Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Carnagiu la Letea! VIER PFOTEN incearca sa rascumpere caii pentru a-i salva

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#37
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Trebuia sa precizez, Kuki Barbuceanu e reprezentatul Vier Pfoten Romania. A raspuns unor intrebari adresate de cititori ieri pe hotnews.

#38
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View PostDev, on 26th May 2011, 23:35, said:

Trebuia sa precizez, Kuki Barbuceanu e reprezentatul Vier Pfoten Romania. A raspuns unor intrebari adresate de cititori ieri pe hotnews.
Asta are nume de catel. De canis. Se vede ce mult l-au iubit parintii

#39
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostHighlander91, on 26th May 2011, 22:23, said:

As fi scris si de inteligentii care sigur o sa se planga ca e dreptul lor sa-si inmulteasca animalele proprietate personala...
Cainele este proprietate privata, e dreptul meu sa-l inmultesc sau sa-l omor.

Ei nu zau, te pomenesti ca tu ai numai drepturi si responsabilitatile le lasi altora (da' apoi te plangi ca nu se face nimic). Nu e obligatoriu sa ai potaie, insa daca te angajezi sa iei un caine in grija esti responsabil pentru el si progeniturile lui. Ca si pentru fii'to raspunzi penal pana ajunge la majorat.
Pe fimiu daca nu il vreau il dau statului. Stii cum il ia?!? cat as zice adoptie!! Cainele daca nu il mai vreau?
Exact, tu esti unii dintre inteligentii de care vorbeam. Da, ai dreptul sa-l inmultesti. Dar (ar trebui sa) ai si obligatia sa il ingrijesti si sa platesti o taxa pentru el. Pentru cazul in care te hotarasti ca nu-l mai vrei si il dai statului spre adoptie. Sau pentru cazul in care il lasi sa aiba pui pe care ii abandonezi. Statul sa se ocupe de ei, statul trebuie sa curete, da, dar cu ce bani?! Si de ce? Pentru ca esti tu iresponsabil cu "proprietatea" ta personala?  Dupa cum ziceam, nu-i obligatoriu sa ai caine, e o alegere personala.

Nu, n-ai dreptul sa-l omori decat in cazuri speciale, nu pentru ca asa ti s-a nazarit tie. Cum n-ai nici dreptul sa-ti darami casa fara aviz de demolare de ex. Tot proprietate privata e si aia. Dar vine si cu obligatii.

#40
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007

View PostDev, on 27th May 2011, 00:30, said:

Exact, tu esti unii dintre inteligentii de care vorbeam. Da, ai dreptul sa-l inmultesti. Dar (ar trebui sa) ai si obligatia sa il ingrijesti si sa platesti o taxa pentru el. Pentru cazul in care te hotarasti ca nu-l mai vrei si il dai statului spre adoptie. Sau pentru cazul in care il lasi sa aiba pui pe care ii abandonezi. Puii ii bag in pungi ermetice si se gazeaza cu CO2. Un somn letal si dulce Statul sa se ocupe de ei, statul trebuie sa curete, da, dar cu ce bani?! Gunoaiele cu ce bani sunt stranse?? cu exact aceeasi bani. Si de ce? Pentru ca esti tu iresponsabil cu "proprietatea" ta personala? Din ratiuni de upidemiologie, protectia florei si a faunei, a proprietatii private si publice. Animalele abandonate ajung pe domeniul public, proprietate de drept a statului, iar acesta decide cine ii administreaza proprietatea. Statul TREBUIE sa isi apere proprietatea! Dupa cum ziceam, nu-i obligatoriu sa ai caine, e o alegere personala. Insa e dreptul meu cetatenesc, si vreau sa mi-l exercit liber, nu sa decida unii ce am voie si ce nu. Cata vreme sunt un om liber, vreau sa cred ca am toate drepturile din lume, inclusiv sa-l omor pe Basescu. Are si el dreptul sa se apere, are si statul dreptul sa isi apere Presedintele. Pana nu sunt condamnat pentru o fapta penala, vreau sa decid Eu pentru mine.
Sunt de acord cu interzicerea detinerii la bloc a altor animale decat cele ce cresc in custi. Insa nu vreau sa duc legitimatie de salariu sa ma lase statul sa iau un jeg de maidan sa-mi latre in lant.


Nu, n-ai dreptul sa-l omori decat in cazuri speciale, nu pentru ca asa ti s-a nazarit tie. Cum n-ai nici dreptul sa-ti darami casa fara aviz de demolare de ex. Tot proprietate privata e si aia. Dar vine si cu obligatii.
Autorizatia aia e un protocol, ca statul sa fie sigur ca nu daram un imobil protejat, ca darmarea se face fara afectarea altor proprietati, fara crearea de incomfort vecinilor sau cu justa lor despagubire, si mai ales pentru ca statul sa aiba idee de fondul locativ. Sa stie ce case mai sunt pe lumea asta sau a reciclarii. Statul nu are dreptul sa refuze eliberarea autorizatiei, daca toate cerintele sunt indeplinite
Daca vrei sa pari din rasa superioara, nu mai face comparatii absurde. Si daca il omor din necesitate, sau invers, ca a incetat necesitatea existentei sale, unde-i baiul? Inteleg, nu o fac din placere. Sunt de acord cu condamnarea celor care creaza suferinte inutile animalelor!

#41
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Discutia asta e tare plictisitoare, nu esti consistent in raspunsuri, amesteci ideile si te contrazici cu ce ti se pare tie ca se discuta, nu cu ce se discuta cu adevarat.

View PostHighlander91, on 27th May 2011, 00:30, said:

Puii ii bag in pungi ermetice si se gazeaza cu CO2. Un somn letal si dulce

View PostHighlander91, on 27th May 2011, 00:30, said:

Inteleg, nu o fac din placere. Sunt de acord cu condamnarea celor care creaza suferinte inutile animalelor!
Si utilitatea inmultirii lor prostesti pentru ca muschiul tau s-a simtit indreptatit sa-si exercite un drept gresit inteles care e? Nu e mai logic sa previi inmultirea necontrolata decat sa continui sa casapesti la infinit?
Daca altii ar gandi mai putin ca tine si-ar intelege ca actiunile lor prezente au consecinte in viitor ar fi o treaba, amenzile si legile n-ar mai fi necesare sau ar fi aplicate intr-un numar mic de cazuri. Dar situatia din Romania ne demonstreaza ca la nivelul maselor nu se constientizeaza efectul deciziilor individuale asupra societatii. In fiecare zi sunt abandonati zeci de pui pentru ca Gigel na' priceput ca daca se fubiteaza Bobita cu Fetita ies vreo 10 caini pe care n-are cu ce sa-i hraneasca sau unde sa-i tina. Nu-i nimic, dupa ce iei camasa de pe el, o sa stie.
Ca altfel ne invartim in jurul cozii ca si pana acum.

De aceea militez pentru legi clare si amenzi MARI care ar trebui macar la nivel formal sa educe populatia.

View PostHighlander91, on 27th May 2011, 00:30, said:

Din ratiuni de upidemiologie, protectia florei si a faunei, a proprietatii private si publice. Animalele abandonate ajung pe domeniul public, proprietate de drept a statului, iar acesta decide cine ii administreaza proprietatea. Statul TREBUIE sa isi apere proprietatea!
De acord, si in procesul apararii proprietatii, statul trebuie sa te amendeze pentru ca ai atentat la siguranta lui prin abandonarea animalului pe domeniu public.

View PostHighlander91, on 27th May 2011, 00:30, said:

Autorizatia aia e un protocol, ca statul sa fie sigur ca nu daram un imobil protejat, ca darmarea se face fara afectarea altor proprietati, fara crearea de incomfort vecinilor sau cu justa lor despagubire, si mai ales pentru ca statul sa aiba idee de fondul locativ. Sa stie ce case mai sunt pe lumea asta sau a reciclarii. Statul nu are dreptul sa refuze eliberarea autorizatiei, daca toate cerintele sunt indeplinite
Si eu despre ce dumnezeu vorbesc?
In cazul taxei pentru dreptul la monta, statul nu-ti refuza posibilitatea de a avea mini-catei doar legifereaza conditiile in care aceasta se poate intampla.

View PostHighlander91, on 27th May 2011, 00:30, said:

Daca vrei sa pari din rasa superioara, nu mai face comparatii absurde.
Nici pe departe, complexele de superioritate le au altii, eu recunosc ca am ceva nou de invatat in fiecare zi -_-.
Comparatii absurde ti s-or parea tie, nu am nici timpul nici dispozitia necesara sa-ti ofer o lista de comparatii si sa te las pe tine sa le alegi pe cele care nu ti se par absurde.
Atata timp cat tu consideri cainele proprietate persoanala eu imi permit sa fac comparatii cu o alta proprietate persoanala cu permisiunea ta sau nu.

View PostHighlander91, on 27th May 2011, 00:30, said:

Si daca il omor din necesitate, sau invers, ca a incetat necesitatea existentei sale, unde-i baiul?
Am sustinut eu undeva ca animalele nu trebuie omorate in nici o situatie? As fi facut acelasi lucru in caz ca ma ataca magarul si-aveam un cutit la mine. Asta nu inseamna ca o sa omor toti magarii de pe planeta.

View PostHighlander91, on 27th May 2011, 00:30, said:

Gunoaiele cu ce bani sunt stranse?? cu exact aceeasi bani.
Pentru ridicarea organizata a gunoiului platesti taxe si impozite. Pentru aruncarea gunoiului pe spatiu public platesti amenzi.
Pentru distrugerea carcaselor de animale din batatura moarte in conditii naturale (care nu pot fi valorificate) platesti la crematoriu.
Pentru cresterea si omorarea animalelor domestice de consum exista legi la nivel UE pentru a evita abuzurile.
Pentru uciderea animalelor salbatice exista legi, se elibereaza permise de vanatoare, exista sezoane de vanatoare, interdictii si amenzi
Pentru cresterea animalelor de companie exista legi pentru a evita abuzurile. Acestea sunt in general animale care nu mai au un habitat natural si care vor provoca probleme daca se inmultesc la infinit de aceea trebuie luate masuri de prevenire si control asupra cresterii numarului lor.

View PostHighlander91, on 27th May 2011, 00:30, said:

Insa e dreptul meu cetatenesc, si vreau sa mi-l exercit liber, nu sa decida unii ce am voie si ce nu. Cata vreme sunt un om liber, vreau sa cred ca am toate drepturile din lume, inclusiv sa-l omor pe Basescu. Are si el dreptul sa se apere, are si statul dreptul sa isi apere Presedintele. Pana nu sunt condamnat pentru o fapta penala, vreau sa decid Eu pentru mine.

View PostHighlander91, on 27th May 2011, 00:30, said:

Insa nu vreau sa duc legitimatie de salariu sa ma lase statul sa iau un jeg de maidan sa-mi latre in lant.
In momentul in care traiesti intr-o societate te supui regulilor ei. Libertatea aia la care se pare ca visezi e o utopie, esti liber sa faci ce vrei atata timp cat nu aduci prejudicii altor persoane, statului si respecti legile care s-au dat la nivel de societate.


Revenind la caii din titlu, ai ceva nou de spus?

Edited by Dev, 27 May 2011 - 09:48.


#42
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Si rezervatia Letea, si caii sunt departe de Bucuresti, ca-i omoara sau distrug aia biosfera, sau ca dau prietenii americani cu o bomba atomica sa ne scape de problema chiar nu ma intereseaza.
Imi doresc ca statul sa nu cheltuiasca bani din bugetul central nici macar ca sa-i impuste, daremite sa le faca analize, tarcuri, sa le cumpere furaje pe criza asta alimentara, si alte halucinatii pe care le are Kuki Barbuceanu si alti retardati.  Maxim din cel al locuitorilor din zona, direct afectati. Oricum se cheltuies mult prea multi bani cu Delta Dunarii fara sa produca nimic concret

#43
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008
:huh: Tie, celui care nu faci diferenta intre drepturi legale si dorinte personale:  Vier Pfoten n-a cerut niciun ban de la stat, nu vrea sa le faca statu' analize cailor sau cine stie ce fantezii, vrea doar sa se respecte legea. Si legea spune ca tu, ca persoana fizica, iti poti vinde/trimite la abator animalele din batatura, nu pe cele din padure! Caii aia traiesc in padure, abandonati de ani si zeci de ani (incepand cu '89) fara sa-i fi hranit cineva (exceptie facand unele perioade, cand tot ONG-urile le-au dus tone de furaje si le-au asigurat ingrijiri medicale.)

Cat despre "drepturile" tale de omorat animale si basesti (astea m-au distrat :D ) ia-n calcul ca, daca o s-o faci, o sa te usture la buzunare, sau, la propriu, prin posterior (se pedepsesc cu amenzi si-nchisoare, sa stii!)

Nu-nteleg de unde atata grija pentru banu' public, ai impresia c-or sa le ramana bani guvernantilor si-o sa ti-i trimita inapoi? Stai linistit, n-o sa traiesti mai prost de-atata nici de-ar finanta statu' cate 10 herghelii in fiecare judet.  

Presa straina vorbea foarte urat despre Romania si romani, cand s-a aflat despre ultimul transport de cai. Ni se atribuiau tot felu' de caracteristici gen "barbari", "neciviliati", "cruzi". Chiar m-am revoltat ca na, ne vorbesc de rau fara sa stie ce-au facut romanii pentru salvarea cailor respectivi (oameni care stau de peste o saptamana pe drumuri, care au organizat marsuri, care au urmarit camioanele cu cai pentru a le opri, care au sunat la abatoare, care au facut donatii, care au facut tot ce-a fost omeneste posibil pentru a impiedica moartea cailor astia). Acuma, cand vad ce se abereaza pe-aici, trebuie sa recunosc, cu amaraciune, ca nu s-au inselat complet.
Poate ca unii dintre voi nici nu meritati s-aveti asa ceva.

Un filmulet superb: Caii din delta

#44
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Pai nu trebuie abatorizati, ci impuscati la vedere. Nici un ziar decent nu scrie articole despre Romania in genul: Vai, ce nenorocesc astia caii. Poate scrie: Nenorocitii astia abandoneaza animale domestice sa distruga biosfera.
Cele mai agresive articole sunt in legatura cu Drepturile Omului, nu clisma animalelor, si in legatura cu tiganii si politica externa.

ONGurile alea dandu-le furaje, au incalcat o lege care spune ca: Este interzisa hranirea animalelor salbatice! Sau brusc, jegurile alea cabaline sunt domestice?
De ce nu se duc sa hraneasca si lupii, cele 1000 de familii estimate sa ajunga cainii din urma la numar? 10 milioane de caini fara stapan in toata tara?
Pe mine nu ma intereseaza biosfera Delta Dunarii, ca nu am fost pe acolo, si nici nu o sa ajung. Insa asa cum am mai zis, nu vreau ca finantele publice sa se duca in acea zona.

Edited by Highlander91, 28 May 2011 - 08:56.


#45
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Tu, highlander91, nu esti decit un prost, si astia ca tine ar trebui impuscati la vedere, nu de alta, dar ar fi singura speranta sa se civilizeze tara asta.
Nu sinteti in stare sa vedeti dincolo de propriul nas, nici macar nu vreti asta. Auzi tu la el, nu mai poate sa doarma de grija finantelor publice! Haida de!

#46
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
Câți bani s-au rumegat de pe urma cailor sălbatici?

Mii de euro dați pe "informa­re și conștientizare" sau pe proiecte neduse la bun sfârșit


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate