Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Carnagiu la Letea! VIER PFOTEN incearca sa rascumpere caii pentru a-i salva

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#1
Coana

Coana

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 23.06.2004
Carnagiu la Letea! VIER PFOTEN incearca sa rascumpere caii pentru a-i salva
by VIER PFOTEN Romania on Thursday, May 19, 2011 at 4:55pm
Astazi, cei 71 de cai din grindul Letea urmau sa ajunga la abator. Satenii care sustin ca sunt proprietari ai acestor cai au decis sa ii vinda direct unei firme de abatorizare. Ei i-au capturat si apoi i-au inchis intr-un tarc, toata “operatiunea” desfasurandu-se intr-o maniera neconforma cu legislatia in vigoare. Astfel, multe animale au fost ranite grav.
Dupa sesizarea facuta de VIER PFOTEN si dupa mediatizarea cazului, Politia Tulcea a ajuns in cele din urma la fata locului, pentru a vedea daca se respecta legea si daca sunt indeplinite conditiile de transport. Conform actelor, masacrul cailor din Letea este legal, iar Politia nu are cum sa il opreasca. In acelasi timp, fundatia VIER PFOTEN incearca rascumpararea cailor condamnati la moarte.

Desi fundatia VIER PFOTEN a sesizat in mod oficial atat DSVSA Tulcea, IJP Tulcea, Politia de Frontiera Vamala Tulcea cat si Politia C.A. Rosetti, autoritatile au preferat sa asiste pasiv la spectacolul sinistru si illegal. Mai mult decat atat, desi in sesizarile facute de VIER PFOTEN s-au explicat si exemplificat cu articole din legea de protectie a animalelor toate ilegalitatile acestui proces lugubru de masacrare a unor animale ce pana la proba contrarie sunt sanatoase, fundatia nu a primit pana acum nici un raspuns. Nici un fel de masuri nu au fost luate iar legea nu a fost aplicata.

Timp de o saptamana, caii au fost tinuti intr-un singur tarc, fara a fi hraniti. Pe deasupra, fiind din grupuri diferite, caii s-au batut, rezultand ranirea grava a mai multor exemplare. Animalele au plagi multiple, multi manji au fost calcati in picioare de armasari si schiloditi, iar ceea ce s-a intamplat in acel tarc sub ochii satenilor si ai autoritatilor nu poate fi catalogat decat ca o grava incalcare a legislatiei in vigoare.

Conform legii de protectie a animalelor nr. 9/2008, deținătorii de animale au obligația de a avea un comportament lipsit de brutalitate față de acestea, de a asigura condițiile elementare necesare scopului pentru care sunt crescute, de a nu le abandona si/sau  izgoni. (Art. 4)
In articolul. 5 - (1)  se stipuleaza ca:  „Deținătorii de animale au obligația de a asigura acestora, în funcție de nevoile etologice, specie, rasă, sex, vârstă și categorie de producție, următoarele:

a) un adăpost corespunzător;
            B) hrană și apă suficiente;
            c) posibilitatea de mișcare suficientă;
            d) îngrijire și atenție.

            e) asistenta medicala
(2) Deținătorilor de animale le este interzis să aplice  rele tratamente si cruzimi

Articolul 6 al aceleiasi legi arata clar ca „prin rau tratament se intelege comportamentul brutal, abuzul in utilizarea animalelor, maltratarea si supunerea animalelor la eforturi inutile“.

De aici reiese foarte clar ca maltratarea si schingiuirea animalelor precum si provocarea de suferinte fizice si psihice prin orice mijloace constituie infractiune si se sanctioneaza cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda penala de la 1000 la 10000 de lei si confiscarea animalelor, conform legii mai sus mentionate.

Din pacate, Romania primeste inca o palma grea chiar de la institutiile care ar trebui sa apere legea si sa o aplice. Dupa masacrul de la Botosani, acest caz ne readuce in atentia presei internationale si ne intareste statutul de tara unde cruzimea impotriva animalelor este considerata de autoritati ca fiind normalitate.

http://stirileprotv....lveze-caii.html

#2
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Alt subiect de "muls" pentru tabloide si televiziuni.

#3
Coana

Coana

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 23.06.2004
ma doare la basca ce mulg televiziunile, pe mine ma deranjeaza cum se intampla lucrurile in tara asta.

#4
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Si aici.

#5
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Inainte sa va indiganti, informati-va si despre motivele pentru care acesti cai au fost scosi din rezervatie.

#6
moshmondica

moshmondica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 710
  • Înscris: 11.11.2010

View PostCoana, on 19th May 2011, 22:33, said:

Carnagiu la Letea! VIER PFOTEN incearca sa rascumpere caii pentru a-i salva
by VIER PFOTEN Romania on Thursday, May 19, 2011 at 4:55pm
Astazi, cei 71 de cai din grindul Letea urmau sa ajunga la abator. Satenii care sustin ca sunt proprietari ai acestor cai au decis sa ii vinda direct unei firme de abatorizare. Ei i-au capturat si apoi i-au inchis intr-un tarc, toata “operatiunea” desfasurandu-se intr-o maniera neconforma cu legislatia in vigoare. Astfel, multe animale au fost ranite grav.

Din pacate, Romania primeste inca o palma grea chiar de la institutiile care ar trebui sa apere legea si sa o aplice.
http://stirileprotv....lveze-caii.html

Suntem deja sac de box, la capitolul constiinta.
Marlania si grotescul s-a intins ca o plaga.

#7
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View PostCoana, on 19th May 2011, 21:44, said:

ma doare la basca ce mulg televiziunile, pe mine ma deranjeaza cum se intampla lucrurile in tara asta.
ati vrut "democratie",macar in comunism erau ingrijiti si nr lor mult mai mare

#8
Coana

Coana

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 23.06.2004
caii au fost scosi din rezervarie pentru abator. Exista documente (pe la francezi bineinteles, )cum ca exista acolo de pe la 1800 si ceva. Deodata pt ca sunt usor de trasformat in bani , strica tot...De ce abator si nu relocare?

in comunism a fost fix mai rau, atunci taranii plangeau de gaturile lor si erau scosi cu forta din curti. Aparusera tractoarele si mecabnizarea agriculturii....

#9
todoran13

todoran13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 19.10.2008

View PostMocebon, on 19th May 2011, 22:56, said:

Inainte sa va indiganti, informati-va si despre motivele pentru care acesti cai au fost scosi din rezervatie.


Oricare ar fi motivul, nu e normal si nici uman sa te comporti asa cu niste anmale, dar tu pari un robot care nu stie ce e aia umanitate, am zis doar ca pari, e o simpla parere.

View Postbilibistrocizel, on 19th May 2011, 23:04, said:

ati vrut "democratie",macar in comunism erau ingrijiti si nr lor mult mai mare

Ai dreptate, caii ar fi dus-o mai bine, dar in locul lor ar fi fost oameni tratati asa.

Edited by todoran13, 19 May 2011 - 22:23.


#10
Coana

Coana

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 23.06.2004
http://observator.a1...arte_37156.html

alt reportaj...

#11
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View PostCoana, on 19th May 2011, 23:08, said:

caii au fost scosi din rezervarie pentru abator.
Eu am citit ca distrugeau vegetatia, din cauza ca s-au inmultit peste masura. Mi se pare normal sa existe un control in acel habitat destul de fragil.

View Posttodoran13, on 19th May 2011, 23:22, said:

Oricare ar fi motivul, nu e normal si nici uman sa te comporti asa cu niste anmale, dar tu pari un robot care nu stie ce e aia umanitate, am zis doar ca pari, e o simpla parere.
Tu pari un papagal, care nu stie ce e aia o opinie, am zis doar ca pari, e o simpla parere.

#12
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Posttodoran13, on 19th May 2011, 22:22, said:

Oricare ar fi motivul, nu e normal si nici uman sa te comporti asa cu niste anmale, dar tu pari un robot care nu stie ce e aia umanitate, am zis doar ca pari, e o simpla parere.



Ai dreptate, caii ar fi dus-o mai bine, dar in locul lor ar fi fost oameni tratati asa.
comparand la cum o ducem acuma......

Edited by bilibistrocizel, 19 May 2011 - 23:06.


#13
Coana

Coana

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 23.06.2004
urmareste reportajul de mai sus unde vacile pasc in acelasi loc cu caii ...vacile nu distrugeau habitatul? Sau alea produceau lapte in timpul anului nu numai carne? pe ele de ce nu le trimit la abator?
dar tovarasii aia de taie toate padurile ei ce fac? distrug ce?

#14
todoran13

todoran13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 19.10.2008

View PostMocebon, on 19th May 2011, 23:58, said:

Eu am citit ca distrugeau vegetatia, din cauza ca s-au inmultit peste masura. Mi se pare normal sa existe un control in acel habitat destul de fragil.


Tu pari un papagal, care nu stie ce e aia o opinie, am zis doar ca pari, e o simpla parere.


Daca distrugeau vegetatia sigur se putea gasi o varianta mai umana fara ca acele animale sa sufere, ii vezi si tu in poze cum arata. Chiar daca au ajuns in starea aia in padure (putin probabil totusi), tot vina autoritatilor este pentru ca nu au luat masuri din timp.

Si chestia cu papagal nu are legatura cu nimic, eu am zis ca pari robot pentru ca PARE ca nu ai sentimente umane, la fel ca si robotii, dar e greu cu analogiile astea... Propun sa terminam cu astea ca n-au sens.

Edited by todoran13, 19 May 2011 - 23:12.


#15
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Pai si eu am zis ca esti papagal pentru ca asa PARI, adica repeti doar ce ai vazut in posturile precedente. Sper ca s-a inteles si putem termina cu "analogiile" reciproce.

Referitor la metode, da, sunt extreme. Dar e o consecinta faptului ca nu s-au luat masuri pana acum.
Daca in fiecare an s-ar fi identificat si exterminat exemplarele bolnave incurabil, de catre vanatori, acum n-ar mai fi avut loc aceste scene barbare.

#16
Coana

Coana

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 23.06.2004
nu sunt bolnavi . E doar o manarie ca sa para totul legal. De ce se taraganeaza de o saptamana sa se faca publice analizele de sange? Au fost recoltate vinerea trecuta.

#17
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
Ce-mi place mie, că, exact ca și în cazul eutanasierii câinilor comunitari, se găsesc iubitori de animale care, brusc, descoperă că există o problemă! Nu au nicio soluție, nu cunosc natura problemei dar sunt contra măsurilor care se iau!

Parcă nu s-ar cunoaște, de ani buni, faptul că s-au înmulțit necontrolat și produc distrugeri în rezervație - articol din 2008 de pe un site ecologist, articol din Jurnalul 2009.

Mâine-poimâine o să protejăm și mistreții, urșii și, de ce nu... purecii și șobolanii, care sunt atât de drăgălași și neajutorați, sărmanii :rolleyes:

#18
butters

butters

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 21.05.2011

View Postsilviu_n, on 21st May 2011, 14:43, said:

Ce-mi place mie, că, exact ca ?i în cazul eutanasierii câinilor comunitari, se găsesc iubitori de animale care, brusc, descoperă că există o problemă! Nu au nicio solu?ie, nu cunosc natura problemei dar sunt contra măsurilor care se iau!
Trebuie sa-si justifice cumva existenta acesti indivizi. Nu-i mai baga in seama. Nu vezi ca la "mega" protestele pe care le organizeaza in straintate abia daca vin inca 200 de boschetari? :D Vorba aia... cine se asemana se aduna.


.

Edited by butters, 25 May 2011 - 13:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate