Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Semi-privatizarea liceelor - un model posibil

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
37 răspunsuri în acest subiect

#1
MihaiTJ

MihaiTJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.249
  • Înscris: 24.05.2011
Privatizarea completă a liceelor - în sensul transformării lor în afaceri pentru profit - ar fi, îmi imaginez, destul de dezastruoasă. Și fără precedent, dacă nu mă înșel - în Anglia și America, școlile private sunt, din câte știu, carități.
Deci, evident, nu ar putea fi vorba de o "vânzare" a liceelor, ci de o acordare a unei autonomii considerabile. În principiu, cred că un asemenea lucru ar fi foarte benefic per total, chit că, cel puțin la început, ar dezavantaja elevii din familii mai sărace.

Un posibil model ar fi ăsta: de administrație, angajări, etcetera, s-ar ocupa un consiliu de administrație, ales din rândul profesorilor prin vot universal de către părinți. Probabil asta ar duce în majoritatea cazurilor la angajarea celor mai buni oameni pe funcția respectivă. Administratorii ăștia ar primi ca salariu un procentaj fix din veniturile totale ale liceului.
Statul ar finanța în continuare per elev, eventual descrescător în funcție de suma cerută elevului - de pildă, un leu în minus la fiecare 3 lei de taxă impuși.
Școlile ar avea dreptul să ceară taxe în funcție de veniturile părinților.
Și, în fine, corpul profesoral ar avea control deplin asupra activităților academice, inclusiv criteriile de admitere a elevilor.

Cât despre stat, ar organiza examene oficiale la cât mai multe obiecte, care ar fi unica formă de notare oficială. În esență, obiectivul școlilor ar fi de a pregăti elevii pentru respectivele examene - altfel, evident, ar fi probleme de imparțialitate.

#2
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Orice fel de taxare procentuala pe baza veniturilor mi se pare prosteasca. Copilul unuia care castiga 10.000 dolari sa zicem pe luna, va avea parte (cel putin teoretic) de aceeasi atentie de care beneficiaza si unul ai carui parinti castiga 200.

In Anglia cel putin scolile private sunt mult peste scolile de stat. Neprimind finantare din partea statului sunt nevoite sa mentina un standard ridicat altfel parintii nu isi vor mai inscrie copiii la acele scoli rezultand faliment, asa la stat cand primesti bani degeaba e mult mai lejer sa stai s-o freci.

In cazul in care voi avea copii vreodata mai mult ca sigur ii voi trimite la scoli particulare.

Editat de watami, 31 mai 2011 - 05:53.


#3
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.339
  • Înscris: 28.02.2005

 MihaiTJ, on 31st May 2011, 05:29, said:

în Anglia și America, școlile private sunt, din câte știu, carități.

ce sunt? :D

#4
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4.527
  • Înscris: 19.05.2004

 MihaiTJ, on 31st May 2011, 06:29, said:

....

stim cu totii ce s-a intimplat cu spitalele de cind sunt "administrate". urmeaza invatamintul.

n-as vrea sa apuc ziua in care vor conduce tara cei cu scoala facuta la particulari pe banii strinsi cu greu de parinti.
modele de succes avem doar, spiru, cantemir, etc, etc.

#5
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.787
  • Înscris: 08.11.2009
La noi in tara scolile particulare nu ar da un rezultat bun pentru ca, daca in Anglia parintii isi doresc ca ai lor copii sa invete carte pentru banii dati, la noi in tara parintii isi doresc ca ai lor copii sa primeasca diplome pentru banii dati. Nu avem mentalitate pentru asa ceva. Avem exemplul de acum, cand parintii copiilor cu bani se duc cu plocoane la scoala pentru ca ai lor copii sa ia note bune.

#6
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.990
  • Înscris: 17.10.2003
O scoala particulara "de prestigiu" in Romania ar fi buna pentru demonstrat o diploma de fite intr-un club de fite.
Altfel, cine are bani de scoala particulara are si bani de spaga pentru un job caldut, acolo unde se poate.
Unde nu se poate si chiar se cauta om pe meserie, acolo faci ceva pe provenienta diplomei.

Deja de catva timp am vazut ca a aparut pe la formumurile de recrutare si prin metalitatea RH in general o respingere emotionala a persoanelor cu astfel de "mofturi" in CV.
A, ca unele chiar probeaza calitati, asta e partea a doua, bravo lor si cu atat mai bine pentru toata lumea.

#7
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005
Învățământul privat, sau semi privat, va fi regula, iar cel public, doar o completare pentru cei săraci.
Va veni un timp când a te duce la o școlă de stat, va fi echivalent cu a te spăla la baia comunală.

#8
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.787
  • Înscris: 08.11.2009

 tomaso, on 31st May 2011, 10:39, said:

Învățământul privat, sau semi privat, va fi regula, iar cel public, doar o completare pentru cei săraci.
Va veni un timp când a te duce la o școlă de stat, va fi echivalent cu a te spăla la baia comunală.


   Asta cand vom avea mentalitatea americanilor. Deocamdata noi mergem cu sacosele la profesori ca sa dea note bune la copii ca apoi sa poata merge la un liceu sau o facultate mai buna. Imagineaza-ti ca aceeasi parinti isi vor duce copii la liceu particular. Ca sa ce? Ca sa fie punctati corect? Pai ei pentru ce mai dau banii?
   Din pacate cam asta este mentalitatea in invatamantul si despre invatamantul din Romania si va mai dura foarte mult timp pana cand acest lucru se va schimba. Uita-te numai cum se intampla cu Facultatile perticulare. Ce te face sa crezi ca va fi diferit cu liceele?

#9
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4.527
  • Înscris: 19.05.2004

 tomaso, on 31st May 2011, 10:39, said:

...Va veni un timp când a te duce la o școlă de stat, va fi echivalent cu a te spăla la baia comunală...

Va veni un timp in care invatamintul va fi pus pe butuci pentru a-l face privat. A, pardon, asta e acum.

Ifose de genul afirmatiei de mai sus avem deja in romania, deci vectorul schimbarii exista.

#10
yamantaka

yamantaka

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 266
  • Înscris: 28.05.2011

 MihaiTJ, on 31st May 2011, 06:29, said:

Un posibil model ar fi ăsta: de administrație, angajări, etcetera, s-ar ocupa un consiliu de administrație, ales din rândul profesorilor prin vot universal de către părinți. Probabil asta ar duce în majoritatea cazurilor la angajarea celor mai buni oameni pe funcția respectivă. Administratorii ăștia ar primi ca salariu un procentaj fix din veniturile totale ale liceului.

Ce fel de parinti? :) In cazul scolilor din mediul rural, nu i-ai pune la vot cumva pe aia care la alegerile politice voteaza in functie de pungile de faina primite? :P Crezi ca la un vot din asta "educational" ar fi mai breji si ar sti mai bine sa aleaga? :)

Acum iar o sa alunec spre dreapta mai mult decat imi place mie ca stangist declarat, dar parerea mea e ca in domeniul asta ar functiona mai bine elitismul decat spiritul democratic. ;) Lasati votul universal pentru politica, desi nici acolo nu functioneaza de fapt cum trebuie la noi.

#11
prahoveanu

prahoveanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.800
  • Înscris: 05.02.2010

 MihaiTJ, on 31st May 2011, 06:29, said:

Privatizarea completă a liceelor - în sensul transformării lor în afaceri pentru profit - ar fi, îmi imaginez, destul de dezastruoasă. Și fără precedent, dacă nu mă înșel - în Anglia și America, școlile private sunt, din câte știu, carități.


:roflmaofast:  :roflmaofast:  :roflmaofast:

Mai bine uita-te cine se duce la o scoala publica in America, ce "minoritati" :lol:

 tomaso, on 31st May 2011, 10:39, said:

Învățământul privat, sau semi privat, va fi regula, iar cel public, doar o completare pentru cei săraci.
Va veni un timp când a te duce la o școlă de stat, va fi echivalent cu a te spăla la baia comunală.



+1

Editat de prahoveanu, 31 mai 2011 - 10:24.


#12
yamantaka

yamantaka

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 266
  • Înscris: 28.05.2011

 cipri1981, on 31st May 2011, 10:49, said:

Asta cand vom avea mentalitatea americanilor. Deocamdata noi mergem cu sacosele la profesori ca sa dea note bune la copii ca apoi sa poata merge la un liceu sau o facultate mai buna. Imagineaza-ti ca aceeasi parinti isi vor duce copii la liceu particular. Ca sa ce? Ca sa fie punctati corect? Pai ei pentru ce mai dau banii?
   Din pacate cam asta este mentalitatea in invatamantul si despre invatamantul din Romania si va mai dura foarte mult timp pana cand acest lucru se va schimba. Uita-te numai cum se intampla cu Facultatile perticulare. Ce te face sa crezi ca va fi diferit cu liceele?

Foarte bine abordata problema. :coolspeak:

Ce nu pricep tomaso si altii cu idei de dreapta este ca ar trebui sa treaca mai multe generatii, asta in conditii de relativa prosperitate economica si nu numai, inainte ca mentalitatile sa se schimbe si de-abia dupa aia sa se poata trece la schimbari de genul privatizarii invatamantului si sanatatii(si nici atunci nu cred ca ar fi in intregime ok astfel de schimbari).
Se grabesc in schimb si pun caruta inaintea boilor. Ma gandesc ca poate lucrul asta vine si dintr-o trasatura general umana si anume dorinta de a vedea indeplinite  niste schimbari inainte sa ti se termine timpul pe care il ai de trait. Numai ca anumite procese nu pot fi grabite fara sa generezi inclusiv consecinte tragice - in cazul sanatatii, daca s-ar trece in prezent la o privatizare masiva si rapida, o parte insemnata a populatiei s-ar trezi in incapacitate financiara de a-si procura serviciile de care au nevoie, in multe cazuri fiind vorba chiar de condamnari la o moarte prematura(iesirile alea naturale din sistem :bigwhitegrin:)

#13
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.124
  • Înscris: 24.05.2007

 yamantaka, on 31st May 2011, 11:33, said:

Numai ca anumite procese nu pot fi grabite fara sa generezi inclusiv consecinte tragice - in cazul sanatatii, daca s-ar trece in prezent la o privatizare masiva si rapida, o parte insemnata a populatiei s-ar trezi in incapacitate financiara de a-si procura serviciile de care au nevoie, in multe cazuri fiind vorba chiar de condamnari la o moarte prematura(iesirile alea naturale din sistem :bigwhitegrin: )

Pai e cam singura solutie - 1. ca sa asiguri servicii pe masura implicarii financiare. 2. ca sa determini milioanele de putori sa munceasca.
Platesti SAU ai platit candva pt ca acum esti pensionar - ai parte de asigurari de sanatate iar copiii tai invata intr-un sistem cu oameni pregatiti.
Nu platesti si nu ai muncit vreodata legal sau nu ai cotizat nimic in ultimii x ani - platesti din buzunar serviciile medicale iar copilul tau fie invata in conditiile asigurate de stat (cat poate el si se vede cam cat poate) sau ii platesti din buzunar educatia.
La fel, pentru cei care nu contribuie la buget, pa pa alocatii, pa pa subventii etc. Nu sunt absurda, dar daca unul nu a binevoit NICIODATA sau in ultimii X ani sa dea naibii niste bani la buget, de ce sa-i dea statul de toate din banii pe care-i jumuleste de la mine? Nu ma refer aici la pensionari, in momentul in care ai calitatea asta se presupune ca ai muncit 20-30 de ani si ai si contribuit in perioada respectiva.

Strict dpdv al sanatatii, cu 30-40 de EUR/luna iti asiguri un abonament ok la o clinica privata. Doar ca multi oameni deja contribuie cu suma aia sau chiar mai mult la sistemul public de sanatate si nu isi permit sa mai scoata aceiasi bani din buzunar sa dea si la privat.
Se poate proceda la fel cu sistemul de invatamant. Ai calitate de "asigurat", copilul tau intra unde merita, in functie de note. Nu ai calitate de asigurat, fie platesti din buzunar, fie invata la gramada in jegurile de facilitati pe care le ofera statul.

#14
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.080
  • Înscris: 07.03.2006
Treaba e cam complicată rău !
Dacă nu ai avea ce să faci ca părinte te-ai alinia realității. Adică eu personal sunt convins că un liceu privat ar fi mult mai eficient decât unul de stat, cu acces general, însă dacă profesorii de la liceul privat nu dau notă de trecere loazelor, respectiva școală se închide din lipsă de combatanți. Atunci trec toți cu mic cu mare și uite cum școala respectivă este rentabilă și devine "faimoasă".....
Într-adevăr toți acești "absolvenți" or să ajungă și ei mari la rândul lor... și tot așa, istoria o să se repete.
Eu am "copi" de clasa 7-a și a 4-a. Nici o secundă nu i-aș da la o școală particulară, exact din teama că or să îi treacă ăia clasa de nevoie. Așa la o școală de stat... mă "obligă" profesorul să îmi meditez copilul (din pct. de vedere financiar, eu tot atât cheltuiesc !!!) și una peste alta îi rămâne și plodului ăstuia ceva în cap....
Adică eu văd trecerea la așa ceva foarte complicată, mentalitate la părinți, dar într-o mai mare măsură la profesori. Numai timpul rezolvă și stabilește un anumit făgaș pe care se vor așeza lucrurile

#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.776
  • Înscris: 13.06.2004
În afară de American Scul of Biucărst și Chembridgi Scul nu cred că mai există vreun liceu privat o.k. în România.
Dacă profii ar primi mai mulți bani și-ar face datoria mai bine și nu ar mai avea atâția copii nevoie de meditații?

#16
yamantaka

yamantaka

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 266
  • Înscris: 28.05.2011

 Nicolla, on 31st May 2011, 11:50, said:

Se poate proceda la fel cu sistemul de invatamant. Ai calitate de "asigurat", copilul tau intra unde merita, in functie de note. Nu ai calitate de asigurat, fie platesti din buzunar, fie invata la gramada in jegurile de facilitati pe care le ofera statul.

In ce priveste invatamantul, marea problema indicata de cipri anterior este faptul ca in ultimii 20 de ani invatamantul privat a devenit in mentalul colectiv romanesc un gen de fabrica de diplome. Ideea asta s-a infipt acolo extrem de puternic. Iar asteptarile pe care le au "consumatorii" principali ai respectivei piete a invatamantului privat s-au format pe masura respectivei mentalitati: dau banu' si in schimb vreau diploma repede si fara mult efort, ca doar clientu' are intotdeauna dreptate si daca ma superi ma duc la concurenta... :P

Iar ca sa poti distruge o mentalitate din asta iti trebuie cel putin atata timp cat i-a luat ca sa se inradacineze atat de adanc in capetele romanilor - adica pe putin vreo alti 20 de ani. Cine nu suporta gandul asta si ar vrea sa vada lucrurile schimbate mai repede cred eu ca reactioneaza in mod la fel de pueril ca si aia care se indignau prin anii '90 cand auzeau ce spusese Brucan despre alti minim 20 de ani necesari schimbarii altor mentalitati. :)

Iar cu sanatatea problemele chiar sunt mult mai complicate decat le-ai expus tu mai devreme aici. Doamne fereste sa ai nevoie de dializa, sau de tratament oncologic sau de medicamente anti-HIV pentru ca in veci nu iti va acoperi costurile o contributie din aia de doar 30-40 euro pe luna la privat. De altfel astfel de tratamente ar fi oricum dincolo de posibilitatile financiare si ale reprezentantilor clasei medii romanesti,nu doar a saracimii, fara ajutorul statului - lucru valabil de altfel, intr-o masura mai mica, si in Occident.

#17
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.925
  • Înscris: 06.04.2006

 Nicolla, on 31st May 2011, 11:50, said:

Pai e cam singura solutie - 1. ca sa asiguri servicii pe masura implicarii financiare. Strict dpdv al sanatatii, cu 30-40 de EUR/luna iti asiguri un abonament ok la o clinica privata

In Romania inca nu se prea cunosc adevaratele costuri ale sanatatii ...

Editat de SDan222, 31 mai 2011 - 11:07.


#18
prahoveanu

prahoveanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.800
  • Înscris: 05.02.2010

 djl, on 31st May 2011, 11:53, said:

Dacă profii ar primi mai mulți bani și-ar face datoria mai bine și nu ar mai avea atâția copii nevoie de meditații?

Nu.

Unii sunt total incompetenti si depasiti, ar fi la fel de varza indiferent cati bani le-ai da.


 stavreschi, on 31st May 2011, 11:51, said:

Treaba e cam complicată rău !
Dacă nu ai avea ce să faci ca părinte te-ai alinia realității. Adică eu personal sunt convins că un liceu privat ar fi mult mai eficient decât unul de stat, cu acces general, însă dacă profesorii de la liceul privat nu dau notă de trecere loazelor, respectiva școală se închide din lipsă de combatanți.

Atunci ce credibilitate mai are?
Liceul ala devine ZERO, cata vreme lumea afla ca notele de trecere se dau pe bani, pe criteriul "fata/baiatu lu' tata".

Editat de prahoveanu, 31 mai 2011 - 11:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate