Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Cazurile de pedofilie din Biserica Catolica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
337 replies to this topic

Poll: Ar trebui ca preotii din BC sa se casatoreasca? (84 member(s) have cast votes)

Ar trebui ca preotii din BC sa se casatoreasca?

  1. DA (62 votes [73.81%])

    Percentage of vote: 73.81%

  2. NU (22 votes [26.19%])

    Percentage of vote: 26.19%

Credeti ca BC nu doreste rezolvarea acestor cazuri?

  1. DA (54 votes [64.29%])

    Percentage of vote: 64.29%

  2. NU (30 votes [35.71%])

    Percentage of vote: 35.71%

Vote Guests cannot vote

#325
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013
Eu nu am nimic împotriva cuvintelor, am spus doar că nu le folosesc. Dar dacă cuvintele există nu putem să le aruncăm așa cum vrem.
Cine îmi permite să calific o femeie așa?
În cazul nostru, dacă preotul și femeia respectivă au o relație și folosesc această metodă  pentru a ocoli cumva anumite reguli, ei greșesc poate în fața bisericii dar cum să-i numești  așa? E vorba de un bărbat + o femeie care fac ceva nesiliți de nimeni. Cuvintele respective împlică mai multe persoane și alte interese.


Dar înapoi la subiect că nu despre asta era vorba.
Da, e o problemă mare a societății și trebuie rezolvată. De aceea e bine că se vorbește despre asta, măturatul sub preș nu aduce nimic. Ar trebui pedepsiți și cei care ascund astfel de cazuri, care sunt și ei vinovați de suferința victimelor.
Dar nu putem da vina doar pe biserică. Dacă un pedagog face așa ceva desființăm toate școlile?

Edited by Aribert, 14 September 2014 - 10:10.


#326
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,384
  • Înscris: 17.04.2014

View PostAribert, on 14 septembrie 2014 - 09:15, said:

Eu doar ți-am atras atenția că folosești unele cuvinte ca supapă de descărcare, pentru a lovi un cult care nu îți este simpatic.
Aici nu este vorba despre simpatie sau antipatie care tine de alte criterii. Si nu, nu am folosit termenii " ca supapa de descarcare".
Cum ai vrea sa denumesti relatia de care pomenesti, daca nu curvie? Uneori lucrurile trebuiesc spuse pe nume, fara menajamente.
De ce sa cosmetizam pacatul pe care il savarsesc cu buna stiinta?
Daca nu vezi oroarea pacatului la dimensiunea ei reala cum ai vrea sa te lasi de ea si sa se trezeasca in inima ta pocainta?

Quote

Acum insinuezi că mie îmi plac astfel de cuvinte. Eu nu am folosit niciodată astfel de termeni împotriva cuiva și nici nu mi-aș permite să numesc pe cineva așa.
Te rog nu te victimiza, cel care a venit cu insinuari ai fost tu. Tu nu folosesti asemenea cuvinte "dure" impotriva cuiva, dar tot tu ai venit cu aluzia subtila si gingasa ca mie imi place folosirea lor.Posted Image Cum se numeste asta, daca nu dubla masura?

View Postdark, on 14 septembrie 2014 - 08:14, said:

Eu as inclina sa cred ca pedofilia este o forma de posesie demonica.

Quote

Putem să o numim și așa, mai corect ar fi dereglare psihică sau tulburare a personalității și comportamentului.
Oricum ar fi,  totul se intampla cu acordul agresorului! Si bineinteles ca daca nu esti cu Dumnezeu, te afli in tabara opusa, supus stapanului pe care il slujesti. Nu exista cale de mijloc: nu poti spune ca esti cu Dumnezeu dar in acelasi timp sa comiti faptele nelegiuirii.

View PostAribert, on 14 septembrie 2014 - 09:00, said:

Pentru noi e la fel de grav binențeles. Am vrut să spun că un medic, un criminalist sau un tribunal face diferența.
Da, e pacat foarte grav.Si in cazul de fata nu ne intereseaza cum face diferenta un tribunal laic, ci cum se raporteaza la pedofilie o biserica care pretinde ca este urmasul lui Hristos? !
S-a dovedit ca BC este foarte, foarte indulgenta.

Edited by GRATEFUL, 14 September 2014 - 12:36.


#327
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,384
  • Înscris: 17.04.2014

View PostAribert, on 14 septembrie 2014 - 09:58, said:

Eu nu am nimic împotriva cuvintelor, am spus doar că nu le folosesc. Dar dacă cuvintele există nu putem să le aruncăm așa cum vrem.
Cine îmi permite să calific o femeie așa?
În cazul nostru, dacă preotul și femeia respectivă au o relație și folosesc această metodă  pentru a ocoli cumva anumite reguli, ei greșesc poate în fața bisericii dar cum să-i numești  așa? E vorba de un bărbat + o femeie care fac ceva nesiliți de nimeni. Cuvintele respective împlică mai multe persoane și alte interese.
Ce dovedeste atitudinea asta, daca nu toleranta fata de pacat?!
Daca dorinta lor este sa ocoleasca anumite reguli de conduita morala crestina atunci ce mai cauta sa ocupe pozitii in cadrul bisericii? Preotul curvar predica despre abstinenta inaine de casatorie unor tineri de ex. Tu realizezi absurdul situatiei? Plus sa nu mai vorbesc despre faptul ca preotul se dovedeste a fi si un mare mincinos, un prefacut care inseala increderea unor enoriasi facand in secret anumite chestii pretinzand ca este sfintisor.

Quote


Dar înapoi la subiect că nu despre asta era vorba.
Da, e o problemă mare a societății și trebuie rezolvată. De aceea e bine că se vorbește despre asta, măturatul sub preș nu aduce nimic. Ar trebui pedepsiți și cei care ascund astfel de cazuri, care sunt și ei vinovați de suferința victimelor.

Aici sunt de acord.

Quote

Dar nu putem da vina doar pe biserică.
Ba da, daca tolereaza pacatul se face vinovat.

Quote

Daca un pedagog face asa ceva desfiintam toate scolile?
Nu, dar il expulzam din randurile pedagogilor si avem grija ca asemenea specimeni sa nu se numeasca educatori.

Edited by GRATEFUL, 14 September 2014 - 12:54.


#328
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013
În legătură cu cei doi ștampilați cu termenii ăia, eu nu înțeleg grija asta pentru încălcarea unor reguli ale unei biserici pe care oricum o disprețuiești. Ar fi mai bine dacă respectivul ar fi căsătorit și în timp ce dă cu cădelnița face cu ochiul credincioaselor? Sau le ciupește de fund în timpul spovedaniei?

Nu mă victimizez, constat doar că de multe ori scopul pentru intrarea pe un astfel de topic  nu este grija față de victime, ci o formă de voyeurism de genul hai să vedem ce au mai făcut ăia, să mai aruncăm cu puțin noroi. Dacă dăm vina doar pe unii nu am eliminat problema. Până una alta sunt singurii care recunosc existența fenomenului și încearcă să schimbe ceva. Eu am avut vecini cu un copil de 15 ani la care se dădea preotul ortodox, ba cu cadouri, ba îl lua cu el pe nu știu unde, până au observat părinții că prea e mare dragostea aia și l-au stopat pe moșorog. Avea și muiere și copii.
Binențeles că ne interesează și poziția tribunalului laic, biserica nu are nici închisori nici clinici de psihiatrie  nici călăi care să le taie ciucurelul inculpaților. Ce poate face biserica mai mult decât să-i dea afară? Să-i ardă pe rug? Și nici atunci n-ar fi eradicat fenomenul. În anii 70 s-a constatat că gimnastele dau un randament mai bun dacă sunt însărcinate. Aia nu a fost pedofilie când antrenorii  lăsau gravide fetele de 14 ani și le obligau apoi să avorteze doar pentru a câștiga medalii? Binențeles că ele tăceau, toți care știau se făceau că plouă, doar era în joc onoarea țării respective.

În primul rând trebuie ruptă tăcerea, victimele și cei apropiați să lase rușinea și să-i acuze pe respectivii, indiferent de funcția lor.
Dar nici să nu se transforme totul într-o vânătoare  de vrăjitoare, să-ți fie frică să mângâi un copil pe obraz că te vede unul și strigă  - uite posedatul.

View PostGRATEFUL, on 14 septembrie 2014 - 12:52, said:


Ba da, daca tolereaza pacatul se face vinovat.

Nu, dar il expulzam din randurile pedagogilor si avem grija ca asemenea specimeni sa nu se numeasca educatori.


Ia uite aici:
http://www.mediafax....vi-lea-11923018

Unii au început lupta. Așteptăm exemple asemănătoare și de la alte triburi.

#329
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,384
  • Înscris: 17.04.2014

View PostAribert, on 14 septembrie 2014 - 13:34, said:

În legătură cu cei doi ștampilați cu termenii ăia, eu nu înțeleg grija asta pentru încălcarea unor reguli ale unei biserici pe care oricum o disprețuiești.
Doar pentru faptul ca pretind ceea ce nu sunt. ( valabil si pentru BO sau alte biserici care se regasesc in profilul celor doua mentionate)

View PostAribert, on 14 septembrie 2014 - 13:34, said:

Ia uite aici:
http://www.mediafax....vi-lea-11923018

Unii au început lupta. Așteptăm exemple asemănătoare și de la alte triburi.
Foarte bine, dar pana acum ce a facut papalitatea si cei care au incercat sa musamalizeze totul?
Sunt zeci de ani in care agresorii au molestat  sute  de copii. De-a lungul timpului cine stie cu exactitate cati au fost vatamati marcandu-i pe viata.
Oricum, parerea mea este ca masurile luate sunt praf in ochi. Sad.

Edited by GRATEFUL, 14 September 2014 - 13:56.


#330
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View PostAribert, on 14 septembrie 2014 - 13:34, said:

În anii 70 s-a constatat că gimnastele dau un randament mai bun dacă sunt însărcinate. Aia nu a fost pedofilie când antrenorii  lăsau gravide fetele de 14 ani și le obligau apoi să avorteze doar pentru a câștiga medalii? Binențeles că ele tăceau, toți care știau se făceau că plouă, doar era în joc onoarea țării respective.


Astea sunt informatii de tip tabloid, domnule.

Edited by dark, 14 September 2014 - 14:26.


#331
prieten_abadon

prieten_abadon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,811
  • Înscris: 26.12.2013
website-ul VATICANULUI

http://www.news.va/f...rete-au-vatican

#332
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostAribert, on 14 septembrie 2014 - 13:34, said:

În anii 70 s-a constatat că gimnastele dau un randament mai bun dacă sunt însărcinate. Aia nu a fost pedofilie când antrenorii  lăsau gravide fetele de 14 ani și le obligau apoi să avorteze doar pentru a câștiga medalii? Binențeles că ele tăceau, toți care știau se făceau că plouă, doar era în joc onoarea țării respective.
De fapt era altfel, se constatase că femeile dau un randament mai bun, dacă primesc hormonul masculin, testosteronul. Ca atare antrenorii făceau sex cu ele, din acest motiv. Nu au fost numai gimnastele, ci cam toate sportivele de înaltă performanță. Că au mai și rămas gravide, tot ce este posibil...

#333
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013

View Postprieten_abadon, on 25 septembrie 2014 - 00:24, said:


Păi asta e o știre bună. Înseamnă că respectă ce a promis și face curățenie generală. Pe derbedeul ăla l-a destituit deja de acum vreo trei luni pentru că s-a dovedit că plătea băieți care se prostituau și colecționa poze perverse pe calculator. Acum când a bănuit că individul ar putea să se evapore din țară, papa a ordonat personal poliției să-l închidă până la proces.
În plus, două zile mai târziu l-a dat afară și pe un episcop din Paragay, ăla nu era implicat direct, îl proteja doar pe un preot cu astfel de apucături. Dar cum s-a spus și cei care mușamalizează aceste fapte vor fi pedepsiți.
http://adevarul.ro/i...ccd5/index.html

Edited by Aribert, 27 September 2014 - 21:34.


#334
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011

View Postprieten_abadon, on 25 septembrie 2014 - 00:24, said:


Garantat nu esti martor, ca ei nu ataca .

#335
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
http://en.ria.ru/wor...Accusation.html
[ http://en.ria.ru/images/18037/68/180376823.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Italian Priest Commits Suicide after Pedophilia Accusation: Reports
A Roman Catholic priest from the northern Italian province of Trieste committed suicide after being accused of child abuse.
Maks Suard, a 48-year-old priest, reportedly hanged himself after being accused of carrying out sexual abuse against a 13-year-old girl some 17 years ago.

According to the Messaggero Veneto newspaper, the priest had admitted his guilt and asked the Bishop of Trieste Giampaolo Crepaldi for two days to prepare a letter asking for forgiveness from God, the Church and the victim.
When Crepaldi arrived to officially divest Suard of his duties Tuesday afternoon, the priest was found hanging in the church sacristy, the newspaper reported.

Odihnească-se în pace. Deşi a abuzat de o copilă, mi s-a făcut milă de bietul om. Era măcinat de vină, cu siguranţă şi-a regretat mult fapta. Nu cred că merita să moară.

#336
mario_valcean

mario_valcean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 14.10.2014

View PostTinkerbelle, on 05 noiembrie 2014 - 14:11, said:

Odihnească-se în pace. Deși a abuzat de o copilă, mi s-a făcut milă de bietul om. Era măcinat de vină, cu siguranță și-a regretat mult fapta. Nu cred că merita să moară.

Nu are cum. Sinucigașii ajung în Iad și Biserica nu se roagă pentru ei.

#337
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postmario_valcean, on 05 noiembrie 2014 - 16:12, said:

Sinucigașii ajung în Iad și Biserica nu se roagă pentru ei.
Nu poţi dumneata să ştii unde a ajuns, iar Biserica se roagă pt. toţi.

#338
mario_valcean

mario_valcean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 14.10.2014

View PostTinkerbelle, on 05 noiembrie 2014 - 16:42, said:

Nu poți dumneata să știi unde a ajuns, iar Biserica se roagă pt. toți.

Biserica mea are o cu totul altă optică. Poate voi protestanții...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate