Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 

Senat à la Camera Lorzilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
15 replies to this topic

#1
MihaiTJ

MihaiTJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 24.05.2011
Și-așa afirma Băsescu că Senatul nostru actual e cam redundant - dar decât să-l eliminăm, n-ar merge mai bine o schimbare în direcția asta?
Cu alte cuvinte, un Senat cu membrii numiți pe viață, printr-o metodă cât mai cinstită, cum au Marea Britanie și Canada. Chit că britanicii vor să renunțe la camera lorzilor, dar mă rog.
Ideal, un Senat ca ăsta ar avea o proporție mare de membrii apolitici. Și chiar dintre cei politici, ar putea fi, teoretic, mulți care nu au fost prea implicați în politică - cu alte cuvinte, un sistem ca ăsta ar aduce în parlament destui oameni care sunt mai interesați de meseria pe care o fac, decât de mașinații politice.
Principalul avantaj ar fi, desigur, că un astfel de Senat ar fi mai stabil decât unul ales - avându-și locurile asigurate, ar putea să se concentreze pe bunăstarea de termen lung, nu neapărat de termen scurt (a cui bunăstare, e discutabil; tot români ar fi).

#2
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
in prima etapa punem un rege pe tron ca sa fie ca la englezi, apoi mai vedem noi ce facem cu senatul...

#3
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
In lume exista doua lucruri de care nu te mai saturi
1. Averea
2. Puterea. Iliescu, sarac si cinstit, ii lasa pe cei ce ii garantau puterea sa fure!

Prefer un dictator ereditar, sau o mascota ereditara decat o turma fatata intr-o camera decizionala a legislativului.
De ce oamenii cred ca se fura <apropo nu asta e problema> si se tradeaza interesul public pentru ca aia azi sunt maine nu? Din cate stiu eu, avem aceeasi clasa politica, din 90 pana azi.

Se rotesc intre ei, unii se mai curata, altii vin pe val si prind curaj, unii mai prostanaci, dar tot cam ereditari sunt. Si stati fara grija, ca vin avortonii lor din urma. Fimiu e un star, trebuie sa straluceasca!

Eba e exemplul potrivit. Fara chioru marinar nici la McDonalds la servit n-o primeau. Si tin minte ca unii carcoteau de baietii lui Nastase... incomparabil

#4
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Lordul O'Ponta si Mayor Lordul Phelix ( + Highlanderul Ne'Neloo )
Chiar ne trebuie lordoizi din astia ?


Eu propun sa aruncam cu pietre in cei care fura, totul in public

Edited by Owidiu, 24 May 2011 - 23:21.


#5
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMihaiTJ, on 24th May 2011, 23:05, said:

Cu alte cuvinte, un Senat cu membrii numiți pe viață..
Numiti de cine?

#6
MihaiTJ

MihaiTJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 24.05.2011

View Postego_zenovius, on 24th May 2011, 22:21, said:

Numiti de cine?
De partidele parlamentare, pe ăia politici, și de Senat, pe ăia apolitici. Pe baza unor criterii, eventual - să fie numiți oameni care au avut o oareșce contribuție la țară/umanitate.

#7
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View PostMihaiTJ, on 25th May 2011, 00:28, said:

De partidele parlamentare, pe ăia politici, și de Senat, pe ăia apolitici. Pe baza unor criterii, eventual - să fie numiți oameni care au avut o oareșce contribuție la țară/umanitate.
Am o intrebare pentru tine

Edited by Owidiu, 24 May 2011 - 23:30.


#8
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006

View PostHighlander91, on 25th May 2011, 00:16, said:

Eba e exemplul potrivit. Fara chioru marinar nici la McDonalds la servit n-o primeau. Si tin minte ca unii carcoteau de baietii lui Nastase... incomparabil

N-ai inteles. Nu cu copii lui Nastase o compari pe Eba, ci chiar Nastase la vremea lui era o Eba.  Fara ta-su nu ajungea sef in partid etc.  E fiu de nomenclaturist. Numai ca nu ai vazut filmari cu el de la 27 de ani. Si nici nu l-a ales nimeni nicaieri la varsta aia. L-a ales taica-su.

Edited by GeorgeM, 24 May 2011 - 23:34.


#9
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostMihaiTJ, on 25th May 2011, 00:05, said:

Și-așa afirma Băsescu că Senatul nostru actual e cam redundant - dar decât să-l eliminăm, n-ar merge mai bine o schimbare în direcția asta?
Cu alte cuvinte, un Senat cu membrii numiți pe viață, printr-o metodă cât mai cinstită, cum au Marea Britanie și Canada. Chit că britanicii vor să renunțe la camera lorzilor, dar mă rog.
Ideal, un Senat ca ăsta ar avea o proporție mare de membrii apolitici. Și chiar dintre cei politici, ar putea fi, teoretic, mulți care nu au fost prea implicați în politică - cu alte cuvinte, un sistem ca ăsta ar aduce în parlament destui oameni care sunt mai interesați de meseria pe care o fac, decât de mașinații politice.
Principalul avantaj ar fi, desigur, că un astfel de Senat ar fi mai stabil decât unul ales - avându-și locurile asigurate, ar putea să se concentreze pe bunăstarea de termen lung, nu neapărat de termen scurt (a cui bunăstare, e discutabil; tot români ar fi).

Nu, nu ar merge pentru ca nu are picioare. Metoda cinstita? Unde nu sunt interesati de "masinatii politice"? La urma urmei sunt oameni si ei. Stai linistit ce se intampla la ei se intampla si la noi, doar "scarile" difera, sau momentele. Atata ca nu este totul absolut identic.

Edited by poadol, 25 May 2011 - 23:24.


#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,776
  • Înscris: 13.06.2004
Vreau și eu să fiu senator pe viață! Se poate?  :rolleyes: Promit să nu fiu prea de stânga sau prea de dreapta!  :thumbup:

#11
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postdjl, on 26th May 2011, 01:36, said:

Vreau și eu să fiu senator pe viață! Se poate?  :rolleyes: Promit să nu fiu prea de stânga sau prea de dreapta!  :thumbup:
In Romania o sa ai viata scurta. Brusc iti cedeaza franele la masina

#12
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMihaiTJ, on 25th May 2011, 00:05, said:

Și-așa afirma Băsescu că Senatul nostru actual e cam redundant - dar decât să-l eliminăm, n-ar merge mai bine o schimbare în direcția asta?
Cu alte cuvinte, un Senat cu membrii numiți pe viață, printr-o metodă cât mai cinstită, cum au Marea Britanie și Canada. Chit că britanicii vor să renunțe la camera lorzilor, dar mă rog.
Ideal, un Senat ca ăsta ar avea o proporție mare de membrii apolitici. Și chiar dintre cei politici, ar putea fi, teoretic, mulți care nu au fost prea implicați în politică - cu alte cuvinte, un sistem ca ăsta ar aduce în parlament destui oameni care sunt mai interesați de meseria pe care o fac, decât de mașinații politice.
Principalul avantaj ar fi, desigur, că un astfel de Senat ar fi mai stabil decât unul ales - avându-și locurile asigurate, ar putea să se concentreze pe bunăstarea de termen lung, nu neapărat de termen scurt (a cui bunăstare, e discutabil; tot români ar fi).

Am mai expus si eu ideea asta, insa nu poti pune orice mucios in aceasta institutie. Ai nevoie de monarhie si nobilime.

Edited by Genjurooo, 26 May 2011 - 00:42.


#13
MihaiTJ

MihaiTJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,249
  • Înscris: 24.05.2011

View PostOwidiu, on 24th May 2011, 22:29, said:

Am o intrebare pentru tine

Și eu am răspunsul!

View PostGenjurooo, on 25th May 2011, 23:41, said:

Am mai expus si eu ideea asta, insa nu poti pune orice mucios in aceasta institutie. Ai nevoie de monarhie si nobilime.

De ce? N-are nevoie Anglia de nobilime, dar am avea tocmai noi?

#14
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View PostMihaiTJ, on 26th May 2011, 01:52, said:

Și eu am răspunsul!
Ma gandeam ca asa e

#15
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMihaiTJ, on 26th May 2011, 01:52, said:

De ce? N-are nevoie Anglia de nobilime, [...]
Anglia are nobilime. Una mai anapoda, dar are.

Quote

dar am avea tocmai noi?
Doar nu o sa numesti in senatul asta al tau pe niste neica nimeni.
Membrii trebuie numiti dintre cei care au avut realizari demne de mentionat.
Insa daca au un caracter infect, comportament grosolan si vocabular extrem de limitat?

Edited by Genjurooo, 26 May 2011 - 01:17.


#16
ninon

ninon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,876
  • Înscris: 10.11.2004

View PostMihaiTJ, on 25th May 2011, 00:05, said:

Și-așa afirma Băsescu că Senatul nostru actual e cam redundant - dar decât să-l eliminăm, n-ar merge mai bine o schimbare în direcția asta?
Cu alte cuvinte, un Senat cu membrii numiți pe viață, printr-o metodă cât mai cinstită, cum au Marea Britanie și Canada. Chit că britanicii vor să renunțe la camera lorzilor, dar mă rog.
Numiti pe viata ?? Esti haios !!! De catre cine?? Si cum sa fie selectati ? Dupa cat au furat ? sau dupa criteriul 'profesionismului'? cam greu cu semidoctii mocofani si parvenitii de neam prost  de romania..S-a descoperit vreo  metoda 'cinstita' in romania?? Eu cred ca  tu ti-ai dori un fel de 'marea adunatura' nationala' ceausista..haha!!! sa vezi aceleasi mutre necioplite  si nerusinate  in 'parlamentul' unicameral cate zile ai de trait!!!!!Tu si inca vreo zece generatii dupa tine!!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate