa dau un pic chiuloasa jos si sa schimb ghidurile de supape.
Pana atunci m-am apucat de schimbat inca doua geamuri la hol. Cel "original" era fabricat in 1974 Posted Image. Poza mai jos

Intre timp nevasta-mea a inceput cursul de norvegiana intensiva (NIS) de unde, dupa absolvire va avea nivelul B2, adica foarte avansat. De asta am si cumparat Peugeot-ul pentru ca face naveta zilnic 60 de km (30km fiecare drum). Asta sper sa ii dechida ceva portite pentru a lucra si in domeniul public.

Attached Files



#4077
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Ma refeream la aeroportul din Oslo, ala mi-a placut. Cu ceva lemn si o forma mai futurista. Numai ca faci ceva pana in oras, parca este la 50 km. Eu am mers cu autocarul (deh, sarac de Romania).

#4078
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,855
  • Înscris: 01.11.2005
Poti lua trenul direct din Aeroport si am impresia ca te costa tot cat autobuzul. Cobori la a treia statie Oslo S (Sentrum) si esti deja direct in centrul Oslo. La iesire te vor intampina conationalii de culoare si daca nu auzi valurile dunarii dintr-un acordeon, inseamna ca muzicantul este in pauza de masa...

Cat despre aeroport, sincer sa fiu nu ma da pe spate...adica comparativ cu Amsterdamul, e pistol cu apa..

Edited by tehnics, 22 August 2019 - 22:31.


#4079
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,307
  • Înscris: 24.06.2006

View Posttehnics, on 22 august 2019 - 13:15, said:

Se pare ca i-am gasit buba si trebuie sa dau un pic chiuloasa jos si sa schimb ghidurile de supape.
baiat tehnic si cu cantzelarie si vorbesti ca amatorii

vezi sa nu fie si vreo supapa indoita, succes!

#4080
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,855
  • Înscris: 01.11.2005
Of, multumesc colegu' de grija care mi-o porti. Nah, le mai zic si eu la repezeala. Cu pardon sa fie daca v-am deranjat urechea gramaticala...

Cat despre defect, n-aveti grija de supapa.

Edited by tehnics, 23 August 2019 - 08:23.


#4081
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

View Posttehnics, on 22 august 2019 - 22:31, said:

Poti lua trenul direct din Aeroport si am impresia ca te costa tot cat autobuzul. Cobori la a treia statie Oslo S (Sentrum) si esti deja direct in centrul Oslo. La iesire te vor intampina conationalii de culoare si daca nu auzi valurile dunarii dintr-un acordeon, inseamna ca muzicantul este in pauza de masa...

Cat despre aeroport, sincer sa fiu nu ma da pe spate...adica comparativ cu Amsterdamul, e pistol cu apa..
Pe vremea aia nu era asa. Acum am inteles ca este mai ieftin cu trenul. Poate o sa vad in iarna asta, s-ar putea sa dau o tura prin Oslo cu treaba.

Edited by edi10000, 23 August 2019 - 09:00.


#4082
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,049
  • Înscris: 25.06.2007
Locuitorii celor 5 Țări Nordice, în topul european al puterii de cumpărare:

https://www.gfk.com/...anilor-de-5881/

#4083
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,855
  • Înscris: 01.11.2005
Pe mine nu ma pasioneaza nici o statistica.
Mereu m-a interesat doar puterea mea de cumparare: cu cat pot fi cumparat si cu cat pot eu cumpara :).

#4084
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,049
  • Înscris: 25.06.2007
Interesant:

https://m.hotnews.ro/stire/23508546

Multe similitudini și cu Finlanda, și cu Suedia. Poate și cu Norvegia, însă nu ma pot pronunța....

Edited by Karhu, 26 November 2019 - 10:00.


#4085
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,049
  • Înscris: 25.06.2007
Din ceva motiv linkul de mai sus duce la pagina de comentarii, pt accesarea articolului trebuie apasat pe Inapoi la articol

#4086
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pai ea descrie normalitatea.
Când încercam noi sa povestim despre asta ne luam noroi aici pe forum. Asta avem, cu asta defilam.

Viata merge mai departe.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate