Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

Cazurile de pedofilie din Biserica Catolica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
337 replies to this topic

Poll: Ar trebui ca preotii din BC sa se casatoreasca? (84 member(s) have cast votes)

Ar trebui ca preotii din BC sa se casatoreasca?

  1. DA (62 votes [73.81%])

    Percentage of vote: 73.81%

  2. NU (22 votes [26.19%])

    Percentage of vote: 26.19%

Credeti ca BC nu doreste rezolvarea acestor cazuri?

  1. DA (54 votes [64.29%])

    Percentage of vote: 64.29%

  2. NU (30 votes [35.71%])

    Percentage of vote: 35.71%

Vote Guests cannot vote

#235
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostZyklona-M, on 17th August 2012, 21:56, said:

Si eu ma indoiesc ca au intrat in randul clerului doar ca sa aiba parte de copii
Nu e o ipoteza inventata de mine, am citit-o într-un articol. Am sa-l caut mâine, acum e târziu.
Pedofilii cauta în general meserii unde au contact cu copii.
Spre exemplu antrenori de înnot sau tenis, profesori etc...  :naughty:

Un caz apropiat:
http://www.dailymail...ng-lessons.html
'Wretched' primary school teacher used hidden camera to film eight-year-old boys as they changed from swimming lessons

Mai era o stire despre un antrenor de înnot care facea poze elevilor sai, poze care apoi le agata pe peretele din subsolul casei sale, adica era material de masturbare, cum elevii sai erau aroape goi, în costume de baie. :)

View PostZyklona-M, on 17th August 2012, 21:56, said:

Mai de graba as gasi explicatia ca unii dintre ei si-au dat seama ca ceva nu e in regula cu ei si au sperat ca biserica ii poate ajuta acolo unde medicina nu prea are sanse de izbanda.
Nu fii naiva! Astia pe care-i descrii tu sunt o minoritate infima...dupa un anumit timp ar remarca ca Biserica nu-i poate debarasa de aceasta afectiune, si atunci ar renunta la preotie, dar nu, ei continua!   :rolleyes:

Edited by SophistiKat, 17 August 2012 - 22:12.


#236
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View PostSophistiKat, on 17th August 2012, 23:10, said:

Nu e o ipoteza inventata de mine, am citit-o într-un articol. Am sa-l caut mâine, acum e târziu.
Pedofilii cauta în general meserii unde au contact cu copii.
Spre exemplu antrenori de înnot sau tenis, profesori etc...  :naughty:

Un caz apropiat:
http://www.dailymail...ng-lessons.html
'Wretched' primary school teacher used hidden camera to film eight-year-old boys as they changed from swimming lessons

Mai era o stire despre un antrenor de înnot care facea poze elevilor sai, poze care apoi le agata pe peretele din subsolul casei sale, adica era material de masturbare, cum elevii sai erau aroape goi, în costume de baie. :)

Nu fii naiva! Astia pe care-i descrii tu sunt o minoritate infima...dupa un anumit timp ar remarca ca Biserica nu-i poate debarasa de aceasta afectiune, si atunci ar renunta la preotie, dar nu, ei continua!   :rolleyes:
N-am negat faptul ca pedofilii cauta sa aiba meserii unde sa aiba contact cu copii.
Insa, in meseria de profesor sau antrenor este mai usor sa te ascunzi decat in cea de preot. Ca preot tre sa ai oarece vocatie si aia se vede inca de pe treptele seminarului.

#237
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostZyklona-M, on 17th August 2012, 22:36, said:

Ca preot tre sa ai oarece vocatie si aia se vede inca de pe treptele seminarului.
E suficient sa faci pe fanaticul religios...preotia nu e chiar o vocatie artistica, dupa cum o dovedesc multe specimene din viata reala.   :rolleyes:

#238
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View PostZyklona-M, on 17th August 2012, 22:56, said:

Si eu ma indoiesc ca au intrat in randul clerului doar ca sa aiba parte de copii. Poate s-or gasi 1-2 diabolici de astia dar ma indoiesc ca toti. Dar iti dau dreptate cu faptul ca pedofilia e de lunga durata si nu abstinenta sexuala i-a facut pedofili.
Dar cum îți explici tu, Megara, că, făcând o comparație între preoții catolici, preoții ortodocși și pastorii protestanți, acest fenomen se întâlnește cu preponderență la preoți catolici? Cum poți să nu vezi această realitate? Cum poți să nu vezi că este ceva în sistemul catolic care a dus și duce la astfel de consecințe, care nu se văd în alte confesiuni, iar dacă sunt nu se întâlnesc în proporția în care se întâlnesc la catolici. Adică de ce preoții ortodocși sau pastorii protestanți nu sunt așa de pedofili precum popii catolici? Chiar nu vezi că este o corelație evidentă între cele două fenomene?

#239
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostIochanan, on 17th August 2012, 22:49, said:

preoții ortodocși și pastorii protestanți,
Poate ca restul confesiunilor îsi musamalizeaza mai bine cazurile rusinoase!  :naughty:

https://www.google.c....1c.MGmxE3JeyfA
Pastors accused of pedophilia - About 280,000 results   :naughty:

Edited by SophistiKat, 17 August 2012 - 23:04.


#240
Azzelio

Azzelio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 02.09.2011
https://www.google.c...1I7MDNE_enDE393
Catholic priests accused of paedophilia - About 1,290,000 results

'Opa! :rolleyes:

#241
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View PostSophistiKat, on 17th August 2012, 23:53, said:

Poate ca restul confesiunilor musamalizeaza mai bine cazurile rusinoase!
Slab de tot, păi asta este argumentație? Lasă vrăjeala și trezește-te la realitate. Încearcă manipulări de-astea ieftine cu alții că poate îți merge. Care 280 de mii? Ai cumva impresia că suntem fraierii tăi și ne-am adunat să îți facem audiență? Cu "argumente" de-astea ești mai bună să mergi să vinzi semințe pe stadion decât să o faci pe inteligenta pe forumuri.

#242
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View PostSophistiKat, on 17th August 2012, 23:53, said:

Poate ca restul confesiunilor musamalizeaza mai bine cazurile rusinoase!  :naughty:

https://www.google.c....1c.MGmxE3JeyfA
Pastors accused of pedophilia - About 280,000 results   :naughty:
Chiar si la noi in tara, acu vreo 2-3 ani, a fost un scandal prin judetul Constanta (parca) cu un preot ortodox care a molestat doua fetite.

Atat ortodocsii cat si protestantii sau neoprotestantii se impiedica de Biserica Catolica. Ii ca invidia fratelui mai mic pe fratele mai mare. Stie ca nu il poate ajunge si atunci face orice sa-l traga de picior in jos.

#243
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Ce faci, Megaro, parcă tu erai cu matematica?

Vrei să vin eu să te învăț statistică sau iar vrei să dai pe dinafară de "obiectivitate"?

Nici măcar atât nu ai învățat Megaro de la matematică, obiectivitatea?

Edited by Iochanan, 17 August 2012 - 23:12.


#244
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View PostAzzelio, on 18th August 2012, 00:01, said:

https://www.google.c...1I7MDNE_enDE393
Catholic priests accused of paedophilia - About 1,290,000 results

'Opa! :rolleyes:

Lady Gaga's panties

About 7,860,000 results

Fata de restul, Biserica Catolica e vedeta (daca zic "importanta" iar incep unii sa-si verse plamanii pe aici :D), deci normal sa iasa mai multe rezultate  :naughty:

Edited by Zyklona-M, 17 August 2012 - 23:13.


#245
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostIochanan, on 17th August 2012, 23:05, said:

Slab de tot, păi asta este argumentație? Lasă vrăjeala și trezește-te la realitate. Încearcă manipulări de-astea ieftine cu alții că poate îți merge. Care 280 de mii? Ai cumva impresia că suntem fraierii tăi și ne-am adunat să îți facem audiență? Cu "argumente" de-astea ești mai bună să mergi să vinzi semințe pe stadion decât să o faci pe inteligenta pe forumuri.
Mai lingau de cadavre mumificate, tu care nu esti capabil de o minima onestitate intelectuala, îmi reprosezi calitatea argumentatiei?
Nu exista nici o corelatie între preotimea catolica si pedofilie...e doar o tentativa jenanta de discreditare!
Fenomenul pedofiliei este unul global, din nefericire, nu apare doar în rândurile clerului, ci în toate profesiile care implica contactul cu copii!  :console:

#246
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View PostIochanan, on 18th August 2012, 00:11, said:

Ce faci, Megaro, parcă tu erai cu matematica?

Vrei să vin eu să te învăț statistică sau iar vrei să dai pe dinafară de "obiectivitate"?

Nici măcar atât nu ai învățat Megaro de la matematică, obiectivitatea?

Nu l-am gasit pe ala din Constanta dar l-am gasit pe unul de la Caldarusani.

Orgie sexuala la manastirea Caldarusani! Un preot, in pat cu un tanar!

Inca unul:
Cunoscutul calugar Calistrat de la Birnova, acuzat de pedofilie

Ba chiar si un episcop:
Teodosie, arhiepiscopul Tomisului, este acuzat de un barbat necunoscut ca ar fi fost obligat sa intretina relatii sexuale cu preotul pe cand era minor, in urma cu 15 ani.

#247
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostZyklona-M, on 17th August 2012, 23:20, said:

Nu înteleg de ce trebuie astia sa se filmeze în timpul actului...cine a lansat moda asta cu sex-tapes?  :rolleyes:

#248
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View PostSophistiKat, on 18th August 2012, 00:17, said:

Mai lingau de cadavre mumificate, tu care nu esti capabil de o minima onestitate intelectuala, îmi reprosezi calitatea argumentatiei?
Nu exista nici o corelatie între preotimea catolica si pedofilie...e doar o tentativa jenanta de discreditare!
Fenomenul pedofiliei este unul global, din nefericire, nu apare doar în rândurile clerului, ci în toate profesiile care implica contactul cu copii!
Abureala aia pe care ai dat-o tu o ții de argumentație? Dacă ar fi așa toți ar fi oameni de știință. Numai că nu sunt, și se ocupă cu manipulări ieftine pe forumuri.

M-ai văzut tu pe mine să ling cadavre mumificate? Nu? Atunci gura mică.

Ce argumentație este aia cu "results" pe goagle? De la a cincea pagină nu mai vezi aproape nici o pagină în care termenii respectivi să se mai lege și tu vii cu cifre astronimce? Este evident că, făcând comparația de care am vorbit, fenomenul are o mai mare incidență la popii catolicismului, și prin urmare trebuie căutate cauzele din sistemul catolicismului care duce la acele efecte. Mergi și mai lasă manipulările ieftine că nu ne-ai prins aici pe toți fraierii să îți facem audiență. Sau poate vrei și aplauze pentru abordările tale para- și pseudo-științifice?

View PostZyklona-M, on 18th August 2012, 00:20, said:

În cazul ăsta, lasă-te de matematică și mergi și ocupă-te cu altceva.

Eventual cu manipulări și diversiuni ieftine.

#249
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View PostIochanan, on 18th August 2012, 00:32, said:

În cazul ăsta, lasă-te de matematică și mergi și ocupă-te cu altceva.

Eventual cu manipulări și diversiuni ieftine.
Mai adauga cativa:

PREOTI HOMOSEXUALI PEDOFILI in dosarul prostitutiei cu baieti in care sunt implicati directorul OTV Doru Iuga, germanul Klaus Zender, Andrei Staicovici, zis Adi BMW si Costel Turcan, zis Scooby

Un alt preot a fost înregistrat în timp ce negocia prețul.
“Preot : Eee! Și… mie mi-a zis c-a vorbit cu voi că cereți prea mult… 2 milioane e prea mult
Ștefan: A zis că-i mult două milioane?
Preot: Da! Da, da… nu ți-am zis și ție și prima dată? Să lăsați și voi mai ieftin, măi!
Ștefan: Păi dacă i se pare doi inși 2 milioane mult?!!
Preot: Aa, amândoi? Nu știu, poate… (n.n. se aude soneria unui telefon)
Ștefan:Hai că, uite, mă sună pe ăstălalt niște părinți! Mai vorbim, da?
Hai…hai că… te-am pupat!”


Iaca cum apar:
Scandal sexual la manastire. Un preot a fost surprins intretinand raporturi sexuale cu doi baieti
Scandal fara precedent in biserica. Unui preot de la manastirea Tabara din Orhei i s-a interzis sa mai oficieze slujbe, dupa ce in atentia Mitropoliei Moldovei au ajuns imagini in care acesta este surprins intretinand raporturi sexuale cu doi baieti. Preotul Vasile Ciobanu se jura ca el nu a pacatuit intr-un asemenea mod, in timp ce calugaritele cred ca imaginile au fost trucate.

Uite si un ortodox grec condamnat:
Un preot ortodox din Grecia a primit 11 ani de inchisoare deoarece a violat doi minori in anii `90.

Edited by Zyklona-M, 17 August 2012 - 23:48.


#250
DayDreamer

DayDreamer

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 07.07.2007

View PostSophistiKat, on 18th August 2012, 00:17, said:

View PostIochanan, on 17th August 2012, 23:05, said:

Slab de tot, păi asta este argumentație? Lasă vrăjeala și trezește-te la realitate. Încearcă manipulări de-astea ieftine cu alții că poate îți merge. Care 280 de mii? Ai cumva impresia că suntem fraierii tăi și ne-am adunat să îți facem audiență? Cu "argumente" de-astea ești mai bună să mergi să vinzi semințe pe stadion decât să o faci pe inteligenta pe forumuri.
Mai lingau de cadavre mumificate, tu care nu esti capabil de o minima onestitate intelectuala, îmi reprosezi calitatea argumentatiei?
Nu exista nici o corelatie între preotimea catolica si pedofilie...e doar o tentativa jenanta de discreditare!
Fenomenul pedofiliei este unul global, din nefericire, nu apare doar în rândurile clerului, ci în toate profesiile care implica contactul cu copii!  :console:

Incetati, va rog! Rezumati-va la contradictii ''impodobite'' cu glume si fin sarcam, eventual! Fara  abjectii! Linistiti-va!


#251
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostSophistiKat, on 17th August 2012, 19:40, said:

Adica ce încerci sa insinuezi? Ca acei preoti au devenit pedofili pe parcurs?  :rolleyes: Asta e mai degraba paranoia...

Draguta, ca sa-ti explic mai pe întelesul tau, pedofilul era deja pedofil, asta chiar înainte sa se încrie la seminarul catolic, stii, acolo unde sunt formati viitorii preoti!
Unii din popii aia au fost inscrisi de la 14 ani in forme de invatamant religioase. Sa nu imi explici ca la 14 ani erau deja pedofili, ca rade Megara cu lacrimi. Normal ca au devenit pe parcurs. Nu poti fi pedofil daca nu ai o anumita varsta.

View PostSophistiKat, on 17th August 2012, 19:40, said:

Gândeste-te cât de des intra în contact un preot cu copii, în mod cotidian...copii abandonati prin spitale, copii fara parinti, copii ai strazii, copii din orfelinate, coruri de copii etc.
Nu doar popii intra in contact cu copii. Si doctorii, profesorii, educatorii, etc. De ce zici ca aia s-au facut de-al dreacului popi?

#252
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
sa le dam cu apa sfintita pe obiectul pacatului!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate