Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 

Belgia vanata! Urmatoarea tara cu EURO aproape de faliment!

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
48 răspunsuri în acest subiect

#19
SDan222

SDan222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.925
  • Înscris: 06.04.2006

Vizualizare mesajprahoveanu, pe 25th May 2011, 14:57, a scris:

Ai lacune mari in ceea ce priveste logica.

1.Daca autostrada este prost facuta, nu semnezi de receptie,nu-i platesti lucrarea si pui in contract 1000 de clauze care sa penalizeze executantul lucrarii daca da rasol.
Si pentru un amarat de hard extern si tot ai garantie de 3 ani, darmite la lucrari de asemenea anvergura. :rolleyes:

Poti sa ma crezi pe cuvant, n-am semnat eu contractele alea. Si nici actul de receptie. Ia zi, cati mahari au fost dati afara dupa toata tarasenia asta ? Cumva nici unul ? Cine vrei sa-i dea afara ? Ca io i-as da, doar ca n-am cum.

Citat

2.Desteptaciune bugetara, lucrarea aia e facuta de Bechtel. :lol:

O grindă de 13 tone de la un pasaj de autostradă s-a prăbușit peste un drum comunal din zona localității Poiana. În timp ce compania Bechtel susține că este inexplicabil ce s-a întâmplat, inspectorii de muncă spun că firma știa din noiembrie că ar fi probleme cu grinzile.

Ce autostrada ??? Eu de asta ziceam :

Centura orasului Gherla a fost inaugurata in 14 august in prezenta premierului Emil Boc si a ministrului Transporturilor, Radu Berceanu. Trei zile mai tarziu centura a cedat, iar drumul a fost inchis.

#20
Teodov

Teodov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.110
  • Înscris: 25.05.2010

Vizualizare mesajSDan222, pe 25th May 2011, 14:52, a scris:

De ce sa gugalesc ? Ia zi, cum de americanii au atatea jde mii de kilometri de autostrazi si sosele in stare perfecta ? Au dat Kennedy sau Nixon la lopata sa le construiasca ? Nu, le-au costruit firme private. Da' cand le-au construit au facut-o ASA CUM TREBUIE, nu cum s-a intamplat la Cluj, de s-a surpat soseaua la doua saptamani dupa ce-a fost inaugurata. AIA e diferenta intre afaceristul american si marele afacerist-asfaltator roman, care - vezi Doamne - e persecutat. Nu-l lasa statu' sa execute lucrari de calitate ...

Danutze, iar incepi cu tampeniile precum ca privatii sunt de vina pt lucrarile de proasta calitate? Cine face receptia? Cine face plata?

Toate problemele pleaca din sistemul bugetar cel incompetent si corupt.

Editat de Teodov, 25 mai 2011 - 14:56.


#21
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.375
  • Înscris: 12.07.2008

Vizualizare mesajSDan222, pe 25th May 2011, 14:52, a scris:

De ce sa gugalesc ? Ia zi, cum de americanii au atatea jde mii de kilometri de autostrazi si sosele in stare perfecta ? Au dat Kennedy sau Nixon la lopata sa le construiasca ? Nu, le-au costruit firme private. Da' cand le-au construit au facut-o ASA CUM TREBUIE, nu cum s-a intamplat la Cluj, de s-a surpat soseaua la doua saptamani dupa ce-a fost inaugurata. AIA e diferenta intre afaceristul american si marele afacerist-asfaltator roman, care - vezi Doamne - e persecutat. Nu-l lasa statu' sa execute lucrari de calitate ...

Asfaltatorul face o lucrare de mantuiala pentru ca este 'mana in mana'' cu reprezentantul statului care inchide ochii ( binenteles ca nu gratis)

In acest caz raul cel mare il face cel care trebuie sa verifice ca lucrarea este facuta cum trebuie ( iar daca nu e, sa nu plateasca), adica reprezentantul statului. Pentru ca daca aceasta persoana ar fi integra, nu s-ar concretiza propunerile anumitor ''asfaltatori de bine'' ( la reprezentantul statului este painea si cutitul).

  De aceea eu sustin ca trebuie reformat din temelii statul, dar reforma nu inseamna concedieri ( mai ales in sanatate, invatamant, MAI, aparare sau chiar justitie). Din punctul meu de vedere reforma trebuie sa insemne schimbarea mentalitatii ( astfel incat un bugetar sa inteleaga ca presteaza un serviciu public, el lucreaza pentru cetatean nu impotriva lui), legi f.f.f aspre pentru cei ce deturneaza bani publici. Si binenteles norme de eficienta. Iar cei ce sunt eficienti trebuie platiti f f bine

#22
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.401
  • Înscris: 30.07.2008
Pai e bine sa ai muuulta autostrada.
Cand fabricile dau faliment, si bancile iau casele oamenilor, te duci si dormi pe autostrada.
De fapt, poti sa si mananci autostrada.

Editat de Allahu, 25 mai 2011 - 15:05.


#23
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005

Vizualizare mesajvata_pa_batz, pe 25th May 2011, 13:50, a scris:

Apropo, deoarece din posturile tale reiese ura fata de tot ceea ce este social, stau si ma intreb daca un anumit user banat ieri are sau nu dreptate. Te cheama Mioc?

De ce nu întrebi un prieten ? ;)

Stimate coleg de forum, îmi exprim disprețul pentru tot ce este social.  Îmi este scârbă de acest cuvânt, pentru că reprezintă un sinonim pentru furt.  
Sunt mândru că nu primesc niciun ban de la stat, sub formă de redistribuire.

Puțin îmi pasă că există unii mai săraci.  Atât timp cât aceștia vor bani de la cei bogați, în indiferent care formă, pentru mine nu sunt decât niște căpușe.
Da, sunt de acord cu a le da de pomană, de milă, că așa vreu eu, în măreața mea mărinimie.  Le dau cât consider eu și dacă eu cred că merită.
Nu am nicio datorie față de asemnea creaturi, ca să mă oblige statul să o întrețin.  Nu vreau să le dau bani și cu asta basta.


Adică după ce că toți milogii au ajuns dependenți de stat, ai vrea să mă și bucur că le dau bani ?

#24
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.351
  • Înscris: 03.08.2006

Vizualizare mesajtomaso, pe 25th May 2011, 16:58, a scris:

Adică după ce că toți milogii au ajuns dependenți de stat, ai vrea să mă și bucur că le dau bani ?

Am auzit ca o sa il votezi pe Ponta data viitoare ! :lol:

#25
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005

Vizualizare mesajmotanul13, pe 25th May 2011, 17:29, a scris:

Am auzit ca o sa il votezi pe Ponta data viitoare ! :lol:

Desigur  !
Mai încape discuție ?

#26
Marcus_Ulpius

Marcus_Ulpius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.364
  • Înscris: 23.03.2008
România nici nu are un cataroi de vreo 51 de miliarde de euro băgate in curu BNR.

#27
duster2010

duster2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.912
  • Înscris: 29.01.2011
1. Ce avantaje au avut grecii si belgienii ca au trecut la euro?

2. Au mai putut face emisiune monetara proprie? Au mai putut regla cursul si inflatia?

3. De ce au renunat la moneda lor de sute ani pentru o moneda de 7 ani? Cu ce scop?

#28
Pastram

Pastram

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 47
  • Înscris: 23.05.2011

Vizualizare mesajSDan222, pe 25th May 2011, 14:08, a scris:

Bun. Cu ce va fi inlocuit asa zisul stat social ? Cu statul antisocial ?

Se va reveni la feudalism și iobăgie. Pe glia corporației sau plantația lui Donald Trump, Irinel Columbeanu, etc.

Întru orgasmul suspecților obișnuiți, aici de față.

În orice caz, cauzele sunt altele și mult mai complicate decât platitudinile simpliste debitate de postacii (ca mine) cunoscuți.

Ce păcat că nu mere ignore pe moderatori.

#29
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 57.714
  • Înscris: 11.04.2005

Vizualizare mesajPastram, pe 25th May 2011, 20:41, a scris:

Ce păcat că nu mere ignore pe moderatori.

Dacă nu poți suporta idei opuse credințelor tale, există posibilitatea să te duci pe un forum al socialiștilor.  
Acolo poate că vei găsi mult dorita unanimitate.

#30
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.339
  • Înscris: 28.02.2005

Vizualizare mesajTeodov, pe 25th May 2011, 14:55, a scris:

Danutze, iar incepi cu tampeniile precum ca privatii sunt de vina pt lucrarile de proasta calitate? Cine face receptia? Cine face plata?

Toate problemele pleaca din sistemul bugetar cel incompetent si corupt.

:roflmaofast:
misto logica.
deci mediul privat este indreptatit sa faca treaba de mantuiala cat timp mediul public e incompetent.

dupa parere ta gandire capitalista sanatoasa este: fura cat mai mult cand nu te vede nimeni.  :thumbup:

#31
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.961
  • Înscris: 01.04.2010

Vizualizare mesajSDan222, pe 25th May 2011, 13:52, a scris:

Ia zi, cum de americanii au atatea jde mii de kilometri de autostrazi si sosele in stare perfecta ?

- Fii atent, imi conesionezi pe 49 de ani douj de ha de pamant si ma lasi sa fac pod, insa am exclusivitate in operarea lui, de acord?
- Si mie ce-mi iese?
- Nimic, capital electoral!
- Du-te, mah, in plm si fa smecherii de astea in tara ta!

#32
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.776
  • Înscris: 13.06.2004
Statul social a dat falminet din 2 cauze:
1) Pentru că au primit prea mulți ajutoare. Doar unii merită ajutoare;
2) Din cauza idioțeniei populației care a vrut numai produse ieftine și a nesătulismului corporațiilor - care din cauza foamei de bani și a presiunii cumpărătorilor și-au mutat mai toată producția prin cine mai știe ce țări. Dacă ar exista prodcuție mare de bunuri industriale și bunuri de larg consum în Europa ca în trecut nu cred că ar fi dat faliment statul social, pentru că ar fi avut cu ce să susțină o parte din protecția socială. Dar dacă omul e fomist, și-o face cu mâna lui.

#33
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.784
  • Înscris: 11.03.2007

Vizualizare mesajtomaso, pe 25th May 2011, 15:58, a scris:

Sunt mândru că nu primesc niciun ban de la stat, sub formă de redistribuire.
Vrăjelă. Cui folosește A1-A79, DN1-DN-999, celui care face talpa, celui care umblă cu căruța, poate cu bicicleta, sau celui care umblă cu mașina, mai mult chiar, care derulează afaceri?
Cui folosește acest sistem de justiție, celui care așteaptă dreptatea, sau celui care chiar o cumpără?
Pe cine apără sistemul de ordine publică, pe cel care nu are nimic sau pe cel care are mai mult decât își poate păzi singur?
Relax, felia cea mai groasă din tortul ăsta o trag cei care au, care au mult; este adevărat că numărul celor abonați la feliuțe este mare, însă nu uitați, afacerile groase au fost făcute aici, sub acest stat, cu acești oameni. Nu vă mai plângeți de numărul mare al celor asistați social, ați beneficiat din plin de asta oferind salarii de rahat unor oameni care nu au avut nici măcar cea mai mică vină pentru faptul că au activat într-o piață a muncii aflată într-un declin de speriat; de aceasta ar trebui să se plângă cei care muncesc și prin munca cărora se plătesc aceste ajutoare sociale. În fond îmi este greu să pricep de ce cineva care a ajuns să urască această țară, între granițele căreia a câștigat înțeleg niscai mălai, desigur doar grație calităților manageriale de excepție, în ciuda unui sistem fiscal, social, finalmente moral, mai derulează pe aici chiar și cea mai mică afacere, având pare-se o alternativă muuult mai bună.

#34
Pastram

Pastram

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 47
  • Înscris: 23.05.2011

Vizualizare mesajdjl, pe 25th May 2011, 22:17, a scris:

1) Pentru că au primit prea mulți ajutoare. Doar unii merită ajutoare;
2) Din cauza idioțeniei populației care a vrut numai produse ieftine și a nesătulismului corporațiilor - care din cauza foamei de bani și a presiunii cumpărătorilor și-au mutat mai toată producția prin cine mai știe ce țări. Dacă ar exista prodcuție mare de bunuri industriale și bunuri de larg consum în Europa ca în trecut nu cred că ar fi dat faliment statul social, pentru că ar fi avut cu ce să susțină o parte din protecția socială. Dar dacă omul e fomist, și-o face cu mâna lui.

Complet de acord.

Vizualizare mesajtomaso, pe 25th May 2011, 16:58, a scris:

Stimate coleg de forum, îmi exprim disprețul pentru tot ce este social.

Recomand pastile.

Dacă, Doamne ferește, vei avea vreodată nevoie de ambulanță să faci bine să accepți numai de la clinica privată cu care ai contract.

Din principiu.

Vizualizare mesajtomaso, pe 25th May 2011, 16:58, a scris:

Îmi este scârbă de acest cuvânt, pentru că reprezintă un sinonim pentru furt.

Multe, cât mai multe și cât mai strident colorate.

Vizualizare mesajtomaso, pe 25th May 2011, 16:58, a scris:

Sunt mândru că nu primesc niciun ban de la stat, sub formă de redistribuire.

Dacă nu cumva deții propria-ți țară, cu toate instituțiile aferente și infrastructura necesară, și nu ieși niciodată din ea, beneficiezi în fiecare zi de redistribuirea avutului de către stat.

Dar chiar așa beneficiezi de rezultatele cercetărilor finanțate de stat în momentul când cumperi anumite medicamente, mănânci mâncare necontaminată, folosești internetul, etc.

Editat de Pastram, 25 mai 2011 - 22:23.


#35
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.602
  • Înscris: 28.07.2004
Omul a fost sau este contractor militar. Cel putin asa se lauda. O specie de care iarasi nu are nimeni nevoie. Cred ca daca sed si cuget viata impreuna cu asistatii sociali este mult mai simpla decit aia cu organizatorii de maceluri sub stindard de porumbel al pacii.

LE: despre Tomaso e vorba, ca sa nu existe dubii

Editat de vata_pa_batz, 25 mai 2011 - 22:44.


#36
Pastram

Pastram

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 47
  • Înscris: 23.05.2011
Aha. Se explică una, alta. Ce fel de contractor? D-ăla cu pușcoci, nu?

Mi s-a părut mie că are tendințe sociopatice:

a person, as a psychopathic personality, whose behavior is antisocial and who lacks a sense of moral responsibility or social conscience.

Altfel nu văd cum ți-ai putea "câștiga" existența ucigând.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate