Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cazurile de pedofilie din Biserica Catolica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
337 replies to this topic

Poll: Ar trebui ca preotii din BC sa se casatoreasca? (84 member(s) have cast votes)

Ar trebui ca preotii din BC sa se casatoreasca?

  1. DA (62 votes [73.81%])

    Percentage of vote: 73.81%

  2. NU (22 votes [26.19%])

    Percentage of vote: 26.19%

Credeti ca BC nu doreste rezolvarea acestor cazuri?

  1. DA (54 votes [64.29%])

    Percentage of vote: 64.29%

  2. NU (30 votes [35.71%])

    Percentage of vote: 35.71%

Vote Guests cannot vote

#37
sext

sext

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 28.12.2009

View Postorlandosorin, on 16th August 2011, 13:43, said:

Evident ca si preotii catolici sunt si oameni. Insa exista si laici celibatari convinsi care sunt de asemenea oameni perfecti majoritatea fara deviatii de comportament.
:bigwhitegrin:
Cretinatatea religiopata are totusi umorul ei.

#38
theteacha

theteacha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 29.06.2011
Pentru catolici.

Grija mare, asta nu e cu copii.
Se pare ca se adanceste biserica de la o zi la alta............

http://www.adevarul....541146251.html#

#39
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011

View Posttheteacha, on 23rd August 2011, 18:33, said:

Pentru catolici.

Grija mare, asta nu e cu copii.
Se pare ca se adanceste biserica de la o zi la alta............

http://www.adevarul....541146251.html#
Uscaturi si dementi sunt peste tot, nu numai la unii! Generalizarea este un instrument al fascismului, comunismului si dictatorilor in general!
:peacefingers:

#40
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Posttheteacha, on 23rd August 2011, 18:33, said:

Pentru catolici.

Grija mare, asta nu e cu copii.
Se pare ca se adanceste biserica de la o zi la alta............

http://www.adevarul....541146251.html#
Acelasi scandal. Preoti gay sunt in orice biserica. Ce nu au iesit la suprafata e pentru faptul ca acele biserici sunt cam nesemnificative si nebagate in seama.

#41
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010

View Posttheteacha, on 23rd August 2011, 18:33, said:

Pentru catolici.

Grija mare, asta nu e cu copii.
Se pare ca se adanceste biserica de la o zi la alta............

http://www.adevarul....541146251.html#
Pazea ca vine Megara si zice de pedofilii si gayy din BOR .

Ah ,vezi ? Preoti gay sunt in orice biserica :lol: .

Edited by Handicarpati, 23 August 2011 - 17:45.


#42
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostHandicarpati, on 23rd August 2011, 18:45, said:

Pazea ca vine Megara si zice de pedofilii si gayy din BOR .

Ah ,vezi ? Preoti gay sunt in orice biserica :lol: .
N-am sustinut niciodata ca nu ar fi. Nu este padure fara uscaturi.

Oricum articolul ala e o tampenie si exagerare. Vorbeste de 100 preoti. Numai cand vezi numarul iti dai seama ca ceva pute.
Am dat o cautare rapida pe net si ziarele italiene vorbesc de 12 preoti implicati.

#43
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010
Intrebare: Ar trebui ca preotii din BC sa se casatoreasca?
Raspuns: Da. Intre ei.

#44
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011

View PostBen_Gal_1, on 23rd August 2011, 19:05, said:

Intrebare: Ar trebui ca preotii din BC sa se casatoreasca?
Raspuns: Da. Intre ei.
Nu fi rau, sunt sigur ca si la voi in curte sunt uscaturi! Nu exista padure fara, nici macar la poporul ales! :peacefingers:

#45
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postdinmarius, on 23rd August 2011, 19:11, said:

Nu fi rau, sunt sigur ca si la voi in curte sunt uscaturi! Nu exista padure fara, nici macar la poporul ales! :peacefingers:
Asa cum spuneam, ales de nemti pentru camerele de gazare. Ah, si ii mai aleg musulmanii pentru cate o bomba. In rest, se aleg intre ei ca altfel nu-i alege nimeni cu toata chinuiala lor de a se baga in seama peste tot.

Israel TLV gay pride parade 2011 - 2011

Edited by Megara, 23 August 2011 - 18:21.


#46
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postdinmarius, on 23rd August 2011, 19:11, said:

Nu fi rau, sunt sigur ca si la voi in curte sunt uscaturi! Nu exista padure fara, nici macar la poporul ales! :peacefingers:
La noi rabinii se insoara cu femei si fara nunta nici nu primesc titlul de rabin.
Iisus, fiind holtei, nu a fost rabin. Unii spun ca se casatorise cu MM, aka Maria Magdalena - mormonii sustin asta - insa nu-mi vine a crede ca a facut-o.

Quote

Asa cum spuneam, ales de nemti pentru camerele de gazare. Ah, si ii mai aleg musulmanii pentru cate o bomba. In rest, se aleg intre ei ca altfel nu-i alege nimeni cu toata chinuiala lor de a se baga in seama peste tot.
ma intreb daca asta intii scrie si mai apoi nu gindeste.

#47
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011

View PostBen_Gal_1, on 23rd August 2011, 23:31, said:

La noi rabinii se insoara cu femei si fara nunta nici nu primesc titlul de rabin.
Iisus, fiind holtei, nu a fost rabin. Unii spun ca se casatorise cu MM, aka Maria Magdalena - mormonii sustin asta - insa nu-mi vine a crede ca a facut-o.
Si  toti rabinii o vad doar pe a nevestei! :naughty: Hai sa fim seriosi!

#48
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postdinmarius, on 23rd August 2011, 23:32, said:

Si  toti rabinii o vad doar pe a nevestei! :naughty: Hai sa fim seriosi!
sper ca nu vad socoteala altor rabini.

#49
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009
E plin netul de scandaluri cu rabini progay. Ia dati un serach de curiozitate.

http://www.romaniali...ene-234447.html

Unii chiar si promoveaza casatoriile gay.

Pe urma ce treaba are sau nu casatoria sau celibatul cu relatiile gay ???? Nu se excud si nici nu se neaga. Exista mii de cazuri bisexuali (ba chiar cu proprii copii) cat si celibatari perfect normali. Deci contraexemplele darama asa zisa regula ca daca nu esti casatorit musai trebuie sa fii gay (mai primitiva logica nu am auzit).
Pe urma asa zisa experienta proprie matrimoniala a rabinului sau preotului la crestini nu este suficienta pentru a pastori familii. Preotii se bazeaza pe experienta comunitatii si a Bisericii nu neaparat pe cea personala infinit insuficienta fata de cea comunitara sau mai mult fata de cea milenara a Bisericii care inseamna cazuistica practic infinita in raport cu un singur caz -cel personal.

#50
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postorlandosorin, on 24th August 2011, 00:22, said:

E plin netul de scandaluri cu rabini progay. Ia dati un serach de curiozitate.

http://www.romaniali...ene-234447.html

Unii chiar si promoveaza casatoriile gay.

Pe urma ce treaba are sau nu casatoria sau celibatul cu relatiile gay ???? Nu se excud si nici nu se neaga. Exista mii de cazuri bisexuali (ba chiar cu proprii copii) cat si celibatari perfect normali. Deci contraexemplele darama asa zisa regula ca daca nu esti casatorit musai trebuie sa fii gay (mai primitiva logica nu am auzit).
Pe urma asa zisa experienta proprie matrimoniala a rabinului sau preotului la crestini nu este suficienta pentru a pastori familii. Preotii se bazeaza pe experienta comunitatii si a Bisericii nu neaparat pe cea personala infinit insuficienta fata de cea comunitara sau mai mult fata de cea milenara a Bisericii care inseamna cazuistica practic infinita in raport cu un singur caz -cel personal.
Gay-ul se naste gay. Ce trebuie sa facem? Sa-l ucidem?
CITAT:
" Unii chiar si promoveaza casatoriile gay."
Oi Vai !

Unii devin gay atunci cind nu au femei. Interzicerea casatoriei la calugari si preoti catolici este impotriva firii si a poruncii de a ne inmulti. Aceasta prostie de interzicere vine de la capetele inguste care nu inteleg vorba BIBLIEI.

#51
dinmarius

dinmarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 27.06.2011

View PostBen_Gal_1, on 24th August 2011, 08:23, said:

Gay-ul se naste gay. Ce trebuie sa facem? Sa-l ucidem?
CITAT:
" Unii chiar si promoveaza casatoriile gay."
Oi Vai !

Unii devin gay atunci cind nu au femei. Interzicerea casatoriei la calugari si preoti catolici este impotriva firii si a poruncii de a ne inmulti. Aceasta prostie de interzicere vine de la capetele inguste care nu inteleg vorba BIBLIEI.
Nimeni nu stie exact Ben si fiecare padure are uscaturi, nu ma asteptam tocmai de la un evreu sa fie adeptul teoriei generalizari, tocmai voi care ati suferit din cauza acestei abordari inumane!
Zilele trecute am revazut a 201 oara filmul asta muzical cu mare parte din actiune in Sinagoga, absolut superb: capodopera!
M-a uns pe suflet!

Edited by dinmarius, 24 August 2011 - 09:18.


#52
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postdinmarius, on 24th August 2011, 09:57, said:

Nimeni nu stie exact Ben si fiecare padure are uscaturi, nu ma asteptam tocmai de la un evreu sa fie adeptul teoriei generalizari, tocmai voi care ati suferit din cauza acestei abordari inumane!
Zilele trecute am revazut a 201 oara filmul asta muzical cu mare parte din actiune in Sinagoga, absolut superb: capodopera!
M-a uns pe suflet!
Ma conduc dupa percepte ca:
Traieste si lasa si pe altii sa traiasca,
Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face, etc.
Nu sunt adeptul teoriei generalizarii, insa oameni de stiinta respectati spun ca homosexualitatea este innascuta. Nu vad de ce am adauga necazuri acestor loviti de soarta atit timp cit nu fac rau nimanui.
Cu parte din preotii homosexuali, alta e chestiunea, caci ei sunt pastori peste oameni si am scris deja ce cred.

The Jazz Singer - da, e un film care merita vizionat.

#53
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009

View PostBen_Gal_1, on 24th August 2011, 08:23, said:

Unii devin gay atunci cind nu au femei. Interzicerea casatoriei la calugari si preoti catolici este impotriva firii si a poruncii de a ne inmulti. Aceasta prostie de interzicere vine de la capetele inguste care nu inteleg vorba BIBLIEI.


  FALS !!!! Inseamna ca toti care la un moment dat nu nu-si gasesc jumatatea din anumite motive ne facem gay. Din contra Biblia da voie la casatorii inclusiv la nivel de Episcop nu numai de preot. Scrie negru pe alb ca Episcopul sa fie casatorit o singura data.
  Interdictia a dat-o Biserica (nu biblia) din motive ca sa nu existe tentatia coruptiei. Ar fi extraordinar ca si in politica sa fie aceiasi lege. Altfel ar ajunge banii culesi din taxe si impozite ca fara odrasle si nepoti mult mai putin de furat. Comunismul aristocratic presupune clasa conducatoare 0 averi personale si necasatoriti adica sa se dedice societatii si atat in schimbul unui trai decent toata viata. Cam astea sunt calulele politice. In rest atat comunismul ateist cat si DEMOCRATIA sunt utopice intrucat degenereaza in oligarhie (v. Platon).  
A intrebat cineva cati homo sunt printre parlamentari, si nu numai in Romania ??? Nivel la care nu se pune problema de femei, iar majoritatea cu familii. Deci fals complet rationamentul, este demolat de contraexemple, ori o regula ca sa fie regula nu trebuie sa existe contraexemple si mai ales multe.

#54
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostBen_Gal_1, on 24th August 2011, 08:23, said:

Gay-ul se naste gay. Ce trebuie sa facem? Sa-l ucidem?
CITAT:
" Unii chiar si promoveaza casatoriile gay."
Oi Vai !
De unde stii tu ca un gay se naste gay? Cumva din experienta?
Din cate stiu eu, psihologia actuala defineste homosexualitatea ca "deviatie comportamentala" ceea ce exclude ca homosexualitatea este congenitala.

View PostBen_Gal_1, on 24th August 2011, 08:23, said:

Unii devin gay atunci cind nu au femei. Interzicerea casatoriei la calugari si preoti catolici este impotriva firii si a poruncii de a ne inmulti. Aceasta prostie de interzicere vine de la capetele inguste care nu inteleg vorba BIBLIEI.
Probabil doar cei care gandesc cu al treilea picior.

Eu pot sa spun ca astfel de gandire ca cea de mai sus numai unul ingust la minte poate sa scoata.

Nimeni nu-i obliga sa devina calugari sau preoti, este alegerea lor si stiu foarte bine la ce se inhama cand fac o asemenea alegere. Ca in orice alta meserie pe care ti-o alegi ai si obligatii pe care trebuie sa le indeplinesti ca iti place sau ca nu iti place.

Conform noului testament, Apostolul Pavel indeamna la ascetism pe cei care pot, cei care nu pot, sa se casatoreasca.

Corinteni I

7. Eu voiesc ca toți oamenii să fie cum sunt eu însumi. Dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul așa, altul într-alt fel.
8. Celor ce sunt necăsătoriți și văduvelor le spun: Bine este pentru ei să rămână ca și mine.
9. Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă.

10. Iar celor ce sunt căsătoriți, le poruncesc, nu eu, ci Domnul: Femeia să nu se despartă de bărbat!
11. Iar dacă s-a despărțit, să rămână nemăritată, sau să se împace cu bărbatul său; tot așa bărbatul să nu-și lase femeia.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate