Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

TOPIC GENERAL (tarile nordice)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4533 replies to this topic

#4519
1993ae1950

1993ae1950

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.07.2022

Vizualizare mesajraducanu969, pe 08 august 2023 - 12:49, a scris:

Salut

...
3. Unde trebuie sa ma adresez pentru a depune CV-uri ( as dori sa evit Firmele Recrutare Forta de Munca ) care iti iau mult din Salariu? Vreau sa vin tot pe Electrician
...
timp de 30 de ani am lucrat pe contract. eu negociam o rata cu recrutorul si aceeia erau banii ce ii primeam.
cei ce lucrau permanent: recrutorul si in cazul acela isi lua cele 3 salarii de la angajator.
la fel este si in Europa de vest.

#4520
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
pt 1993ae1950 - sa inteleg ca, nu sunt sanse sa fi direct angajat la Angajator, chiar si daca, spre exemplu sa lucrezi 6 luni prin cadrul unei firme de recrutare? da, stiu, la fel este si in Germania, firma isi ia o parte din banii de salariu. ma gandesc ca si Electrician, ca se gaseste mai usor de munca, ai idee!
Multumesc anticipat

#4521
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Ca electrician in nordics ai nevoie de certificare locala. La fel si pentru asistenti medicali. Studiile si certificarile se echivaleaza dar sunt si unele diferente care ne esita uneori scolire locala.
Ca asistent trebuie sa stii limba - exista cursuri gratuite insa si poti practica cat timp inveti, dar tine mult de angajator.

Ambele joburi sunt cautate in nordics.

#4522
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
pt ro_explorer - banuiam ca sunt aceste conditii de Recunoastere, de aceea vreau sa stiu cat mai multe informatii in acest sens pentru a sti, Exact ce trebuie in cazul in care optam pentru vreo tara Nordica. Da, cu limba nu ar fi o problema, chiar suntem interesati de a ne inscrie la Cursuri pentru invatare limba din tara repsectiva, De moment ce dorim sa ne stabilim definitiv.

#4523
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pot sa iti dau detalii referitoare la Suedia:

Pentru asistent medical, uite aici criteriile pentru cei scoliti in EU (recomand google translate sau butonelul cu English de pe pagina):
https://legitimation...ad-inom-eu-ees/

Pentru electrician: https://www.elsakerh...and-an-sverige/

Succes!!!

#4524
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
pt ro_explorer - multumesc pentru ajutor.

#4525
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Daca in Germania ai pierdut rapid 6000€ prin nord ai sansa sa pierzi dublu in acelasi timp scurt.

Pe hartie (si probabil nu doar pe hartie) tarile nordice sunt in fata Germaniei din foarte multe puncte de vedere, insa acolo ai si unele chestii nu neaparat negative, dar foarte diferite cu care s-ar putea sa fie mai greu sa te obisnuiesti.
Ma gandesc de exemplu la clima, Germania are o clima mai buna ca Romania, nordul Europei nu prea. Pentru mine e o chestie importanta asta, nu decisiva, dar importanta cand vorbim de integrare. Limbile nordice de asemenea sunt foarte grele, si daca nu le cunosti, e greu sa te angajezi ca electrician sau asistent medical. Prin comparatie, din nou Germana are un avantaj , e mai usoara, seamana destul de bine cu engleza (se descopera asta cu timpul, nu cand esti novice).
In opinia mea e greu sa iti faci o parere dupa doar 3 luni de zile, daca nu pleci cu macar un job asigurat 100% o sa fie foarte greu. Mai cumpatat mi se pare sa plece unul dintre voi direct cu job, si dupa ce trece perioada de proba sa vina si celalalt cu copiii.
In Germania de exemplu ca asistent medical gasesti usor job, ai nevoie doar de limba. Ma gandesc ca o fi la fel si prin scandinavia, adica sa fie mai usor de gasit un job in domeniul medical decat ca electrician.

#4526
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Postgiuliani, on 24 august 2023 - 15:27, said:

Daca in Germania ai pierdut rapid 6000€ prin nord ai sansa sa pierzi dublu in acelasi timp scurt.

Pe hartie (si probabil nu doar pe hartie) tarile nordice sunt in fata Germaniei din foarte multe puncte de vedere, insa acolo ai si unele chestii nu neaparat negative, dar foarte diferite cu care s-ar putea sa fie mai greu sa te obisnuiesti.
Ma gandesc de exemplu la clima, Germania are o clima mai buna ca Romania, nordul Europei nu prea. Pentru mine e o chestie importanta asta, nu decisiva, dar importanta cand vorbim de integrare. Limbile nordice de asemenea sunt foarte grele, si daca nu le cunosti, e greu sa te angajezi ca electrician sau asistent medical. Prin comparatie, din nou Germana are un avantaj , e mai usoara, seamana destul de bine cu engleza (se descopera asta cu timpul, nu cand esti novice).
In opinia mea e greu sa iti faci o parere dupa doar 3 luni de zile, daca nu pleci cu macar un job asigurat 100% o sa fie foarte greu. Mai cumpatat mi se pare sa plece unul dintre voi direct cu job, si dupa ce trece perioada de proba sa vina si celalalt cu copiii.
In Germania de exemplu ca asistent medical gasesti usor job, ai nevoie doar de limba. Ma gandesc ca o fi la fel si prin scandinavia, adica sa fie mai usor de gasit un job in domeniul medical decat ca electrician.
In schimb o chestie foarte importanta in tarile nordice, Norvegia de exemplu pot sa o dau ca o cunosc bine, e ca comparativ cu Germania, aici oamenii sunt mult mai primitori si mai deschisi. Si plus de asta, aici toata lumea nu are nici o problema sa vorbeasca engleza cu tine. In Germania daca nu stii limba ai ocazia sa mori de foame si toti se uita la tine stramb.
Nordicii nu sunt atat de obtuzi pe cat se crede. Dimpotriva, am ramas surprins ca sunt oameni mult mai primitori decat nemtii. Iar treaba asta conteaza de multe ori.

Nu vreau sa desconsider Germania, dar e un aspect destul de important.

Aici in Norvegia romanii sunt bine vazuti.

Edited by tehnics, 24 August 2023 - 16:21.


#4527
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Suedeza și Norvegiana sunt amândouă limbi germanice. În mare au aceleasi construcții fonetica și acelasi mod de combinare a cuvintelor. Toti suedezii pe care ii știu mi-au spus ca le vine f ușor sa învețe germana, fiind mult mai ușoară ca spaniola sau franceza ptr ei.

Pe partea de clima e 100% o chestiune de preferințe. Eu ador clima mai rece și divizarea anului în jumătatea cu lumina și jumătatea cu întuneric :D

Edited by ro_explorer, 24 August 2023 - 17:25.


#4528
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Salut. Da, de aceea că și una din Optiuni o reprezintă Țările Nordice, deoarece am observat că sunt mai deschise la Forță de Munca, in special cazul integrării în sistem a familiei, știind că, odată venit cu familia vei deveni și prosper pentru economia lor. Oricum, analiza va fi foarte amănunțită, mutarea vreau sa fie una sigură, mai ales că venim și cu copilul, pentru el, tranziția sa fie mai ușoară deși, stim că se va integra cel mai bine.

#4529
tedcrew2k2

tedcrew2k2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.01.2022

View Postraducanu969, on 25 august 2023 - 20:51, said:

Salut. Da, de aceea că și una din Optiuni o reprezintă Țările Nordice, deoarece am observat că sunt mai deschise la Forță de Munca, in special cazul integrării în sistem a familiei, știind că, odată venit cu familia vei deveni și prosper pentru economia lor. Oricum, analiza va fi foarte amănunțită, mutarea vreau sa fie una sigură, mai ales că venim și cu copilul, pentru el, tranziția sa fie mai ușoară deși, stim că se va integra cel mai bine.

Belgia nu ar fi o alegere ok?

#4530
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
pt tedcrew2k2 - sincer, nu m-am interesat, dar nu strica. esti cumva in Belgia? daca da, imi poti spune, in mare, cateva amanunte, despre Integrarea copiilor in sistemul lor de invatamant, Gasirea unui loc de munca, etc.

Multumesc anticipat,

#4531
tedcrew2k2

tedcrew2k2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.01.2022

View Postraducanu969, on 30 august 2023 - 13:08, said:

pt tedcrew2k2 - sincer, nu m-am interesat, dar nu strica. esti cumva in Belgia? daca da, imi poti spune, in mare, cateva amanunte, despre Integrarea copiilor in sistemul lor de invatamant, Gasirea unui loc de munca, etc.

Multumesc anticipat,

urmeaza sa aleg si eu o tara, deocamdata nu stiu care va fi, dar din ce am vorbit cu 2 amici care sunt de 2 ani pare o tara care te ajuta sa te acomodezi rapid, ei nu au familie din pacate, locul de munca l au gasit prin alti romani care sunt acolo.

#4532
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,220
  • Înscris: 24.05.2006

View Postraducanu969, on 25 august 2023 - 20:51, said:

Salut. Da, de aceea că și una din Optiuni o reprezintă Țările Nordice,

Nu stiu restul, dar am stat 7 ani in DK, si m-as fi stabilit acolo fara probleme, mi-a placut maxim, dar cred ca nu e pentru toata lumea, si dureaza ceva pana te obisnuiesti cu mentalitatea, limba, sistemul, etc.
Sfatul meu, du-te tu singur intai, vezi ce si cum si dupa aia muta-ti toata familia.
E mai liniste intr-un oras mic, si zonele cele mai bune, in opinia mea, sunt sudul, de langa granita cu Germania, nordul, zona Hjorring, si mi-a placut mult Lolland, la sud de Copenhaga, dar, cum am zis, depinde de tine si ce preferi.
Limba e relativ usor de invatat daca stii engleza. E mai greu cu vorbitul, dar daca lucrezi cu danezi, o prinzi repede. La fel ca peste tot, toata lumea vorbeste engleza, dar ai prioritate daca stii daneza.

#4533
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
pt wiseguy76 - multumesc pentru pontul cu Engleza si zonele unde te poti acomoda mai rapid. da, este o optiune buna si Danemarca

#4534
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
La Turku s-a incheiat constructia celui mai mare vas de croaziera din lume:

https://yle.fi/a/74-20062495

Edited by Karhu, 30 November 2023 - 16:22.
corectat link


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate