Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Carnagiu la Letea! VIER PFOTEN incearca sa rascumpere caii pentru a-i salva

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#19
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Ca si in cazul cainilor vagabonzi caii sunt acolo din cauza oamenilor care i-au abandonat, care si-au extins "gradinile" mai mult decat e nevoie, care au exterminat pasunile naturale din jur pentru a creste grane, care se inmultesc ca iepurii dar spre deosebire de acestia traiesc pana la 80+ ani. Si nu mai au nici dusmani naturali.

SOlutii mai bune decat sa-i strangi, sa-i bati pana la sange si sa-i inchizi fara mancare o saptamana exista evident; pentru asta trebuie sa vezi mai departe de propria zona de comfort, sa percepi imaginea de ansamblu si nu doar cea din farfuria personala. E trist ca exterminam cu buna stiinta si cu o cruzime extraordinara (pentru niste fiinte ce se vor inteligente si rationale) tot ce ne inconjoara, ca turnam betoane peste betoane fara sa fie nevoie, ca vom ajunge sa inmultim animale doar controlat si sa le vedem doar la gradina zoologica (pentru ca nu-i asa, daca's in libertate s-ar putea sa ne atace, siguranta noastra are de suferit).

Da, poate caii respectiv n-ar trebui sa fie in numar atat de mare la Letea (cum de altfel nici cainii n-au ce cauta pe strazile oraselor, la stana cu ei!) DAR actiunea asta nu a fost inceputa, vezi draga, din mare dragoste pentru zona protejata, ci din lacomia vreunui pitpalac si speranta lui de a castiga niste banuti din urma vanzarii carnii animalelor. Un om ingrijorat de soarta naturii la Letea s-ar fi comportat altfel cu animalele.  

Sunt zeci si sute de scenarii posibile de a scapa Letea de "lepra" cailor fara sa-i casapesti pe toti miseleste (de altfel tin minte c-am mai propus cateva si pe threadul celalalt). De fapt daca pitpalacul anterior mentionat ar fi gandit, ar fi putut face mult mai multi bani de pe urma lor fara sa-i omoare. Asa, la prima strigare si fara sa repet ideile ce le-am oferit inainte, ma gandesc ca se poate face pensiune "agrara" cu tematica ecvestra, cu tabere de echitatie, lectii de calarie, relaxare, plimbari, protejarea naturii. Caii adulti pot fi lasati "liberi" ca atractie turistica, puii pot fi domesticiti si folositi. Dar e drept, e nevoie de o investitie initiala si MUNCA (cum, munca?! ce e aia munca!?). De ce te-ai complica cand poti sa faci rapid vreo suta de milioane vanzand o suta de cai?

Chiar acceptand ca singura solutie e sa-i omori, de ce nu imediat/organizat/fara cruzime? Da, in conditiile in care am dat ecosistemul peste cap si selectia naturala nu prea mai exista, putem interveni. Totusi lagarele parca erau blamate?!


Butters, pari foarte trist. ;) Cum iti justifici tu existenta? Prin lipsa totala de respect asupra mediului inconjurator?

#20
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Inmultirea animalelor salbatice este controlata de stat cu ajutorul vanatorilor.In fiecare an sunt ucisi un anumit numar de mistreti,ursi,cerbi etc.Caii respectivi sunt o specie invadatoare in mediul respectiv si au parte de aceeasi soarta ca si animalele salbatice mai sus mentionate.

Edited by pro-civilizatie, 26 May 2011 - 16:28.


#21
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Dev, asociațiile pentru protejarea animalelor ar trebui să-și pună capul la contribuție pentru a găsi măcar un scenariu viabil pentru a scăpa de câinii vagabonzi, unul pentru caii din Deltă șamd.
Până acum, constatând că problemele persistă, tragem concluzia că nu sunt în stare! Nu pot face nimic pentru apărarea acestor animale decât gălăgie... și noi rămânem rușinea Europei, singura țară europeană în care mor oameni mușcați/sfâșiați de câinii comunitari!

Nu aș vrea să fiu răutăcios, dar totuși... pe șobolani de ce îi stârpim?

#22
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Caii daca sunt considerati salbatici, sa se emita permise de vanatoare pentru a-i mentine in aria destinata, si la populatia dorita.
Daca nu fac parte din fauna locului, sa fie impuscati la vedere, de oricine, prin metode vanatoresti, pana la exterminare.

#23
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
De fapt asociatiile pentru protectia animalelor n-ar trebui sa faca nimic, aia e in primul rand treaba statului si a fiecarui individ in parte. Unele (alea de nu's strict folosite pt spalare de bani) ong-uri incearca sa reduca din efectele negative ale "civilizatiei", din pacate fara prea mare succes din lipsa legilor si a inteligentei colective.

Propuneri au fost facute si pentru una si pentru alta dar zac in parlament si in primarii.
Atata timp cat la nivel individual nu se constientizeaza importanta respectarii legilor de orice fel si se continua cu aruncarea pisicii in curtea altora, vom ramane din pacate rusinea Europei (constientizarea asta ar trebui facuta cu forta, altfel se pare ca nu merge). Atata timp cat autoritatile nu dau amenzi usturatoare pentru fiecare abatere nu o sa avansam. Pana nu devine dreptul de monta al cainilor taxabil, nu scapam de caini vagabonzi chit ca'i omoram pe toti care sunt in momentul de fata pe strazi.

#24
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

View PostDev, on 26th May 2011, 18:21, said:

(constientizarea asta ar trebui facuta cu forta, altfel se pare ca nu merge). Atata timp cat autoritatile nu dau amenzi usturatoare pentru fiecare abatere nu o sa avansam. Pana nu devine dreptul de monta al cainilor taxabil, nu scapam de caini vagabonzi chit ca'i omoram pe toti care sunt in momentul de fata pe strazi.
Da,toti cainii trebuie inregistrati.Nu stiu daca e necesara taxa,insa fiecare trebuie sa dovedeasca ca are capacitatea financiara de a creste un caine.

#25
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Cainii trebuie curatati de pe strazi, eutanasiati si in cadrul fiecarei primarii de oras infintata o unitate de hingheri care sa intervina oriunde sunt semnalate cazuri de animale domestice pe spatiul public. Aceaste unitati vor functiona mult si bine, ca nimeni nu spune ca nu o sa se mai arunce potai, sau nu o sa scape, sau nu o sa se piarda. Si vor fi prinsi, si omorati, si tot asa. Care e problema?
Sunt multe si cazurile de pisici fara stapan, si ele trebuie curatate, deoarece reprezinta populatie parazita invadatoare!

View Postpro-civilizatie, on 26th May 2011, 19:46, said:

Da,toti cainii trebuie inregistrati.Nu stiu daca e necesara taxa,insa fiecare trebuie sa dovedeasca ca are capacitatea financiara de a creste un caine.
Hai sa nu o dam in penibil. A afecta dreptul omului asupra posesiunii, sau dreptul de a detine animale, e utopica. La o adica poti avea copil fara domiciliu stabil, fara sa demonstrezi ca esti chiabur si trebuie sa faci o asemenea dovada <Cui?> pt o jigodie?

Edited by Highlander91, 26 May 2011 - 19:05.


#26
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Păi soluțiile pe care le-a găsit statul nu sunt agreate de ONG-uri :rolleyes:

Cu caii sălbatici crezi că nu și-au bătut capul autoritățile, în ultimii 3 ani, pentru a găsi o soluție? Ai citit articolele? Caii nu aparțineau ecosistemului, sunt caii care au fost abandonați de localnici în urmă cu 5-6 ani, când nu mai aveau cu ce îi hrăni, iar în Pădurea Letea erau în vârful lanțului trofic. S-au înmulțit necontrolat iar în migrațiile lor distrugeau terenuri și păduri. Cum să micșorezi populația unei specii care este în vârful piramidei fără intervenția omului? Trebuiau luați de acolo și cine crezi că dorea cai sălbatici?
Spui că erau bătuți? Asta a constatat cine, minunații noștri ziariști sau iubitorii animalelor? Dar despre faptul că sunt animale sălbatice și că acestea se luptă între ele pentru supremația în herghelie nu pomenește nimeni? Armăsarii mușcă și lovesc cu copitele de rămân urme serioase...

Eu tot am să insist, poate în cele din urmă primesc un răspuns:
De ce stârpim șobolanii și câinii comunitari nu? Aceștia, ca și șobolanii, au paraziți și sunt purtători de boli mortale cum este turbarea. De oameni omorâți de șobolani nu prea am auzit dar de aomeni omorâți de câini - tot timpul.

#27
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

View PostHighlander91, on 26th May 2011, 20:04, said:

Hai sa nu o dam in penibil. A afecta dreptul omului asupra posesiunii, sau dreptul de a detine animale, e utopica. La o adica poti avea copil fara domiciliu stabil, fara sa demonstrezi ca esti chiabur si trebuie sa faci o asemenea dovada <Cui?> pt o jigodie?
De ce sa fie penibil?Din moment ce nu ai bani pentru hrana zilnica a unui animal cum il vei hrani?Acest lucru ar fi valabil si in cazul conceperii de copii.Dar sa nu deviem.
In fond care este scopul taxarii dreptului de monta?

View Postsilviu_n, on 26th May 2011, 20:08, said:

Eu tot am să insist, poate în cele din urmă primesc un răspuns:
De ce stârpim șobolanii și câinii comunitari nu? Aceștia, ca și șobolanii, au paraziți și sunt purtători de boli mortale cum este turbarea. De oameni omorâți de șobolani nu prea am auzit dar de aomeni omorâți de câini - tot timpul.
Argumente logice nu exista.
Motivele sunt pur emotionale.Cainii sunt mai draguti, pe cand soarecii si porcii sunt urati.Asta e diferenta.

#28
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postsilviu_n, on 26th May 2011, 19:08, said:

Păi soluțiile pe care le-a găsit statul nu sunt agreate de ONG-uri :rolleyes:
Care anume? Si de cand crezi tu ca le pasa autoritatilor de ong-uri? Se cheama nepasarea autoritatilor, pasat pisica si papat fonduri ;)

View Postsilviu_n, on 26th May 2011, 19:08, said:

De ce stârpim șobolanii și câinii comunitari nu? Aceștia, ca și șobolanii, au paraziți și sunt purtători de boli mortale cum este turbarea. De oameni omorâți de șobolani nu prea am auzit dar de aomeni omorâți de câini - tot timpul.
E trist ca de fiecare data se ajunge la discutia despre cainii maidanezi.

Totusi...
Silviule, imi cer scuze ca n-am raspuns din prima la intrebarea cu soarecii, de pe telefon mi-era mai greu sa scriu si-am renuntat. As fi scris si de inteligentii care sigur o sa se planga ca e dreptul lor sa-si inmulteasca animalele proprietate personala...

Nu stiu ce faci tu, da' eu n-am omorat sobolani. La bloc nu am vazut/avut, iar la casa avea grija pisica (selectia naturala ;), probabil ca si la bloc tot pisicile aveau grija, in plus sobolanii prefera gunoiul si locurile murdare). Nici alte animale n-as omori decat strict pentru consum propriu. Mai exact, n-as omori un porc pentru ca-l am in fata casei, l-as omori insa daca mi-ar fi foame. Si da, si ursii si mistretii trebuie protejati, la fel cum protejezi vaca'n batatura si capra de pe deal. E gresit dpdv al mediului sa pastrezi doar animalele folositoare tie pe moment omorandu'le pe toate celelalte. De asemeni, n-am exclus niciodata necesitatea micsorarii numarului de exemplare din cadrul unor specii "prolifice" dar nu sunt de acord cu exterminarea. Revin asupra ideii ca din vina noastra ecosistemul nu se mai poate regulariza singur, am inmultit artificial anumite specii si-am distrus/limitat habitatul altora.

Da, am citit articolele, si articolele respective imi dau dreptate ;). Caii au fost abandonati de destepti de-astia care urla dupa dreptul la proprietate si cand il primesc nu stiu ce sa faca cu el. Daca se dadeau amenzi si se luau masuri imediat nu se ajungea aici. Ca si in cazul cainilor.

View PostHighlander91, on 26th May 2011, 19:04, said:

Hai sa nu o dam in penibil. A afecta dreptul omului asupra posesiunii, sau dreptul de a detine animale, e utopica. La o adica poti avea copil fara domiciliu stabil, fara sa demonstrezi ca esti chiabur si trebuie sa faci o asemenea dovada <Cui?> pt o jigodie?
Ei nu zau, te pomenesti ca tu ai numai drepturi si responsabilitatile le lasi altora (da' apoi te plangi ca nu se face nimic). Nu e obligatoriu sa ai potaie, insa daca te angajezi sa iei un caine in grija esti responsabil pentru el si progeniturile lui. Ca si pentru fii'to raspunzi penal pana ajunge la majorat.

#29
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Un câine care-ți arată canini mârâind nu este deloc drăguț :naughty:
O haită de 7-8 care fac deodată acest lucru dau o senzație extrem de neplăcută :whistling:
Apropos, eu sunt singurul care încearcă să nimerească cu cartofi, de la etajul 5, câte un câine pe care-l apucă lătratul la lună vara pe la 2-3 noaptea?

PS: sper, acum, să nu mă suspende vre-un mod iubitor de animale pentru offtopic :angel: Am vrut să scriu „cai” în loc de „câini” dar nu mai pot edita.


Edit: Dev, ai scris în același timp cu mine - soluția găsită de autorități este închiderea în adăposturi, sterilizarea și eutanasierea. Unde locuiești tu, Dev, nu sunt șobolani în subsoluri, așa arată la voi un subsol de bloc: Attached File  Haga1_094.jpg   1.58MB   16 downloads Attached File  Haga1_092.jpg   1.76MB   13 downloads
La noi se execută, periodic, deratizări.
Da caii au fost abandonați de către oameni, totuși asta este situația acum, soluția care este?

Edited by silviu_n, 26 May 2011 - 20:41.


#30
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View Postsilviu_n, on 26th May 2011, 20:08, said:

Caii nu aparțineau ecosistemului, sunt caii care au fost abandonați de localnici în urmă cu 5-6 ani, când nu mai aveau cu ce îi hrăni, iar în Pădurea Letea erau în vârful lanțului trofic. S-au înmulțit necontrolat iar în migrațiile lor distrugeau terenuri și păduri.

Si vina este bineinteles a cailor.
Sinteti citiva de o inteligenta sclipitoare ca noroiul uscat pe toate topicurile de genul asta.

#31
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Dane, te invit să fii cuviincios!
Mă cunoști de undeva? Ce IQ ai scos în engleză? Câte minute la testul Einstein?
Bâști!

#32
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postsilviu_n, on 26th May 2011, 20:21, said:

Edit: Dev, ai scris în același timp cu mine - soluția găsită de autorități este închiderea în adăposturi, sterilizarea și eutanasierea.
Si au incercat sa faca ceva? Unde's adaposturile facute de autoritati? Unde's campaniile de adoptii? Sau macar, unde's legile CLARE, conditiile in care un caine ajunge in adapost sau e eutanasiat? Ca fonduri au tot avut!?

View Postsilviu_n, on 26th May 2011, 20:21, said:

Unde locuiești tu, Dev, nu sunt șobolani în subsoluri, așa arată la voi un subsol de bloc: Attachment Haga1_094.jpg
Eu vorbeam de blocul la care am stat in Romania, in 14 ani am vazut 1 singur sobolan si era intr-o saptamana cand erau gunoierii in greva. :notangel:
Iar la casa mai aduce pisica bucati de soareci/sobolani dar aia nu-si fac veacul in curte la ai mei ci la niste vecini mai indepartati care cresc vaci si cai deci au constant gunoi si furaje in curte. Pana la urma sunt oameni care cresc soareci ca animale de companie deci nu's asa respingatori :D.

Ca tot dai exemplu, stii ca aici se plateste impozit pe caine? Ca se fac controale si se dau amenzi daca nu's ingrijiti? Ca esti obligat sa le faci tatuaj sau sa le pui chip? Ca abandonul se plateste binisor, daca te-a vazut vecinul c-ai lasat puii in strada esti bun de plata (platesti pentru deplasarea politiei animalelor, pentru controalele/deparazitarile facute puilor + amenda)?

Idei/solutii am dat si aici si pe topicul deschis de mine. Si de altfel, se pare ca cele patru labute vor eutanasia caii bolnavi si vor face, daca gasesc teren, o rezervatie separata pentru ei.

Repet (a 4-5a oara?!) ca trebuie luate masuri pentru prevenirea acestor situatii pe viitor si nu doar gasirea unor solutii temporare.

#33
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Cu siguranță acasă nu umblai prin subsoluri de bloc și, poate, nu erai la curent cu acțiunile de deratizare.

Sunt de acord cu tine că trebuiesc prevenite asemenea situații, sunt de acord că autoritățile sunt depășite de situație dar, în același timp trebuie să recunoști și tu că situația este foarte gravă, numărul câinilor a crescut alarmant. La fel și al cailor din Deltă și trebuie micșorat numărul lor!

Este foarte bine că s-a găsit o soluție pentru cei 100 (sau 80?) de cai, am auzit și eu știrea, dar ce se va face cu restul? Peste 3500 de cai erau în 2008, acum oare câți or fi? Cum le reduci numărul în continuare, cum le reduci rata de înmulțire? ONG-urile au soluție la această problemă?

#34
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Eu am inteles ca's sub 1000 la Letea, sunt 3-4 mii in Delta.

Quote


Se discuta foarte mult de caii de la Letea dar acest subiect se rupe de Padurea Letea care este la randul sau un ecosistem protejat si unic in Europa. Cum veti realiza protejarea cailor astfel incat sa fie redus impactul distructiv al acestora asupra padurii Letea ( sunt celebre lianele)? Acesti cai sunt salbatici sau salbaticiti? ( este o diferenta majora). Cunoasteti si situatia bovinelor salabaticite din aceasi regiune? Ati luat legatura cu cei ce asigura protectia biosferei in vederea unui program comun?


Kuki Barbuceanu
In primul rand este necesar controlul reproducerii acestora. Doua treimi din cai sunt nascuti in libertate si nu au intrat niciodata atinsi de om. Inca nu au statutul de cal salbatic, dar nu ar putea fi decat o mandrie ptr tara noastra sa il obtinem.
Bovinele din regiune sunt in numar de trei ori mai mare decat caii. Pe cai i-am numarat la sf lunii februarie survoland cu un avion ultra usor toata aria de 6.000 de hectare a grindului Letea si am constat cu stupoare ca nu sunt mai mult de 1.000 de cai. Numarul lor a scazut dramatic in ultimii ani prin abatorizarea lor de catre localnici, chiar in curand vor disparea cu totul, daca nu se va face nimic.
Saptamana viitoare va fi incheiat un protocol de colaborare cu toate autoritatile responsabile pentru protejarea biodiversitatii si ecosistemelor din zona.


Si da, mergeam des in subsol, aveam camera de depozitare acolo si era aproape la fel de curat ca aici (ceva mai umed in schimb, aerisirea era mereu acoperita de destepti care nu vroiau sa le inghete muraturile :lol:)




Si asta e poate interesant:

Quote

1. Padurea Letea este zona cu cea mai mare biodiversitate din Romania (1000 specii de plante, alte 2-3000 de specii de insecte, pasari, etc). Acesti cai abandonati in anii '90 dupa disparitia CAP-urilor distrug padurea (mananca scoarta de copac, distrug puietii, etc). Acei cateva zeci de cai sunt o parte mica din totalul de cateva mii de cai "maidanezi" din rezervatia naturala. Normal ar fi sa-i mutam din rezervatie, dar unde?

2. Presupunand, prin absurd, ca toti cainii maidanezi din Bucuresti vor fi adoptati, va dura maxim o luna ca Bucurestiul sa fie repopulat de caini abandonati de stapanii de caini din mediul rural, care in loc sa-si castreze catelele, aduc puii in Bucuresti. Cum se rezolva aceasta problema?

Kuki Barbuceanu
1. Padurea Letea este arie STRICT protejata, iar noi am propus scoaterea cailor de acolo si dupa trecerea lor prin filtrul sanitar-veterinar, identificare, etc. sa fie mutati in zona padurii Cardon. Speram ca Romsilva sa fie la un momengt dat de acord cu aceasta problema.
2. De 4 ani am propus amendamentele la Legea cainilor fara stapani in care se prevede sterilizarea tuturor cainilor fara valoare kinologica. Povestea e prezenta in continuare in Parlament, lucru care face numai sa imnulteasca cainii pe strada si sa nu rezolvam niciodata aceasta situatie.

Quote

Din cate am aflat acolo traiesc peste 5000 de cai. De cati ani traiesc acei cai acolo ?
Cum se face ca pana acum nu afectau ecosistemul, dar brusc au inceput sa distruga rezervatia, padurea sau ce se afla acolo ? Nu e ca si cum a aparut brus un cal doi si au inceput sa faca niste distrugeri...

Kuki Barbuceanu
5000 de cai sunt in toata Delta Dunarii, acolo sunt pana intr-o mie. Cai exista in zona de sute de ani, cu variatii ale numarului lor.
Au inceput brusc, pentru ca de fapt sunt alte interese.


#35
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View Postpro-civilizatie, on 26th May 2011, 20:47, said:

De ce sa fie penibil?Din moment ce nu ai bani pentru hrana zilnica a unui animal cum il vei hrani?Acest lucru ar fi valabil si in cazul conceperii de copii.Dar sa nu deviem.
In fond care este scopul taxarii dreptului de monta?
Cainele este omnivor, si mananca ca omul. Ca sunt nebuni care vor sa le dai kile de boabe ale mai scumpe, de te costa cat un salariu minim inteleg...insa nu costa nimic sa ai un caine. Mancare in exces exista fara probleme. Problema ce le dai sa manance exista cand cresti haite, insa crescutul haitelor trebuie interzis inafara srl-urilor autorizate. Totusi, nu trebuie sa decida parlamentu daca imi permit un caine sau un cal sau 3 vaci. Cand nu mai imi permit, vreau sa am dreptul sa il omor, sau sa am telefon sa sun sa il ia statu, sa il faca sapun

Argumente logice nu exista.
Motivele sunt pur emotionale.Cainii sunt mai draguti, pe cand soarecii si porcii sunt urati.Asta e diferenta.


View PostDev, on 26th May 2011, 21:20, said:

Care anume? Si de cand crezi tu ca le pasa autoritatilor de ong-uri? Se cheama nepasarea autoritatilor, pasat pisica si papat fonduri ;)


E trist ca de fiecare data se ajunge la discutia despre cainii maidanezi.

Totusi...
Silviule, imi cer scuze ca n-am raspuns din prima la intrebarea cu soarecii, de pe telefon mi-era mai greu sa scriu si-am renuntat. As fi scris si de inteligentii care sigur o sa se planga ca e dreptul lor sa-si inmulteasca animalele proprietate personala...
Cainele este proprietate privata, e dreptul meu sa-l inmultesc sau sa-l omor.

Nu stiu ce faci tu, da' eu n-am omorat sobolani. La bloc nu am vazut/avut, iar la casa avea grija pisica (selectia naturala ;), probabil ca si la bloc tot pisicile aveau grija, in plus sobolanii prefera gunoiul si locurile murdare). Nici alte animale n-as omori decat strict pentru consum propriu. Mai exact, n-as omori un porc pentru ca-l am in fata casei, l-as omori insa daca mi-ar fi foame. Si da, si ursii si mistretii trebuie protejati, la fel cum protejezi vaca'n batatura si capra de pe deal. E gresit dpdv al mediului sa pastrezi doar animalele folositoare tie pe moment omorandu'le pe toate celelalte. De asemeni, n-am exclus niciodata necesitatea micsorarii numarului de exemplare din cadrul unor specii "prolifice" dar nu sunt de acord cu exterminarea. Revin asupra ideii ca din vina noastra ecosistemul nu se mai poate regulariza singur, am inmultit artificial anumite specii si-am distrus/limitat habitatul altora.

Da, am citit articolele, si articolele respective imi dau dreptate ;). Caii au fost abandonati de destepti de-astia care urla dupa dreptul la proprietate si cand il primesc nu stiu ce sa faca cu el. Daca se dadeau amenzi si se luau masuri imediat nu se ajungea aici. Ca si in cazul cainilor.


Ei nu zau, te pomenesti ca tu ai numai drepturi si responsabilitatile le lasi altora (da' apoi te plangi ca nu se face nimic). Nu e obligatoriu sa ai potaie, insa daca te angajezi sa iei un caine in grija esti responsabil pentru el si progeniturile lui. Ca si pentru fii'to raspunzi penal pana ajunge la majorat.
Pe fimiu daca nu il vreau il dau statului. Stii cum il ia?!? cat as zice adoptie!! Cainele daca nu il mai vreau?


View Postdan78rom, on 26th May 2011, 21:21, said:

Si vina este bineinteles a cailor.
Sinteti citiva de o inteligenta sclipitoare ca noroiul uscat pe toate topicurile de genul asta.
Si eu am fost atacat de un magar, de la spate, m-a muscat de umar, m-a trantit, am cazut cu spatele pe pamant, a pus copita pe mine, si sa dea sa ma muste de fata. Daca nu aveam cutitul la mine, ma mutila. Si eu am avut cal si ca au murit batranii nu mai avea cine sa il mai tine. L0am gazat, l-am transat, si l-am donat la o fosta gradina zoologica

Animalele abandonate, trebuie impuscate la vedere, cu glont unde nu este risc mare de accident, sau cu tranchilizant in orase. Apoi omorate si arse. Ce e greu? Oamenii arunca, statul trebuie sa curete, asa cum curata hartiile, asa sa curete si cainii, pisicile, caii magarii, rahatii, si orice altceva

#36
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Nu știu cine este acest domn Kuki, iată un document oficial din care reiese preocuparea Administrației Rezervației și chiar cooperarea cu Fundația Vier Pfoten:
La pagina 2, ultimul rând - „ajungându-se în acest moment la un efectiv estimat de peste 5000 de exemplare în toată Rezervația și între 1000-2000 exemplare în zona Letea.”
Pagina 4 - „Scopul proiectului constă în controlul reproducerii animalelor și siguranța sanitar veterinară prin identificarea, vaccinarea și sterilizarea armăsarilor, având ca rezultat reducerea numărului cailor semisălbăticiți din zona Letea.”
„În acest context, Consiliul Local al comunei C.A. Rosetti împreună cu Oficiul pentru Ameliorare și Reproducere în Zootehnie Tulcea și Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Tulcea a demarat o acțiune de recuperare a unui număr de cabaline, acțiune prin care au fost capturate, până în prezent de pe islazul comunal, 95 de cabaline care aparțin unui număr de 25 de proprietari. Caii au fost adăpostiți în două oboare de gloabă situate în localitatea Letea și Cardon. Toți caii sunt cipați și li s-au recoltat probe de sânge în vederea efectuării de analize, în vederea stabilirii stării de sănătate.
Caii depistați cu anemie infecțioasă vor fi în mod obligatoriu abatorizați, conform Ordinului nr. 52/2010 al ANSVSA iar pentru cei sănătoși decizia aparține proprietarului, respectiv păstrare în gospodăria proprie sau comercializarea.”
E de citit tot documentul!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate