Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cazurile de pedofilie din Biserica Catolica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
337 replies to this topic

Poll: Ar trebui ca preotii din BC sa se casatoreasca? (84 member(s) have cast votes)

Ar trebui ca preotii din BC sa se casatoreasca?

  1. DA (62 votes [73.81%])

    Percentage of vote: 73.81%

  2. NU (22 votes [26.19%])

    Percentage of vote: 26.19%

Credeti ca BC nu doreste rezolvarea acestor cazuri?

  1. DA (54 votes [64.29%])

    Percentage of vote: 64.29%

  2. NU (30 votes [35.71%])

    Percentage of vote: 35.71%

Vote Guests cannot vote

#1
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011
The Catholic sex abuse cases are a series of ongoing investigations into adjudicated sex crimes committed by Catholic priests and members of religious orders as well as unadjudicated allegations.[1] These cases began receiving public attention beginning in the mid-1980s.[2] The attention led to criminal prosecutions of the abusers and to civil lawsuits against the church's dioceses and parishes where abuse was alleged to have occurred.
Sexual abuse of minors in the priesthood has received significant media attention in Canada, Ireland, the United States, the United Kingdom, Mexico, Belgium, France, and Germany, while cases have been reported throughout the world.

The report stated there were approximately 10,667 reported victims (younger than 18 years) of clergy sexual abuse during this period:

Around 81 percent of these victims were male.
22.6% were age 10 or younger, 51% were between the ages of 11 and 14, and 27% were between the ages to 15 to 17 years.[15][16][17]
A substantial number (almost 2000) of very young children were victimized by priests during this time period.
9,281 victim surveys had information about an investigation. In 6,696 (72%) cases, an investigation of the allegation was carried out. Of these, 4,570 (80%) were substantiated; 1,028 (18%) were unsubstantiated; 83 (1.5%) were found to be false. In 56 cases, priests were reported to deny the allegations.
More than 10 percent of these allegations were characterized as not substantiated. (This does not mean that the allegation was false; it means only that the diocese or order could not determine whether the alleged abuse actually took place.)
For approximately 20 percent of the allegations, the priest was deceased or inactive at the time of the receipt of the allegation and typically no investigation was conducted in these circumstances.
In 38.4% of allegations, the abuse is alleged to have occurred within a single year, in 21.8% the alleged abuse lasted more than a year but less than 2 years, in 28% between 2 and 4 years, in 10.2% between 5 and 9 years and, in under 1%, 10 or more years.

The 4,392 priests who were accused amount to approximately four percent of the 109,694 priests in active ministry during that time. Of these 4,392, approximately:

56 percent had one reported allegation against them; 27 percent had two or three allegations against them; nearly 14 percent had four to nine allegations against them; 3 percent (149 priests) had 10 or more allegations against them. These 149 priests were responsible for almost 3,000 victims, or 27 percent of the allegations.[15]
The allegations were substantiated for 1,872 priests and unsubstantiated for 824 priests. They were thought to be credible for 1,671 priests and not credible for 345 priests. 298 priests and deacons who had been completely exonerated are not included in the study.
50 percent were 35 years of age or younger at the time of the first instance of alleged abuse.[15]
Almost 70 percent were ordained before 1970.[15]
Fewer than 7 percent were reported to have themselves been victims of physical, sexual or emotional abuse as children. Although 19 percent had alcohol or substance abuse problems, only 9 percent were reported to have been using drugs or alcohol during the instances of abuse.[15]


http://en.wikipedia....ers_and_victims


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U-J7iFTrT1U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hHQQU9DOSRw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B4M0TJQ8lPM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pVQs6AnkXME?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

___________________________________________________

De ce acest fenomen in BC? Este de vina celibatul preotesc? Ar trebui BC sa reformeze acest lucru si sa permita tuturor preotilor (nu numai celor de anumit rit) sa se casatoreasca.
In ritul oriental al BC nu prea sunt astfel de cazuri, in vest sunt sute de mii.
Si de ce musamalizarea acestor cazuri? Dupa cum reiese foarte clar din documentar.

Edited by Billy, 15 March 2012 - 16:00.


#2
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
m-am apucat acum cateva zile de serialul "The Borgias"
daca in acel serial este redata realitatea din Roma secolului XV atunci e de naspa rau.
Sa se casatoreasca decat sa pacatuiasca.

#3
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011

View Postmaistoru, on 19th May 2011, 21:25, said:


Vreau sa-l vad si eu. Poti da un link ceva?

Asta e serialul?
http://www.imdb.com/title/tt1582457/

#4
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postmaistoru, on 19th May 2011, 21:25, said:

m-am apucat acum cateva zile de serialul "The Borgias"
daca in acel serial este redata realitatea din Roma secolului XV atunci e de naspa rau.
Sa se casatoreasca decat sa pacatuiasca.
Multe mituri in jurul familiei Borgia. Nu zic ca nu ay gresit, ca au gresit enorm... insa, s-a si inflorit destul.

Eu nu sunt pentru casatorie. Sunt pentru preoti celibi. Si daca vreti si un argument, ce poate fi mai bun decat familia Borgia, cum s-au acoperit si cate vinovatii au avut in numele familiei.
Un preot celib nu este sensibil la nevasta, nu tre sa mearga la sedinte cu parintii cand un enorias are mare nevoie de ajutorul preotului, nu tre sa cumpere apartamente pentru copiii cand merg la facultate, si nu poate fi santajat cu familia cand ortodocsii desfinteaza biserica greco-catolica si ii obliga pe preoti sa treaca la ortodoxie ca in caz contrar, ii paste inchisoarea si familiile le raman pe drumuri.


A doua intrebare e ambigua. Pana in momentul de fata exista suspiciunea ca BC a musamalizat cazurile de pedofilie. Iar suspiciunea e doar suspiciune si nu este vina.
In concluzie, intrebarea e formulata gresit iar orice raspuns la acea intrebare nu este corect.

Un moderator ar trebui sa modifice intrebarea cu "Se face vinovata BC in cazul in care se dovedeste ca a musamalizat cazurile de pedofilie ?"

#5
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011

View PostMegara, on 19th May 2011, 22:42, said:


Si multe adevaruri dovedite istoric.

Pai e un fapt cert pt. multi ca sunt atatea MII DE POPI CATOLICI PEDOFILI din cauza celibatului. Ce sustii tu ar insemna perpetuarea pedofiliei in randurile clerului catolic.

Ortodocsii? Cand au facut asta ortodocsii? A existat teocratie la noi? Sau comunistii? Nu te-au invatat popii cand erai o micuta catolica ca minciuna e un pacat, sau in loc de invatatura se intampla altceva :naughty:

Intrebarea este bine pusa caci MUSAMALIZAREA ESTE DOVEDITA. Urmareste documentarul  :console:



View PostMegara, on 19th May 2011, 22:42, said:

Un preot celib nu este sensibil la nevasta, nu tre sa mearga la sedinte cu parintii cand un enorias are mare nevoie de ajutorul preotului, nu tre sa cumpere apartamente pentru copiii cand merg la facultate, si nu poate fi santajat cu familia

Nu. dar violeaza minori  :lol:

#6
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostMattachine, on 19th May 2011, 22:51, said:

Si multe adevaruri dovedite istoric.

Pai e un fapt cert pt. multi ca sunt atatea MII DE POPI CATOLICI PEDOFILI din cauza celibatului. Ce sustii tu ar insemna perpetuarea pedofiliei in randurile clerului catolic.

In ignoranta ta de mujic pravoslavnic, nu esti in stare sa faci diferenta dintre suspiciune si vina dovedita.
Pune toate cazurile dovedite in instanta, cazuri ce s-au lasat cu condamnari definitive. Alea conteaza.
Asa pot sa zici si eu ca ai intretinut relatii incestuase cu maica-ta si pe preoteasa ai violat-o in spatele altarului in timp ce barbatu-sau facea cuminecatura.  :rolleyes:
Am dovada? Nu dar esti suspect de relatii incestuase  :naughty:


View PostMattachine, on 19th May 2011, 22:51, said:

Ortodocsii? Cand au facut asta ortodocsii? A existat teocratie la noi? Sau comunistii? Nu te-au invatat popii cand erai o micuta catolica ca minciuna e un pacat, sau in loc de invatatura se intampla altceva :naughty:
1948. Au facut-o si asa bine s-au simtit cand ii lingeau in fund pe comunisti, mai ales Iustinian Marina.

View PostMattachine, on 19th May 2011, 22:51, said:

Intrebarea este bine pusa caci MUSAMALIZAREA ESTE DOVEDITA. Urmareste documentarul  :console:
Dovedeste-o. Si pana o dovedesti, ramai un mojic pravoslavnic mincinios si ordinar.

Edited by Megara, 19 May 2011 - 21:59.


#7
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011

View PostMegara, on 19th May 2011, 22:59, said:


Megara, dar nu inteleg de ce te superi. In primul rand, fetita, nu ortodocsii au muscat de cur catolicii ci comunistii impreuna cu unii ierarhi, E CORECT SA SPUI CA ORTODOCSII AU FACUT NU STIU CE?
Eu sa zic ca toti catolicii sunt pedofili ar fi corect?

Scumpa mea Megara, nu te mai supara stim bine ca in catolicism exista multe devieri. Catolicismul numai crestinism nu se mai poate numi astazi. Hai fi serioasa!
Cum explici tu acest fenomen generalizat (uita-te la cifre, uita-te in cate tari este) al catolicilor in BC? De ce violeaza si abuzeaza minori popii? Explica-ne tu, ca noi poate nu stim. De ce?

#8
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View PostMattachine, on 19th May 2011, 23:05, said:

Megara, dar nu inteleg de ce te superi. In primul rand, fetita, nu ortodocsii au muscat de cur catolicii ci comunistii impreuna cu unii ierarhi, E CORECT SA SPUI CA ORTODOCSII AU FACUT NU STIU CE?
Eu sa zic ca toti catolicii sunt pedofili ar fi corect?

Scumpa mea Megara, nu te mai supara stim bine ca in catolicism exista multe devieri. Catolicismul numai crestinism nu se mai poate numi astazi. Hai fi serioasa!
Cum explici tu acest fenomen generalizat (uita-te la cifre, uita-te in cate tari este) al catolicilor in BC? De ce violeaza si abuzeaza minori popii? Explica-ne tu, ca noi poate nu stim. De ce?
Pai cum sa nu ma supr cand vad atata prostie si ignoranta?
Si nu ma lua cu scumpa ca nu iti permit. Pana acum nu ma scoteai din catolic si acum ma faci "scumpa" ipocritule.

Invata ceea ce este aia suspiciune si apoi mai stam de vorba. Cate cazuri de pedofilie au primit condamnare definitiva si irevocabila? Doar alea se iau in calcul. Suspiciunea nu inseamna nimic.
Cu atat mai mult cat vine din partea unora ca tine care si-ar omora si mama de ar avea putin ocazia sa denigreze Biserica Catolica.

#9
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View PostMattachine, on 19th May 2011, 21:33, said:

Vreau sa-l vad si eu. Poti da un link ceva?

Asta e serialul?
http://www.imdb.com/title/tt1582457/

da, ala

View PostMegara, on 19th May 2011, 22:42, said:

Eu nu sunt pentru casatorie. Sunt pentru preoti celibi. Si daca vreti si un argument, ce poate fi mai bun decat familia Borgia, cum s-au acoperit si cate vinovatii au avut in numele familiei.
Un preot celib nu este sensibil la nevasta, nu tre sa mearga la sedinte cu parintii cand un enorias are mare nevoie de ajutorul preotului, nu tre sa cumpere apartamente pentru copiii cand merg la facultate, si nu poate fi santajat cu familia cand ortodocsii desfinteaza biserica greco-catolica si ii obliga pe preoti sa treaca la ortodoxie ca in caz contrar, ii paste inchisoarea si familiile le raman pe drumuri.

ti-a fost dat raspunsul mai sus
1. nu casatorim popii, ii "fortam" sa traiasca in desfrau ( cu copii sau curve, nu mai conteaza )
2. ce sfaturi despre familie poate da la confesionar un preot care nu stie ce e aceea familie ?

#10
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postmaistoru, on 20th May 2011, 07:48, said:

ti-a fost dat raspunsul mai sus
1. nu casatorim popii, ii "fortam" sa traiasca in desfrau ( cu copii sau curve, nu mai conteaza )
2. ce sfaturi despre familie poate da la confesionar un preot care nu stie ce e aceea familie ?
1. daca tu ti-o tragi cu fiul vecinei asta nu inseamna ca toti sunt la fel.
2. Ce sfaturi au dat apostolii necasatoriti? Ce sfaturi poate da un psihilog necasatorit? Daca tu crezi ca mariajul te face mai destept si mai sfatuitor, te inseli amarnic.

Aminteste-ti de betivanii din liceele teologice. Sa nu zici ca se imbata ca sa poata da sfaturi.
In anii studentiei mele, intr-un an am stat in camin cu 8 studenti la teologie ortodoxa. Erau cei mai betivi si cei mai curvari cu exceptia unuia singur (asta din urma s-a si casatorit cu colega mea de camera).

#11
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

Quote

Erau cei mai betivi si cei mai curvari cu exceptia unuia singur (asta din urma s-a si casatorit cu colega mea de camera).

:thumbup: tare .1% ...imi place procentul.
Dar si la catolici sau protestanti e la fel procentul .Daca nu e betiv e hot sau smecher ,sau pedofil ori sodomit .Asta e viata.

#12
Mattachine

Mattachine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 22.04.2011

View PostMegara, on 20th May 2011, 09:53, said:


Da, draga mea Megara se poate, si, i-ai ''cunoscut'' pe toti 8? :lol:

Si lasa lasa ca si eu stiu un caz de popa catolic care a condus beat mort si i s-a facut dosar penal, POPA CU DOSAR PENAL  :console:

Edited by Mattachine, 20 May 2011 - 19:18.


#13
ady_maris

ady_maris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 29.03.2006

View PostMattachine, on 20th May 2011, 20:17, said:

Da, draga mea Megara se poate, si, i-ai ''cunoscut'' pe toti 8? :lol:

Si lasa lasa ca si eu stiu un caz de popa catolic care a condus beat mort si i s-a facut dosar penal, POPA CU DOSAR PENAL  :console:

Cum a cunoscut-o Sarpele pe Eva ?

#14
arhi_constructor

arhi_constructor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 19.04.2011
1. DA. Toti preotii ar trebui sa se casatoreasca si .... sa puna mana sa munceasca!
Sa nu mai traiasca pe spinarea boborului drept-cinstitor si bine- credincios!

2. DA. BC se face vinovata la nivel inalt.
Si BO se face vinovata tot la nivel inalt pentru cazurile de calugari homosexuali pe care le musamalizeaza.

Si pentru hotie, manipulare,ipocrizie, parazitism social si multe, multe alte nenumarate mizerii, mizerii, mizerii.

Acum mai bine de o saptamana un staret de la o manastire a cumparat un munte intreg - un munte intreg, dupa ce i-a donat cineva sute de oi.
Masini Mercedes pentru transport materiale, laptop-uri, telefoane, pelerinaje la Ierusalim pe banii credinciosilor etc.

Vile ale popilor, masini, bani, zestre consistenta pentru urmasii lor....

In timp ce oamenii mor de foame!

Biserica = Mafia
Preotii = Angajati ai sistemului mafiot, folositi si de Stat ca agenti electorali.

Titluri de PreaSfinti, PreaFericiti pe care nici Iisus nu le-a avut pe pamant.

Etc. etc.....

#15
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postarhi_constructor, on 23rd May 2011, 11:42, said:

Vile ale popilor, masini, bani, zestre consistenta pentru urmasii lor....
Halt ca nu ai nimerit. Dar ca deobicei, vorbesti fara sa gandesti si sa ai cunostinte. Sau vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca sunt acrii.

Un preot romano-catolic nu are avere. In momentul in care este hirotonit, preotul renunta la averea personala si cea mostenita ulterior in favoarea bisericii iar biserica se angajeaza sa-l intretina pe tot parcursul vietii.


Am zis eu ceva pentru unii ca tine.... e bine sa-si pastreze cu grija certificatul de nastere ca numai asa isi pot justifica existenta

#16
arhi_constructor

arhi_constructor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 19.04.2011

View PostMegara, on 24th May 2011, 10:26, said:

Halt ca nu ai nimerit. Dar ca deobicei, vorbesti fara sa gandesti si sa ai cunostinte. Sau vulpea cand nu ajunge la struguri zice ca sunt acrii.

Un preot romano-catolic nu are avere. In momentul in care este hirotonit, preotul renunta la averea personala si cea mostenita ulterior in favoarea bisericii iar biserica se angajeaza sa-l intretina pe tot parcursul vietii.


Am zis eu ceva pentru unii ca tine.... e bine sa-si pastreze cu grija certificatul de nastere ca numai asa isi pot justifica existenta
Nu stiu ce spui tu legat de averea preotilor romano-catolici, dar spuneam ca nici astia ortodocsi nu sunt mai branza.
Asta in contextul in care erau criticati preoti catolici pedofili pe topicul asta.
Toti sunt in aceiasi oala.

E plina tara asta de vilele popilor. Ca tu nu vrei sa vezi realitatea, asta e altceva.
Sunt popi care au si cluburi de noapte.
Exact ce spuneam: bani, vile, masini, distractii, discoteci, sex, cat mai multe femei....

Nu e rau deloc! Nu e rau.
Poate ma fac si io popa. E bine sa ai tot ce iti poate dori sufletul pe banii ignorantilor.

N-am nevoie de slujba unui popa sa imi certifice nasterea sa stii!
Daca Dumnezeu mi-a dat viata, mi-a dat fara ajutorul unui popa.
dar nu mai vreau sa intru in logica sau filozofie ca nu prea tine cu credinciosii :kisstogether:

#17
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postarhi_constructor, on 24th May 2011, 15:50, said:

Nu stiu ce spui tu legat de averea preotilor romano-catolici, dar spuneam ca nici astia ortodocsi nu sunt mai branza.
Asta in contextul in care erau criticati preoti catolici pedofili pe topicul asta.
Toti sunt in aceiasi oala.

E plina tara asta de vilele popilor. Ca tu nu vrei sa vezi realitatea, asta e altceva.
Sunt popi care au si cluburi de noapte.
Exact ce spuneam: bani, vile, masini, distractii, discoteci, sex, cat mai multe femei....

Nu e rau deloc! Nu e rau.
Poate ma fac si io popa. E bine sa ai tot ce iti poate dori sufletul pe banii ignorantilor.

N-am nevoie de slujba unui popa sa imi certifice nasterea sa stii!
Daca Dumnezeu mi-a dat viata, mi-a dat fara ajutorul unui popa.
dar nu mai vreau sa intru in logica sau filozofie ca nu prea tine cu credinciosii :kisstogether:
Eu tocmai ti-am zis ca preotii romano-catolici nu au avere caci atunci cand sunt hirotoniti, renunta la intreaga avere in favoarea bisericii iar aceasta din urma se angajeaza sa-i intretina pe tot parcursul vietii.

Habar n-ai dar tu o iei ca mutu inainte chiar si atunci cand ti se arata ca esti ignorant. Iar daca te referi la preotii ortodocsi, vezi ca ai gresit aria. Ai pe aria ortodoxa topic special pentru preotii ortodocsi. Aici esti offtopic.

#18
arhi_constructor

arhi_constructor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 19.04.2011

View PostMegara, on 24th May 2011, 23:15, said:

Eu tocmai ti-am zis ca preotii romano-catolici nu au avere caci atunci cand sunt hirotoniti, renunta la intreaga avere in favoarea bisericii iar aceasta din urma se angajeaza sa-i intretina pe tot parcursul vietii.
Si ce face BC cu atata avere?
La ce ii foloseste?

Cand sunt atatia oameni foarte saraci pe lumea asta!
Da' mai bine nu mai zic nimic....

Religia e opiul maselor, daca oamenii aleg sa creada in preoti, poate e mai bine sa ii lasi asa...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate