Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Notificare Anaf pentru venituri d...

Router wirelles care sa stie de V...

ETL one to many relationship from...

Trust Wallet
 Inmulțire pomi cu flori (meliferi...

Întrebare, facebook in Rusia

Excel scriere numar condensat

Camera auto DVR PNI Voyager S1700...
 PC pentru editare video si putin ...

Sistem de navigatie GPS PNI L710 ...

OnePlus Watch 2

Costuri 150 mp parter vs 170 p+1
 Turcia - cea mai apropiata statiu...

[UNDE] Prelungitor cablu 3-PINI

Duminica, "sportivii" si ...

Infecția cu virusul Epstein-Barr

TOPIC GENERAL (tarile nordice)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4533 replies to this topic

raducanu969

raducanu969

Active Member

• Grup: Members
Aveti idee daca trebuie sa urmez niste cursuri de recunoastere a diplomei de studii?
Vrem sa ne orientam spre Canada sau Tarile Nordice, de aceea intrebam mai multe, pentru a sti, Ce alegere trebuie facuta, oricum, in Romania, numai este de trait la cate Taxe si Impozite pun astia, peste noapte si mai mult, Viitorul copiilor NU este tocmai unul roz.

Grogu

Grogu

Humble Homo Sapiens

• Grup: Senior Members

View PostKarhu, on 04 august 2023 - 08:35, said:

În care “rest”? Posted Image

In Canada si UK, ca a intrebat de 3 tari specific parca.

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators

View PostCatean, on 04 august 2023 - 14:55, said:

In Canada si UK, ca a intrebat de 3 tari specific parca.
A întrebat despre Canada, UK și Țările Nordice (care-s 5) Posted Image

raducanu969

raducanu969

Active Member

Salut

Da, de Canada, UK sau Tarile Nordice. Suntem la acel stadiu cand vrem sa studiem ( nu cum am facut cand am luat decizia de a ne muta in Germania ) si in nici 3 luni am cheltuit 6,000 euro ( doar pe vorbe ), nu vreau sa fiu inteles gresit dar, nu ne-a deranjat faptul ca am cheltuit / pierdut acesti bani. Dar, odata omu se ARDE, a doua oara, sufla si in iaurt.
De aceea, ne interesam cu aproape 1 an inainte de foarte multe lcururi ( in prinzipal dorim sa stim de la Cei cu Familii ) si facem aceasta mutare pentru un Viitor mai bun copilului, aici in Romania ( parca suntem blestemati ) Copii / Tinerii in ziua de azi, Nu au nici un viitor dar nici noi Adultii ( muncim si fara sa se vada nimic ) din 89 si pana'n prezent, toti au furat si inca fura, atata timp cat au Sistinere din Afara si se poate  vedea cu Ochiul Liber ca suntem condusi din afara.

Vorba unul prieten ( Mai bine sclavi in afara cu acte si unde munca este respectata, decat sclav cu acte in Romania dar si prost )

tehnics

tehnics

acolo unde vara-i zi la miezul noptii

View Postraducanu969, on 07 august 2023 - 07:22, said:

Salut

Da, de Canada, UK sau Tarile Nordice. Suntem la acel stadiu cand vrem sa studiem ( nu cum am facut cand am luat decizia de a ne muta in Germania ) si in nici 3 luni am cheltuit 6,000 euro ( doar pe vorbe ), nu vreau sa fiu inteles gresit dar, nu ne-a deranjat faptul ca am cheltuit / pierdut acesti bani. Dar, odata omu se ARDE, a doua oara, sufla si in iaurt.
De aceea, ne interesam cu aproape 1 an inainte de foarte multe lcururi ( in prinzipal dorim sa stim de la Cei cu Familii ) si facem aceasta mutare pentru un Viitor mai bun copilului, aici in Romania ( parca suntem blestemati ) Copii / Tinerii in ziua de azi, Nu au nici un viitor dar nici noi Adultii ( muncim si fara sa se vada nimic ) din 89 si pana'n prezent, toti au furat si inca fura, atata timp cat au Sistinere din Afara si se poate  vedea cu Ochiul Liber ca suntem condusi din afara.

Vorba unul prieten ( Mai bine sclavi in afara cu acte si unde munca este respectata, decat sclav cu acte in Romania dar si prost )
Eu sunt in Norvegia de 15 ani. Ai intrebari, poti intreba.
Dar asa, ca nota informativa, de cand cu razboiul din Ucraina, si aici s-au stricat treburile mult de tot. Cine a prins coaja, e ok, cine vine nou acum, e mai greut.

raducanu969

raducanu969

Active Member

View Posttehnics, on 08 august 2023 - 06:44, said:

Eu sunt in Norvegia de 15 ani. Ai intrebari, poti intreba.
Dar asa, ca nota informativa, de cand cu razboiul din Ucraina, si aici s-au stricat treburile mult de tot. Cine a prins coaja, e ok, cine vine nou acum, e mai greut.

Salut

Da, as fi interesat de:

1. Cum pot sa ma integrez mai usor, tinand cont ca vreau sa vin cu familia?
2. Cum pot inchria o casa sau apartament?
3. Unde trebuie sa ma adresez pentru a depune CV-uri ( as dori sa evit Firmele Recrutare Forta de Munca ) care iti iau mult din Salariu? Vreau sa vin tot pe Electrician
4. Integrarea copilului in Sistemul de Invatamant ( este mai facila daca stie Engleza sau Germana )?
5. Pentru sotie, ca si Asistent Generalist, crezi ca as putea gasi, dar nu ca si Ingrijitoare batrani?

Sunt niste lucruri pe care imi doresc sa le cunosc de la cei care Chiar locuiesc in una din aceste tari, ei stiind cel mai bine.

PS. exista vreun program de Integrare mai Rapida a acelor straini care vin cu Familia?

Grogu

Grogu

Humble Homo Sapiens

View Posttehnics, on 08 august 2023 - 06:44, said:

Dar asa, ca nota informativa, de cand cu razboiul din Ucraina, si aici s-au stricat treburile mult de tot.

Poti detalia cum anume s-au stricat lucrurile datorita razboiului? Tot aud peste tot ca lumea/politicienii au gasit o noua oaia neagra si nu suna bine.

elbjorn

elbjorn

Senior Member

View PostCatean, on 08 august 2023 - 16:08, said:

Poti detalia cum anume s-au stricat lucrurile datorita razboiului? Tot aud peste tot ca lumea/politicienii au gasit o noua oaia neagra si nu suna bine.
Este o combinație:
Ucrainieni și Rusii produceau multa energie și grâu ieftine, că nu aveau normele UE de respectat. Mai erau și companiile mari care fabricau acolo, tot ieftin.

Chinezii au scumpit mult materia primă și nici nu prea mai exporta ca înainte.

De la covid încoace sa dat peste cap tot lanțul de distribuție și a rămas în continuare scump.

Am intrat și într-un cerc al inflației. Pe scurt peste tot e de kakao și se lasa cu concedieri.

tehnics

tehnics

View PostCatean, on 08 august 2023 - 16:08, said:

Bineinteles.
1. Multe joburi sunt alocare DOAR persoanelor din Ucraina. Deci mai putine sanse de angajare pentru cei care chiar au nevoie
2. Ajutor social consisdent de 2000 de euro/ luna de persoana platita ghici de cine ?
3. Primaria le da cazare si le plateste cazarea, deci daca vrei sa cauti o chirie mai ieftina, nu o gasesti pentru ca e ocupata de Ucrainieni
4. Desi li se dau joburi, nu se tin de job dar au pretentii. Asa ca uneori tre sa muncesti ca sa le acoperi lor norma ca ii doar fix in cur.
5. Cursurile de limba norvegiana sunt full si daca vrei sa te inscrii, nu poti ca deja e full de ucrainieni care sunt oarecum obligati ca invete ca sa se integreze chipurile, dar tot ce ii intereseaza sunt doar banii.

6. Datorita razboiului industria si contractele cu Rusia s-au sistat. Unele firme chiar au dat faliment.

Oricum e un topic de tari nordice, nu despre ucrainieni, asa ca ma opresc aici. Doar ti-am scris motivele vazute de mine.

Edited by tehnics, 08 August 2023 - 17:56.

raducanu969

raducanu969

Active Member

pt tehnics -  asa este si in Romania, Ucrainienii au mai multe Avantaje decat Romanii si banuiala mea era ca si in afara. Oricum, studiem foarte bine Tot ce implica o mutare din Romania, deoarece, la cum decurg lucrurile in prezent, Copii nu vor mai avea un Viitor in tara asta dar nici noi, tinerii.

Oricum, inca astept pareri / opinii / sugestii de la cei care sunt Deja in una din tarile nordice, care au familia si Cum au reusit sa se integreze in Societatea lor?

Multumesc anticipat,

Edited by raducanu969, 09 August 2023 - 13:04.

tehnics

tehnics

Parerea mea e ca un mod in care poti afla despre Norvegia de exemplu este sa cauti sa te documentezi citind stiri de ultima ora
Nu vreau sa fac reclama, dar un site bun pentru Norvegia este: https://www.portalnorvegia.com/

Acolo gasesti informatii despre impozitare, venituri si cam tot ce doresti despre viata din norvegia.

Edited by tehnics, 10 August 2023 - 08:09.

vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

Guru Member

View Postraducanu969, on 07 august 2023 - 07:22, said:

Salut

Da, da, o să-ți fie bine de tat cu ideile astea.
In Germania ce nu a mers?

tehnics

tehnics

View Postraducanu969, on 08 august 2023 - 12:49, said:

Salut

Da, as fi interesat de:

1. Cum pot sa ma integrez mai usor, tinand cont ca vreau sa vin cu familia?
2. Cum pot inchria o casa sau apartament?
3. Unde trebuie sa ma adresez pentru a depune CV-uri ( as dori sa evit Firmele Recrutare Forta de Munca ) care iti iau mult din Salariu? Vreau sa vin tot pe Electrician
4. Integrarea copilului in Sistemul de Invatamant ( este mai facila daca stie Engleza sau Germana )?
5. Pentru sotie, ca si Asistent Generalist, crezi ca as putea gasi, dar nu ca si Ingrijitoare batrani?

Sunt niste lucruri pe care imi doresc sa le cunosc de la cei care Chiar locuiesc in una din aceste tari, ei stiind cel mai bine.

PS. exista vreun program de Integrare mai Rapida a acelor straini care vin cu Familia?
Acum am vazut postarea ta.
1. Integrarea ta in Norvegia depinde 100% de tine. Nu de ei, ci doar de tine. Comporta-te normal, respectuos, uita de metehnele romanesti si te vei integra foarte bine.
2. Poti inchiria fara probleme. Cel mai simplu este sa cauti grupuri de FB din zona in care te stabilesti si acolo sa intrebi cine inchiriaza. Sau poti incerca prin finn accesand linkul : https://www.finn.no/...=PUBLISHED_DESC
3. Pentru CV-uri foloseste cu incredere https://www.finn.no/...?sort=RELEVANCE sau https://arbeidsplass...v.no/stillinger
4. Integrarea la scoala e simpla. Germana conteaza deloc. Engleza e ok ca aici toti stiu engleza, deci il va ajuta. Oricum predarea e in limba norvegiana, dar nu e problema, va invata repede.
5. Cel mai bine pentru sotie sa-si echivaleze studiile la NOKUT- https://www.nokut.no/ . Dupa ce-si va echivala studiile atunci va avea dreptul sa munceasca in acele domenii, altfel nu. Si la fel de important e sa invete limba norvegiana, altfel nu o va baga nimeni in seama doar cu engelza in domeniile in care lucrezi cu oamenii. Cel mai simplu e sa caute programe de invatamant pentru studenti, la facultate, programe gratuite unde va face limba norvegiana timp de 1 an de zile studentesc, va da examene iar acele examene daca le ia le poate folosi pentru a aplica pentru cetatenie. Examenele si cursurile sunt destul de greoaie pentru adulti cu familie, dar nu imposibil.

Pentru limba norvegiana, sunt si doamne care preda limba norvegiana online contracost. Deci daca considerati Norvegia ca alternativa, ma pot interesa cine ofera cursuri de limba norvegiana si luati legatura. Asa sotia sau dvs. puteti invata norvegiana mai din timp pentru a avea un bagaj de cunostinte inainte sa veniti aici.

Edited by tehnics, 10 August 2023 - 09:59.

raducanu969

raducanu969

Active Member

pt tehnics - Daca ar fi toti exact cum esti si anume, sa explici exact ce are nevoie omu de a cunoaste, ce bine ar fi! Felicitari, deci, nu sunt singurul care mai are o speranta ca se poate. Am omis si vad ca ai punctat bine, Ne orientam mai mult spre atele tari unde Engleza este cea mai DES utilizata, normal, odata ce ne stabilim intr-o tara ( unde, engleza nu este limba oficiala ) vrem sa ne inscriem la Cursuri de Invatare a limbii tarii respective, fiind constienti ca, fara a sti a vorbi in limba lor, e mai greu.
Da, o sa analizam foarte bine tot ce inseamna Integrare, deoarece, odata ce facem acest pas, Nu vream sa mai auzim de Romania, fiind o tara pierduta, o tara care nu mai este a noastra si unde Hotii sunt mai Hoti decat Hotii

Mizu

Mizu

moroșan

Wow, pai poate o sa ai surprize pe acolo pe unde ajungi ca nu e chiar asa mare diferenta. Modereaza-ti asteptarile.

tehnics

tehnics

View PostMizu, on 10 august 2023 - 13:50, said:

Wow, pai poate o sa ai surprize pe acolo pe unde ajungi ca nu e chiar asa mare diferenta. Modereaza-ti asteptarile.
Din experienta spun ca Norvegia e ani lumina de Romania. Personal am avut o incercare de repatriere in 2016 cu tot cu familie la care am renuntat rapid fix datorita situatiei din Ro. Am mai povestit undeva pe forumul asta experienta mea. Nu stau sa detaliez.
Adica nu vreau sa crezi ca arunc cu cacat in Romania, sau ca Norvegia e tara unde se plimba cainii cu covrigii in coada. Peste tot exista uscaturi, chiar si in Norvegia.
Doar ca dintre cele doua, clar Norvegia. Si o spun pentru ca am trait in Romania, am trait in Norvegia ca cetatean de 15 ani adica cunosc sistemul cu bune cu rele.

Mizu

Mizu

moroșan

Poate se va mula perfect la acea tara, eu doar il sfatuiesc sa fie mai moderat in asteptari pentru ca nu exista loc in care doar sa curga lapte si miere.

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators

View PostMizu, on 10 august 2023 - 14:34, said:

nu exista loc in care doar sa curga lapte si miere.
A afirmat cineva asa ceva? :habarnam:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate